Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hova forduljak segitsegert,...

Hova forduljak segitsegert, ha anyukam skizofren?

Figyelt kérdés

Tudom jol, hogy anyukam paranoid skizofren. Minden jel arra mutat. (Beszeltem a haziorvosommal, elmondtam neki reszletesen, miket csinal es o is ezt mondta.)

Kihez menjek segitsegert? Gyors segitseg kellene, mert nagyon brutalis karokat okozott. (Tonkre ment a csaladunk, az anyagi helyzetunk borzalmas.)

Nem fogom leirni az egesz tortenetet, mert gyulolok errol beszelni.

Ez az utolso mentsvaram.

Szoltam mar az ofomnek, a haziorvosomnak, a csaldban is mindenki tudja. Termeszetesen senikit sem erdekel. Nem tudom mirltevo legyek, mert mar kibirhatatlan, ami nalunk van.

Kerlek titeket, ne kerjetek arra, hogy hosszasan taglaljam, miket csinal..

A valaszokat elore is koszonom.

(17L)



2015. dec. 5. 04:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
61%

Akkor paranoid skizofrén anyukád, ha ezt szakorvos, vagyis pszichiáter állapítja meg.

Apukád nem él veletek?

Ha nem gondoskodik rólatok megfelelően vagy veszélyeztet benneteket, akkor a gyámügynek tudsz szólni.

Hol laksz?

2015. dec. 5. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
96%

Eloszor is anyukadat kell elvinni egy pszihiaterhez . O beutalhatja eloszor egy megfelelo korhazba, pszihiatriara.Itt nem tarthatjak sokaig, de talalhatnak szamara egy megfelelo otthont ahol elhejezik.Ha van lehetosege, hogy nyugdijazzak, a nyugdija esetleg fedezheti az otthon koltsegeit. Minnel hamarabb orvoshoz kell ot vinned, mert a felirt nyugtatokkal (az otthon talalasaig )sokkal kezelhetobbe valik. Nagyon nagyon sajnallak. most amikor neked lenne szukseged egy tamaszra, te kell gondoshodj anyukadrol.

En ugyanezt vegigcsinaltam, sikerult elhelyeznem edesanyamat egy intezetbe. Most en sem tudok tobbet irni,engem is felkavart az emlekezes, de ha erdekel, visszaterhetunk a temara.Az intezet Vacon volt, Edesanyam halala utan az USA ba jottem, ennek 3 eve, segiteni csak levelban tudok.

2015. dec. 5. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
bocsanat, elhelyezik
2015. dec. 5. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
78%

Elöször is annyit szeretnék megjegyezni, hogy egy orvos más ember elbeszélése alapján nem tud ilyen diagnózist megállapítani, még a pszichiátarnek is hosszadalmas, sot tesztböl álló vizsgálatsorozat kell ahhoz, hogy meg tudjon ilyet állapítani.

Szóval az lehet, hogy anyuadnak valami komolyabb problémája van, de azt sem te, sem egy háziorvos nem tudja megmondani kivizsgáás nélkül, hogy micsoda.


Emellett azonban ha anyukád "tombol", akkor ki lehet hívni az ügyeletet, ök beviszik a pszichiátrára és ott kivizsgálják, föként ha az orvosnak megmondod, hogy ez rendszeres nála.


Ha nem agresszív, akkor a háziorvos tud esetleg lépni (Már amennyiben akar), és kérheti a kivizsgálást.

2015. dec. 5. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Anyum nagyon agressziv, ketszinu, rafinalt es egyfolytaban hazudik.

Egyik percben meg tombol, uvolt,sir, csapkod, de ha megcsorren a telefonja mosolyogva veszi fel es kedvesen beszel.

Gyerekkoromtol ver. A legaprobb dolgokert kepes nagyon durvan bantalmazni.

Nagyon sok dolog van meg, de -mint ahogy irtam feljebb- nem akarok rola beszelni.

Tudom, hogy beteg, kerlek ne gyertek azzal, hogy nem az.

2015. dec. 6. 18:38
 6/11 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy a kerdesmbol nem jon le, de amugy arra lennek kivancsi, hogy kihez forduljak segitsegert, hogy kivizsgaljak.

Hogy mukodik ez az egesz?

Beutalo kell? Egyaltalan tehetek barmit is kiskorukent? ( o hallani sem akar orvosrol, szerinte o nem beteg, csak be akarom zaratni)

2015. dec. 6. 18:43
 7/11 anonim ***** válasza:

Amikor tombol, akkor felveszed telefonnal, kihívod a rendörséget, a háziorvoshoz fordulsz információért.


Az, hogy nincs rendben, elég valószínü, de ettöl még nem feltétlen skizofrén - ezt ennyiböl nem lehet egyértelmüen megállapítani.


Elvileg az orvosnak tudnia kellene, hogy miként lehet kivizsgáltatni, mert ez kimeríti a kiskorú veszélyezetését.

2015. dec. 6. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
ha rájön egy roham, hívd a mentőket úgy, hogy ő ne tudjon róla. A megfelelő helyre fogják vinni, ahol megkapja a rendes kezelést és ott te is elmondhatod a történteket az orvosnak. :)
2016. ápr. 6. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Igy par ev elteltevel ismet hozzaszolok. Szandekosan irok egyszer jelen, egyszer mult idoben, ertelemszeruen vannak dolgok, amiket meg mindig csinal.

Leszogezem, hogy sem en, sem neveloapam, sem anyu tesoi nem loptak tole, vagy vettek el tole barmilyen erteket is.

Neveloapam kindent megtesz ertunk, o fizeti egyedul az osszes kiadast, anyam az egesz fizeteset elkolti ruhakra es egyeb dolgokra. Apum soha nem csalta meg, hiszen alig volt ideje, mert mindig dolgozott. Volt olyan honap amikor 360 orakat meg 400 orakat.


Leirok par dolgot, miket csinal:

Uldozesi maniaja van mar gyerekkorom ota. Az a heppje, hogy valami, ami az ove, mindig eltunik, ellopjak. Sokszor Ok nelkul megvert durvan.Kis koromban(az elso ilyen, amire emlekszem) pl iamikor azt hittem, hogy elhagytam egy hegyezot(!!), ugy megvert, hogy ma is emlekszem ra. Kesobb megtalaltuk...


Amig kicsi voltam a testvereit gyanusitgatta, hogy ellopjak a festmenyeit, cuccait.( nyilvan nem tortent semmi ilyesmi)


A bantalmazasok okai nevetsegesek szoktak lenni. Sokszor nem is az ok a lenyeg, csak hogy valakin kitombolja magat. Ilyenkor elmegy az esze, szemmel lathatoan nem ura onmaganak. Belenezek a szemebe es oruletet latok. Aki mar latott ilyet, az tudja mirol beszelek. Es nem, nem lehet lenyugtatni, sem megbeszelni a dolgokat, mielott meg ezt irnatok. Ep eszu embernel nyilvan ez mukodik, de egy beteg embernel nem.


Sokszor lekopkodott, utott, rugott, tepett, pofozott, mindezt sikongatasok es siras kozben. En probaltam megvedeni magam, es leallitani.

Sokszor neveloapamnak is nekiment, azt akarta hogy apum megverje. Hergelte, lekopte, megalazta, leontotte stb. Sokszor elkezdte utni a semmibol. Mindezt undoritobbnal undoritobb szitkok es atkok kimondasa kozben.


Na es hogy miert is nem normalis:

A lopas a maniaja. Hogy tole lopnak. Lopjak a ruhajat, es beadjak a hadaba. ( nincs ilyen lehetoseg szinte sehol)

Sokaig a baratnoimre gyanakodott, aztan ram, vegul apam lett a vegleges bunbak, de sokszor mondja meg mai napig nekem is.( 20 eves vagyok mar)

A “lopasok” ellen ugy vedekezett, hogy lakatot tett a szekrenyre es zarta a szobajukat. ( akkor is ha csak aludni ment, es csak ketten voltunk, kepzelhetitek hogy esett nekem.) ezek ellenere “a lopasok” meg mindig megtortentek, es elmondasa szerint apam a szekreny hatuljat csavarozta ki, es azon keresztul szedte ki a ruhakat. Egy oriasi szekrenysorrol beszelunk es ember legyen a talpan,aki csak egy cm-re is megmozditja. Abszurd felvetes.


Gyakran vasarol a hadaban. Ha lat egy ugyanolyan ruhat, mint ami neki is van( ez eleg valoszinu) eluralkodik rajta az orulet, hogy ez az o ruhaja, es apam beadta ide es utana megveszi.


Sokszor megtalaljuk ezeket az “eltunt “ dolgokat, ezekre azt mondja nemes egyszeruseggel, hogy az nem az. Apam ellopta. Ha apam vett neki ajandekokat azokat rendszerint elpusztitotta, sokszor kalapaccsal osszetorte vaygy olloval szetvagta, hogy miert nem a nojenek viszi.


Annyira felti a ruhait ( elfelejtettem mondani, hogy vasarlas manias, a hazban minden szekrenyben vannak ruhai, es van vagy tulzas nekkul 7 nagy szekrenye.), hogy napkozben 3 taska ruhaval indul dolgozni! Elviszi a legfontosabb legszebbnek velt ruhait, hogy ne “tudjuk ellopni”. Cipel vagy 5 kilo sulyt csak ugy minden nap a semmibe.


Aztan. Felti a penzet, a taskajat, telefonjat, de o mindenki cuccait kiturja, foleg apumet. A sajat taskajat, amikor otthon voltam es apum is, rendszerint a mosogepbe rejtette, hogy “ne tudjuk meglopni”.

Apum cuccait, telefonjat, zsebeit atkutatja. Turkal, kutat.

Olyan hangerovel uvolt, hogy a szomszedaink elkoltoztek. Hajnali haromkor torka szakadtabol uvoltott rosszabbnal rosszabb atkokat es nem erdekelte hogy rendoroket akartak hivni.


A masik uldozesi maniaja a ruha lopas mellett, az hogy apam megcsalja.

Ezert is kutakszik nala mindig. Volt egy nagyon durva korszak, amikor minden nap, a sajat munkaideje utan, elment apum munkahelyere (apum bizti boy) es o megfigyelte. Sokszor messzirol, volt hogy leskelodott utana, hivogatta orakat, letamadott csak ugy arra jarokat, hogy o az akivel apam megcsalja?!!( egyikuk fel akarta jelenteni, apum munkahelyen dolgozott , kepzelhetitek micsoda szegyen volt ez apumnak)

Volt olyan eset, amikor apumat azzal kergette az oruletbe, hogy apum noje a munkahelyen felmaszott a fara anyu elol. Normalis embernek eszebe jut ilyen?

Nagyon durvan abszurd dolgokat talalt ki.

Mentunk az autopalyan, es jott mogottunk egy kocsi. (Mino meglepo...)Ettol o belattant hogy abban a kocsiban apam k*€&&@@rvaja ul.

Vadabbnal vadabb tortenetek tudnek meselni.

Nem tulzok, ha beindul, kepes egyhuzamban 7 orat is vegigdumalni abszurd, alaptalan vadaskodasokkal, agressziv hangnemben. Ezt csinalta tobb evig apum munkahelyen, es a vegen masok elott is. Mondanom sem kell, apumat kirugtak onnan.

Gyakran apum szemetet is kepes volt atturni “bizonyitekokat keresve”. Ha apum gephez ult, vagy telozott, egybol azzal jott, hogy a novel beszelget.

Sokszor ejnek evadjan elvette apum telojat es random hivogatni kezdte az embereket es fenyegette oket, mert azt hitte apam k@&:&;€€;&rvai. ( fonokok, baratok stb. Eleg ciki volt apamnak)


Anyu olyan dolgoknak orul, ha nyomorban vagyunk, nincs penzunk, ha kaosz uralkodik itthon. Apum miatta nagy tartozasokba ment bele, de mara szerencsere azokbol kijottunk, am megsem tudtunk helyreallni teljesen anyagilag. O mai napig vagy egyaltalan nem fizet, vagy neha neha ad valamennyit a rezsibe.

Fogalma sincs mivel jar egy haztartas, a felnottseg. Nem kepes egy nyomtatvanyt kitolteni, nem tud ertelmesen beszelni az ugyintezokkel, en szoktam “tolmacsolni” olyankor. A stresszhelyzetek kivoritjak es nem szamit hol vagyunk, kepes bekattanni. Eskuvo, bolt, tesco, utca, jatszoter. Karomkodik uvolt, sokszor lekopi az embereket, rugdos stb. Nincs tekintettel a kornyezetere hogy pl gyerekek is halljak a szitkait meg latjak..


Gyerekkoromban sokszor kert hogy hivjam fel az aktualis partneret sirva, ha ok osszevesztek, es probaljam kibekiteni oket( 10 eves lehettem)


A hazunkban nem turi a valtozast. Olyan szinten, hogy meg az ures samponos flakonokat sem dobhattam ki. 18 lehettem, amikor kitakaritottam a furdot, es ezeket a flakonokat is kidobtam. Ugy megvert, hogy el kellett menekulnom itthonrol. Mindent kikukazott, es visszatett.


A hazunkban nem tesz rendet, betegesen gyujtoget, az emberek, szonszedok elkerulnek, nem koszonnek, undorodnak a hzunktol, olyan putris a sok lomtol amiket behord. Szereti mutogatni a rokonainknak hogy milyen “nyomorusagos” korulmenyek kozt elunk, hogy sajnaltassa magat.

Jelenleg a neveloapummal el egyutt, de van egy masik larkapcsolata is. Ott is lopasokkal meg megcsalassal gyanusitja a partneret. ( szegeny ember, nem tudta mibe vagta a fejszejet.)


Megdobbentoen meg tudja jatszani magat. Mivel a kora ellenere vonzo, a ferfiak bedolnek neki. Mikor kiszipolyozta a penzuket, rendszerint tovabb all, masikat keres. Erdekes, neveloapumnal leragadt..


A sajat kornyezete sem hinne el hogy elmebeteg. Pl munkatarsai. Annyira profin leplezi.


Gyerekkorom ota sok embernek elmondtam, de alig hitte el valaki, annyira jol leplezte. Ez nagyon elkeseritett es rosszul esett. Anyu testvireinek is mondtam evek ota, de tegnapelott bekattant elottuk es vegre ok is beismerik, hogy igy van. Nem tudom, mi lesz most.


Mara mar en is hatarozottabb vagyok, van kiallasom. Ma mar nem tud megverni, meg uralkodni rajtam.


Remelem tudunk egyuttes erovel kezdeni az allapotaval valamit.

Most mar tudom, hogy minel elobb el kell itthonrol koltoznom (apum alkoholista lett mellette) o egy nyugodt ember, en nem lettem volna kepes eroszak nelkul elhallgatni es elviselni ezeket. Minden toszteletem az ove, hogy ezek utan hogy a sajat hazaban tolvajnak neveztek es elviselhetetlenne tettek az eletet, nem rakott ki minket, es az en felnevelesemet tartotta fontosnak. Nelkule nem tudom hol lennek. O nem a verszerinti apam, de sokkal tartozom neki.


Bocsi ha kusza lett amit irtam, csak leirtam, ami eszembe jutott. Es bocsi a helyesirasert, gyorsan le akartam irni mindent.

2018. aug. 13. 03:47
 10/11 A kérdező kommentje:

Es a legdurvabb az egeszben, hogy o ezeket valosnak eli meg, egy alkalommal, amikor normalisabb allapotaban volt, elmondta, hogy ongyilkossagra is gondolt mar.

Az o erdekeben kellene valamit kezdenunk vele. Remelem, most mar nem leszek egyedul, es el tudjuk juttatni orvoshoz. Nyilvan o mindent valosagnak el meg es szenved tole. Szronyu lehet neki, azt hiszi a csaladja a szerettei lopjak meg es csaljak meg.


Magahoz kepest most Durva allapotban van, elhagyta magat, leamortizalodott. Tulhajtja magat. ez a sok idegeskedes meg elborult gondolat nagyon megviselte. Es az hogy o ragodik ezeken..


sajnalom ot. Eddig gyuloltem, amiert sok szenvedest okozott es miatta mindenhol leneztek, es sokszor megszegyenitett. De most mar tenyleg sajnalom, mert o nem tehet errol. Miatta en is defektes lettem, tele vagyok gyulolettel, amitol ugy erzem aprankent kezdek megszabadulni.

Valoszinuleg pszichologusra van szuksegem, hogy megbocsassak anyunak es feldolgozzam a tortenteket.



Meg egy par dolog,


Volt hogy 7 oras telefonhivasokat intezett ( 60 ezer fts teloszamla, amit apum fizettett ki termeszetesen)

Gyakran kirangatott ejjel, hogy elkoltozunk nyilvan uvolte meg sikitva. ( ha sok ideig rendben ment minden altalaban akkor csinalta ezt)

Egyszer ugy megpofozott hogy meg mai napig is ott van a karmolasa nyoma az arcomon

Felnottkent oltozik de oteveseknek valo csatokat tesz a hajaba, rendszerint vagy 4 et.

Sokszor ha beszelek hozza, latom hogy nem is koveti, amit mondok.

Mai napig, ha nincs itthon, es beszelunk telon, egybol apumrol kerdez, nem erdekli, mi van velem.

Egyszer meg az elozo ferjenel kiskoromban, eltort a kezem biciklizes kozben. Nem vittek orvoshoz, mert azt hittek, szimulalok(??) harom nap utan vegre kikonyorogtem...

Amikor ezzel a ferjevel volt, nem vett nekem ruhakat, az o szethordott ruhaiban jartam 4. Osztalyban egeszen 6. Ig. Kepzelhetitek, mennyire voltam kikozositve

a suliban.

Ezekben az evekben teljesen hidegen hagytam, nem foglalkozott velem. Annyi volt a dolgom hogy figyeljem a ferjet es beszamoljak rola, mit csinalt minden nap. ( 2. Osztalytol) soha nem kerdezte meg hogy vagyok vagy mi volt a suliban...

2018. aug. 13. 04:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!