Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Házimunkát a gyereknek, vagy...

Házimunkát a gyereknek, vagy ne? Ti melyik elvet követitek a nevelésben?

Figyelt kérdés

Van egy 10 éves fiam, és egy 8 éves lányom. A hétvégén vendégségben járt nálunk a keresztanyám, és egy kicsit összekaptunk. Ő fel volt rajta háborodva, hogy mi az, hogy a gyerekek egész nap csak játszanak, és nem végeznek semmi munkát? Hosszas fejtegetésbe kezdett, a "Bezzeg az én időmben..." szöveggel.

Elmondta, hogy ez annak idején náluk nem volt divat, mikor ő volt gyerek, a szüleik befogták őket mindenre. 10-12 évesen már jártak ki a földekre a szülőkkel, egész nap kinn dolgoztak, és a ház körül is rengeteg mindent csináltak. A kertben gazoltak, kapáltak, állatokat etettek, a lányok 12 évesen már mostak, mosogattak, mire a szülők hazaértek, vacsorát főztek. Bármit parancsoltak nekik a szülők, eszükbe sem jutott nemet mondani, mindent azonnal megcsináltak. Szerinte ez volt a jó világ, így a gyerekek hamar felelősséget tanultak, és én pedig teljesen elrontom az enyéimet, hogy nem így nevelek.

AZ én véleményem az, hogy ne csináljunk a gyerekből "kis felnőttet". Hagyjuk, hogy legyen igazi gyerek, játsszon, fedezze fel a kis világát, főleg ilyenkor nyáron, hiszen az iskola épp eléggé leterheli őket év közben. Persze ha önként ajánlkoznak valamiben, hogy szívesen segítenek, az megint más. De ha rákényszerítjük, hogy házimunkát végezzen, azzal csak megutáltatjuk vele, és soha nem akarja majd megcsinálni. Szerintem ne vegyük el a gyerekkorukat, hadd élvezzék ki, így is túl hamar felnőnek.


Nektek mi a véleményetek, ti hogy neveltétek/nevelitek a gyerekeiteket? Csinálja meg ugyanúgy a házimunkát, mint a szülők, vagy legyen az a "dolga", hogy játsszon?



2016. júl. 15. 11:28
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
81%
szerintem pár munkát rá lehet hagyni, pl.: pakoljon el maga után, meg néha megkérdezni, hogy van-e kedvük segíteni valamiben, úgy a gyerek is inkább segít :) egyébként inkább később, már középiskolában adnék munkát
2016. júl. 15. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
87%

Szerintem ennyi idősen ők is belefolyhatnának kicsit a házimunkában. Semmi komoly, csak ilyen kis apróságok mint portörlés, szárító kipakolása, esetleg a saját tányérja elmosogatása stb stb. Maguktól nem fognak ajánlkozni, viszont valamikor el kell kezdeni...egyik csaj unokatestvérem most 18 éves és egyáltalán nem ismeri ki magát a házimunkában, mert az anyja soha nem kérte meg, az apja meg leszarta...és hát elég nehéz úgy önálló felnőttnek lenni ha képtelen vagy elmosogatni magad után, vagy kidzsuvázni a lakást stb stb...

16f

2016. júl. 15. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
56%

Nem értek veled egyet. Kell a feladat a gyereknek: egy 10 éves már tud felmosni söpörni és leviheti a szemetet. Rendszeresen kell segítsen. nálunk hasonló korúak a fiúk az ő felelősségük,hogy rend legyen a szobájukban, én nem pakolok helyettük, porszívóznak. Ezen felül segítenek a főzésben, mosogatásban,mosásban. A kertben pedig füvet nyírnak stb.. emellett persze van idejük játszani.. De kell a feladat. Ha egész nap csak játszhatnának sok mindent nem tanulnának meg. Kollégiumi nevelőként dolgozom van olyan 14 éves diákunk akinek szó szerint sikít a seprű a kezében, fogalma sincs hogyan rendszerezze a dolgait a polcon szekrényben, mert neki sosem kell házi munkát végezni...


Szóval kell a feladat és igen is segítsenek a házi munkában. Azt te a szülő döntöd el mibe vonod be a gyereket. Legyen mindig korához mért a feladat...

2016. júl. 15. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
96%
Nálunk a kettő között volt, és bevált: a szobánkat rendben kellett tartani, néha el kellett mosogatni, segíteni teregetni, kivinni a szemetet, esetleg felsöpörni... apróságok, és sosem a játék/pihenés rovására.
2016. júl. 15. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
52%
Egy gyereknek nem csak az a dolga, hogy játszon. Ne csodálkozz, ha a lányod 20 évesen se tud főzni majd és könyörögni kell a tanulásért, kicsi takarításért is a gyerekeidnek. A mi családunkban mindenkinek van dolga. A 8 éves húgom is segít a konyhában. Mindenki takarítja a szobáját is. És van gyerekkorunk köszönjük szépen. Játszani is bőven jut idő. Iskolában is jól tanulunk.
2016. júl. 15. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:
94%
Szerintem az is elég ha csak a saját szobáját kell rendben tartania és néha neked is besegít kisebb dolgokban. pl. ágyazás, portörlés, esetleg porszívózás...stb.
2016. júl. 15. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 A kérdező kommentje:
Természetesen a minimális dolgokat azért én is megcsináltatom velük. Ebbe beletartozik: saját szoba rendben tartása, játékok, iskolaszerek elpakolása stb. Vagy ha például kilöttyen az innivaló, leesik a kaja, akkor az az után való eltakarítás. Ezekhez ragaszkodom, a többit csak akkor ha van kedvük (múltkor például fél délután meggyet magoztunk, közben meséltem nekik, nagyon élvezték), nem kényszerítem őket. Majd ha nagyobbak lesznek.
2016. júl. 15. 11:43
 8/39 anonim ***** válasza:
33%
Ja és kettőtök közül a keresztanyádnak adok igazat. Manapság a legtöbb lánynak csak a facebook, instagram, pia, buli létezik, de egy rántott húst nem tud és nem is akar csinálni.
2016. júl. 15. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
69%

Mèrtékkel, az èletkornak megfelelően lehet/"kell" a gyereket "befogni" szerintem.

Nekem 2.5 èves fiam van, de elpakolni a játékait segít, ruhákat a mosógépbe be/kipakolni, saját kis rongyával az asztalt, polcot amit elér törölgetni, imàd borsót fejteni, ilyesmik.


Ne foglalkozz vele, úgy neveleld a gyerekeidet, ahogy nektek megfelel. Senkinek semmi köze hozzá!

Keresztanyád se lenne ilyen gyépés, ha japálás helyett kicsit babázott volna még. Az ilyet nem kell vendégségbe hívni, és akkor nem fog beleugatni abba amihez semmi köze ;)

2016. júl. 15. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
80%
Szerintem sem a szülő nem cselédje a gyereknek, sem a gyerek a szülőknek. Akik egy háztartásban élnek, igenis vegyék ki a részüket az otthoni munkákból, mindenki a képességeinek, korénak megfelelően. Az az alap, hogy a saját dolgait mindenki maga tartja rendben, a közös használatú helyiségeket meg közösen. Azzal viszont nem értek egyet, hogy ha pl. anyuka hobbija a hatalmas virágoskert, ahol állandóan munka van, oda bárki is be legyen fogva akarata ellenére is.
2016. júl. 15. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!