Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ti mit csinálnátok ebben a...

Ti mit csinálnátok ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés

Öcsém 20 éves lesz, édesanyámnál lakik, úgy mint anyukám párja, és a legkisebb tesónk. Én külön élek, így csak külső szemszögből tudok írni, illetve abból amit anyám elmesél. Hosszú lesz, köszönöm, ha időt szánsz rá.


Öcsém ha jól emlékszem kicsit több mint fél éve van együtt a barátnőjével. 2 hónapja azzal álltak elő édesanyámnak, hogy a csajszi szeretne odaköltözni hozzájuk, mert az édesapjával nem jó a kapcsolata (alkoholista). Nekünk is alkesz apánk volt ameddig bele nem halt, így anyukám rábólintott a dologra, mert átérezte a helyzetet. Elintézték a gyámügyet, a beleegyezéseket, mindent amit ilyenkor kell (18 lesz októberben a kiscsaj, esti sulit intéz épp, munkája még nincs.)

Az öcsémről tudni kell, hogy iszonyú trehány. Apánktól látták, ő volt ennyire nemtörődöm, miatta rögzült ez be náluk. Anyám 12 órában dolgozik egészségügyben, nem mindig van idegzete még mindenki után takarítani amikor hazaér.

Azzal, hogy odaköltözött a "kislány", anyukám remélte, hogy az öcsémre majd ragad valami róla, mégiscsak nőből van, majdnem felnőtt, talán rendbeszedi kicsit.

Az ellenkezője történt, a lány lesüllyedt az öcsém szintjére tisztaság terén. Mosatlan tányér hegyek, üres italos palackok, a szobában tartott nyúl ürüléke mindenütt, mert mikor rájöttek, hogy az állatot takarítani is kellene, már nem volt olyan jó buli.

A pénz értékével nincsenek tisztában. Öcsém a 140 ezres fizetéséből 40 ezret odaad anyukámnak minden hónapban, a többit 3 nap alatt elherdálják, nem beszélve arról, hogy jóval többet kell költeni rájuk mint amennyit beleadnak a közös költségekbe.

Nálunk mindenki ad valamennyit a kasszába aki otthon lakik, mert apám akkora adósságba taszította a családot, hogy csak anyukám egyedül nem bírná anyagilag a letiltások miatt.

Ha a párocska nekiáll főzni, mindent szanaszét hagynak amint elkészültek. Anyám meg takarít utánuk. 5 főre való húsból ők megfőznek maguknak, a többiek le vannak t*jva. Mindemellett öcsém rettenetesen nagyképű is arra a 40 ezer forintra amit ő odaad, szerinte ezzel el van intézve minden, és azt csinál amit akar.

80 literes bojlerből egyedül kihasználja az összes melegvizet, ezzel csinált most akkora villany és vízszámlát, hogy anyám csak tátogott mikor meglátta az elszámolást.

Szép szó, veszekedés nem használ, elengedik a fülük mellett, vagy én nem tudom, de anyám már ott tart, hogy közli velük, hogy mehetnek albérletbe.


Én csak ezt a megoldást látom hosszú távon jövedelmezőnek, bár igencsak bajban lennének az öcsémék, ha ide jutnának.


Ti ezt hogy látjátok?


2017. máj. 2. 12:43
 1/10 anonim ***** válasza:
94%
Így, ahogy anyukád.
2017. máj. 2. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Igaza van anyudnak.
2017. máj. 2. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
67%

Èn úgy látom, hogy amikor anyád rosszul érzi magát a kosztol vagy a számláktól el kezd kiabálni, vagdalózni, de igazán soha nem volt átbeszélve a dolog, és semmi megoldás nem volt keresve.(ezt látom abból amit leírtál)


Kell egy közös családi gyülés. Ott minden együtt lakó(barátnö, öccs, kistestvér, élettárs) részt vesz, és egy közös együttélést kidolgoz... Te lehetsz aki pontokba szedi a kérdéseket, és egy papíron rögziti ezt, amit majd kitüztök a konyhába.


Elöször is, ki mit és mikor takarít. Ennyi embernél a lakást hetente minimum 2x örbe kell porszívozni. Pl pénteken anyád csinálja, hétfön a tesódék...

Fürdö takarítást 2 hétig anyád csinálja, egy hetet a tesód csinálja...

Mindennek legyen helye. Pl üresüvegeknek, szemétnek stb... így mindenki fogyasztás után beledobja oda ahova kell.

Ki melyik nap mos és tereget?

Melyik napokon ki föz és hány személyre?

èrdemes egy családi naptárat venni, és oda beírni. Ha ezt nem tudják betartani akkor anyádnak ki kell tennie öket...

2017. máj. 2. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen értem, hogy a kis csajt örökbe fogadta édesanyád? Ha igen, akkor októbertől, ha nem, akkor azonnal kiszórni a lakásból az öcsikével együtt! Az öcsi büszke arra, hogy pénzt ad, éljen meg a fizetéséből másodmagával albérletben.

Anyukád párja nem próbál semmit enyhíteni a helyzeten?

Anyukádat sajnálom, hogy élősködnek rajta, de neki KELL a sarkára állnia, ezt helyette nem teheti meg senki!

Te viszont támogathatod döntésében!

2017. máj. 2. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
93%
Először leültetnék mindenkit, és megpróbálnám átbeszélni a helyzetet. Ha nem járok eredménnyel, akkor azt csinálnám, amit anyukád.
2017. máj. 2. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
82%

Sajnos anyukádnak semmi tekintéje nincs a saját lakásában. Gondolom anyukád párja meg egy senki a tesód szemébe. Ha én mint barátnö ott laknék a párom annyáéknál mindent én csinálnék "anyósomnak" semmire nem lenne gondja mert mondjuk ha suliba járok csak ezzel tudom meghálálni hogy befogadott. Ezzel azt akarom mondani hogy anyukádnak komoly ezközökhöz kellene folyamodni csak gondolom anyukád jólelkü birka türelmü és nem fogja kirakni a saját fiát meg a lányt is sajnálja. Esetleg kérjen több pénzt a fiától mondja meg neki hogy amig ilyen lusta trehányak addig ennyit kell beleadjon vagy mehet amerre lát. Anyukád ne főzzön csak magának. A nyulat meg megfogja azt elviszi vagy megfőzi😅 najo nem szegény nyuszi nem tehet semmiről😢. De elviheti állatkertbe akárhova.

A mosatlan edényeket meg az üres üvegeket megfognám azt bedobálnám a szobájukba magam körül meg a lakás többi részén rendet tartanék ők meg éljenek hányásba.

Ha semmi nem használ lehet kitenni őket azt kész keresnek albérletet azt jóvan. A kis csajt meg én a hejedbe úgy helyretenném mint annak a rendje.

2017. máj. 2. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Én megmondanám a csajnak hogy ha nem szedi össze magát mehet haza szépen. Tudom hogy erős de szerintem egy ilyesfajta beszélgetés segítene rendbe rázni. Aztán ha tölti a 18at mehetnek.
2017. máj. 2. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Közölném a kis ingyenélővel, hogy kap egy hónapot megváltozni, ha nem mehet vissza apucihoz, vagy ketten albérletbe tesóddal.
2017. máj. 2. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyetértek azzal, hogy kell rögzített munkabeosztás, le kell ülni és megértetni velük, hogy ez így nem megy tovább. Azt nem gondolnám, hogy a 12 órázó anyának kéne 2 hétig takarítani a fürdőt, miközben a befogadott leányzó konkrétan semmit nem csinál... Mindenki mindig tegye rendbe maga után a közös helyiségeket, a sajátját pedig takarítsa, ami marad, azt szét lehet osztani egyenlő arányban. A kajáról pedig meg kell egyezni, mennyi a heti kajapénz 5 emberre, akinek efölött igénye van, azt fizesse magának. Ha nem bírják betartani, mehetnek Isten hírével, szerintem örökbefogadás amúgy sem történt, csak a lakóhelyváltozáshoz járult hozzá a gyámügy - ezt ugyanúgy vissza is lehet csinálni.
2017. máj. 2. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Hú, köszönöm a sok választ.


3-as, igazad van abban, hogy anyukám tényleg hajlamos vagdalózni, de ez általában akkor fordul elő, mikor hazaér melóból és látja, hogy néz ki a lakás. Sűrűn hangoztatja, hogy házicselédnek érzi magát, és sajnos tényleg úgy kezelik néha.

De ugyanennyiszer próbál szépen, érthetően is beszélni a néppel. Sajnos csak a párja próbál változtatni kicsit a szokásain (anyuci pici fia volt nagyon, nagyon sokáig, így ő is eléggé el volt kényeztetve), a két öcsém tesz rá magasról, gondolom a csajszi ezt látta, ezért csinálja ő is ezt.


A családi gyűlést én már megcsináltam egyszer, mikor még otthon laktam, akkor főként a mosogatáson volt a hangsúly. Akartam egy listát csinálni, hogy minden nap más intézi a mosogatást, mivel a "mindenki saját maga után mosogat" effektus nem működött. Leszavaztak, mindenféle hülye ürüggyel, így nem erőltettem tovább a dolgot. Ottélésem utolsó évében én már nem törődtem a takarítással, mert belefáradtam, hogy senki sem értékeli. A saját szobámat rendben tartottam, illetve a közös helyiségeket, de senki után nem voltam hajlandó takarítani, otthagytam ami nem az én saram volt. Anyám velem is veszekedett emiatt, én voltam az önző, de nem láttam más megoldást.


"Mindennek legyen helye" Mindennek VAN helye, csak anyámékon kívül nem használja senki. Összegyűjtik a szobájukban, rendrakás csak pár havonta van mikor anyám összeborogat mindent, és ordít egy sort, mert már nem bírja nézni.

Ki mos/tereget? Anyám... Ő is főz, általában 2-3 naponta mindenkinek, de újabban ki kell porcióznia mióta ott a barátnő, mert ameddig öcsém dolgozik, ő két óránként eszik. Megszedi a tálcáját, majd bevonul. Ennyit látni belőle.

Szóval a rendszerezés semmit nem segít.


4-es nincs örökbefogadva, édesanyám lett a gyámja, ezért kellett a gyámügy.

Anyám párja egy papucs, illetve nincs tekintélye, vagy beleszólása a dolgokba. Egyikünk sem fogadta el mint nevelőapát. Kijövünk vele, de csak mint egy másik emberrel, nem mint szülővel. Én sem tudnám szülőként tisztelni, ennek meg is van az oka, de az most nem ide tartozik.

Igen, szerintem is anyukámnak kell a sarkára állnia, szerintem itt inkább az a gond, hogy nem akarja a saját fiát utcára tenni.


6-os, én nem szeretnék konfrontálódni senkivel, egyszer volt egy vitám az öcsémmel amiért belep*fáztam az ő dolgába, illetve haza merészeltem költözni pár hónapra. Olyanokat vágott a fejemhez, mint:

- Neki több joga van otthon lakni mint nekem (ő kapta meg a szobámat mikor leléptem és sértve érezte magát mikor visszaköltöztem)

- Ő 40 ezret ad le én meg csak 20-at (64 ezret kerestem egy hónapban, ő 140-et) szóval csak fogjam be, mert ő többet segít.

- Takarodjak el albérletbe.

- Csak azért jöttem haza, hogy osszam az észt (előfordult, hogy szóvá tettem, hogy amit csinál, az a trehányság netovábbja, és talán ideje lenne felnőttként is viselkedni, ha már annyira annak akar tűnni)

Stb...

Nekem is megvannak a saját gondjaim, ha hazamegyek, minden oldalról panaszt hallok. Ha az egyik pártjára állok, a másik fog fújni, és fordítva. Mindenkit meghallgatok, mindenkinek elmondom, hogy látom én, de kiosztani senkit nem fogok.


Az egyetlen hosszú távon jó megoldásnak én is a kipaterolásukat látom. Bár megjegyzem, hogy szerintem 2 hét után a küszöböt rágnák....

2017. máj. 3. 10:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!