Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan beszéljek erről a...

Hogyan beszéljek erről a szüleimmel (továbbtanulás)?

Figyelt kérdés

Tavaly jelentkeztem egyetemre, leérettségiztem, felvettek, de végül nem iratkoztam be. Fogalmam nem volt, hogy mit akarok tanulni, mi érdekel, viszont valamit muszáj volt választanom ezért megtettem, de attól ahhoz a szakhoz még ugyanúgy nem volt semmi közöm, nem is örültem neki mikor megkaptam az értesítést, hogy felvettek, konkrétan nem érdekelt az egész. Ekkor ezt elmondtam a szüleimnek, akik azt válaszolták, hogy jó rendben van, akkor ne menjek el, ha nem szeretném, mert akkor úgy semmi értelme nem lenne csak kidobott idő és pénz és energia, hanem akkor inkább maradjak itthon és majd jövőre újra jelentkezek egy másik szakra. Ugyanaz történt, mint tavaly...idén sem tudtam, hogy mit szeretnék tanulni, mi érdekel és teljesen tanácstalan voltam, ugyanúgy választottam valamit, mert kellett és megint azt érzem, hogy én azt nem akarom. Ugyanakkor semmi egyéb alternatívám nincsen, hogy pl. akkor a pótfelvételin máshová jelentkezem vagy inkább kitanulok egy szakmát stb., mert nem érzem azt, hogy bármi is érdekelne. Nem tudom, hogy mit szeretnék tanulni, utána mivel szeretnék foglalkozni stb., pedig az elmúlt időszak másról sem szólt, csak arról, hogy szakleírásokat meg tanterveket olvastam, nyíltnapokra jártam, mindennek utánaérdeklődtem stb...


Nem tudom, hogy hogyan reagálnának, ha elmondanám nekik, hogy lehetséges, hogy ezt a szakot sem kezdem el...alapvetően megértik a helyzetem, ők is tisztában vannak vele, hogy fogalmam sincsen, hogy mit akarok kezdeni magammal, de azért tavaly sem fogadták túl jól és ez mégis már a második alkalom lenne. Szóval nem tudom, hogy hogyan kellene velük ezt megbeszélnem, mert amikor szóba kerül a továbbtanulás, akkor terelik a témát, nem akarnak róla beszélni és akármikor kérdezek tőlük valamit ezzel kapcsolatban, hogy mi a véleményük stb., akkor vállat vonnak, max. annyit mondanak, hogy “nem tudom, nem az én dolgom” és ezzel le van rendezve a dolog.


Szerintetek?


2018. márc. 14. 18:23
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
86%

Hát szerintem baromi gyorsan el kellene kezdened munkát keresni, ahelyett, hogy továbbra is csak a seggedet meresztenéd otthon, már bocs...


Úgy persze, hogy nincs semmi motivációd semmire, ha csak a szüleiden élősködsz felnőtt ember létedre.


Menjél el szépen dolgozni! De minél előbb! Akkor is, ha a szüleid nem mondják, akkor is, ha nincs rá szüksége a családnak. Neked nagyon nagy szükséged van rá. Sokkal nagyobb, mint hiszed.

2018. márc. 14. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
94%

A választékot megnézted, de önismerettel foglalkoztál-e?

Mert hiába látod, hova lehet menni, ha nem tudod, mi való hozzád! TÉGED mi tenne boldoggá?


A szüleiddel beszélni kényes dolog, de a nagyobbik baj, hog ynem tudod, mit akarsz és az életed eltelik a semmibe.


Ismerek olyat, aki tud segíteni, ha nem tudsz egyedül rájönni (karrier coaching) de ne pocsékold az éveidet, tegyél magadért!

2018. márc. 14. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 anonim ***** válasza:
88%

Akkor vállat vonnak, max. annyit mondanak, hogy “nem tudom, nem az én dolgom” és ezzel le van rendezve a dolog.


Ennyi. Akkor csinád a dolgodat.

2018. márc. 14. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 A kérdező kommentje:
Tök jó, hogy nem szólnak bele és nem akarják megmondani nekem, hogy mit csináljak, ugyanakkor jó lenne, ha mondjuk lehetne velük erről beszélni. Én értem, hogy nem az ő dolguk, nem nekik kell tudni stb, de szerintem igenis segíthetnének nekem azzal, hogy mondjuk elmondják a véleményüket, a meglátásaikat, hogy ők miről mit gondolnak (most nem konkrétan szakokról vagy képzésekről, hanem akár velem kapcsolatban, személyesebb dolgokról is, elvégre ők ismernek engem) és nem lesz@&#ják, hogy mi történik.
2018. márc. 14. 18:48
 5/42 anonim ***** válasza:
80%
Nem leszarják. Elvárják, hogy viselkedj felnőtt emberként, és vállald a felelősséget a döntéseid meghozataláért. Velük értek egyet. Ezt neked kell eldöntened. Akármit mondanak, befolyásolnak és nem akarják. N34
2018. márc. 14. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/42 A kérdező kommentje:
Azon már én is gondolkoztam, hogy fel kellene keresnem egy pszichológust vagy tanácsadót, mert hátha tudna nekem segíteni, de eddig még nem tettem meg. Sokan, köztük a szüleim is, azt mondják, hogy szerintük nem lenne értelme, mert ezt nekem kell tudnom, nekem kell éreznem és egy kívülálló, aki még csak nem is ismer engem, nem tud rávezetni arra, hogy mi lenne a helyes döntés. Ezzel kapcsolatban nekem is vannak kételyeim, mert tényleg, ha én nem tudom, akkor mégis ki tudná?...de még megfontolom, köszönöm szépen!
2018. márc. 14. 18:53
 7/42 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk hiába mondod, hogy milyen jó lenne, ha ők segítenének: még ha egyet is értünk veled, attól még ők továbbra sem fognak segíteni. Velük kell beszélned.
2018. márc. 14. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 anonim ***** válasza:
100%
A szakember nem vezet rá semmire sem. Ezzel kapcsolatban téves elképzeléseitek vannak. Én ebben dolgozom és soha senkinek nem mondtam meg, hogy mit csináljon. De tudunk beszélgetni, személyiségteszteket csinálni, magadnak össze tudod foglalni a gondolataidat, illetve tudok feltenni olyan kérdéseket, amelyek más szemszögből mutatják meg a helyzetet. De ha valaki azt mondja neked, hogy "legyél könyvelő vagy autószerelő" az valamit nagyon elront. Ilyet nem érdemes, mert saját magad Te ismered a legjobban.
2018. márc. 14. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/42 anonim ***** válasza:
100%

"Azon már én is gondolkoztam, hogy fel kellene keresnem egy pszichológust vagy tanácsadót, mert hátha tudna nekem segíteni ... a szüleim ... azt mondják, hogy szerintük nem lenne értelme"


Na, akkor az első dolog, amit felelősségteljes felnőtt emberként tegyél meg magadért: igenis keress fel valami szakembert, aki tanácsot tud adni - még akkor is ha a szüleid máshogy gondolják. Utána még mindig megteheted majd, hogy ne hallgass a szakértő tanácsára, ha nagyon nagy hülyeségnek tartod, amit mond, de hátha mégis érti a dolgát! Szakember, tehát nem igaz, hogy ő nem is ismer téged, meg ilyenek. Vannak tesztek, amik segítenek neki tanácsot adni, ezer ilyet látott már, mint te, stb., bízd rá magad. Főleg, ha más nincs, mert se az önismeretedre, se a szüleid tanácsára nem számíthatsz.


Egyébként mivel töltötted az elmúlt 18 év nagy részét? Fogadjunk, hogy sportoltál...

2018. márc. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 A kérdező kommentje:
Nem is így értettem, hogy megmondja, hogy mit csináljak. A “rávezet” szót inkább úgy értettem, hogy segít nekem rájönnöm arra, hogy ki vagyok, mit akarok stb., tehát hogy magamtól képes legyek ezt megítélni és ismerjem meg saját magam. Én tényleg azzal kapcsolatban vagyok bizonytalan, hogy ez segítene...Kismillió személyiségtesztet csináltam már (tudom, azt írtam, hogy még nem voltam személyesen szakembernél beszélgetésen, ami igaz is, viszont anno a sulinkban is voltak ilyen “keresd meg önmagad” és pályaorientációs foglalkozások szakértőkkel, kaptunk kidolgozott véleményeket stb.), és igazàból egyáltalán nem éreztem, hogy az segített volna. Persze, személyesen, több alkalommal, rendszeresen már biztosan van ennek is eredménye is. Ezért mondom, hogy ezen még elgondolkozom, mert lehet, hogy hasznos lenne. :)
2018. márc. 14. 19:07
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!