Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért nem tudom tisztelni és...

Miért nem tudom tisztelni és szeretni anyámat?

Figyelt kérdés

A helyzet az, hogy nem tudom tisztelni őt és felnézni rá. Igaz, minden tőle telhetőt megtett, hogy segítsen nekem gyermekkoromban kibontakozni, (ugyan is tehetségesnek bizonyultam rajzolás terén, taníttatott és támogatott, dicsért) de mégsem tudom tisztelni. Hálás vagyok az életnek, hogy ilyen anyát adott, aki foglalkozott a tehetségemmel és foglalkozik még mindig és mai napig is támogatja a törekvéseimet. Nem akar otthon tartani, nem akar rám semmit sem erőltetni, a tehetségem kibontakozásának szempontjából jól nevelt véleményem szerint. Régen szoros is volt a kapcsolatunk, amíg gyerek voltam. Ahogy felnőttem viszont egyre elidegenedtünk egymástól érzelmileg. Szoktunk beszélgetni mélyebb témákról, de nem érzem mégsem a köteléket. megmerem kockáztatni, hogy nem is szeretem őt.. Nem arról van szó, hogy nem fontos számomra és igazából megzavarodnék, ha eltávozna, de valahogy a szeretet és tisztelet érzése hiányzik. A valódi köteléké.

Tudni kell róla, hogy elég esetlen az életben, pedig már betöltötte az 50-et is. Sosem foglalkozott a saját életével és fejlődésével, visszahúzódó volt és introvertált mindig is, egészséges önbizalma máig nincs. Huszon éves kora végén szült meg és azóta nekem áldozta az egész életét jóformán. Egykeként nőttem fel vele és apámmal egy kis lakásban. Apám rendszeresen ivott és terrorizálta anyámat, aki nem tudott kilépni ebből a kapcsolatból sok ideig. A terrornak azonban sok éve vége szakadt már azzal, hogy apám eltávozott az élők sorából egy hosszú betegség után. Tehát lényegében anyám nem saját akaratából lépett ki ebből a fojtogató környezetből, hanem egyszerűen a sors hozta így. Én valahogy az egészet befelé fordulva éltem meg, magamba roskadva kicsiként.

A lényeg tehát, hogy anyám nem volt valami akaraterős soha és talán emiatt nem sem tudok rá példaként tekinteni. Azt sem tudom példaként látni, ahogyan él és ahol most tart lelkileg és önbizalom ügyileg. Próbáltam rá mindig hatni, de úgy érzem nem az én feladatom kéne legyen, hogy hassak rá. Én a gyerekeként talán nem is tudok.

És ez hogy nem tudom tisztelni és szeretni valahogy felemészt engem belül. Nem is rég fogalmazódott meg ez bennem és eléggé fáj.. valahol bűntudatot is érzek, hogy nem vagyok erre képes, pedig tudom, hogy ő szeret és mindig mindent megtett értem.. Nekem ez mégsem megy. Sokszor érzem, hogy eltávolodnék tőle inkább vagy magamba fordulnék előle. Nem akarom látni,a hogy sír vagy magába roskad, mert sem kezelni nem tudom ezeket a helyzeteket és vigasztalni sem tudom. Összeszorul a szívem ha sírni látom. Valami erős elemésztő érzés veszi urrá magát rajtam, valami belső bűntudat és nem értem az egészet.

Miért nem tudom szeretni és tisztelni és mit tegyek hogy ezt feldolgozzam vagy mit tehetnék, hogy másként legyen?


22L



2018. ápr. 1. 21:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
88%
Én úgy vélem, hogy teljesen természetes, hogy nem tudod tisztelni. Oké, voltak jó pillanatok, de a leglényegesebb nevelési kérdésben elbukott, mint anya - mégpedig az, hogy egészséges női mintát mutasson neked. Te azt tanulhattad tőle, hogy nőként tűrnöd kell a megalázást, megfélemlítést, testi fenyítést. Ez pedig nagyon nem egészséges női minta. Ez most tudatosult benned, és ez lehet az oka annak, hogy nem tudod tisztelni. Tudod jól, hogy ez nem normális, anyud mégis elviseli.
2018. ápr. 1. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Értem, hogy mindez miatt természetes, hogy így érzek, de mégis mit tegyek, hogy máshogyan érezzem vagy mégis mit lehet ezzel az érzéssel és helyzettel kezdeni?
2018. ápr. 1. 22:06
 3/12 anonim ***** válasza:
49%
Nehéz a kérdés, mert ha azt is az orra alá dörgölöd, hogy elbukott, mint anya, még jobban a padlóba döngölöd. De az sem megoldás, ha nem beszélsz róla és szemet hunysz a múlt fölött. Lehet választani a két rossz közül.
2018. ápr. 1. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Miért lenne megoldás ezt elmondani neki? Hogy nem tudom szeretni és tisztelni? Ilyet nem tennék vele.. Semmit nem oldana meg. Ahogy írtad is, csak a föld alá döngölném..

De szemet hunyni sem akarok a múlt felett és beszéltünk is csomót a régi dolgokról. Tudom, hogy nem hibáztathatom a múlt eseményei miatt. Ez, ahogy viszonyulok hozzá ez nem rég kristályosodott ki bennem. De nem hiszem, hogy csak ez a két "szükséges rossz" lenne.. Én csak el akarom ezt az egészet fogadni és elengedni vagy valami módot találni, hogy tudjam tisztelni és szeretni.. De nem tudom hogyan

2018. ápr. 1. 22:16
 5/12 anonim ***** válasza:
51%
A leírásodból nekem az jön le, hogy csak tisztelni nem tudod, amina fent említett okok miatt számomra hihető és elfogadható. Viszont szeretetet érezek ki a szavaidból. Szerintem szereted az anyukádat, csak szerepválságban vagy, már nem tudsz gyerekeként ránézni, hanem csak mint egy másik felnőtt a felnőttre, és ebben a szerepben még nem tudtad azonosítani az iránta érzett érzelmeidet.
2018. ápr. 1. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Én is hasonló helyzetben vagyok, csak én apámmal illetve kicsit anyámmal is.

Szerintem nem arról van szó, hogy nem tisztelnéd őket vagy esetleg ne szeretnéd. Csak felnőttél és azok a dolgok amiket kisebb korodban nem láttál, most már világosak számodra. Például, hogy anyukád évekig, esetleg évtizedekig nem merte elküldeni apukádat, pedig az első csúnya eset után meg kellett volna tennie. Látod, hogy hol és miket hibázott el, amelyek olyanná tették őt mint amilyen most.

Én apámmal vagyok úgy, hogy kiskoromban rajongtam érte, de ma már csak jóba vagyunk és igazából sosem beszélünk csak felszínesen. Néhány éve már kissé hiteltelenné vált számomra és így visszagondolva a gyerekkoromra is másként tekintek vele kapcsolatban.

23/F

2018. ápr. 1. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
74%

Felnőtt, sokat tapasztalt emberként azt mondom neked, hogy mihelyt anya leszel, sok mindent másként fogsz látni.

Úgy 40-50 éves korodra megtanulod tisztelni az anyádat, mert addigra lesznek olyan dolgok mögötted, amik miatt te is felülírod az életről, a párkapcsolatról, a gyereknevelésről alkotott ifjúkori vaskos nézeteidet.

A lényeg az, hogy anyaként sikerüljön olyan szülőnek lenned, hogy a te gyereked is elmondhassa amit te, hogy


"Hálás vagyok az életnek, hogy ilyen anyát adott, aki foglalkozott a tehetségemmel és foglalkozik még mindig és mai napig is támogatja a törekvéseimet. Nem akar otthon tartani, nem akar rám semmit sem erőltetni, a tehetségem kibontakozásának szempontjából jól nevelt véleményem szerint. Régen szoros is volt a kapcsolatunk, amíg gyerek voltam."

Sajnos ezt kevesen mondhatják el és sok "munka" van ebben a szülő részéről.

Ne akard anyádat megváltoztatni, ne zsűrizd az életét, ne akard átformálni a személyiségét, ne neveld!

Inkább tedd szebbé a napjait amíg lehet, hogy kevesebbet kelljen sírnia!

2018. ápr. 2. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
54%
Ha anyád idejekorán kidobta volna az agresszív apádat, most az lenne a bajod, hogy miatta kellett apaként felnőnöd. Nem tudod elfogadni, hogy anyád nem tökéletes, nem lehetnek hibái vagy olyan személyiségjegyei, amik téged zavarnak, mert te nyilván tökéletes vagy. A jelek szerint anyád téged feltétel nélkül elfogadott és szeretett. Te erre nem vagy képes. Ez nagyon szomorú rád nézve! Úgyhogy anyád hibáztatása helyett inkább a saját személyiségedet próbáld meg feltárni egy pszichológus segítségével.
2018. ápr. 2. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
apaként helyett apa nélkül
2018. ápr. 2. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 bánomisén ***** válasza:

Ha jól értelmezem, amit írtál, azért nem tudod szeretni, mert az alkoholista apukád bántalmazta és ő nem tett semmit ellene.

Az lenne az optimális, ha ilyenkor a bántalmazott szembefordulna a másikkal, de legalábbis faképnél hagyná, de ha beszélgetnél olyan nőkkel, akiket bántalmazott a férjük/barátjuk, elmondanák neked, hogy ez a dolog nem így működik. Nem feltétlenül az akaraterő hiánya az, ami miatt nem mer lépni, hanem a félelem. Aki meg van félemlítve nap mint nap, nem úgy működik pszichésen, mint egy egészséges lelkű ember.

Ha ez a gondod az anyukáddal, akkor azt javaslom, keress olyan nőket, akik ilyen bántalmazó kapcsolatból valamilyen módon kiszabadultak és tudnak már beszélni is róla. Biztosan segít majd abban, hogy megértsd az anyukádat és tudd szeretni, hiszen, ahogy olvaslak, ő nagyon szeret téged. Hajrá! :)

2018. ápr. 2. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!