Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ez a normális hozzáállás egy...

Ez a normális hozzáállás egy alkoholista férjhez?

Figyelt kérdés

18 éves fiú vagyok, őszintén érdekel mások hogyan kezelnék ezt a problémát, igazából én sem tudom mit tennék ebben a helyzetben, de az biztos, hogy nem azt, amit édesanyám tesz.


Egy elég szegény családban élek, van két nővérem. Apa alkoholista és sokat cigizik a legolcsóbb, leggagyibb fajtából (habár igazából nem ez a nagyobb probléma). Lényegében amióta az eszemet tudom apa iszik. Ha délelőttös, akkor délután rúg be, ha délutános, akkor délelőtt. Sokszor már reggel 9-10 előtt részeg, vagy legalábbis túl van egy pár kortyon. Hétvégén teljesen rottyon van, szinte egész nap. Ettől függetlenül rendes helyen, rendesen dolgozik, még maszek munkákat is vállal (persze, ott azért nem fogja vissza magát ivásilag). Volt párszor, hogy beivott, bealudt, ezért elkésett, de semmi komolyabb problémája nem volt a melóhelyen. Soha nem erőszakoskodott, bár tény, hogy alapból is NAGYON nárcisztikus, a piától pedig borzasztóan irritálóvá, arrogánssá és elviselhetetlenné válik. Én lassan 10 éve mindig kerülöm a társaságát, tehát nem nagyon beszéltem még vele, max akkor, mikor részeg volt és úgy érezte, hogy meg kell osztania valamilyen életbölcsességet.

Részegen elég sokat veszekszik édesanyámmal, nem bántotta sohasem, de szavakkal elég csúnyán illette már néhányszor. Amikor pedig nem iszik hosszabb ideig, akkor ingerült és "használhatatlan". A pénzt piára a saját fizetéséből költi, bár tény, hogy sokkal fontosabb és lényegesebb dolgokra is költhetnénk, hiszen korántsem olyan állapotban van a házunk/satöbbink, mint kellene.


Igazából apának bőven van oka rá, hogy ilyen, nem volt könnyű gyerekkora meg hasonlók. Nem is elsősorban az ő viselkedése az ami meglep és felháborít, hanem anyámé.


Anya hiába tudja, hogy apa tönkreteszi magát és lényegében ezzel a családot is, nem tesz semmit. Persze, veszekednek elég gyakran, de mindig csak fenyegeti apát, hogy tenni fog valamit a pia ellen, sosem történik semmi. Lényegében nem is negatívumként emlegeti ezt a dolgot, mert mintha vidéken a szegényebb csalodáknál ez teljesen megszokott dolog lenne. Általában poénként meséli el a rokonoknak/barátoknak/nekem, hogy apa részegen milyen hülyeséget mondott vagy, hogy éppen hogy esett el meg hasonlók.


Szerintetek mi lenne a helyes megoldás? Nem újkeletű probléma ez, mint említettem.


Apa hajthatatlan, tehát észérvekkel és bűntudatkeltéssel próbálta már anya meggyőzni, de maximum 1-2 napra hagyott fel az ivással. És magán sem akar segíteni.


2018. máj. 23. 09:51
 1/9 anonim ***** válasza:
71%

Mit várnál anyukádtól?

Ő nem tudja meggyógyítani apukádat, főleg, hogy apukád nem is akar változni.

Annyit tudna tenni, hogy elhagyja, hogy nektek normálisabb életetek legyen. De gondolom, nem akarja teljesen magára hagyni, mert szereti és fél, hogy még jobban tönkremegy egyedül.

Nálunk is hasonló volt. Anyukám lépett. Legalább nekünk normális életünk lett. Apukám azóta sem változott.

2018. máj. 23. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
69%
Pszichológustól hallottam, hogy az alkholistáknak általában megvan a párjuk egy önsajnáltató, magát áldozatként mutató személyben. Nélküle az alkoholisták többsége nem lenne, kettejük közötti visszacsatolások juttatják a helyzetet oda, ahol van.
2018. máj. 23. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
82%

A párom testvérei ketten élnek a régi házunkban, mert a szüleik korán meghaltak.

Ugyanezt csinálják, a bátyja munka után mindig lerészegedik, hétvégén már reggel részeg. Azt mondja, hogy egy nap egy sört meg egy felest iszik, de az alsó hangon is 3-3 de még több is. Mindig azt hazudj, hogy ki megy a boltba újságért és mikor visszajön nem tud bejönne a kapun.

Szóval mindenki tudja mi az igazság, de úgy tesznek, mintha valami más lenne. Ha részeg, gusztustalan veszekednek, aminek sosincs semmi következménye, mert másnap úgy tesznek, mintha semmi sem történt volna.


Anyukád is meg a párom nővére is fenntartója ezt az állapotot, mert szeret áldozat lenni, hogy mindenki őket sajnálja, hogy milyen rendes asszonyok és mennyit kell szenvedniük, de azért pl a nővére bevásárlás áll mégis meg eszi a sört meg ha ide jönnek látogatóba, akkor a felest is megveszi neki az útra.


Az én apám is alkoholista volt és én nem élnék együtt egy ilyen emberrel, még akkor sem, ha sajnálnám.


Ezen a helyzeten csak egy külső, családon kívüli, határozott ember tudna segíteni. Pl amíg kicsi voltál, a gyámhatóság mondhatja volna, hogy ha nem változtat, akkor elveszithet téged, de már felnőttél, így ez sem befolyásolja. Esetleg egy orvos mondhatná, hogy ha nem teszi le az italt, akkor belehal, de nem biztos hogy érdekelné. Esetleg még valami vallási csoport segíthetne, de ahhoz akarnia kellene a változást.


Nem egyedi sajnos, akit anyukád csinál, sokan élnek így, de igazad van abban, hogy nem normális és egyáltalán nem hatékony.


Annyit tehetsz, hogy mielőbb elköltözöl és próbálod anyukádat is elhozni onnan, de valószínűleg apád mellett marad.


Sajnálom nagyon. Remélem szebb életed lesz.

2018. máj. 23. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
88%
Anyukád semmit nem tud tenni, max. elválni.
2018. máj. 23. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

"Apa hajthatatlan, tehát észérvekkel és bűntudatkeltéssel próbálta már anya meggyőzni, de maximum 1-2 napra hagyott fel az ivással. És magán sem akar segíteni."


Leírtad a kulcsmondatot. Alkoholizmusból akkor lehet kilábalni, ha a szenvedélybeteg belátja a bajt és akar változtatni.


Számomra azért érdekes a kérdésed, mert te más szempontból látod az egész szituációt. Alkoholista férjem volt, nem kellett hozzá indok, nem volt sem borzasztó gyermekkora, sem párkapcsolati problémák, sem alkoholista minta előtte. Egyébként is hülyeség ez az okkeresés, sok ember él át kríziseket, az alapvető az, hogy milyen stratégiával dolgozza fel ezeket.

Én is megpróbáltam segíteni rajta, orvossal, pszichológussal is. Volt elvonón, többszöri próbálkozás után volt hajlandó befeküdni, otthagyta, mielőtt az érdemi terápia elkezdődött volna, épp csak kihúzták a delíriumból és elkezdték feltáplálni. Nem fogadta el, hogy beteg, és változtatnia kell. Akkor adtam fel, amikor közölte, hogy neki így jó, ahogy van.

Elváltunk és magára maradt. Másfél év múlva meghalt balesetben. Tökrészeg volt, addigra már hajléktalan (mindent elivott a válás után), elképesztően leromlott állapotban.


Mondd, mit éreznél, ha így látnád apádat? Helyeselnéd, hogy anyád elvált? Vagy felháborítana, hogy nektek ugyan sokkal nyugodtabb életetek van, netán még az anyagi körülményeitek is jelentősen javulnak (nálunk ez történt, mindig jól kerestem, de a pia sokba kerül), de apád végképp tönkremegy? Komolyan érdekel. Én azt gondolom, helyesen döntöttem, akkor is, ha a gyerekeim sajnálták az apjukat, és megviselte őket a halála. Te is ilyesmit vársz el anyádtól, vagy mégis mit gondolsz, mit tehetne?

2018. máj. 23. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
76%

Egy függő addig nem gyógyul ki, amíg maga nem akar.

Apád nem akar.


Anyád helyében elváltam volna, mert ő választhatja azt, hogy a vedelés fontosabb, mint a családja, de anyádnak nem kötelessége ehhez beáldozni a családját.


Egyet jegyezz meg: a tettek hangosabban beszélnek, mint a szavak. Apád piás. Anyád asszisztál, mindegy, mint mond, hogyan veszekszik, a gyerekek pedig a kettejük játszmájának áldozatai. Olvasd el a Mérgező szülők című könyvet!


Ne haragudj a nyersségemért, de kb. erről van szó.

2018. máj. 23. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Legjobb barátnőm a testvéreivel karöltve az anyjuk mögé álltak és biztosították a támogatásukról. Az anya így elvált.



"Általában poénként meséli el a rokonoknak/barátoknak/nekem, hogy apa részegen milyen hülyeséget mondott vagy, hogy éppen hogy esett el meg hasonlók." Így védekezik, anyám is hasonlót csinált mindig, nekem aránylag mértékkel ivott az apám, viszont agresszív volt. Anyám így dolgozta fel. Eh.

2018. máj. 23. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
85%

Kedves Kérdező!


Mivel magam végig mentem a fönt vázolt helyzeten, a tanácsaim az alábbiak:


1. tanulj, hogy amikor végre elkerülsz otthonról, elfogadható legyen a megélhetésed. Számítógépes ismeretek elengedhetetlenek. Jogsi és nyelv nagyon jó lenne,


2. ne adj ki magadról olyan infót, amivel visszaélhetnek, ne bízd rájuk a fejlődésedet,


3. lásd be, hiába van igazad a helyzetfelismerésben, az eszközkészeleted a helyzeted menedzselésére nulla. Tedd fel a kérdést magadnak, milyen mértékben kell/érdemes beavonódnod? (Olvasd el az Emberi játszmák és a Mérgező szülők c. könyveket, ill. más szakirodalmat.),


4. ha majd elköltözöl otthonról, majd akkor tudsz biztosítani helyet azoknak, akik ki akarnak lépni a helyzetükből, pl a kisebb tesód, ha van. Reméljük, az önállódosodásod hamarabb történik meg, mint az édesapád halála (bocs),


5. előre nézz! Sajnos (2. bocs) az alkoholisták hamarabb halnak meg, mint ahogy a környezetük erre felkészülne. Nehogy azt kelljen hallanom rólad huszonkevés éves korodban, hogy még mindig a számodra megoldhatatlan feladattal birkózol ahelyett, hogy a saját életedet élnéd.



Remélem, nem bántásnak veszed a levelemet. Céltudatosságot kívánok neked. És mindig előre nézz.

2018. máj. 23. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A fuggok melle altalaban mindig kerul egy tarsfuggo vagy kenyszeeres segiteni akaro. Apukad alkoholista, anyukad pedig apukadtol fugg (hogy ez esetleg csak anyagi-e azt innen nem tudjatjuk, de tobbnyire tarsfuggoseg, koros onbizalomhiany, az ujtol valo felelem stb. masszivan benne van).

Te ne legyel kenyszeres seguteni akaro es anyukadtol se vard el.

A fuggo emberek csak magukon tudnak valtoztatni (legtobben nagyon sulyos krizishelyzetben). Lehet anyukad, ha meggenyegetne, hogy elvalik e el is inditana a valast, akkor apud hajlando lenne MAGATOL elmenni elvonora stb. de ha nem? Anyukad akarna es tudna egyedul elni? (Az enyem nem akart es csak szepen eldegelt az alkoholista papam mellett szamomra pont ugyanilyen erthetetlen modon.)

Felnotteknt belattam, nem valthatom meg a szuleimet. Anyam helyett nem valhatok es a papam helyett nem "nem ihatok". Ez az o problemajuk, az o eletuk.

Anyudnak abba tudsz segiteni, hogy raveszed jarjon tarsasagba, sportoljon, probaljon ki uj dolgokat azaz szerezzen sikerelmenyt maganak es akkor hatha egyszer belatja nem apad mellett es nem igy jo elni.

Apukadnak jozan pillanataiban mondhatod, hogy gaz, amit csinal es probaljon szakembertol segitseget kerni ( van anonim alkoholistak is), de ha nem hallgat rad, akkor fogadd el.

2018. máj. 23. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!