Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Sok szülő miért nem gondol...

Sok szülő miért nem gondol bele a következményekbe?

Figyelt kérdés

Gyerekkoromban apám mindig a fejemhez vágta, hogy "A másiktól még a levegőt is irigyled" vagy "Felőled mindenki megdögölhet" vagy "Csak magadra tudsz gondolni", "Irigy dög" és hasonlók. Holott már akkor is olyan voltam, aki a másiknak odaadta volna az utolsót is.

Egyszer anyukám adott pénzt még kiskoromban a farsangi bálra. Vettem belőle egy kis csokoládét. Kapott a húgom is, ő is elköltötte valami édességre.

Én az enyémet hazahoztam. Mondta, hogy ő kéri, neki is kell. Mondtam, adok 2 kockát, nekem is lesz 2 kocka. Erre sírni kezdett.

Apám, aki mindezt hallotta, elkezdett velem állat módjára üvölteni, hogy "Azonnal odaadod a kicsinek, nem hallod, hogy kéri? Igen, az egészet, de nagyon gyorsan. Hogy van pofád egyáltalán..." majd a tesómnak "Fulladjon meg tőle, igaz?"

És még rengeteg ilyen volt sajnos.

Mindig hangoztatta, hogy az a rengeteg rossz, amit én mások ellen tettem, majd mind visszaüt, és ő röhögve fogja végignézni.

Ha fájt a fogam, a fejem vagy megütöttem valamim, már jött is, hogy "Èn megmondtam, én megmondtam! És ez még csak a kezdet, mennyit fogsz még szenvedni megérdemelten"


6 éve nem élek otthon, mégse tudok normálisan gondolkozni, pedig pszichológus is kezelt.

Nem merek örülni semminek, nem merek bízni magamban, mert félek.

Volt olyan időszak, amikor kicsit jobban kerestem, mint a párom, odaadtam neki a teljes bónuszom, hogy legyen az övé, nekem már nem kell annyi pénz (nem nagy összegre kell gondolni), mert féltem, hogy ha nekem túl jó, akkor jön a "megtorlás", ahogy apám megjósolta.

A párom akkor rosszul keresett, neki tényleg jól jött.

Évek után végre helyrejött a hajam, végre én is szépnek látom. De nem merek ennek örülni, mert rettegek, hogy jön a büntetés, mert magammal foglalkozok. Kihullik a hajam, vagy megbetegszem, vagy valami hasonló. Így ha arra gondolok, hogy "De jó, végre szép a hajam", azonnal lelkifurdalásom lesz, és arra gondolok, hogy "nem is az, csúnya, csúnya mint én..."

El akartam adni pár holmimat, aztán arra gondoltam, inkább odaadom ajándékba egy rokon kislánynak, nem idegennek pénzért, mert nem vagyok önző.

A párom mondta, fizessek be valamit (60 ezer volt), nála most nincs pénz, majd odaadja, ne felejtsek el szólni.

Közben meg eldöntöttem, nem fogok szólni. Nekem ez nagy pénz, neki nem, de nem tudnék tükörbe nézni, ha emlékeztetném arra, hogy kérem a pénzem vissza, mert akkor megint önző vagyok.


Szóval, felnőtt nő létemre ott tartok, hogy csak az nem rúg belém, aki nem akar, utálom magam, rettegek, nem merek emelt fővel végigmenni az utcán, mert annyira aggódom, hogy mi lesz a megtorlás, ami utolér, amiről apám beszélt. Úgy érzem, nem tudok elég jó ember lenni.


Felismerem a problémát, de nem tudok változtatni.


2019. ápr. 6. 17:18
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
93%

Párod tud a szorongásodról?

Egy jó pszichiáter nem ártana, mert nem dgoztad fel egyáltalán a régi sérelmeket

2019. ápr. 6. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Tud valamennyit, és igyekszik támogatni lelkileg, de amikor egyedül vagyok, még mindig nagyon rossz, főleg éjjel. Gyakran alszom rosszul emiatt és rémálmaim vannak.
2019. ápr. 6. 17:26
 3/20 anonim ***** válasza:
62%
Mondjuk a párod se piskóta, hogy majd te szólj neki. Azért a pofám lesülne ha valakitől úgymond pénzt kérnék és neki kéne engem emlékeztetni. Szóval szerintem részben a környezeteddel is vannak gondok még mindig.
2019. ápr. 6. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Ebben a formában még nem gondoltam bele.

Nyilván én szóljak, hisz nekem kell valami, és nem neki.

2019. ápr. 6. 17:37
 5/20 anonim ***** válasza:
80%
Nagyon nem nyilván. Ha én pénzt kérek valakitől akkor kutya kötelességem észben tartani és megadni. Sőt, még legalább egy gírosra is illő volna meghívni a visszafizetés után amiért jófej volt. Nehogymár ő tartsa észben azt, hogy nekem alamizsna kell.
2019. ápr. 6. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
63%

Ismerős a történeted de nálam nem volt ennyire durva. Én inkább mindig azt kaptam, hogy " azt hiszed csak te vagy? Van 2 testvéred is" " Micsoda??? Kidobtál 1000 forintot egy szakadt, hipozott farmerra? Egy idióta vagy!" " Szállj már le a magas lóról, nem fogok venni 2000 forintért adidas pólót ha a lengyel piacon 1 pólót veszek 100 forintért" ( ami 1 mosás után szélesebb volt mint hosszabb, még felmosásra is használhatatlan volt)

Azóta felnőtt lettem. Lassan 43 éves vagyok, és az életem úgy alakult, hogy a felsőbb osztálybeliekhez tartozom ami az anyagiakat illeti. Van több ingatlanom, van üzletem, mindenem megvan. De apám nevelése ma is megmaradt bennem. 3 milliós gyűrű van az ujjamon, de ha ruhát vásárolok mindig tanácstalan vagyok, hogy merjem megvenni a 20 ezres pólót vagy vegyek a kínaiban 500 forintért? A férjem az aki ilyenkor leállít, és közli, hogy ne az árát nézem, már megengedhetem magamnak rég a drága dolgokat..Igen, még ma is előfordul, hogy elmegyek veszek egy csizmát 170 ezer forintért, majd másnap veszek 3500 forintért egy olcsó üzletben.. Mert úgy érzem nem érdemlem meg a drágábbat.. Nehéz így élni, és sajnos egy életen át el fog kísérni téged is.. Kell, hogy legyen valakid, aki mindig helyrebillent.

2019. ápr. 6. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
86%

Kérdező, úgy tűnik, valóban nem fogsz tudni ebből egyedül kilábalni, célszerű pszichológus segítségét kérned újra. (pszichiáterre szerintem nincs szükséged, vagy ha mégis, majd a pszichológus szól)

Mondjuk az biztos, hogy addig nem lesz jobb, amíg a szülői házzal nem beszéled át és rendezed le a sérelmeidet - ebben a pszichológus tud segíteni (meg nyilván a párod is), de nem tudja megtenni helyetted.


Egy párkapcsolatban meg szerintem nehogy már téma legyen, hogy ki szól kinek, az szóljon a másiknak, akinek előbb az eszébe jut, és jól van. Megette a fene, ha már egy párkapcsolatban is taktikázni kell, mit mondjon az ember.

2019. ápr. 6. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
58%

Pszichiáter.

Lehet hogy ő tud segíteni.


De tudok jobbat:

Minden este mondd el magadba a következőt 3-szor:

"Az apám egy őrült. Csak utálni tudott engem. Mindig is azzal keserített meg,hogy irigy vagyok. Minden ilyen szava hazugság."

2019. ápr. 6. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 Coffelia ***** válasza:
100%

Óhh Istenem, annyira sajnálom, ilyen bánásmódot egyetlen gyerek sem érdemel soha!

Az, hogy ilyen tudatosan foglalkozol a szorongásaid okával, mindenképp előrelépés, és az, hogy meg mered fogalmazni magadnak, hogy mit és kit tartasz az oknak, külön dicséretes. Biztos vagyok benne, hogy jó úton jársz. (Ma belefutottam egy friss anyukába, aki traumaként hordozza magában a császármetszését, és szeretne megszabadulni a rossz érzésektől, erre mindenki lehordta empátia helyett, pedig általában ahhoz is erő kell, hogy önáltatás nélkül kimondjuk, ha rájöttünk, mi okozza az elakadást és a szorongást.)

Hosszabb pszichoterápia, türelem, és remélhetőleg egyre több pozitív tapasztalat biztosan segíteni fog!

2019. ápr. 6. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
44%

3-4-5-re:

Kérdező!

3-asnak és 5-ösnek teljesen igaza van!

Ha úriember lenne a párod, akkor erkölcsi kötelességének érezné, hogy mihamarabb megadja. Épp ezért fejben tartaná, mert tudná, hogy tartozása van valaki felé. És azt nem megadni becstelenség.


Egyébként a "nála most nincs pénz" alpári hazudozás. Nálam se lenne, de ott lenne a bankkártyám. Bármilyen hivatal, közszolgáltató, csekk befizetés stb. esetén lehet bankkártyával fizetni. Ha készpénzben kell mondjuk egy autószerelőt kifizetni, akkor meg csak az a kérdésem, hol van a közelben bankautomata. De ha a puszta közepén vagyunk, és sehol nincs egy bankautomata, akkor pedig a "most nincs nálam pénz" az azt jelenti, hogy 1-2 napon belül lesz, és én fogom keresni a másikat, hogy mikor és hol adhatom vissza neki. Addig pedig jó, hogy nem felejtem el, azért ennyire szenilis nem vagyok.


De őszinte vagyok: ilyen hendikeppel, amilyennel indultál otthonról, az lett volna a csoda, ha teljesen önzetlen és úriemberi partnert fogtál volna ki. Fogalmazzunk úgy, hogy párod, aki azért igyekszik támogatni lelkileg, jelentős előrelépés apád (szüleid) után.

2019. ápr. 6. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!