Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit lehet kezdeni olyan...

Mit lehet kezdeni olyan szülőkkel, akik számára étel = szeretet?

Figyelt kérdés

Hol is kezdjem a történetet?

Sokáig (24-25 éves koromig) meglehetősen kövér voltam, amiért nagy részben a szüleim életmódját (rengeteg krumpli, tészta, sütemény stb., nulla mozgás/sport) okolom. Mivel ebben nőttem fel, ez volt számomra a természetes. Megvan benne a saját felelősségeim is, tehettem volna ellene, sőt utólag tettem is, de fogalmazzunk úgy, sokkal könnyebb dolgom lett volna, ha egy sportos és egészségtudatos családban nőttem volna fel.

Lényeg a lényeg, hogy miután elköltöztem otthonról, elkezdtem gyökeresen másként élni (heti 4-5 alkalom sportolás, kisebb adagok, sok zöldség, sovány húsok, kevesebb kenyér/tészta, 0 sütemény stb.). Lassan már 2 éve tartom ezt az étrendet, nem szenvedés, simán fenntartható, és fogytam is vele már lassan 30 kg-t. Szóval ez így egyértelműen működőképes és fenntartható.

Most jön a probléma. Rendszerint minden vasárnap meglátogatom a szüleimet, vasárnapi családi ebéd, és természetesen abszolút nem diétás. Általában hatalmas adag milánói makaróni (vagy valami más tészta, esetleg krumpli némi jó zsíros hússal, saláta természetesen nincs), és kétféle sütemény. A probléma az, hogy a főételből is ennem kell egy nagy adagot (már abból sértődés van, ha nem szedek repetát), és mindkét fajta süteményből is. Ha nem eszek, akkor hatalmas sértődés van, érzelmi manipuláció ("biztos nem is szeretsz idejönni" - ja, nyilván enni megyek oda, véletlen sem hogy beszéljek/találkozzak velük).

Az a baj, hogyha eszek belőle, akkor utána egyrészt egész délután teljesem tompa vagyok (csak feküdni tudok és emészteni), másrészt meg a következő pár napban sokkal-sokkal erősebb késztetést érzek süteményt/édességet enni. Alapvetően nincs bennem ilyen vágy, tök jól tudom tartani az étrendem, de az ilyen alkalmak mindig teljesen felkavarják a szervezetem.

Értem én a világképüket, hogy ők szeretnek engem (amit úgy fejeznek ki, hogy finomakat főznek), én meg szeretem őket (amit úgy kell kifejeznem, hogy rengeteg eszek a főztjükből), értem ezt, és értem azt is, hogy idős emberek lévén ez nehezen fog változni. Én is nagyon szeretem őket, de nem azért megyek át hozzájuk, hogy bezabáljak, hanem hogy együtt legyünk és beszélgessünk, és ha nem eszek két óriási tányér spagettit, és 2x2 szelet süteményt, az nem azt jelenti, hogy nem szeretem őket.

Egyszerűen nem tudom hogy kéne megoldani a helyzetet.

- Vesszek össze velük minden egyes hétvégén, hátha előbb vagy utóbb át tudom törni a makacsságukat?

- Vesszek össze velük, és utána pár hétig ne menjek, hátha észbe kapnak?

- Hazudjak be valamilyen ételérzékenységet?

- Fogadjam el, hogy ők ilyenek, és tűrjek?

Őszintén szólva nem szívesen fogadnám el és tűrném a helyzetet, mert annak ellenére, hogy tudom szeretnek és csak jót akarnak, problémákat okoznak nekem ezekkel a hatalmas vasárnapi ebédekkel, és egész egyszerűen képtelen vagyok elfogadni, hogy valaki nem képes megérteni azt az észérvet, hogyha milánói makaróni helyett natúr csirkemellet csinál rizzsel és csalamádéval, az nem azt jelenti, hogy kevésbé szeret engem.

Ráadásul félek, hogyha egyszer majd gyerekeim lesznek, akkor őket is - jószándékból természetesen - úgy fogják nevelni, hogy hatalmas adagokat kell enni, és ebéd után legalább kétféle süteményt kell enni. Ők lesznek majd a "jófej" nagyszülők, akik a hátam mögött - természetesen puszta jószándékból - "elkényeztetik" az unokát, és a végén még ők is úgy járnak, mint én, hogy 18 évesen 110 kg-k lesznek.

És ezt egész biztosan nem fogom hagyni, ezt most megmondom, ezért is nem akarom elsikálni ezt a konfliktust.


2019. júl. 16. 20:16
1 2
 1/20 anonim válasza:
95%
Szerintem ha tényleg szeretnek,akkor simán meg lehet beszélni.Látniuk kell a változást rajtad,hogy lefogytál.Mondd el nekik hogy fontos neked az egészséged,hogy érted el,hogy szeretnéd fenntartani,és hogy mit jelent számodra a vasárnap.Tuti hogy megértik,lehet hogy még főzne is külön rád ha megkérnéd rá.Mondd el csak simán.
2019. júl. 16. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
91%

A gyerekeidetnem kell minden vasárnap odavinni, és ha te otthon máshogy étkezteted öket, nem is fognak bírni ennyit enni - mint ahogy már te se bírsz.

Ha nem akarsz konfrontálódni, az talán a legnehezebb. Én hasonló helyzetben azt csináltam hogy mindig kértem húslevest, azt szívesen főznek idősebbek, abból a zöldség, husi rendben van, lehet feltűnően kétszer is szedni és elsumákolni a tésztát, azazhogy keveset enni. Másodiknak hus, kicsi köret és valami savanyúság, ha nincs saláta, ha adnak kovászos ubit pl az körethelyett is jó, trükközhetsz azzal h te olyat nem tudsz, és hátha csinálnak a ledvedért, vagy amit anyukád jól csinál, és diétás, dícsérd és mondd h rég ettél. Sütinél meg vállald be h annyi levest ettél hogy inkább csak egy szeéetet kérsz, vagy elviszed.

2019. júl. 16. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
31%
A legjobb az egyenes út. Egyenesen hazudj a szemükbe valami képzelt egészségügyi problémát ami miatt diétáznod kell. Na ne súlyosat.
2019. júl. 16. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
A legegyszerübb megoldás, ha te szedsz magadnak annyit, amennyit akarsz - és mivel tudod, hogy még több fogás van, ezért ennek megfelelö mennyiséget, hogy mindenböl tudj kicsit enni.
2019. júl. 16. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Második vagyok. Nem írtam de a legfontosabb, gratulálok a fogyásodhoz! Akinek ennyi akaratereje van az vagy így vagy úgy de ezt a kérdét is meg fogja oldani.
2019. júl. 16. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
90%

Nem kötelező minden 7végén ott lenni.

Dönsd el, melyik a fontosabb, az egészséges életmód, vagy az ő sértődésük.

Engem speciel nagyon nagyon nem érdekelne, hogy megsértődnek-e. Én is ilyen családban nőttem fel mint te, és mintha az én sztorimat írtad volna le, én is az állandó lelki zsarolásban éltem "ha nem eszed meg akkor biztos nem finom", "én már vagyok jó semmire"...stb. Kérdező, köztünk az a különbség, hogy én már régen átestem azon, hogy megsértődik-e anyám. Egy idő után már leszokott a dologról, mert látta, hogy a daccal nem ér el nálam semmit, már nem vagyok kislány. Javaslom neked is ezt a módszert :)

2019. júl. 16. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
84%
Szedj kevesebbet a főételből. A sütire meg kérd h csomagolják el neked,mert este filmezés közbe akarod megenni nost ugy tele etted nagad tésztábol h nem fér beléd de sajnálnád kihagyni. Haza fele meg oda adod vkinek a sütit legközelebb azt mondodbfinom volt
2019. júl. 16. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
89%
Az nem opció, hogy kétszer veszel kis adagot, és süteményből is csak kicsit veszel? AKkor is megy a sértődés? Hazudni nem érdemes, próbáld megbeszélni velük. Ha nem megy, akkor ne erőltesd, lehet nem is érdemes menni hozzájuk.
2019. júl. 16. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is meg tudod velük beszélni őszintén. De ne is csak egy nagy beszélgetést képzelj el, hanem szépen, folyamatosan térj vissza a témára újra és újra, anélkül, hogy nagyon erőltetnéd a megbeszélést, és reklámozd, hogy mi minden miatt jobb neked 30 kilóval könnyebben, meg hogy igaziból miattuk is aggódsz, nehogy rámenjen az egészségük a nagy kajálásokra, stb. De azt azért ne várd el, hogy a kedvedért feltétlenül mást (is) főzzenek, hanem ha spagetti van, akkor egyél azt - de csak annyit, amennyit szerinted ésszerű, és szépen nyugodtan dumáld ki magad. Ne legyél hajlandó ezen összeveszni velük, hiszen sokkal fontosabb, hogy szeretitek egymást, mint az, hogy momentán mi az ebéd, meg mennyit ettél. De ha mégis sikerül, akkor se kell olyan tragikusan felfogni, mert ha alapjában véve szeretitek egymást, akkor nem fog sokáig tartani a mosolyszünet.

Attól meg ne félj, hogy majd a te gyerekeid is elhíznak miattuk, hiszen őket te fogod nevelni, nem ők, ők csak időnként jutnak majd némi kényeztetési lehetőséghez - annyi meg azért belefér. Meg amúgy is eleve oda fogsz figyelni a gyerekek súlyára, nyilván, és ha esetleg kezdenének felszedni fölös kilókat, akkor majd beiktatsz nekik is kicsivel több sportot és kész. Tök jó, hogy van róla tapasztalatod, hogy igenis le lehet adni akár sok kilót is, így remélhetőleg nem fogod túlparázni, csak szépen, okosan odafigyelsz.

2019. júl. 16. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg köztes megoldás?

Mondd meg, hogy látják a fogyásodat, és ez azzal is jár, hogy összeszűkült a gyomrod, nem bírsz sokat enni. Mindenből egyél egy bébi adagot, vagy csak a húsból egyél normálisan de köretet kevesebbet, vagy ami neked megfelel, de közben dicsérd, hogy milyen finom és sajnálod, hogy most több nem megy le.

De, és itt jön a csel: feltétlenül kérj belőle ételhordó dobozokban otthonra, hogy majd este megeszed, meg hogy másnap megeszed munkában, vagy még két nap múlva is tudsz belőle enni, sőt, le is fagyasztod, hogy a héten is azt ehesd.

És, vagy tényleg eszel belőle később, vagy, ami a legjobb, vidd el valamelyik szomszédnak, munkatársnak, havernak, aki imád enni, és akkor nem neked kell megenni, de közben másnak is jót teszel. Szerintem sokan vannak, akik örülnek a rendszeres ingyen kajának. Én pl. örülnék, ha a munkatársam rendszeresen hozna nekem potya kaját. :-)

Amúgy sorstárs vagyok, nálunk is a kaja a szeretet és gondoskodás jele, ezt kaptam és örökítem is tovább.

2019. júl. 16. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!