Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit lehet kezdeni olyan...

Mit lehet kezdeni olyan szülőkkel, akik számára étel = szeretet?

Figyelt kérdés

Hol is kezdjem a történetet?

Sokáig (24-25 éves koromig) meglehetősen kövér voltam, amiért nagy részben a szüleim életmódját (rengeteg krumpli, tészta, sütemény stb., nulla mozgás/sport) okolom. Mivel ebben nőttem fel, ez volt számomra a természetes. Megvan benne a saját felelősségeim is, tehettem volna ellene, sőt utólag tettem is, de fogalmazzunk úgy, sokkal könnyebb dolgom lett volna, ha egy sportos és egészségtudatos családban nőttem volna fel.

Lényeg a lényeg, hogy miután elköltöztem otthonról, elkezdtem gyökeresen másként élni (heti 4-5 alkalom sportolás, kisebb adagok, sok zöldség, sovány húsok, kevesebb kenyér/tészta, 0 sütemény stb.). Lassan már 2 éve tartom ezt az étrendet, nem szenvedés, simán fenntartható, és fogytam is vele már lassan 30 kg-t. Szóval ez így egyértelműen működőképes és fenntartható.

Most jön a probléma. Rendszerint minden vasárnap meglátogatom a szüleimet, vasárnapi családi ebéd, és természetesen abszolút nem diétás. Általában hatalmas adag milánói makaróni (vagy valami más tészta, esetleg krumpli némi jó zsíros hússal, saláta természetesen nincs), és kétféle sütemény. A probléma az, hogy a főételből is ennem kell egy nagy adagot (már abból sértődés van, ha nem szedek repetát), és mindkét fajta süteményből is. Ha nem eszek, akkor hatalmas sértődés van, érzelmi manipuláció ("biztos nem is szeretsz idejönni" - ja, nyilván enni megyek oda, véletlen sem hogy beszéljek/találkozzak velük).

Az a baj, hogyha eszek belőle, akkor utána egyrészt egész délután teljesem tompa vagyok (csak feküdni tudok és emészteni), másrészt meg a következő pár napban sokkal-sokkal erősebb késztetést érzek süteményt/édességet enni. Alapvetően nincs bennem ilyen vágy, tök jól tudom tartani az étrendem, de az ilyen alkalmak mindig teljesen felkavarják a szervezetem.

Értem én a világképüket, hogy ők szeretnek engem (amit úgy fejeznek ki, hogy finomakat főznek), én meg szeretem őket (amit úgy kell kifejeznem, hogy rengeteg eszek a főztjükből), értem ezt, és értem azt is, hogy idős emberek lévén ez nehezen fog változni. Én is nagyon szeretem őket, de nem azért megyek át hozzájuk, hogy bezabáljak, hanem hogy együtt legyünk és beszélgessünk, és ha nem eszek két óriási tányér spagettit, és 2x2 szelet süteményt, az nem azt jelenti, hogy nem szeretem őket.

Egyszerűen nem tudom hogy kéne megoldani a helyzetet.

- Vesszek össze velük minden egyes hétvégén, hátha előbb vagy utóbb át tudom törni a makacsságukat?

- Vesszek össze velük, és utána pár hétig ne menjek, hátha észbe kapnak?

- Hazudjak be valamilyen ételérzékenységet?

- Fogadjam el, hogy ők ilyenek, és tűrjek?

Őszintén szólva nem szívesen fogadnám el és tűrném a helyzetet, mert annak ellenére, hogy tudom szeretnek és csak jót akarnak, problémákat okoznak nekem ezekkel a hatalmas vasárnapi ebédekkel, és egész egyszerűen képtelen vagyok elfogadni, hogy valaki nem képes megérteni azt az észérvet, hogyha milánói makaróni helyett natúr csirkemellet csinál rizzsel és csalamádéval, az nem azt jelenti, hogy kevésbé szeret engem.

Ráadásul félek, hogyha egyszer majd gyerekeim lesznek, akkor őket is - jószándékból természetesen - úgy fogják nevelni, hogy hatalmas adagokat kell enni, és ebéd után legalább kétféle süteményt kell enni. Ők lesznek majd a "jófej" nagyszülők, akik a hátam mögött - természetesen puszta jószándékból - "elkényeztetik" az unokát, és a végén még ők is úgy járnak, mint én, hogy 18 évesen 110 kg-k lesznek.

És ezt egész biztosan nem fogom hagyni, ezt most megmondom, ezért is nem akarom elsikálni ezt a konfliktust.


2019. júl. 16. 20:16
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
81%

Menj oda úgy, hogy már ettél és ezt mondd is el. Vagy egyszerűen közöld, hogy te márpedig nem bírsz annyit enni, nem esik jól és szedj kevesebbet. Kis adagtól nem fog tönkremenni az alakod, ők meg vegyék tudomásul, hogy most ennyit eszel meg és kész, ha nem lenne finom, nyilván nem vennél el annyit sem. Azt én mondjuk biztosan nem várnám el, hogy külön főzzenek nekem (én se főznék nekik).

A nagyszülős parát viszont erősen túltolod, nem kell azért őket rossz embereknek beállítani. Gondolom, nem náluk fogtok lakni, hanem ugyanúgy csak látogatóba mentek, akkor meg hadd egyen már olyat, amit a nagyiék adnak. Ettől még nem lesz “elkényeztetett”, sem dagadt, ha egyébként te egészségesen eteted. Ha meg mégis meghízik, az bizony a te hibád lesz, nem lehet mindent a szüleidre fogni.

2019. júl. 16. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, nagyon aranyosak vagytok, mindenkinek ment a zöld! :)
2019. júl. 16. 21:07
 13/20 anonim ***** válasza:
94%
Alulról kezdve: ne hazudj, ne tűrj. Pontosan annyit egyél, amennyit akarsz. Következetesen. Lehet az időseket is nevelni, meg fogják tanulni. Nem szabad hagyni, hogy manipuláljanak, de attól még nem kell hazudni. Felnőtt vagy, nem alárendelt kisgyerek. Ha megsértődik, az az ő baja, nem a tied. Majd megbékél a saját érdekében.
2019. júl. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%
Siman kozlod, hogy dietazol, nem kell mas egyebet. Meg probald megbeszelni, ne kapd fel a vizet ha rosszul reagalnak.
2019. júl. 17. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

Muszáj vállalnod, hogy te kevesebbet akarsz enni.

Mondd el, ahányszor csak hallani akarják, hogy "nagyon szeretlek anyukám" és "csuda finomat főztél" és tedd hozzá kedvesen mosolyogva, hogy köszönöd szépen, most ennyi elég volt.

Ragaszkodj hozzá, hogy te szedj magadnak a tálból, annyit amennyit te akarsz. Próbálj nagyon lassan enni, hogy ne kelljen tíz percig az üres tányér mellett ülnöd, míg ők is befejezik a részüket. Ez különösen kínálásra buzdítja a háziasszonyokat.

És készülj fel előre, hogy sok ostobaságot fogsz hallani. "Nem most kell diétázni" "Ez (bármi, de tényleg) nem hízlal" "csak ezt a keveset" "ennyi nem számít" stb. a szeretettel és a szülők iránti tisztelettel kapcsolatos szövegekről nem is beszélve. Ezeket próbáld elengedni a füled mellett, és válaszold rá a "De nagyon finom. Te vagy a legjobb anyuka...." kezdetű szöveget. A szülők ebben a helyzetben teljesen irreálisan tudnak viselkedni. Az én anyukám egy levegőre képes kifejezni az aggodalmát, hogy most már tényleg fogynom kellene (ebben igaza van), és megkérdezni, hogy a töpörtyűkérmből miért nem ettem. De ő legalább nem sértődik meg.

Azért próbálkozhatsz építő lépésekkel is. Pl hét közben telefonálsz, és elmondod anyukádnak, hogy "annyira szeretnél" natur csirkemellet enni. Vagy javaslod, hogy ő ne is csináljon salátát, azt majd te viszel. És tényleg vigyél, nem baj, ha tiltakozik. Akkor már te is mondhatod az asztalnál, hogy "hát meg se kóstolod???"

A férjem a vidéki szülők meglátogatásához egy kiló sárgarépát szokott becsomagolni, és mikor a délutáni beszélgetés közben előkerül a sósmogyoró meg a chips, ő is előveszi a répát és a hámozót, kedvesen körbe kínálja , és rágcsálni kezd. Időbe telt, de belenyugodtak a rokonok, már nem is hozzák a sós rágcsákat.

És nyugi, a gyerekeidet te fogod nevelni, és ha hét közben normálisan esznek, a vasárnapi ebédnél se akarnak majd púposan rakott tányérral bekebelezni. Ezután már csak arra kell figyelned, hogy az édesség legyen ebéd utáni desszert, ne pedig egész délutáni eszegetés. Amit pedig becsomagolnak a szülők, azt otthon már te osztod be.

2019. júl. 17. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

Nem szabad hazudni, nem kell színlelni. Szedj annyit, amennyi neked kellemes, és kész. Ha kérdezik, akkor mondd el, hogy 1. te ezt az egészségedért és a csinosságodért teszed, 2. milyen nehéz neked utána emészteni, ellenállni hétfőn. 3. Az egereken és az okinavaiakon is látható, hogy aki keveset eszik, tovább él.

HA ez nem tetszik nekik, akkor öleld meg őket, hogy tudod, hogy szeretnek, de te ettől még nem fogsz többet szedni. Pont.

2019. júl. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
30%
Nem tudom, hogy hány éves vagy, de ha 25 eémúltál, akkor ezt a problémát csakis egy jó szakemerrel együtt tudod kezelni. A rossz pszichés minta nagyon mélyre égett (az ún. etetve szeretés), ennek átstrukturálásához és kipucikásához szakember kell, leginkább pszichiáter.
2019. júl. 17. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Még nem olvastam végig minden választ, viszont a tiédet igen. Lehet, hogy már írták:

Ha igazán szeretnének, akkor nem erőltetnék a hatalmas adagokat és a zsíros kaját, maguktól is láthatnák a változást, 30 kg fogyás nem kevés. Feltételezem, hogy a szüleid is túlsúlyosak, különben nem lenne ennyi kaja minden vasárnap. Az nem mentség részükről, hogy már idősek. Én sem vagyok fiatal, de ha jönnek a gyerekeim, annyit esznek, amennyi nekik jólesik.

Nem kell neked azzal bizonyítani a viszontszeretet, hogy teletömöd magad, utána meg kínlódsz. Tudom milyen sokat enni, moccanni sem bír az ember. Magyarázd el nekik, mint ahogy itt is leírtad, hogy inkább értékeljék az akaraterőd. Nem hiszem, hogy nem látják, mennyit tettél azért, hogy 110 kilóról lefogyj. Mondd el őszintén azt is, ha ott vagy náluk, szeretnél annyit enni, amennyi neked jólesik. Egy héten egyszer egyébként is lehet "csalónapot tartani". Mindenből keveset, amennyi jólesik.

El nem tudom képzelni, hogy előbb-utóbb nem látják be, hogy nem az a szeretet jele, ha erőltetik a dugigevést, és még duzzognak is.

2019. júl. 17. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok. Csak írtam a mondandómat, de nem figyeltem a szóismétlést: "jólesik". Leírtam vagy ötször.:) Vedd ki belőle és úgy olvasd a tanácsom.
2019. júl. 17. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm a jótanácsokat, ment a zöld! :)
2019. júl. 17. 12:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!