Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Tesóm felnőtt létére nem tud...

Tesóm felnőtt létére nem tud bánni a pénzzel, de megsértődik ha nem adok neki amikor az övé elfogy. Mit tehetnék?

Figyelt kérdés

A tesóm sokat keres, de nem tud bánni a pénzzel. Egyedül él albérletben, havi 180 ezret keres nettóban, még sincs egy fillér megtakarított pénze sem. Jó esetben hónapról hónapra él, rosszabb esetben 20-a körül elfogy a pénze és mástól kér(ne) kölcsön. Még pár hónapra előre sem bír spórolni, ha kell neki valami nagyobb (háztartási eszköz, kocsi, stb.) akkor azt is inkább megveszi hitelre. Még arra sem tud spórolni, hogy egy tízest eldugjon maga elől, hogy a hónap végére legyen mit ennie.


Én 300 ezret keresek, de ebből minden hónapban 150 ezret félreteszek. Már nagyon sok millió forintos megtakarításom van, ami nem két nap alatt gyűlt össze. Sokmindenre kell majd a pénz a későbbi életben, amire most kell gyűjteni (saját lakás/ház, a majdani gyerekek taníttatása, autó, nyugdíj, váratlan kiadás).


Már próbálkoztam vele nem egyszer beszélni, de tömören leírva annyit szokott mondani, hogy neki jár minden, amit megvesz magának. Nem utazik tömegközlekedéssel, mert gyerekkorában nem szerette, nem eszik olcsó ételt, mert szerinte eleget evett régen, nem jár régi ruhákban, mert abból is volt neki elég, stb. (erre a valóságban szinte a legdrágább, legmárkásabb ruhákat veszi, az olcsó jó és a drága jó közül azért is a drága jó ételt veszi, kocsi is kellett neki, pedig közel lakik szinte mindenhez, stb.


2013. okt. 27. 11:58
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Én mégis tudom értékelni, ő meg nem. Nagyjából egyforma nehézségű szellemi munkát végzünk, bár ezt nehéz megítélni. Neki emberek tartoznak az irányítása alá és egy nagyáruház egy egész részlegéért felel, nekem pedig a pénzügyi piacok előtt kell egy lépéssel előbbre járnom. Másfajta munka mindkettő, de nem tartom könnyűnek őket. Csak mert nem a bányában törjük a követ, vagy a szalag mellett dolgozunk, komoly felelősség van a hátunkon a munkánk során. A munka értéke nem az alapján mérendő, hogy munka közben mennyi izzadságcsepp keletkezik az ember testén vagy mennyi fizikai erőt fejt ki munka közben.


Érezzem rosszul magam, mert sokat keresek? Te meg miért eszel olyan sokat, hiszen Afrikában meg éheznek az emberek? Miért van autód, ha Ázsiában még 3 milliárd embernek nincs? Ezek buta dolgok. Mindenkinek a saját mércéjével kell költenie és megtakarítania, beosztva a pénzét.

Ahogy kiszámoltam egyáltalán nem sok az a 150 ezer, amit elteszek havonta, mert kb. ennyiből kell majd saját zsebből házat venni, fizetni a gyerekek egyetemét, kocsit venni, nyugdíjra félretenni, meg ha elönti a lakást a mosógép, akkor arra is legyen párszázezer félretéve, hogy ne a Providenthez kelljen menni gyorskölcsönért.


Nem két kiló kenyeret és tíz deka párizsit adnék neki. Hanem minimum ugyanazt, amit én is eszem.

2013. okt. 27. 14:40
 12/17 anonim ***** válasza:
Szerintem neked van igazad, nem halat kell neki adni, hanem megtanítani halászni. Vagyis meg kellene tanulnia felelősségteljesebben bánni a pénzzel, meg kell tanulnia takarékoskodni. Gondolom nem az első hónap után nem adsz neki szívesen kölcsön, hanem hónapról-hónapra ugyanaz van, elfogy a pénze, és tőled kér. Mindenki a saját életéért felelős, és nem arról van szó, hogy minimálbéren tengődik, hanem hogy felelőtlenül szórja a pénzt. Én sem adnék neki szívesen.
2013. okt. 27. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Kérdező: szerintem senki nem becsül le egy munkát csak azért, mert nem a szilíciumbányában kell dolgozni. Én magam is szellemi foglalkozást űzök, és nem tartom kevesebb munkának az egész napos számítógép-szervízelést, javítást, meg PHP- és Visual Studio programozást, csak mert nem kell hozzá csákányt emelgetnem.

Nem akarok más nevében beszélni, de #10 szerintem úgy értette - és ez esetben némiképp egyet is értenék vele - ha havi 12ért kéne kemény, akár fizikailag, akár szellemileg alaposan megerőltető munkát végeznie, netán mellette még maszekolnia, hogy kijöjjön a költségvetésből, vélhetően nem szórné ilyen felelőtlenül a pénzt.

2013. okt. 27. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

13:


Nyilván nem szórna el ennyit, mert nem lenne miből (max. hitelből). Csak a 10-esre reagáltam, aki úgy írt, mintha semmit nem csinálnánk a pénzünkért. Illetve én értettem úgy, mintha azt írná, hogy a szellemi munkát végzők nem érdemlik meg a fizetésüket. Ha nem így értette, én kérek elnézést.


Bár találkoztam már sok emberrel és tudom hogy a pénzzel való bánásmód képessége nem függ a fizetéstől. Láttam már olyan embert, aki 900 ezret is rosszul osztott be, de olyat is aki 90 ezret. De értem mire gondolsz.

2013. okt. 27. 15:34
 15/17 anonim ***** válasza:

Egyébként meg:

Neki jár minden? - Nem, nem jár. Annyi jár, amennyit meg tud venni.

Jár neki a luxus, mert gyerekkorában csak olcsó kajákat evett, meg olcsó ruhűkat hordott? - Nem, nem jár.

Vagy ha úgy gondolja, akkor keresse meg hozzá a pénzt.

Egyébként meg szerintem egymaga havi 150-ből nem TESCO instantlevesen meg pirított krumplin él.


Van erre egy jó mondás: addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér.

Én a helyedben adnék neki... azzal a feltétellel, hogy jövő hónap elején visszaadja. Ha nem, akkor ennyi volt, szerezzen mástól.

2013. okt. 27. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Szerintem fizesd be ide egy tanfolyamra: kiszamolo.hu. Vagy legalább olvasgassa a Kiszámoló írásait. Hátha...
2013. okt. 27. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Egy forintot ne adj neki!


Ez nem testvér ez egy pióca, az isten csapná meg amiért elveri a pénzt

2015. aug. 30. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!