Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Mit csináljak az öcsémmel,...

Mit csináljak az öcsémmel, hogy ne legyen ilyen faragatlan 5 évesen?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Öcsém 5 éves, 12 év korkülönbség van köztünk,szüleink elváltak, és már most egy elkényeztetett b*nkó. 5 évesen a táblagép előtt ül, csúnyán beszél, és ezt az egészet anyám és a mostohaapám tolerálja. Tegnap anyát k*rvázta le, engem meg szinte mindennap. Bejön a szobámba, gondol egyet belém rúg, én meg erre nem vagyok vevő és rászólok meg minden, erre mostohaapám és az anyám engem ordítanak le, hogy szegény kisgyerekkel miért beszélek ilyen hangnembe. Mindent megkap, mikor meg nekem kell valami le vagyok cs*szve, hogy nincs pénzünk, hogyan képzelem ezt. Mikor még kisebb volt nagyon jó volt a kapcsolatunk, sokat játszottunk együtt, de most ő a kiskirályfi és minden egyes óhajára ugranom kell, ha nem teszem elkezd toporzékolni meg elhordani mindenféle h*lye p*csának..szó szerint. Még suliidőbe pl. írtam a házi feladatom, kimentem a konyhába bejött a szobámba és összefirkálta a tankönyvemet. Ha rámerek szólni, hogy most már vegyen vissza mindig engem szidnak meg, meg állítanak be agybetegként. Mindennap megkapom tőlük, hogy mekkora egy csicska vagyok, menjek inkább dolgozni ( csak nem tudom hova, itt minden melóhely tele van =/ ), vagy, hogy nem értik, hogy minek vagyok itt és ahogy öcsém kedvesen megfogalmazza : takaródj fel a szobádba. Mit tegyek? Elköltözni nem tudok, mert apukámék sajnos elég zsúfoltan élnek, de én ezt már nem bírom.
2014. júl. 22. 12:51
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
80%
Sajnos a szülők elkényeztetik az 5 évest! minden esetre cukor lehet ahogy osztja a nagylányt a kistökös, megnézném :D Bocsi nem gonoszkodni akartam. Én biztosan leülnék anyámmal a helyedben és elmondanám hogy szeretem a kiscsávót , pici még oké de az hogy elkényeztetik, téged meg "elnyomnak" nem gyerek nevelés. Javasold neki Csernus könyvét a Felnőtt húsleves címűt, és mindenképp mond el hogy úgy érzed nem figyel rád, és nem szeretnéd hogy rossz legyen a kapcsolatotok. Szerintem ha előtte minden rendben volt,egy normális családban biztosan helyre lehet ezt állítani:) fel a fejjel!:)
2014. júl. 22. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha anyadek ezt elturik akkor mondd meg ocsednek,hogy veluk beszelhet igy te meg nyugodtan verd szajon ha lek.urvaz.most gyerekveronek meg vadallatnak leszek elkonyvelve,de nehogy mar egy 5 eves takony rugdosson meg pics.azzon.amugy mar nemsokaig kell kibirnod, menj masik varosba tovabbtanulni aztan anyadek meg megeszik amit foztek es szivjak a fogukat mikor a 15 eves gyerek fogja oket rugdalni.
2014. júl. 22. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Mar ne haragudj, de szerintem mostohaapad k@@rvazza le anyadaat, a gyerek atvette.

Anyad nyalja mostohaapad s@gget, elment az esze, inkabb elveszit teged, es nevel egy kis h@lyet, akibol sohasem lesz ember.

2014. júl. 22. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem az fáj neked hogy már nem te vagy anyuci pici kislánya de bakker 17 éves vagy fel kéne már nőni talán.
2014. júl. 22. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigieket :) Egyébként mikor elkezdem mondani normálisan anyának, ő beleszól, hogy már megint ez a téma, meg, hogy nézzek magamba ( miért én? ). Azt is mondtam neki, hogy mikor nagy lesz már nem k**rv..zni fogja anyámat, hanem megverni. Nagyon idegesítő. Ma ebédhez desszertnek sütöttem sütit, hisztizik, hogy nem kapja meg az összeset ( egy egész tepsit..?? )és idézem : te h***l..e k****r..a mindjárt megrúglak ( közbe üvölt mint egy sakál ) . Most ez normális ...??
2014. júl. 22. 13:13
 6/13 A kérdező kommentje:

3# : igen ez igaz, vagyis nem beszél vele így, de ő is elég csúnyán beszél. aki anyát elhordta mindennek azaz apósa.

4#: nem fáj, mert már a szüleim 10 éves koromba elváltak, és én akartam kisöcsit, és mondom, én nagyon szerettem és még most is szeretem nyilván, de nem akarom, hogy az öcsémből a későbbiekben egy agresszív állat legyen, szerintem ez érthető..:)

2014. júl. 22. 13:15
 7/13 anonim ***** válasza:

Nem normális. S ha igaz, amit állítsz egy 5 éves gyerekről, akkor fog még fejfájást okozni a szüleinek. Azt mondják, ebben a korban a gyerek tükör, azt tükrözi vissza, amit lát, hall, tapasztal. Én is megkockáztatom, hogy a minta ott van előtte.

Vedd levegőnek, zárd az ajtódat előtte, ne vedd fel neki a kesztyűt! Élvezi, hogy kibabrálhat veled, s neki adnak igazat. Ha látja, hogy kitérsz előle, mint ha ott sem lenne, változtatni fog a taktikán. Persze lehet, hogy nem jobb lesz, csak máshol próbálkozik majd.Azért egy 5 éves már nem annyira korlátolt, mint hinnénk.

2014. júl. 22. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Szerintem keress fel egy gyermekpszichológust... most még talán van esély megmenteni a gyereket, de ha nem változik meg hamar, akkor örök életére egy elb***ott tahó suttyó lesz. Ide komolyabb módszerek kellenek, mint az elfenekelés meg a rászólás...
2014. júl. 22. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

"te meg nyugodtan verd szajon ha lek.urvaz.most gyerekveronek meg vadallatnak leszek elkonyvelve,de nehogy mar egy 5 eves takony rugdosson meg pics.azzon."


Nem tudom van-e gyereked, és próbáltad-e rajta a módszert, de elárulom, hogy ezzel csak olajat öntesz a tűzre.


4 éves kisfiú anyukájaként írom, amit írok, tehát nem csak a levegőbe beszélek. Ő is alaposan el van kényeztetve, mert bármelyik nagyszülő, nagybácsi, dédi ugrik első szavára, de itt nem ez a lényeg.


A kisfiú nem egyik napról a másikra kezdett el így viselkedni. Valószínűleg apránként kezdte el feszegetni a határokat, amik az elején nem lettek egyértelműen kijelölve, vagy a szülők, (nagyszülők) nem jól reagálták le az ilyen helyzetet.

A kistesód most abban a korban van (4-5 év), amikor még nem tudja kezelni az agresszióját. Mindegyik gyerekben van valamennyi, kiben több, kiben kevesebb, ezt sok dolog határozza meg, pl. a környezet. Nem mindegy, hogy egy nyugodt, szerető légkörű családban van, vagy olyan helyen, ahol sok a vita, feszültség (ez lehet mondjuk a munkahelyi stressz is, ami látszik a szülőn). Esetleg történt-e valami változás az életében, pl. költözés, tesó születése, valakinek a halála...stb. Ezeket a példákat csak azért írom le, hogy lásd, mennyi minden befolyásol egy gyereket a nevelés mellett.


Szóval az én négyévesemet is elég nehéz volt koordinálni mostanában. Mi nem p.csázunk, meg k.rvázunk itthon, nem is úgy indult, hogy ütöm a gyereket.

Úgy kezdődött, hogy terhesen nem volt elég időm vele foglalkozni, és ő mindenáron fel akarta hívni magára a figyelmet. Elmondtam neki, hogy pihennem kell, egyszer, kétszer tizennyolcszor, de semmi.

Provokált, csúfolt, belém csípett, rám csapott. Messzire, ment és adtam neki egy pofont.

Eredmény: még inkább provokált. Azt olvastam, a gyereknek (saját szemszögéből) még az is jobb, ha megütik, mint ha nem foglalkoznak vele. Megszületett a tesó, nagyon igyekeztünk, hogy felkészítsük rá. 2-3 hétig semmi gond nem volt, mert a baba ilyenkor leginkább alszik, utána már sokat kellett vele foglalkozni, és kezdődött megint a cirkusz. Kiabált, csapkodta az ajtót, csapkodott engem, csúfolódott, egyszer megcsapta a tesót is, mert arra azonnal ugrottam.

Ha szépen kérés, erélyes rászólás, tiltás..stb után elfenekeltem, lelkiismeret-furdalásom volt, a gyerek meg kiabált velem (buta vagy, megdoblak..stb).


Aztán rájöttem, hogy a tiltással, fegyelmezéssel, azzal, hogy felemelem a hangom, vagy rácsapok a fenekére, nem érek el az ég-világon semmit.


Nagyon nagy önuralom kellett hozzá, de amikor kiabálni kezdett, megütött, nem állítottam sarokba, nem csaptam a popójára, hanem teljesen higgadtan megpróbáltam az eszére hatni. Megkérdeztem tőle, hogy ha megüt az szerinte fáj nekem? (igen). Ha fájdalmat okoz nekem szeretnék én majd játszani vele (nem). Ha azt szeretné, hogy játsszak vele, abbahagyja a csúnya viselkedést? (igen). Megpróbáltam minél jobban éreztetni vele, hogy mennyire szeretem, és többet foglalkozni vele, (pl. kezemben a tesóval leültem mellé amikor legozott)


Nem egyik napról a másikra, de a helyzet szinte teljesen megoldódott.


Azt tanácsom, hogy most vegyél egy nagy levegőt, és próbálj meg túllépni a tesó viselkedésén. Anyudékat felejts el, hiába is próbálnál beszélni velük huszonharmadszorra, mert nem hallgatnak meg és nem nevelik a kicsit. Nem véletlenül ilyen. A jelek szerint mindent megkap az igazi törődésen kívül. Ha tényleg szereted, és nem akarod, hogy elkallódjon, kezd el te nevelgetni, és ha van némi eredmény, lehet, hogy a szülők is jobban együtt fognak működni.


1. játssz vele sokat, beszélgess vele

2. ha undok, hass az eszére, vezesd rá, hogy nem jó, amit csinál. (ne add fel, az elején biztos nem fog menni, idő kell hozzá)

3. ha követel valamit, kösd feltételhez (nem biztos, hogy elsőre menni fog, de próbálkozz). Sose azért szidd, amit nem teljesített, hanem dicsérd meg nagyon, ha valamit jól csinált.

4. Más előtt is dícsérheted, hogy az öcsi milyen ügyesen megcsinált ezt-vagy azt.

5. Ha valamit akar, taníts meg rá, hogy szépen kérje, de amint kimondta, hogy légszi, vagy engedd meg...stb, add oda, nem lesz türelme 10 percig várni valamire.


Az még a nagy baj, hogy nincs előtte tekintélyed, mert anyudék téged is leszidnak előtte. Ezeket a helyzeteket jó volna valahogy elkerülni.


Sajnálom, hogy 17 évesen kell belerázódnod a gyereknevelésbe, de legalább lesz tapasztalatod, mire neked lesz babád:) Ha sok kérdésed van, olvasgasd Ranchburg Jenő vagy Vida Ágnes cikkeit. Nagyon jók, sok hasznos dolgot megtudhatsz belőle. Sok sikert.

Pár hónap múlva azért írd le, van-e valami előre lépés.

2014. júl. 22. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Vannak gyerekeim,felnottek ,és szerencsere soha nem volt ra szukseg,hogy pofon csapjam oket.

Eszukbe sem jutott rugdosni,k.urvazni stb Szerintem ez nem normalis es nem elfogadhato viselkedes,semmifele korulmenyek kozott .

Ha valaki ot evesen ilyen szemtelen es agressziv,ez csak rosszabb lesz . Engem szo nelkul helyrerakott a noverem ha pofatlan voltam,es igen,tanultam belole. Mert mikor 5. jere szolt,hogy ne turkaljak a szobajaban,mert baj lesz,es csakazert is bementem,akkor bizony kaptam egy taslit . Es nem olaj volt a tuzre,hanem eszhez tertem. Tudtam hogy neki is ugyanugy szot kell fogadnom mint anyamnak mert o az idosebb.

2014. júl. 22. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!