Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Öngyilkos akar lenni a testvér...

Öngyilkos akar lenni a testvérem (már felnőtt), mit tehetnék én, hogy megállítsam?

Figyelt kérdés

Tehát a félreértések elkerülése végett, már nem gyerekek vagyunk, hanem felnőttek, a húgomat pár hónapja megcsalta az élettársa, (hónapokon át), azóta összeomlott, sajnos nem tudok vele beszélni, mert akkor jön azzal, hogy akar erről beszélni, viszont többször volt már rá példa, hogy azt emlegette, hogy öngyilkos szeretne lenni, az egyik csak 2-3 hete. Nem is tudom miért teszem fel ezt a kérdést, valahogy érzem, hogy továbbra sem tett le erről. Kb azt tartanám jó ötletnek, hogyha 24 órás megfigyelés alatt tartanák, de ezt már nem igazán lehet, hiszen felnőtt és éli a saját életét.

Tehát beszélni nem tudok erről vele, amikor megpróbáltam még arra is volt példa, hogy pánikroham tört rá, levegőt alig kapott.


Ilyenkor mit tehetnék még én? Azt sem tartom jó ötletnek, hogy a szüleimnek szólnék, hiszen többszáz km-re élnek, és ha elkezdenék hívogatni a húgom ezzel, hogy minden rendben?! talán csak olaj lenne a tűzre.


2019. febr. 12. 06:08
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

A szüleidnek kár szólni, csak idegeskednének és többszáz km-ről úgysem tudják megoldani a problémát. Természetesen, ha a húgod felhívja őket és kiönti a szívét nekik, az az ő dolga.


Amit tehetsz: szelíden, de kitartóan biztatod, hogy menjen el pszichológushoz/pszichiáterhez. Segíts neki jó szakembert keresni, kísérd el, ha úgy könnyebben elmegy.

Ha ez elől elzárkózik (ill. addig, amíg eljut szakember elé), legyél vele sokat és csináljatok érdekes és szép dolgokat. Nem kell nagy dolgokra gondolni: pl. kimenni a természetbe (persze nem ebben az irdatlan szélben :D), beülni egy teázóba, megnézni egy vidám filmet, vagy mondjuk, ha szeret kézügyeskedni, akkor nézz ki valamit az interneten, amit együtt megcsinálhatnátok.


Határozott véleményem továbbá, hogy mindenfajta rosszkedvre, életuntságra, depresszióra jó hatással van a fizikai elfáradás. Menjetek el uszodába, vagy futni egy közeli parkba, biciklizni, fitnesz-edzésre, esetleg korcsolyázni, szóval amire van lehetőségetek.

Önmagában minden program jó, mert addig sem önmagával foglalkozik.

2019. febr. 12. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Karena26 ***** válasza:
14%

Tudsz és kötelességed is tenni!!!

A magyar törvények szerint aki tud egy emberről, aki öngyilkossági szándékot forgat a fejében, büntető jogilag felelősségre vonható!!! Ha megteszi, és belehal, te gondatlanságból elkövetett emberölésben/vagy emberölésben való bűnrészességgel letöltendő szabadságvesztésre ítélhetnek!!!

A törvény szerint állampolgári kötelességed a hatóságoknak jelenteni, ha tudomásod van arról, hogy valaki öngyilkosságot tervez!!! Sőt, akkor, mikor a tesód épp erről beszél, felhívhatod a rendőrséget ezzel. Ők kijönnek, és elviszik a pszichóra kényszergyógykezelésre/megfigyelésre/szakmai segítséget kap klinikai körülmények között, ami nem kellemes, de szükséges, és az ilyen esetek döntő többségében egy életre megoldódik ez a probléma.

Ha nincs más megoldás, nem tudod sehogy sem kibillenteni ebből a zárt gondolatkörből, hogy szakmai segítséget kérjen traumaoldásra, jobb elvitetni, mint hogy megtegye: ő belehal, te pedig mehetsz a sittre...

2019. febr. 12. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!

El ne hidd, amit előző (#12) ír!


Attól, hogy sok felkiáltójelet tesz, még szamárság marad, amit írt.

A törvény az öngyilkosságban való közreműködést bünteti.


Vagyis:


Aki mást öngyilkosságra rábír, vagy ennek elkövetéséhez segítséget nyújt, ha az öngyilkosságot megkísérlik vagy elkövetik, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


A bűncselekmény elkövetési magatartása az egyébként részesi magatartásként meghatározott rábírás vagy segítségnyújtás. A rábírás szándékkiváltó magatartás, amely a felbujtó tevékenységét öleli fel. A rábíró szándékosan cselekszik, tisztában van azzal, hogy magatartásával okozati összefüggésben a sértettben kialakul az öngyilkosság elkövetésének szándéka.


A segítségnyújtás szándékerősítő hatású magatartás. Az elkövető tudata átfogja a sértettben már meglévő öngyilkossági szándékot, és azt, hogy szándékos magatartásával okozati összefüggésben a sértettben megerősödik az öngyilkosság elkövetésének a szándéka. A segítségnyújtás lehet fizikai vagy pszichikai jellegű, lényeg, hogy előmozdítsa vagy megkönnyítse az öngyilkosságot. Például, ha a sértettben már meglévő szándékot az elkövető szóban helyesli, egyetért az okokkal, sőt, újakat jelöl meg, vagy ha anélkül, hogy bármit is szólna, az általa beszerzett mérget vagy gyógyszert átadja a sértettnek.


A puszta jelenlét – ha annak nincs szándékerősítő hatása – nem minősül büntetendőnek.


Link:

[link]


Tehát szó nincs arról, hogy a kérdezőnek bármilyen kötelezettsége lenne, ill. annak elmulasztása esetén bármiféle retorzió érhetné.


Szerintem szegény épp eléggé meg van ijedve testvére miatt. Nagyon alávaló dolognak tartom, hogy még őt riogatja, ijesztgeti valaki ilyen ostobasággal!

2019. febr. 12. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, nem gondoltam, hogy ilyen magas színvonalon kapok majd válaszokat. A 12-es válaszadó inkább talán csak azt akarta üzenni, hogy cselekedj addig amíg nem késő, kicsit más szavakkal, mint a többiek.


Egyébként ma próbáltam kapcsolatba lépni a húgommal, csak arra jöttem rá, hogy nem szeret egyedül lenni, vagy egyedül aludni egy üres lakásban. Ha például a lakótársa azt mondja, hogy nem alszik otthon, akkor ő is elmegy valahova aludni.


Van valami jelentősége, hogy ennyire nem szeret egyedül lenni? Ez aggasztó kellene, hogy legyen? Mint említettem 2-3 hete már ennek a ''az életemnek nincs értelme'' beszélgetésnek. (Persze nem szó nélkül hagytam, hanem korábbi és jelenlegi sikereire utaltam.. Ezeket próbálta lekicsinyíteni.. Olyat hoztam fel, hogy miért pozitív az ő életútja, és hogy ebből erőt tud meríteni stb.)


Egyébként személyes találkozó során sokszor nem tudom eldönteni, hogy mi is van vele, kicsit olyan mintha nyugtalanság lenne benne, de ezt nem nagyon mutatja ki, viszont én a mozgásából érzem.


Egyébként jár szakemberhez, 2 hónapja kb, viszont ennek a sikeressége nem igazán mérhető, hisz arról sincs fogalmam, hogy valóban jár - e még. Erre egyáltalán indiszkréten lenne rákérdezni, nem akarom azt, hogy még bennem is csalódjon, amiatt hogy nem bízok benne, hogy ezen egyedül is túl tud lenni. (úgy értem, hogy nem megfigyelés alatt..)

2019. febr. 12. 22:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!