Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Béta-blokkolót írtak fel...

Béta-blokkolót írtak fel magas vérnyomás / pulzusra, amit idegesség vált ki, kérdéseim maradtak?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Elég sok stressz ér a munkahelyen és magánéletben is, amitől mostanában elég sok gondom volt egészségügyileg. Szédelegtem, fájt a fejem, fáradt voltam.


Aztán párszor méregettem a vérnyomásom és állandóan magas volt.


Belgyógyászaton volt vérvétel, belszervi panasz nincs. Szív ultrahang, EKG, nincs eltérés.


Kaptam 24 órás vérnyomásmérőt.


Sajnos nem egészségesek hosszú távon ezek a kiugrások azt mondták, de a 24 órás eredmény szerint elég sokszor van fent (még alváskor is).


Kaptam béta blokkolót:

Huma-pronol 40 mg.


1/2-szem reggel délben este.

Azt mondta a doki, ha 50 alá csökkenne a pulzus, akkor ne vegyek be, de e felől nem aggódik, mert most ilyen 100 körül szokott lenni stressz helyzetben.


A sportolást engedélyezte.


Viszont a kérdéseim:

Ha stabilizálódna az életem akkor nem lehet, hogy túlságosan le fogja vinni a vérnyomásomat / pulzusomat? Vagy akkor lehet csökkenteni az adagot mondjuk 1/3 szemre?


Itt is lehet függővé válni, mint nyugtató esetén, hogy egyre nagyobb dózist kell szedni?


Ha egyszer elkezdem akkor lehet most már örökké szednem kell? :(


25 éves férfi vagyok.

Egyébként nem vagyok elhízva 170 cm 65 kg.


Orvostól nem mertem megkérdezni, igy is szerintem látta, hogy túlságosan aggódó vagyok.


Ma kezdtem el szedni egyébként.

Mennyi idő alatt érhető el állandósult /javult állapot?


2023. jún. 26. 13:18
 1/7 anonim ***** válasza:
Azt javaslom, keress fel egy másik orvost, hasznos lenne egy második vélemény arról, hogy indokolt-e a béta-blokkoló.
2023. jún. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Több orvos vizsgált.

Még konzultáció is volt.


Láttam a 24 órás vérnyomásmérő eredményeit, 180 is volt a vérnyomásom, úgy hogy nem csináltam direkt aznap semmi extrát.


Ennél alaposabban szerintem nem vizsgálhattak volna ki.

A szédüléses panaszaim is a magas vérnyomástól voltak, igy nem tudnám élni a hétköznapokat.

2023. jún. 26. 13:32
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem szedek semmi gyógyszert, aztán nehéz kicsit megemésztenem, hogy most már napi 3x kell szedjek valamit.
2023. jún. 26. 13:33
 4/7 anonim ***** válasza:

"Ha stabilizálódna az életem akkor nem lehet, hogy túlságosan le fogja vinni a vérnyomásomat / pulzusomat? Vagy akkor lehet csökkenteni az adagot mondjuk 1/3 szemre?"

Sőt, akár el is lehet hagyni akkor. Ahogy az orvos is mondta, hogy ha alacsony a pulzusod, akkor ne vedd be. Szóval szerintem ha nem is javasolták külön, keress pszichológust, és/vagy nézz utána a stresszkezelő módszereknek.


"Itt is lehet függővé válni, mint nyugtató esetén, hogy egyre nagyobb dózist kell szedni?"

Tudtommal nem.


"Ha egyszer elkezdem akkor lehet most már örökké szednem kell? :("

Ez az állapotodtól függ. Ha kezeled a stresszt, ahogy már fent javasoltam, akkor valószínűleg el lehet hagyni a gyógyszert. És persze a stresszkezelő technikákat kell majd rendszeresen alkalmaznod. Ha nem teszel semmit, akkor nyilván nem is fog javulni a helyzet. Esetleg ha nyugdíjas leszel, és elmúlik a munkahelyi stressz. De lehet, hogy addigra más okból lesz magas a vérnyomásod és akkor meg arra kell szedni.


"25 éves férfi vagyok.

Egyébként nem vagyok elhízva 170 cm 65 kg."

És sportolsz? Ha nem, kezdd el. Az is javíthat a pulzusodon. Az, hogy éjszaka is magasak az értékek, mondjuk arra utal, hogy nem csak a stressz a probléma itt.


"Mennyi idő alatt érhető el állandósult /javult állapot?"

Szerintem elég hamar, de nem vagyok gyógyszerész. Abból következtetek, hogy milyen módon hat. Az alapján szinte azonnal hatnia kéne. Ezért is mondta az orvos, hogy ne vedd be, ha eleve alacsony a pulzusod.


Nem vagyok orvos, kicsit már utánaolvasott laikusként válaszoltam neked.

2023. jún. 26. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi a hasznos válaszokat!
2023. jún. 26. 13:55
 6/7 anonim ***** válasza:

Ugyanez a bajom nekem is. Nekem is kiírtak egy gyógyszert (Bisoprolol) amiből 5 mg-ot kellett szednem, de a nyári hónapokban a melegtől kitágultak az ereim, plusz sportoltam, így én magamtól kevesebbet szedek be belőle (2,5 mg).

Szerintem méregesd magadnak a vérnyomásodat különböző napszakokban és attól függően el tudod dönteni hogy mennyit kell beszedned belőle (ha nagyon levinné a gyógyszer a vérnyomásodat).

Nekem anno néztek vesefunkciót szcintigráfiával is hátha az okozza a magas pulzusszámot. Okozhatja pajzsmirigy túlműködés is.

Elhagyni a gyógyszert nem tudtam azóta sem, igaz most nem sportolok semmit és jóval idősebb vagyok tőled.

Meg ha eleve most kezdted el szedni, akkor még ne aggodalmaskodj!

Csinálj mindent úgy ahogy az orvos mondta.

2023. jún. 26. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
40%

Ebben az esetben a béta blokkoló konkrétan félre kezelés. Ezt onnan tudom, hogy pontosan ugyanebben a cipőben járok én is!

Ha szervi bajod nincs, márpedig nincs, mint ahogy nekem sincs, akkor stressz eredetű a probléma. Pszichiáter fogja tudni megoldani. Mihamarabb szerez időpontot egy pszichiáterhez, mert lehet kezdeti depresszió, pánikbetegség, pánikroham, ezek mind-mind ilyen tüneteket okoznak!

Nekem a háziorvos, mikor látta hogy minden leletem negatív, eleniumot írt fel, ez egy enyhe nyugtató/altató és láss csodát, elmúltak a tünetek. Ha mondjuk szívbeteg vagy, vagy pajzsmirigy túlműködésed van, hiába szeded be az eleniumot😃.

Pszichiáter, majd az megmondja mi van. Szerintem, ha szervi bajod nincs, ne szedd be a béta blokkolót, nekem is felírták, ki se váltottam.

Nekem például a vizsgálatok után azt mondta a kardiológus, hogy bármilyen terhelést elviselne a szívem, akármit sportolhatok, nem kell kímélni, pedig én már 50 éves vagyok.

2023. aug. 5. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!