Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Aki cöliákiás, ő hajdinát és...

Aki cöliákiás, ő hajdinát és kinoát sem ehet?

Figyelt kérdés

ápr. 20. 10:54
 1/8 anonim ***** válasza:
Ehet.
ápr. 20. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
De ehet, hiszen ezekben nincs glutén.
ápr. 20. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy nem jól tudom, de a cöliákia tudtommal nem egyenlő a gluténérzékenységgel.

A cöliákia egy tágabb halmaz, mint a gluténérzékenység, nem?


Azt tudom, hogy a hajdina és a kinoa nem tartalmaz glutént és ezek nem is gabonának minősülnek, de ha kicsit részletesebben el tudnátok magyarázni, az jó lenne.

ápr. 20. 13:02
 4/8 A kérdező kommentje:

Ezt találtam:


"Csak a glutén a tünetokozó a gabonákban?


Cöliákiában provokáló ágens a glutén fehérjén kívül még az árpában lévő hordein és a rozsban található secalin. A zab avenin fehérjéje a cöliákiások legtöbbjénél nem váltja ki az autoimmun reakciót, így a gluténnel egyébként nem szennyezett zab fogyasztható számukra.


A gabonafélék, mint kiváltó faktorok, más tünetegyüttesek kapcsán is felmerülnek. Gyakori a gabonaallergia, amely általában I. típusú allergiás reakció, és az élet folyamán elmúlhat. A gabonaallergiát gyakrabban váltják ki a gabonafélék prolamin-fehérje szupercsaládjának tagjai, a nem-specifikus lipid transzfer fehérje család, az alfa-amiláz/tripszin enzimgátlók. Ezekben az esetekben természetesen nem a gluténmentességre, hanem a gabona kerülésére koncentrálunk."


De a hajdina és kinoa kérdése még mindig érdekel.

ápr. 20. 13:21
 5/8 anonim ***** válasza:

A cöliákia az autoimmun betegég, amelyben kimondottan a glutén ellen termelődnek antitestek és ez vezet a bélbolyhok károsodásához és a felszívódási zavarokhoz. Az avenin általában nem okoz gondot, de azért nem javasolt a zab fogyasztása, mert àltalában szennyeződik a gluténnal.

A nem cöliákiás gluténszenzitivitásnál általában nem szükséges az élethosszig tartó diéta. A gabonaallergiàk közül a búzaallergia a leggyakoribb, de nyilván előfordulhat bármi.

Lènyeg: hajdinát és quinoát cölis fogyaszthat.

ápr. 20. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Én elvileg egészséges vagyok,de nekem ezek belekötnek a gyomromba. Én maradok a jó öreg rizsnél és krumplinál,azoktól még nem volt problémám. Ezek a reform kaják nekem nagyon nem jönnek be, ezerszer jobban vagyok nélkülük és a diéta is jobban megy.
ápr. 21. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Ikonstar ***** válasza:

Három gabona tartalmaz glutént, ezek a búza, az árpa és a rozs. A zab önmagában gm, de sokan nem ehetik, ez még egy félig ismeretlen terület.

A hajdina és a quinoa gluténmentesek, csak a keresztszennyeződásre kell figyelni.

AA közben felvetett hozzászólásodra:

1. A cöliákia is gluténérzékenység, így abszolút helytelen azt gondolni, hogy nem számít annak és van valami igazi gluténérzékenység. Az orvostudomány jelenleg 3 olyan autoimmun betegséget ismer, ami gluténérzékenység. Ezek a cöliákia, a Duhring-betegség és a glutén ataxia.

2. A téves mondatban a gluténérzékenység alatt általában az NCGS-t szokták érteni, ami nem cöliákiás gluténszenszitivitást jelent, és aminél ma már tudjuk, hogy teljesen téves a glutén szó használata, mert csak az esetek egy részében a glutén okozza a problémát, de sok esetben a gluténos gabonák (búza, árpa, rozs) valamely más alkotórészei. Szóval, pont nem ezt kell – még egyszerű megfogalmazással sem - gluténérzékenységnek nevezni.

ápr. 21. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Ikonstar ***** válasza:
Lépj be a Gluténmentes konyha és lisztérzékeny hétköznapok Facebook csoportba, ott minden ilyen kérdésre választ kapsz!
ápr. 21. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!