Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Colitis ulcerosa?

Colitis ulcerosa?

Figyelt kérdés

Körülbelül két hónapja derült ki, hogy colitisem van. Azóta szedek gyógyszert (Salofalk, 3*1), de míg eddig nagyon kevés tünete volt, azóta folyamatosan görcsöl a hasam. Nem erősen, de folyamatosan. Ezt a folyamatos görcsöt a colitis okozhatja? Nyomásra is érzékeny sajnos. Napi 3-4x van székletem, nem mindig hasmenés. Ami igazából zavar, az a görcsös hasi fájdalom, mert eddig nem volt, most viszont folyamatos. Pont 24-én görcsöltem be nagyon, éjjelre belázasodtam, másnapra már csak hőemelkedés. Okozhatta ezt is a colitis? Nem igazán vagyok tájékozott még a témában, már rengeteg oldalt elolvastam, fórumot, de még senki nem írt arról, hogy folyamatos hasi fájdalma lenne.

Esetleg ha van itt valaki, aki ért hozzá, vagy hasonló cipőben jár, megosztaná velem a tapasztalatait? Előre is köszönöm!


2014. dec. 27. 23:48
 1/8 anonim ***** válasza:

Nagyon, nagyon oda kellene figyelned az étkezésedre ezzel a betegséggel.


Nézz utána a paleo, AIP, GAPS étrendeknek és a gyulladásos, autoimmun betegségeknek és..


A gyógyszered mellékhatásainak. Az a gond, hogy az a betegségedet nem szünteti meg, de a mellékhatásai akkor is téged terhelnek.

2014. dec. 30. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
Szia! Nekem is colitis ulcerosam van. Nekem nem görcsöl a hasam és nem is voltam még tőle lázas, az én tünetem a napi 5-6x-i sürgető véres hasmenés :( 2 év alatt most jün elő negyedszer. Első két alkalommal nem tudtak kezelni mivel terhes voltam, 3.alkalommal mentem el tükrözésre, ott derült ki. Nekem is salofalkot írtak fel, de nem gyógyszert, hanem végbélszuszpenziót. Vagyis egy folyadékot, amit magadnak kell beönteni.Az elmúlt alkalommal,mikor az elsőt beadtam, el is múlt, ennek ellenére hetekig kellett alkalmazni. Most megint előjött, még nem olyan durva, de még volt ebből a szerből 3 dobozzal és ma be is adtam magamnak.Remélem használni fog,mert elég kellemetlen ez a tünet :( Nem is merek sehova menni. Én próbálom keresni, hogy mi az amit ki kell iktatnom az étrendemből.
2015. jan. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Glutént, tejet, lektineket. Sok szénhidrátot. Igazából mindent ami nem fér bele a paleo / GAPS étrendekbe.


Nem könnyű, de szemét betegségek szemetek. És így sem egyik hónapról a másikra gyógyul meg az ember.

2015. jan. 6. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
Szia,irj privit .
2015. jan. 9. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

COLITIS

Tisztelt Szendi Gábor,

nagyon megörültem gyors válaszának, és természetesen megírom a kálváriámat. 39 éves voltam 2 kisfiú édesanyja és azóta is 32éve csodálatos ember a férjem. Egy reggel arra ébredtem hogy nagyon fájdalmas hasmenésem van ,ami átment napi 15-20 véres székletbe.2 hét eltelt mire el tudtam menni az orvosig ami tőlünk 10 percre van. Elkezdődtek a vizsgálatok, és a bajom - amiről addig az életbe sose halottam - vastagbél gyulladás, azaz colitis ulceróza.

Első évben csak próbanyúl voltam, mire felmerte az orvosom a jobb hatású gyógyszert írni. Azt se tudta megmondani az orvosom, mit ehetek mit nem. Voltam néha jobban - néha rosszabbul, de 2 évvel ezelőtt úgy megromlott az egészségi állapotom, a fájdalom egyre erősebb lett, egyre több gyógyszert kaptam, amitől viszont még rosszabbul lettem. És akkor jött a fiam Budapestről és elhozta az első paleo könyvet. De csak hosszas rábeszéléssel kezdtem vele foglalkozni, amikor már kiabált velem, hogy olvassam el. Mégis, először a férjem tanulmányozta át, mert én olyan gyenge voltam, hogy nem érdekelt. És megtörtént a csoda. A férjem 1 nap alatt kiolvasta és másnaptól, 2013 febr.18-ától teljesen átváltozott az addigi berögződött főzési szokásaink. 2 hét mindennemű tej elhagyása is sok javulást hozott, az hihetetlen, olyan változáson mentem keresztül. A fehér liszt elhagyása és a rendszeres húsfogyasztás viszont már csodákat csinált. Zöldséget és gyümölcsöt a 15-évben együttessen nem ettem annyit, mint 15-hónap alatt. Kezdtem erősebbnek és boldogabbak érezni magam. Amikor napi 9- gyógyszer lett az adagom, csontritkulást kaptam, az orvosaim úgy látták, én gyógyíthatatlan beteg vagyok, és leszázalékoltak.3 éve, visszamenőleg. Én az Ön tudásával meggyógyultam, és semmilyen gyógyszert nem szedek. Éreztem, fogok tudni dolgozni, annak ellenére hogy a komissziós orvosom azt mondta, mivel rokkantságom csak 50%-os, majd valamit dolgozzak a megélhetés reményébe, de masszőr már soha nem lehetek.15 hónapja magánvállalkozásba kezdtem hogy a magam ura lehessek, ne hajtsam túl magam, de azt csinálom, amit szeretek ,és tudok.

Munkám boldoggá tett, a családom teljes értékű, és mindennek tudok örülni. Ezt kívánom minden paleo gondolkodónak, és ezt szeretném én is mindenkinek tovább adni, hogy orvosok nélkül is tudunk segíteni magunkon. Az orvosi ellenőrzésre természetesen eljárok, és mivel eredményeim nagyon jók, már be mertem vallani orvosomnak, mi segített. Tudja mit válaszolt? Na, majd azt félév múlva meglátjuk. Szerencsére már eltelt kétszer félév, lassan 3 félév is, és én ma is jól vagyok, és tudom erre kevés ez a szó, de KÖSZÖNOM.

Márta (Szlovákiából)


COLITIS

Betegségem 1 éve kezdődött, amikor nyár elején hirtelen mindenféle előjel nélkül előjött nálam ez a probléma. Először csak hasmenésem volt, amit arra fogtam, hogy valószínűleg rossz ételt fogyasztottam és ennek a következménye. Később ahogy telt az idő (hosszú hetek) folyamatos súlyvesztés, véres széklet, erőteljes hasgörcsök, amelyeknél teljesen össze kellett görnyednem a fájdalomtól és nem tudtam felállni amíg el nem múlt a fél-1 perces görcs a hasamban. Kórházba is eljutottam, ahol infúzióra kötöttek, mert annyira legyengültem és 10 kg-t vesztettem.

A háziorvosom Szalmonellás fertőzésre gondolt, ezért elküldött vizsgálatokra, de kiderült, hogy nem ez a probléma. Szereztünk beutalót ismerősön keresztül egy nem körzetis orvoshoz, aki miután megtudta, hogy a testépítést hobbi szinten űzöm, azzal a kérdéssel kezdett, hogy használok-e szteroidokat, amire nemmel válaszoltam, mivel soha nem nyúltam ilyen eszközökhöz. Viszont fehérjeport naponta ittam egy tasakkal edzés után, ebből arra következtetett, hogy ez lehetett a kiváltó ok. (Később kiderült, hogy nem ez volt.) Megvizsgált egy gasztroenterológus, aki megállapította, hogy Colitis Ulcerosa nevű betegségem van, be volt teljesen gyulladva a vastagbelem. Kaptam tőle egy Pentasa nevű gyógyszert, amitől egyik napról a másikra tünetmentes lettem. Újra elkezdtem edzeni, viszont fehérjepor nélkül illetve életmódot is váltottam, elkezdtem a PALEOLIT életmódot. Ennek segítségével rendkívül gyorsan kezdtem el újra visszanyerni az izomzatomat és egészségemet, olyannyira, hogy eddigi erőszintem drasztikusan megemelkedett, erre példaként tudom hozni, hogy fekvenyomásban 150kg-ot nagyobb nehézségek nélkül kinyomtam 76 kg-os testtömeggel. Sokan szteroid használatra gondoltak, és ezt mondták nekem, hogy anabolikus szteroidokat használok, közben "csak" a paleo volt az ami ennyire nagy erőt adott nekem, rövid idő alatt.

Ezt a paleolit életmódot tartottam folyamatosan fél évig, amelynek köszönhetően egészségileg makulátlan voltam, és izomzatilag is magamhoz képest nagyon megerősödtem. Viszont elkezdtem enni rizst is rendszeresen, ami egy idő után ismét problémához vezetett, mivel május végén kiújult a betegség.

Ekkor már sokkal komolyabban megszenvedtem, mint az előző évben, itt 20 kg-ot fogytam, 4 hónapig voltam beteg. A tünetek ugyanazok voltak, csak itt a gyengülés olyan szintre jutott, hogy séta közben szédültem folyamatosan, ezáltal szinte egész nap csak feküdtem.

Az orvos Medrol nevű szteroidot írt fel, ami nem használt, eleinte jobban voltam, de miután elfogyott a szer, sokkal rosszabbul lettem. Jártam természetgyógyásznál, ahol rengeteg pénz hagytak a szüleim, a különbféle vitaminok miatt (százezres nagyságrend). Voltam több orvosnál is, mindegyik azt mondta, hogy ezzel a betegséggel együtt kell élni, és gyógyíthatatlan, semmi köze a táplálkozásomhoz.

Imuran nevű gyógyszert akartak nekem adni, aminek utána olvastam és úgy döntöttem, nem teszem ki magamat ennek a káros hatásainak.

Újra elkezdtem a paleolit életmódot, mivel nyáron elhagytam az orvos véleménye által "bármit ehetek" megjegyzés miatt a paleolit életmódot.

Felhagytam az összes gyógyszer szedésével, csak a paleóban bíztam. Ennek meg lett az eredménye, mivel 4-5 hónap szenvedés után is kezdtem rendbe jönni, gyógyszer és orvos nélkül, mivel azóta nem járok ilyen "szakemberhez".

Jelen pillanatban, folyamatosan edzek, és a tanulmányaimat is tudom végezni, egészségileg rendben vagyok.


COLITIS

Kedves Gábor!


Hosszú évek óta, mondhatnám örökké "müzlizabáló" voltam - és itt a szó nem túlzás, hiszen gyakran a főétkezés is müzli volt - , ami mellé rengeteg tejet, joghurtot ittam. 30 éves korom táján kezdődtek el a bizonytalan eredetű tüneteim. Az, hogy oxalát kristály, majd homok van a vizeletemben, hamar kiderült, de az alhasi fájdalomra, ami mellé tartós hőemelkedés társult és egyre fokozódott nem volt magyarázat. Hosszas vizsgálódás és legalább egy éves antibiotikum kezelés után a nőgyógyászom széttárta a karját, mondván, nem tudja mi a baj. Látszott, hogy igen rosszul érinti ez a dolog, mert őszintén segíteni akart, látva a szenvedéseimet, ami gyakran abban nyilvánult meg, hogy szó szerint kúszva-mászva mentem be a rendelőbe hozzá. Ezen időben lettem terhes a kisfiammal. A terhesség alatt a tünetek megmaradtak, majd szülés után jött a döbbenet, az egyébként jól fejlett, 3650 gr súlyú fiam tüdőgyulladással született, mivel az anyaméhben, a hüvelyen keresztül streptococcussal fertőződött. Más kérdés az orvos felelőssége, aki annak ellenére, hogy fogadott orvos volt, nem vett kenetet egyszer sem a terhesség ideje alatt. (Ilyen eset gyakori mifelénk, többről tudok) A fiamat rohammentő vitte egy pesti klinikára, ahol lélegeztető gépen volt napokig, majd 10 nap múlva egészségesen hazavihettük.

A tüneteim továbbra is megmaradtak, néha erősödtek, vagy eltűntek rövid időre. A vese és húgyúti problémának vélt, - vagy valós - betegségem tartósnak bizonyult, rendszeresen szedtem gyulladáscsökkentő és egyéb gyógyszereket, igaz mértékkel, mivel mindig is a természetesség híve voltam.

A fent említett tüneteim mellé lassan megjelent a jobb mellem fájdalma is, ami a fiam születése után kezdett hangsúlyosabbá válni. Mindenféle vizsgálaton részt vettem, de semmit nem találtak, még neves professzorok sem. Nekem borzalmas lelki trauma volt ez az időszak. Mammográfián nem sokszor vettem részt, mert a fájós mellemben olyan extra fájdalmat okozott, hogy ordítani tudtam volna. Mivel pedig az ultrahangos vizsgálatot a mammográfiához kötik, kénytelen voltam további alkalmakkor magánrendelésen elvégeztetni a vizsgálatokat, nem kevés pénzért. Soha senki, semmit nem talált, ami indokolná a fájdalmat.

És én továbbra is ún. egészséges életmódot folytattam, sportoltam és müzlit ettem, nem keveset.

Éppen gyakorlaton voltam a kórházban (felnőttképzés kapcsán), amikor újfent rámtört az alhasi fájdalom, lázzal, rossz közérzettel. Azonnal megvizsgáltak és a diagnózis röviden colitis. Ágynyugalom mellet kissé rendbejöttem, ami után teljes körű kivizsgálást csinált a belgyógyászom, ami megerősítette a korábbi diagnózist. Értetlenül néztem ezzel szembe, hiszen én ettem rostosat, ittam tejet stb., tehát egészségesen éltem! Akkor, ez hogy lehet? Genetika. Ez a megfellebbezhetetlen, mindent megmagyarázó, mindig használható válasz. Elhittem. Meg azt is, hogy lelki eredetű.

Gyógyulásom, azaz rövid tünetmentességem után minden folytatódott ott, ahol abbamaradt. Amikor újfent rámtörtek a fájdalmak, kevés ágynyugalom és diéta után, gyógyultnak képzelve magamat, folytattam az életemet. A melleim továbbra is fájtak, ugyanolyan periódusosságot mutatva, mint az alhasi fájdalmaim. De sajnos a megoldást, az összefüggéseket nem találtam, nem láttam.

Egy alkalommal kicsit több földimogyorót ettem, ami után olyan förtelmes hasi fájdalom tört rám, amilyet még soha nem tapasztaltam. Pszihésen olyan állapotba kerültem tőle, mint a szülő nő, akinek a fájdalomtól beszűkül a tudata. Ezt éltem át. Összefutott a nyál a számban, hányingerem volt és nem érdekelt a külvilág. Mindamellett rettenetesen megijedtem, hogy itt a vég. A mentő bevitt a kórházba, ahol sírva esdekeltem az orvosnak, hogy segítsen.

A fentieket azért részletezetem, mert nem tudom hangsúlyozni kellőképpen, mennyire kiszolgáltatott voltam és, hogy mennyire nem tudtak mit kezdeni velem az orvosok és, hogy hány évet töltöttem el azzal, hogy a rejtélyes tüneteimet megfejtsem. És még mi mindent kihagytam. Az visszatérő idegfájdalmat a karomban, a gyakori megfázást, stb.. Nem emlékszem már mindenre, de sok bajom volt. Kb. 20 évet ölel fel a fenti leírás.

Az antidepresszánsok kapcsán ismerkedtem meg a Szendi Gábor névvel. A honlapot rendszeresen olvasgatva 2010 kora tavaszán rátaláltam a paleora, majd megrendeltem a könyvet és mohón olvasni kezdtem. Néhány oldal után határozottan, indulattal kijelentettem, hogy soha többé nem vagyok hajlandó a megszokott módon étkezni. Húztam magammal a páromat is, aki részlegesen hajlandó betartani az új "szabályokat".

Kezdetben határozottan érezhető volt a változás a testemben, lelkemben egyaránt. Reggel kipihenten ébredtem, a bőröm szép lett és nem fájt semmim. Néhány kilótól is megszabadultam. Az enyhe izületi fájdalmaim is eltűntek. Jól éreztem magam. Majd nyáron jött a visszaesés, mert jött a fagyi. Bűnöztem. És itt a bizonyíték, a hasam jelzett, a mellem is jelzett, sőt a kedvem is rosszabb lett. Tekintettel a karácsonyra, ismét bűnöztem, annak ellenére, hogy az Elmira receptjeit használtam sütés-főzésnél, itt-ott megettem egyéb egészségtelen süteményt és gesztenyepürét. Ez éppen elég volt ahhoz, hogy megbizonyosodjam afelől, mennyire káros a hagyományos étkezés. Bizony azt mondom, szükség volt ezekre a visszaesésekre, hogy a különbség még érezhetőbb legyen. Miután már nem bírtam az ünnepi koszt okozta depresszív hangulatot, újra szigorúan paleolit módon étkezem és máris érzem a változást. Összességében tavaly tavasz óta nem ettem kenyeret, tésztát, burgonyát, rizst, tejet, de bűnöztem, amiért bűnhődtem. A hullámzások kapcsán megtapasztaltam, hogy aszerint jelentkeznek a tüneteim, hogy miképpen étkezem. Méginkább megerősítve érzem magamat a hitemben, miszerint a paleolit táplálkozás az egyedüli megoldás szinte minden panaszra. Egy éve nem voltam megfázva, ami rendkívüli az életemben! Lehet, hogy ez túlzásnak tűnik, de egy-egy orvosi tanácsadó műsor kapcsán csak mosolygok magamban a sok tévútra vezető okos tanács hallatán. Számomra kevés területen maradt meg a hitele az orvostudománynak. Megvallom őszintén, ingerlékeny leszek attól, amikor hallom, mennyi hülyeséget tanácsolnak orvosok a betegeiknek, amikor a megoldás olyan egyértelmű!

Nem szaporítom a szót, úgy érzem 50 évesen sikerült egy élet nyűgét leraknom és ezért köszönettel tartozom Szendi Gábornak, aki felvállalta Magyarországon ezt a hálátlan feladatot egy magasabb rendű cél érdekében!

Köszönöm!


Üdvözlettel: Gabriella

2015. jan. 9. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
2015. jan. 20. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
szia! a végbélszuszpenzió tényleg elég hatásos erre, de az étkezés nagyon nagyon sokat tud segíteni. én kiiktattam minden erősen zsíros, fűszeres, csípős ételt, gyors kaja szóba sem jöhet, kerülöm a vörös és vadhúst és a gombát. a cukros dolgoktól megfigyeltem, erősebb a hasmenés, szóval már azt sem eszek. valamint kávé, alkohol, cigi szintén tiltó lista. remélem már jobban vagy azóta, de hidd el, egy szigorú étrenddel látványosan jobb lesz a közérzeted!
2015. ápr. 17. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Utolsó!


És akkor zöldségeket tudsz enni? vagy mellé halat, tojást? fehér húsokat (szárnyas?) esetleg?


Gyümölcsök ilyen szempontból cukrosnak számítanak, gondolom.

2015. ápr. 17. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!