Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Véres köpet. Mi okozza?

Véres köpet. Mi okozza?

Figyelt kérdés

Sajnos jó pár hónapja vettem észre ezt, de csak pénteken jutottam el egy nagyon kedves idősebbb pulmonológus-onkológushoz. Főleg reggelente tapasztaltam, hogy vért tartalmaz a köpet, köhögést követően. Az a helyzet, hogy ilyen volt már lassan 3 éve (már szinte biztos vagyok benne, hogy vér volt), most viszont egészen jól látható. Néha félek köpni köhögés után.

Amit az orvos mondott: valósznűleg a koromból kifolyólag (40 év) elég kicsi eséllyel van komoly baj, de a biztonság kedvéért csináltassunk CT-t. Mondtam neki, hogy túl vagyok már az alkalmassági vizsgálat által kért ernyős felvételeken, de erre a reakciója: kb. mintha zseblámpával világítanának át... Nem volt túl megnyugtató, de további érdekességeket vázolt. Elmeséltem neki, hogy 13 évig dohányoztam (már 3 éve nem dohányzom), átlag 12-13 szál cigi/nap. Erre csak legyintett, közölte, hogy ettől a mennyiségtől és évektől nem lesz csak úgy valaki tüdőrákos... Ez azért volt érdekes számomra, mert dohányzós napjaimban a reggeleim kvázi szörnyűek voltak: néha annyira telítettnek éreztem magam, hogy mondom itt a vége, biztos beteg vagyok és be kell fejeznem a dohányzást. A tus alatt köhögtem, enyhe mellkasi fájdalom, nem beszélve az éjszakai torok váladékozástól, ami nem gyengén volt idegesítő a torokkaparás miatt. Hiába ecsetletem ezt neki, állította, hogy praxisa során egy kezén meg tudta számolni hány olyan betege volt, akinél tüdőrákot diagnoztizáltak ennyi éves dohányzás mellett. Annyit még mesélt erről, hogy 3 év még kicsit kevés, de 10 év után szinte teljesen ki fog ürülni a tüdőből mindaz, amit a 13 év alatt "összedohányoztam". Visszatérve a CT-re, kaptam beutalót, de annyit előre leszögezett, hogy nagyon nagy valószínűséggel covid okozta nyálkahártya szárazság alakult ki, ami még sokáig jelen lehet és sok embernél alakult ki hasonló.

Van/volt valakinek hasonló tapasztalata? Hogy-hogy nem gyanakszik ennyi eldohányzott év után a tüdőrákra?


2023. júl. 23. 08:57
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Én láncdohányos vagyok, kb 20 éve, de még csak nem is köhögök, a fullákolás meg kizárt. Pedig napi 2 dobozzal simán elszívok.
2023. júl. 23. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A dohányos tüdőrákosok 95%-a legalább 20 évig dohányzott a betegség felismerése előtt, 79%-a 20 éves kora előtt kezdte el. A fő rizikó csoport az 55-74 éves korosztály, ezek az adatok is a saját tapasztalata mellett szólnak, de minden véres köpetnél fel kell merüljön a rák eshetősége, ezért is küldött el egy ct-re.

[link]

2023. júl. 23. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Mennyi vért és milyen régóta?
2023. júl. 23. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
51%

Vélhetően jól gondolja az orvos, amit mondott. Ahogy #2-es írja, legalább 20 év aktív dohányzás mellett alakulhat ki tüdőrák, de akkor is csökken ennek a rizikója, ha valaki napi "csak" 12-13 szál cigit szív. De nagyon sokan szívják úgymondd bűntetlenül a cigit 30-40 évig is.

Nézesd meg magad, de szerintem sem kell a legrosszabbra gondolni.

2023. júl. 23. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!