Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » COPD roham esetén mi a teendő?

COPD roham esetén mi a teendő?

Figyelt kérdés
Sajnos tegnap este édesanyám rosszul lett. Azt hittem vége, hirtelen nem is tudtam vele mit kezdeni. Nem mondta el hogy mi a baja, csak utólag. Fel szeretnék készülni, mit kell tennem, ha legközelebb megint rosszul lesz. Annyit kért, hogy ütögessem a hátát.
2012. ápr. 23. 09:50
 1/8 anonim ***** válasza:
Párásítani a levegőt, és oxigén pipát a szájába adni.
2012. ápr. 23. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
sajnos nem volt nála a pipa :( 25km-re lakik tőlünk. Nagyon megrémültem.
2012. ápr. 23. 09:59
 3/8 anonim ***** válasza:
87%

Attól függ, hogy mi váltotta ki a rohamot. Ha nagyon le van tapadva a váladék, akkor kamillatea inhalálásával, nagyon sok folyadék fogyasztásával fel kell lazítani a lerakódást. Ha hörgőgörcs lépett fel, akkor a legjobb ha hívod az ügyeletet és ők adnak Solu-medrolt, ami egy szteroid tartalmú gyógyszer és azonnal oldja a görcsöt. Egyébként anyukád nagyon okosan mondta, hogy ütögesd a hátát ( gyors, apró ütések, mert ez segít kiköhögni neki a nyákot)

Nem tudom, hogy oxigénpalackja van-e otthon, ha igen, akkor állítsátok magasabb fokozatra és használja az inhalátorokat, amiket felírtak neki ( gondolom kapott ilyeneket: Seretide, Spiriva, Ventolin- ez utóbbi, azonnal tágítja a hörgőket)

Menjetek el szakrendelésre, és írassatok fel KS-pipát. Ez egy olyan eszköz, ami rendszeres használat esetén javítja a légzésfunkciót, hatóanyag nélkül. Megrezegteti a hörgőket (olyan mintha gyorsan ütögetnéd a hátát) és segíti a váladék felszakítását. TB támogatott, gyógyászati segédeszköz boltban lehet kapni, kb 400 Ft.


Sajnálom anyukádat, az enyém is hasonló cipőben jár. Sajnos elég sok tapasztalatom van a rohamokban.

2012. ápr. 23. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Ez a ks pipa csak vényre kapható?

Nincs palackja, semmije sincs, Nagypapától kapott egy pipát amit ilyenkor használ. Papírja van róla hogy COPD-s, de semmi komolyabb. Volt tüdőgondozóba, ahol megkérdezték mit szed, mondta semmit, és kész. Nem is mondtak neki semmit, nem írtak fel neki semmit. :(

Nekem is újkeletű ez az egész, mert nem merte elmondani hogy beteg, sajnos nem találkozunk olyan sűrűn, hogy feltünt volna nekem is, hogy valami probléma van, csak tegnap este szembesültem ezzel az egésszel mikor rosszul lett nálunk. Szégyell orvoshoz menni,fél, mert tudja hogy leszedik a fejét ha elmondja hogy dohányzik.

2012. ápr. 23. 13:02
 5/8 anonim ***** válasza:
86%

A KS pipa nem csak vényre kapható, de úgy olyan 3-4 ezer forint körül van. Szerintem, ha ilyen rohamai vannak vissza kéne mennie a tüdőgondozóba, mert ezek a hörgőtágító gyógyszerek elég jól karban tudják tartani a betegséget és nagyban csökkentik a panaszokat. Ha napi szinten fullad, akkor pedig szüksége lenne oxigénre is, de ehhez szükség van a tüdőgondozóban a légzésfunkciós vizsgálatra és vérgáz mérésre. Ezek alapján meg tudják mondani, hogy mennyire előrehaladott a betegsége. Sajnos tudom, hogy nem nagyon foglalkoznak a betegekkel, nálunk is egy ilyen fulladásos roham után került be anyu a kórházba (amibe majdnem belehalt )és utána kapta az oxigént és az inhalátorokat. Próbáljatok meg erőszakosabbak lenni, mert az ilyen úgynevezett "fellángolások" nagyon sokat tudnak rontani a beteg állapotán. Mi már ott tartunk, hogy volt olyan, hogy 2 héten keresztül lélegeztetőgépen volt anyukám.

Nem megrémíteni akarlak, csak azért írom ezeket le, hogy meg tudd győzni anyukádat arról, hogy mielőbb kérjen szakszerű segítséget.

A dohányzást azonnal abba kell hagyni, mert nagyon felgyorsítja a betegség lefolyását.

2012. ápr. 23. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. ápr. 23. 17:29
 7/8 anonim ***** válasza:
Hogy van azóta anyukád? Felírtak már neki gyógyszereket? Dohányzik még?
2014. febr. 4. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszi az érdeklődést. Jól van, amiről tudok. Köhécselget, főleg reggelente Mivel tőlünk 20km-e él, csak arról tudok amit éppen látok sajna, mert akármilyen baja is van, nem mondja el.

Igen, dohányzik még sajnos :(

2014. febr. 5. 16:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!