Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » 13 éves vagyok és hétvégenként...

13 éves vagyok és hétvégenként néha-néha elszívok egy-kettő szál cigit. Eddig max.10 szállal szívtam el. Lehet valami nagy bajom tőle?

Figyelt kérdés
Aktívan focizok!
2012. aug. 22. 20:34
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:

Szerintem nem helyénvaló az elrettentés, mint ahogy az elbagatellizálás sem az. Ha elrettentő céllal mondunk egy rakás dolgot, a felét sem fogja elhinni, nem fog rá hatni. Sokkal fontosabb a hiteles, korrekt tényközlés, amit kért. Ennek alapján lehetősége van felelősségteljes döntést hoznia, más kérdés az, hogy él-e ezzel a lehetősséggel, ill. hogy felvállalja-e ezt a felelősséget.


Nem helytálló az, hogy a függőség kialakulása csupán akaraterő kérdése (az már inkább a leszokásé). A függőség kialakulásának veszélyét, ill. a közvetlen egészségügyi következményeket befolyásolja, ha mellette más élvezeti szerekkel (alkohol, stb.) társítod pláne, ha azt időben közvetlenül akkor teszed. (Nem véletlen, hogy a kávé és cigaretta, vagy az alkohol és cigaretta olyan sok embernél kötődik egymáshoz).

Van egy csomó egyéb tényező.

A szenvedélybetegség kialakulásának veszélyét tehát hatványozza a többi kritikus "szer" (nem csak a nikotintól hanem alkoholtól, koffeinről, drogtól, szerencsejátéktól, adrenalin, stb.)

Az is befolyásoló tényező, hogy a környezetedben mennyi szenvedélybeteg van, és hogy a családodban mennyi van, volt. Az kiemelten kockázatnövelő tényező, ha az anyukád veled való terhessége ill. szoptatásod ideje alatt dohányzott.

A legelső cigarettától nagy valószínűséggel nem alakul ki függőség, a kíváncsiságot megértem, de tény, hogy nehéz felismerni önmagunkon a szenvedélybetegséget.

Kipróbálás előtt azt is mérlegeld, hogy vannak olyan betegségek, amelyek rosszabbodnak a cigaretta (vagy más szerek) hatására.


Azt is fontos tudni, hogy minél fiatalabb korában lesz valaki alkalmi vagy szenvedélydohányos, annál súlyosabb egészségügyi következményei lesznek.


Persze itt nem a függőség volt az eredeti kérdés, de tudomásul kell venni, hogy MINDEN dohányfüggő így kezdte, vagyis nem azzal az eltökélt döntéssel, hogy márpedig ő nikotinfüggő lesz, ha törik, ha szakad.


Korodban a JELENLEGI mennyiség is káros. Az hogy most "negyed körrel kevesebbet, vagy kicsit lassabban tudsz futni", azt eleinte vagy észre sem veszed, vagy betudhatod egy elhanyagolható dolognak, pedig egy nagyon súlyos előjel. Nem beszélve arról, hogy mennyire súlyos következményei vannak. Pl. azt ami nehezen megy, nem is szívesen csináljuk, tehát nem tornázunk, ami egészségtelen életmódunk egyik alapvető része, és máris két súlyos rizikófaktornál tartasz, két mérfölddel közelebb egy rakás betegség kialakulásának kockázatához (nem feltétlenül azonnal, de pl. infarktus, cukorbetegség...).

2012. dec. 18. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!