Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Lépcsőház ajtaja előtt lehet...

Lépcsőház ajtaja előtt lehet dohányozni?

Figyelt kérdés
Jómagam nem dohányzok (bő 10 éve leszoktam, de előtte kb. ugyanennyi ideig voltam dohányos), de közeli ismerőseim, barátaim, rokonaim között vannak dohányosok. A kérdés apropója, hogy egy rokon ki szokott menni a lépcsőházi ajtó elé, és ott szokott rágyújtani. Nem rég azonban kikerült egy plakát (A4 méretű matrica) az ajtó üveges részére, miszerint tilos a dohányzás. Persze nem valami jogszabályi dolog: marketing célra gyárthatták, mivel az alján a leszokáshoz segítséget nyújtó linkek szerepelnek... Ettől függetlenül a szándék egyértelmű: valakinek nem tetszik, hogy az illető ott KINT dohányzik. Az hozzátartozik azért, hogy a matrica kikerülése előtti 1 hétben a lépcsőház előterében (BENT a postaládáknál) 2x vagy 3x is füstöt éreztem, mikor ott mentem ki, tehát valamelyik nem bírta már ki, hogy kiérjen a kapun (de lehet, hogy csak valakinek vendége, ismerőse volt többször, mert se azelőtt, se azóta nem éreztem füstöt). Előfordulhat tehát, hogy a matrica kiragasztója a belső előtérre célzott, amikor kirakta a matricát - de tény, hogy akkor tehette volna az ajtó belső felére is, illetve a faliújságra, ami követlen az ajtó mellett van, tehát azt gondolom, hogy ez annak szólt, aki kint szokott dohányozni (ő sem rendszeresen). Kérdésem az, hogy van e jogszabály, ami megtiltja, hogy a lépcsőház ajtaján kilépve valaki rágyújtson, és elszívja a cigarettáját? A magam részéről ugyanis úgy gondolom, hogy inkább szívja el kint, mint bent - bent azt hiszem amúgy sem lehet tűzvédelmi okokból, és lehet más okból sem, nem tudom. Arra lennék kíváncsi, hogy van e ilyen esetben is előírás, mint például a középületeknél, ahol (ha jól emlékszel) a bejárattól 5 méterre lehet rágyújtani? Köszönöm a válaszokat előre is, ha lehet a kérdéssel kapcsolatba hozható jogszabályokat is linkeljetek. Üdv.

2016. ápr. 13. 21:24
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

"(BENT a postaládáknál) 2x vagy 3x is füstöt éreztem, mikor ott m"


vagy ép csak mikor nyitódott, csukódott az ajtó, behúzta a szél és megállt a lépcsőházban .


Én ilyen jogszabállyal nem találkoztam még, de olyannal igen, hogy egy lakóközösség megtárgyalta, hogy sem az erkélyen, sem pedig a lépcsőházban dohányozni nem lehet . Vendégségben voltam egy illetőnél, külön felhívta erre a figyelmemet . Lementem a lépcsőház elé rágyújtani, na de mivel jobbról balról ott "figyeltek" az első emeleti ablakok tárva nyitva, nem akartam olyan pofátlan lenni, hogy elkezdek ott pöfékelni . Fogtam magam pár lépéssel odébb mentem, ahol már biztos voltam abban, hogy senkit nem fogok zavarni .

2016. ápr. 13. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Igazad van, nálunk otthon tényleg az volt, hogy kimentem a lépcsőházból, és felettem voltak ablakok... Igaz sosem reklamált senki, lehet, huzatos volt a hely :)


DE!


Ahol most lakok, ott, ha kimész a lépcsőházból akkor gyakorlatilag egy "átjáróba" jutsz. Ez a lépcsőházi kijárat ugyanis egy magas földszinten van (van egy a pince felől is). Kilépsz az ajtón, és feletted plafon van É-D irányú a fekvése, és két oldalról lépcsőn lehet fel- illetve lemenni. Mivel huzatos, ezért gyakorlatilag mindig északi szél fújja át, még szélcsendes időben is. Ablaka legfeljebb a déli oldalon van bárkinek is a közelben, de az is egy emelettel plusz pár méterrel balra van, ráadásul onnan fúj a szél... A másik irányba kb. 10(!) méter csak a lépcső, ami még plusz 2-3 méter mire kiérsz, ott már van pár ablak, de a saját dohányos tapasztalataim alapján ott már rég nem fognak belőle érezni semmit. Speciel én azon az oldalon lakok (az összes ablakom ott van), de még sose éreztem, hogy füst jönne, pedig nyáron a fiatalok, télen a hajléktalanok bandáznak a lépcsőn - általában maguk után hagyva a chips-es zacskót, meg a koccintós palackot, és igen a csikket meg a szotyit is... Nem tisztem, hogy védjem bármelyik dohányost, pláne, hogy magam már rég leszoktam. De a házban ahol lakok már annyi hülyeség történt, hogy hihetetlen. Például a másik kérdésem, ami szintén ki van itt írva, hogy van lakó, aki saját sérelme és egyéb indítékai alapján tervezgeti, hogy lezárja a pincerészen található villanyóra termet. Azon túl, hogy ez tűzvédelmi okokból eleve aggályos, felmerül a kérdés, hogy mi van, ha valakinek lecsapja valami zárlatos eszköz a villanyóra kismegszakítóját?! Mindegy ez nem ide tartozik, de ezen kívül is vannak még nem egyszerű ügyek. Csakúgy, mint itt, a másik kérdésemnél is azt írták, hogy nem ismernek erre vonatkozó jogi hátteret, én pedig azért kértem ott is, mint itt, hogy lehetőleg valaki adjon valami jogi támpontot, mert úgy vélem, hogy egyik másik lakótársat nem lesz egyszerű jogi alapok nélkül meggyőzni a nyilvánvaló tévedéséről. Speciel szerintem senki nem tiltja, hogy a lépcsőházból kijőve az illető rágyújtson, a belső térben viszont érthető módon zokon vehető. Amúgy nálunk az erkélyeken is dohányoznak (elég sokan) azzal még sem törődik senki, pedig nyáron én is érzem (mielőtt azt mondaná bárki is, hogy lehet az átjáróból jön, NEM, nem onnan jön, mert látom az erkélyen amelyik rágyújt)... Gondolom mostanra már vágod, hogy itt egy olyan közösség(??) lakik, akikkel nem nagyon lehet értelmesen beszélni sem, pláne megegyezni... Na ezt untam meg kicsit. Rengeteg az öntörvényű ember, és rendet akarok vágni. Nekem mindegy, hogy lehet e dohányozni az ajtó előtt, vagy sem, DE önkényesen egyik se rakjon ki oda dohányzást tiltó matricát, pláne, hogy csak valami reklámanyag. Ha most arra fogunk jutni, hogy jogilag nincs meghatározva, hogy lehet e ott dohányozni vagy sem, akkor annak a matricának a kihelyezése sem helyén való. Ennyi, én így gondolom, és igen, ha nem tiltja a dohányzást a lépcsőház ajtó előtt valamilyen törvény vagy szabály, akkor le fogom szedni onnan, sorry. Amúgy nem tudok róla, hogy bármiféle megegyezés lenne a házban a dohányos kérdésekben - ez is olyan dolog, hogy egyik hőzöngeni kezd, a másik folytatja, de "hivatalosan" nem történik semmi, legfeljebb ez, hogy kitesznek egy matricát... És ezzel azt a benyomást keltik, hogy ott és ez tilos - minden jogalap nélkül. ELFOGADHATATLAN. Üdv.

2016. ápr. 14. 00:30
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt lakógyűlés, nem beszéltétek meg közösen, hogy merre hány óra van . Nyugodtan tépd le azt a matricát .
2016. ápr. 14. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Házirendben meg lehet tiltani a lépcsőházi dohányzást.


Nálunk is dohányoznak a lépcsőházban, közel a bejárati ajtóhoz, bejön a füst.

2016. ápr. 14. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2016. ápr. 14. 15:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!