Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Mit tegyek, hogy ne csesztesse...

Mit tegyek, hogy ne csesztessenek a szüleim azért, mert dohányzok?

Figyelt kérdés

17 éves fiú vagyok. Tegnap fény derült a nagy titkomra, miszerint cigizek már egy ideje. A szüleim most nem akarnak elengedni sehová sem, mert úgy gondolják, hogy ha bárhová is elmegyek a szabadidőmben, csak is dohányozni fogok. A helyzet az, hogy azt nem értik meg, hogy én bármikor rágyújtok, ha kedvem van hozzá, mivel 8-9 felé érnek haza. Emellett iskolába menet, szünetekben is bármikor rágyújthatok, és ezt mind elmondtam nekik, hogy emiatt eszem ágában nincs letenni a cigarettát. Ők a barátaimat okolják, és nem akarják hogy velük legyek. A helyzet viszont az, hogy a jelenlegi barátaimat még nem ismertem akkor amikor elkezdtem cigizni, és ezt nekik is mondtam, de ők ugyanúgy rám vannak szállva.


Azt mondta nekem apám, hogy ha 18 éves leszek, sem engedi hogy dohányozzak, amíg náluk élek. Ezt hogy tudná kivitelezni? Mármint 18 évesen jogilag már érett vagyok a cigaretta megvásárlásához és fogyasztásához, így ha nem is a házban, de a ház előtt bármikor rágyújthatok, ha akarok, vagy ez nem így van?



2019. febr. 16. 15:00
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Dohányzok mert stresszelek a gimi miatt. Eléggé nagy a vállamon lévő teher, azért küszködök, hogy elég pontszámom legyen az államilag finanszírozott egyetemre, mivel orvos akarok lenni, és nincs a szüleimnek 1.350.000 forintja félévente (Nem kitaláció, tényleg ennyibe kerül)



Szóval a helyzet az, hogy rendesen szúr a szívem néha már, amennyire felpörgök a gondolattól, hogy mi lesz velem majd ha nem lesz elég a pontszám stb. És könnyebb megtennem azt, hogy picit elhessegetem a gondolataimat, és kimegyek elszívni egy cigit. A tanulás is könnyebben megy számomra, amíg meg nincs az érettségim biztosan dohányzok. Ha sikerül, ha nem sikerül bejutni az orvosira, érettségi után én már végleg leállok vele, mert tisztában vagyok milyen rossz szokás ez, de amíg stresszelek, addig lehetetlen számomra ez.


Nyílván az orvosi egyetemen is érhet stressz (sőt, a gimi ahhoz képest óvoda) de úgy gondolom, hogy fél év elég lesz ahhoz, hogy végleg mellőzzem ezt.

2019. febr. 17. 20:20
 12/16 anonim válasza:

Én annó hasonló szituációban voltam, mint te. Amikor én 16 évesen elmondtam nekik, hogy cigarettázom, kifejezetten rosszul kezelték. Miután közöltem velük, rögtön jött a kérdés, hogy ezzel mit kezdjünk akkor. Ezt először nem is értettem, nem segítséget kértem, csak úgy gondoltam, megérdemlik, hogy tudják. Ezután egy ideig dohányos tüdőkről küldtek képeket, rendszeresen beszéltek róla, ami engem kifejezetten rosszul érintett, úgy tűnt nem értik a függőség lényegét, hogy ha az ember abbahagyja hirtelen, elvonási tünetek jönnek. Miután ezekből a beszélgetésekből inkább csak veszekedések lennek, úgy tettek, mintha nem is mondtam volna nekik. De mindig látszott, hogy ha hazaértem, beleszagoltak a levegőbe, és időnként hallottam, hogy "ne adj neki pénzt, cigire fogja költeni" jellegű beszélgetések zajlottak le közöttük. Nekem is okolták a barátaimat, nem értették meg, hogy maga a dohányzás elkezdése teljesen az én akaratomból történt, a folytatása meg ugye egy másik kérdés.


Hogyha nem látják be, hogy a dohányzás nem függ össze azzal, hogy te adott esetben otthon vagy-e vagy sem, hanem már egy kvázi megtörtént dolog, és folytatódni fog, azzal nagyon nehéz bármit is kezdeni. Amikor nálunk ez elhangzott, mondtam nekik, hogy ez egy irracionális érv, nem befolyásol semmit, és ha nem engednek el sehova, akkor majd szépen az engedélyük nélkül kisétálok az ajtón, nem mintha megállíthatnának. Ezután egy idő után belátták, hogy értelmetlen így folytatni, és azóta normalizálódott a viszonyunk. A dohányzás még mindig teljesen tabuként van kezelve, de ez van.

2019. febr. 18. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim válasza:

Ha stresszel akkor inkább sportolj!

Meg mi lesz később ha orvosi egyetemen fogsz tanulni, akkor meg amiatt fogsz stresszelni.

Meg később meg még több gondod lesz, mert ez még semmi ami most van veled.

Szóval inkább sportolj!!!

2019. febr. 18. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Utolsónak van igaza. Egyébként az érettségin nem kell stresszelni, nem nagy dolog még az emelt szintű sem.
2019. febr. 18. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Szívd csak ha ennyire hülye vagy
2019. febr. 18. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm az utolsó válaszolónak (ma 23:32, A válaszíró 62%-ban hasznos válaszokat ad.) Direkt az ilyen válaszolókért érdemes élni. Azon gondolkozok, hogy az ilyen parasztok miért szeretnek mindenképp megszólalni, ha nem muszáj?
2019. febr. 18. 23:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!