Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ha most választani kell az...

Ha most választani kell az állami vagy magánpraxis között, az orvosok melyiket fogják választani?

Figyelt kérdés

Nekem a legtöbb orvos, akikhez szoktam járni, mindkét helyen dolgozik. Félő, hogy így már nem fogok tudni hozzájuk visszamenni.

Azért járok hozzájuk, mert a körzeti orvosok több hibát is elkövettek. A körzeti szemorvos hiába van ingyen, de súlyos eltéréseket nem vett észre a látásommal kapcsolatban.



2020. okt. 6. 20:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Magánban mindig jobban törődnek az emberrel, igaz, nem olcsó. Az egyszerűbb "rutin" vizsgálatokra TB-s re megyek, ha valami nagyobb baj van, akkor megfontolom a magándokit, ha van esetleg pénzem rá.
2020. okt. 6. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
#1: Köszi, ezzel én is így vagyok, de a kérdésem most igazából az orvosokra vonatkozott.:) Az elfogadott törvény szerint január 1-től ugyanis nem dolgozhatnak egyszerre állami kórházban és magánrendelőben is.
2020. okt. 6. 20:37
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Össze fog omlani az egészségügyi rendszer.


Orvos vagyok egy szülészeti-nőgyógyászati klinikán (klinika, nem kis kórház!).


Előre leszögezem, a probléma nem a béremelés mértékével van, hiába próbálják úgy beállítani, mintha az orvosok ez ellen lázadnának, mert ez nem így van. Persze, az azért némileg aggályos, hogy 23-ra ígérgetnek, holott lesz közben egy választás, de ettől az apróságtól tekintsünk el.


Iszonyatos mértékű orvoshiány van. Jelenleg úgy vannak sok hónapos várólisták mindenféle szakrendelésre, hogy az orvosok nagy többsége több helyen (több állami intézményben és magánrendelésen is!) dolgozik. Egy rakás kórházban csak úgy van ügyeleti ellátás, hogy külsősök segítenek be, mert nélkülük nem lehetne kiállítani az ügyeletet.


Nálunk teljes állásban 13 szakorvos dolgozik. Emellett vannak ún. külsős kollégák, akik heti egy napot ingyen szakrendelnek, valamint ügyelnek, cserébe pedig bejárhatnak szülést vezetni/operálni.


A 13 szakorvosból MINDEGYIKNEK van magánrendelése. Vegyünk mondjuk egy 40 éves kollégát, aki (ha 24 évesen kezdett dolgozni) 16 éve van a pályán. Ő 2021. januárjától bruttó 1 044 175 Ft-ot fog keresni, ami nettó 694.377 Ft. (A 2022-es béremelést azért nem tenném hozzá, mert a kitételek már 2021-től érvényesek, a 2023-asról pedig azért nem, mert addig még lesz egy választás is, és őszintén remélem, hogy ez a tetves kormány eltakarodik végre az anyjába.)


Elárulok egy titkot: mindegyik szakorvos heti maximum 2 rendeléssel ennél többet keres a magánrendelésen ennél. Még úgy is, hogy van olyan, aki nem vezet szülést és nem operál!


Mik a választási lehetőségei?

1. Marad csak az állami egészségügyi ellátásban havi 174 órában, kap 694 ezer forintot, és cserébe nem magánrendel, kötelező ügyeletet vállalnia, valamint 1+1 évre kirendelhető az országban bárhová úgy, hogy ezt előre 10 nappal kell vele közölni. Emellett ha hálapénzt fogad el, akkor egy évre börtönbe zárhatják. Plusz ha szeretne máshová menni dolgozni, 1 évig nem kaphat magasabb bért, mint amit korábban keresett.

2. Rendel heti 2x8 órát a magánrendelésen, megkeres minimum ennyi, vagy ennél több pénzt és semmiféle kritérium nincs. Nem kell sem ügyelnie, vállalhat másodállást, hogyha mégis kedve van hozzá, ott dolgozik, ahol akar, nem pedig ott, ahová kirendelik.

3. Marad az állami ellátásban az összes fenti kritériummal együtt, valamint engedélyezteti, hogy lehessen magánrendelése, amit vagy megkap, vagy nem.


Te melyiket választanád?:)


Szerintem elég egyértelmű a történet. És nem a pénz a sarkalatos pontja a dolognak, hanem

- A kirendelés teljes mértékig összeegyeztethetetlen az ember alapvető szabadságjogaival. Ez csak olyan emberekkel tehető meg, akik már szakmaválasztáskor is tudták, hogy így működik a rendszer (pl. katonák). Az, hogy 6 év orvosi meg 16 év munkaviszony meg két 10 év alatti gyerek után kitalálják, hogy akkor 10 nap múlva Debrecenből Salgótarjánba tetszik menni, mert ott kevés az orvos, az teljes mértékig nonszensz.

(Azt már meg sem merem említeni, hogy pl. háziorvosnak bármilyen szakorvos kirendelhető lenne. Magyarán szólva szülész-nőgyógyászként engem odab.hatnának egy 300 fős putritelepre, hogy akkor most 2 évig itten tetszik gyógyítani a jónépet!).

- Ez maximálja az orvosok fizetését, amire SEHOL nincs példa. Én speciel az egész kérdéssel úgy vagyok, hogy ha keresnék jövő évtől nettó 440 ezer forintot (plusz a kötelező ügyelet), akkor nem szeretnék sem magánrendelést,sem másodállást, mert nekem ennyi pénz elegendő. Viszont aki többet szeretne keresni, mert mondjuk 3 gyereke van, az nem teheti meg, hogy a szabadidejében plusz munkát végezzen plusz juttatásért, csak valami engedéllyel, amiről semmiféle konkrétum nincs.

Viszont a kirendelhetőség semmilyen mértékben nem fér bele még így sem. Tehát hiába lenne elég nekem 440 ezer forint, ilyen feltétellel nem fogok maradni.


Szóval eláruljam mi fog történni?

Akinek van magánrendelése, az csak azt fogja csinálni. Azok a kórházak, amik eddig úgy maradtak fent, hogy külsősöket foglalkoztattak ügyeletre vagy szakrendelésre, azok be fognak dőlni, mert nem lesz orvos. A várólisták pedig értelemszerűen kevesebb orvossal nem csökkenni, hanem nőni fognak. Ez nem húzóerő, hanem az elvándorlás felgyorsítása iszonyatos mértékben.


Ha esetleg nem jöttél volna rá: nálunk a 13 szakorvos felállna és csak magánrendelése lenne, a külsősök szintén, mert hogy ilyen jogviszony ezután nem is lehetne valószínűleg.


Tehát egy KLINIKÁN a rezidenseken kívül (akik nyilván kényszerből aláírnák a dolgot - már aki nem dobbantana külföldre, mert szerintem abból is lenne jó pár) senki nem maradna.

SENKI.

2020. okt. 7. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Tökéletesen leírta a (leendő) kolléga. Én most fogok végezni az egyetemen. Most először gondolkoztam el azon, hogy akkor külföld.
2020. okt. 7. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

De akkor mennyi az esélye, hogy ezt aláírják? Én nagyon naívan örültem neki mig be nem mentem az egyetemre és a többiek fel nem ráztak.. 20 éves vagyok, másodéves és mindig itt akartam dolgozni, nagyon jó lenne a duplázott fizetés, többre nem is vágyom. Viszont az nagyon zavarna ha Budapestről ahol az egész életemet éltem elrendelnének bárhova:(


konkrétan rabszolgák leszünk.

2020. okt. 7. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Hát mondom, nálunk 13 szakorvosból 0 írná alá. Remélem máshol is hasonló az arány.

Szerintem erre egy megoldás van: senki nem írja alá, ezzel mindenki elveszti a jogviszonyát (mert hogy a törvény szerint ha nem fogadod el az új rendszert, akkor egy hónapnyi végkielégítéssel mehetsz, amerre látsz), másnap már nem megy dolgozni. Aztán meg lehet nézni egy olyan kórházat, ahol a szakorvosok mondjuk csak 70%-a másnaptól nem dolgozik és kész. Összeomlik az egész rendszer,

2020. okt. 7. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
De erről szavazás lesz?
2020. okt. 7. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Már megszavazták.


Én háziorvos vagyok. Ugyan minket nem érint a törvény, de én egyet tudok, ha nekünk is kitalálnak valami hasonlót és nekem fel kell adnom a vállalkozásomat, ahol most hálapénz nélkül 30 évesen millió körül tudok teljesen legálisan keresni, akkor én nem vagyok hajlandó Magyarországon orvosként dolgozni. Tele van a tököm azzal, hogy itthon az orvos rabszolgának van nézve.

2020. okt. 7. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Miért nem érint titeket utolsó?
2020. okt. 7. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Mert mi más jogállásban vagyunk, 90 százalékunk vállalkozó, az államtól nem fizetést hanem finanszírozást kapunk, ebből fizetjük a rendelő fenntartását, jogászt, könyvelőt, a saját és az asszisztensünk bérét stb.
2020. okt. 7. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!