Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Szerhasználat - függőség -...

Szerhasználat - függőség - miért van ez az általános elképzeláés, hogy aki pl. szert használ, annak csak örömök nélküli élete lehet?

Figyelt kérdés

"Most már nem azért nem iszom, mert nem ihatok, hanem azért, mert hála Istennek van már annyi örömöm, feladatom az életben, hogy nincsen rá szükségem."


[link]


Sokszor hallom, h az alapkiindulás: megtalálni az igazi örömöket az életben stb stb. de közben a valóság az h ismerek én olyan kemény függőt, aki naponta dolgozik, sportol, éli az életét, bnője van, stb stb, és mégis masszív függő.


Miért ez a kiinduló feltételezés függők esetében?


na meg azt se értem, h a gyűlésekre járás mit javít a helyzeten. hát sokan konkrétan időt nem tudnak kiszakítani a napból erre, és megint ugyanaz a helyzet, azaz állítólag az örömtelen életüket kellene kibeszélni. na de miért?


kénytelen vagyok azt gondolni h nem ismernek valódi függőket vagy legalábbis csak egy típusát ismerik.


ti csak kompletten tönkrement, lecsúszott függőket ismertek?



2021. szept. 20. 07:42
1 2 3 4
 11/38 A kérdező kommentje:

sok igazságot írtál, de azért elég szomorú a helyzet. gondolom, akkor már

kellően függő vagy iv. szerektől is, ahogy látom, feladtad már az életet. nem tudom, mennyi idős lehetsz, de az a durva nekem, h az írásod alapján nagyon értelmes ember vagy, és mégis ... na igen, én is hasonlót ismerek, csak ő az iv. ópiátot azért kezdte el használni, mert a baleset miatt tűrhetetlen fájdalmai lettek, amivel nem tudtak mit kezedni, és így él már jó ideje (a vicc az h még az élsportot is folytatja így).


de valóban elég "kisebb" dolgokban is gondolkodni, a benzodiazepinekkel kapcsolatban teljesen legálisan is hajmeresztő dolgokkal találkozok. pl pszichiáter 5-6 évig is nyomatja a napi 8-10mg Rivotrilt, aztán hirtelen nem adja tovább, csak úgy egyik napról a másikra nulla, mert kitalál valami tök mást helyette. és persze csodálkozik, h az illető miért van rosszul, és a legbecsületesebb háziasszony is bizony a feketepiacra megy beszerezni, annyira rosszul van. szóval nagyon nincs rendben ez a gyógyszerfelírási mizéria se.


hát az ópiátok meg ... igen, amíg csak 1-2x alkalmazzák műtét után pl vagy hirtelen nagy fájdalomkor, addig oké, na de pl már 1 éves használat is brutális függéshez vezet, bár az ópiátok is sokfélék. sokszor amiről állítják h nem alakulhat ki függés, ott is kialakul (tramadol pl.). aztán aki tisztább szereket ad iv, hát én egyszerűen azt gondolom, hogy határozottan nincs is kiút egy erős függésből (pl. MO). aki nem csak alkalmanként hanem napi rendszerességgel nyomja magának 5-6-8-10 évig, sztem ott nincs visszaút, az egész szervezete átáll.

és akkor ezt akarják "beszélgetős csoportokkal" megoldani? amikor a megvonástól életveszélyes állapotba kerül?

na ezért mondom én is h nem működik ez az egységes sablon, aztán csodálkozunk, h miért nem.


sokan a hirtelen megvonás hívei, sokan azt mondják h szépen, fokozatosan kell elhagyni. mondjuk erős függés esetén (azaz a megvonáskor életveszélyes állapot fellépése esetében) tulképpen csak ez utóbbi jöhet szóba sztem is, de mégse annyira alkalmazott módszer, csak pár helyen létezik. sőt, ahogy hallom, régebben sokkal több methadon-csökkentésre épülő hely volt, ma már ez se divat. a subadoxon is alig-alig használatos.


hát nem egy túl bíztató helyzet, ez biztos. olyan esetben meg teljes tragédia, amikor valaki nem magától szokott rá, mégis igyekeznek ezt az általános sablont ráerőltetni, hogy márpedig neki valami erős pszichés baja van.


éa ezt mire értetted pontosan? >>

"Amit írtál az tipikusan igaz az ópiátokra."

2021. szept. 21. 09:58
 12/38 anonim ***** válasza:

(Annyira jó, fontos, hasznos ez a kérdés, annyira jókat ír a kérdező is, meg az a válaszoló, aki leírta a dolgokat.

Nagyon sajnálom, hogy ez van.)

2021. szept. 21. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
100%

éa ezt mire értetted pontosan? >>


"Amit írtál az tipikusan igaz az ópiátokra."


Ezt arra értettem amit írtál:


"pl tudok olyanról, aki pont nem ilyen, nem volt neki semmi problémája, egyetemista, mellette komolyan sportoló, barátnő, menő kocsi, stb stb , minden ami kell. és hops, jött egy sérülés, az istennek se tudtak és tudnak kezdeni vele semmit, ő meg elkezdte lőni magát, csak simán, hogy a mindennapos életét tudja folytatni."



Ez az ami tipikusan képbe illik az ópiátoknál. Nem is annyira itt nálunk, hanem ez inkább Amerikai jelenség. Ennek ellenére nálunk is lehet rá példa. Amerikában az volt a +vicc hogy készítettek egy jó kis addiktív gyógyszer is a népnek - az oxycontint.


[link]



Nálunk is van viszont metadon, és sokan használják is. Viszont azzal is az a helyzet hogy azt is úgy lövik. Úgy viszont az is legalább olyan függőségbe tesz mint a barna. Szóval cseberből-vederbe.


A suboxon is van, csak kell aki felírja, meg ugye baromi drága. Viszont azzal le lehet talán jönni, mert azt nem lehet belőni :)


Összességében itt nem a fizikai elvonás része a nehezebb. A függőség egy idő után életmóddá válik, és egyre nehezebb lesz megtörni az ismétlődő ciklusokat.


A beszélgetős csoportok meg úgy vannak hogy bárki mehet, de kemény függőség esetén előbb az 1 éves bentlakásos rehab ajánlott. Ott "biztonságban" van az ember a cucctól, és van ideje felkészülni. Mire a "beszélgetős csoport" jön addigra jó esetben az ember már egy ideje tiszta.

2021. szept. 21. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 A kérdező kommentje:

és a suboxont alkalmazzák bárhol magyarországon? mert valóban ez lenne az egyetlen mód, bár sztem pl 10-15 év után ez is reménytelen.


az usa-i dologról pedig tudok, igen, azt is, h igyekeznek nagyon eltussolni.


igen értem a függőség és a mindennapos szertartás összefüggését, de ez megint egyedi kérdés. mármint h kinek mi a rosszabb. azt mondod, a fizikai függés kevésbé. hát ... lehet h egy szintig nem, de az olyan esetekben amiket írtam, h a megvonás együtt jár az intenzív osztállyal, aztán meg jó kérdés, mivel, hát ott sztem örül az illető, ha fizikailag megszabadul végre a rosszuléttől, és én nála pont fordítva gondolnám.

vagy pl nem értem h az ilyen 1 éves bentlakásos rehabon mit kezdenek az olyannal, aki aktív megvonási tünetei miatt napi szinten szorul sürgősségi ellátásra? egyszerűen összeomlik a keringése és annyi ... akkor vele mit csinálnak az ilyen helyen? fel vannak erre is készülve?

2021. szept. 22. 00:20
 15/38 anonim ***** válasza:

Igen, én ismerek olyat aki suboxont használt hogy tiszta tudjon maradni. Elvileg sikerült is neki.. Tehát ez egy működő gyógyszer. Viszont az anyagosok közül nem sokan engedhetik meg maguknak az ára miatt. Na meg azért se mert nem mindegyik pszichiáter írogat fel ilyet szerintem.

(Viszont suboxonnal nem lehet bemenni sokféle bentlakásos rehabra.)


Aki keményen rajta van az ópiátokon, ott lehet kérni addiktológiai kezelést is. Befeküdhet az ember az adikktológián, vagy pl zárt osztálya is. Ott lehozzák viszonylag rövid idő alatt, úgy hogy jó eséllyel életben marad. Utána meg mehet a rehabra. Aztán meg ugye ha elvégezte, akkor jönnek a beszélgetős csoportok.


Kőkemény függőség esetén, az ember, jó eséllyel egy idő után az ember az utcán él. Ez a csöves junkie életmód semmiképp sem a hosszú élet titka. Sok szerfogyasztó már rég feladta önmagát, és az életét is.


Nem is a rehab a nehéz, vagy bejárni a csoportokra, hanem újra el kéne kezdeni pl dolgozni. Ha meg elmegy az ember a gyárba, és beáll a 7-es sorra napi 950 csavart becsavarni - akkor lehet egyszer (egy nap) csak ő is becsavarodik - és újra használ.

Nekünk drogokosnak már igen korlátozottak a lehetőségeink. Főleg azért mert hibás alapokon állunk. Ezt helyrehozni pedig nagyon kemény munka. Pont azt kéne csinálni - ami elöl egész életében menekült ez ember. Szóval nehéz ügy.

2021. szept. 22. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:

De kérdező, nem néztél bele a dizájnerenbe?

Ez az elmúlt 10 éve egyik legjobb dok filmje ezzel a témával kapcsolatosan.

A függők szemszögéből mutatja be ezt az életmódot.

Hát a youtube lehet kér életkor igazolást. Az inda nem


[link]


Viszont csak erős idegzetűeknek!

2021. szept. 22. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 A kérdező kommentje:

oké megnézem, kösz.


"Aki keményen rajta van az ópiátokon, ott lehet kérni addiktológiai kezelést is. Befeküdhet az ember az adikktológián, vagy pl zárt osztálya is. Ott lehozzák viszonylag rövid idő alatt, úgy hogy jó eséllyel életben marad."


>>> és ismersz olyat, akinél ez működött? mert én csak olyan eseteknél voltam, akiknél már keringésösszeomlás, de minimum erős szívritmuszavarok voltak a megvonástól. na most pár addiktológiát és pszichiátriát is ismerek, és egyet se tudok, amelyik fel lenne készülve ilyen magas szintű ellátásra (nyugodtan mondhatjuk: életveszélyes állapot kezelésére, életfunkciók támogatására, tudok olyan esetről, akit aztán 3 napig lélegeztetőgépen kellett tartani).


ha függő vagy, nyilván nem kell mondanom, de szóval a legkisebb probléma a pulsus-emelkedés. nem egyszer voltunk kint már eszméletlen embernél, és mindig intenzív oszt. lett a vége.

melyik addiktológia van erre felkészülve? mert itt nem elég, h tele nyomják haloperidollal és majd lesz valami ...

majd megkérdezek pszichiáter ismerőst, de a felírhatóságot nézem, nincs ott semmi külön követelmény, sőt az lep meg, hogy tulképp bármelyik addiktológus szakorvos felírhatja, csak valóban túl drága. a működőképességét megvallom, nem teljesen értem, mert nézem, hogy buprenorphine származékokból áll. oké, ez egy heroin esetén mondjuk kiváltható, talán mo-nál is. de aztán sok (kevert) szernél nem ennyire egyértelmű a dolog, és esetleg még rászokik erre is akkor. azért ha olyat használ iv, ami kevert agonista/antagonista (és ugye van ilyen fájd. csill.), akkor sztem ezzel csak egy újabb függőség alakul ki, de azt nem helyettesíti.


na meg aki napi 40-60mg-ra is rá van állva (vagy többre), annak egyenesen megfizethetetlen. mondjuk ott kezdeném a drogstratégiát, hogy ezeknek a szereknek ingyensenek kellene lenniük, hiszen az ár így önmagában már egy nagy visszatartó vagy akár ellehetetlenítő dolog. vagy nem tudom pl addiktológiákon adják-e ezt az osztályos kezelés keretében ...


Nyugaton jó ideje divat volt az ultrarapid megvonás, így is hirdették magukat pár országban, ahogy tudom, abból állt, hogy bealtattak, gépre tettek, és telenyomtak naloxoneval, hogy minél előbb kitisztuljon a vér, majd az összes heves reakcióját kontrollálták, de így altatásban, azaz ő nem vette észre, ha éppen amúgy olyan ritmuszavara lépett fel, h garantáltan összeesés, eszméletvesztés lett volna a vége (vagy éppen idegrendszeri eredetű rohamok).

de úgy tudom, már nem létezik ez a módszer, max magánklinikán brutális pénzért megoldható. és a lényeg ! még így is voltak halálos áldozatok, azaz még így se tudták 100%-ra kivédeni a megvonásból adódó életveszélyes reakciókat, és vagy az lett a vége, h megint kellett neki adni iv. szert vagy tényleg meghalt.


hát nagyon nehéz dolog így. de azon gondolkodok, hogy ha a munkába való visszamenés a legnagyobb kihívás, akkor magának a megvonásnak a fizikai része nem is jelent olyan nagy gondot? sztem akadna olyan, aki szívesen cserélne, és inkább menne vhova dolgozni, akármi, csak a megvonást élje túl valahogy.

de persze egyértelmű h szerfüggő és emberfüggő, pont ez volt a kiinduló pontom, hogy nincs egységes sablon sztem, az pedig főleg nem, amit pár pszichiátriárólk tudok, hogy ambulánsan oda megy a nagyon durván függő (term. iv. opioid), és 3 perc múlva kijön 5-6 recepttel, de semmi specifikus, csak kis triapridal, haloperidol, rivotril, seduxen, valamelyik antidepresszáns és kb ennyi. őszintén nem értem, hogy ettől hogy várják a megvonás sikerességét?


ha jól értem, akkor a dizájner-drogok alatt nem az ópiát iv használatot érted. na ott el tudom képzelni h működik, de masszív iv. ópiát-függőknél sztem kizárt.


na megnézem ezt a filmet, kíváncsi vagyok most már tényleg.


"Nekünk drogokosnak már igen korlátozottak a lehetőségeink. Főleg azért mert hibás alapokon állunk. Ezt helyrehozni pedig nagyon kemény munka. Pont azt kéne csinálni - ami elöl egész életében menekült ez ember. Szóval nehéz ügy."

>>> igen, értem. na de ebből pont azt veszem ki, hogy van egy hataémas életből való kiábrándultság alapként, és így a fizikai / orvosi gyógyszerezés mellett sztem a legfontosabb egy nagyon jó pszichológus lenne (nem pszichiáter!). csak persze az megint pénz, mert állami alapon ez is nagyon korlátozott.

írtad a csoportot, de ezt komolyan nem értem. hát egy csoportban ki mer elmondani olyan dolgokat, amelyek miatt később zsarolni tudják esetleg vagy akár le is csukhatják? nekem ez fura.


amikor azt írod, "nekünk drogosoknak", mennyire kemény drogozást értesz alatta? ki lehet ezt fejezni valahogy tiszta mg-ra átváltva? csak hogy tudjak viszonyítani ... (ha a suboxont nézem, akkor abból egy közepes függőnél is elmegy napi 5-8 db. az meg tényleg megfizethetetlen)


na megnézem ezt a filmet, kíváncsi vagyok most már tényleg.

2021. szept. 22. 06:44
 18/38 anonim ***** válasza:

Hát persze a kemény ópiát elvonás akár halálos is lehet. De ezt szerintem kb úgy kell elképzelni hogy 10-ből 1-1 ember belehal. Viszont aki aktív szerhasználó az is bármelyik nap meghalhat (pl túladagolástól stb). Szóval szerintem (rövid távon) nem veszélyesebb abbahagyni - mint benne maradni :)


Aki mer rizikózni, és súlyos a függőség az ibogain is szóba jöhet. A tudomásom szerint a leghatékonyabb - bár az is életveszélyes - kell hozzá valaki - és nálunk sajna be is tiltották.


Akinek meg nem bírja végleg a szervezete, az egyszerűen rajta marad, és nyom mondjuk napi szinten metadont. Ilyen is lehetséges.


A dizájner drogok megint másak, de azoknál is van ami kemény utóhatásokkal/elvonással jár. Több szer bizonyos tekintetben durvább még a heroinnál is.


A pszichológus/pszichiáter meg persze jó-jó csak épp nem hozza helyre az ember életét.

Mondjuk itt vagyok én - erősen középkorú - és bő 18 éve drogozok. Bejártam életem során vagy 30-40 gyárat, és már elhelyezkednem is nehéz. 1-1 hónapos munkaviszonyaim voltak, mert mikor fizetést kaptam - sokszor belőttem magam - aztán nem mentem be másnap - és kirúgtak (ez a tipikus forgatókönyv).

Nekem mit mond a pszichológus? Nincs semmim. Semmi kiindulás pont.

Ahhoz hogy legalább legyen esély arra hogy ne anyagozzak - az kéne hogy önállóan meg tudjak élni (és ne a kukázásból). Kellene egy munkahely ahová nem gyomorgörccsel mennék be minden nap. Pedig nekem lassan már csak a közmunka marad..

Amíg nem érzem jól magam a bőrömben, és ebben az életben - addig csak idő kérdése mikor esek vissza. Ez egy soha véget nem érő harc. Ezért nem is zavar hogyha vége lesz. Mert azt látom ez az egész nem vezet sehova...

Ezen nem segít egy pszichológus.


A csoportban meg tényleg el lehet mondani bármit. Nem fognak lecsukni :D


Mg-ra sem lehet semmit leosztani.

1g kokain vagy heroin olyan 5 lövésre megy el. De a kokaint lőni kell fél óránként, mert rövid a flesse - a barnát meg elég 3-4 óránként. Ezek a legdrágább drogok.

De ha megnézed a filmet abból látszik hogy vannak dizájnerek amik sokkal olcsóbbak, és napokon át lőheti magát velük az ember. Nem lehet nagyon hasonlítgatni mert nagyon sokféle szer van jelenleg is a piacon - különböző adagolásokkal.

2021. szept. 22. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 A kérdező kommentje:

és hadd kérdezzem, mennyi ideje megy az iv. szerhasználat és ebből mennyi az opiod?


+ próbáltál már ezek szerint lejönni, sikerült is, csak a malomkerék mindig visszatett rá?


+ írtál egy dolgot, amit nem tudom, hogyan értelmezzem:

"Amit írtál az tipikusan igaz az ópiátokra. Az embernek nagy fájdalmai vannak, és leszedálják valami ópiátos cuccal - később meg aztán ugye ezekre rászokik. Aztán lehet már nem írja fel neki az orvos, hát átvált a fekete piaci cuccokra, mert ugye már elvonása van (ami egyre rosszabb lesz). Az ópiátokra tehát általánosan igaz hogy váratlanul is bele lehet csúszni."

>>>hogy érted h "egyre rosszabb lesz"? mármint idővel szer nélküla megvonási tünetek erősödnek, erre gondoltál? mert erről is olvastam sokat, de nagyon eltérő a szakirodalom is, na meg gondolom, a pontos hatóanyag se mindegy.

2021. szept. 24. 09:09
 20/38 A kérdező kommentje:

"Akinek meg nem bírja végleg a szervezete, az egyszerűen rajta marad, és nyom mondjuk napi szinten metadont. Ilyen is lehetséges."

>>> na meg napi 5-6x is ... és valóban, egyszerűen rajta marad. akiről én tudok, sztem ő is így fog járni, aztán kérdés h meddig. na de ugye a "séma" az addiktológián nem működött, hogy kapott heloperidolt, rivotrilt és ettől várták h majd nem kell neki az ópiát. .... és akkor itt megáll a tudomány.


"Nekem mit mond a pszichológus? Nincs semmim. Semmi kiindulás pont."


hát tuti nem lennél könnyű eset neki, na meg jó kérdés valóban h ennyi idő után tud-e bármit kezdeni. na de ha igaz rád az általános kép, azaz hogy volt valami megfogható pont az életedben, ami miatt a droghoz nyúltál, akkor valami támpont mégis van (csak ugye én pont ezt a részét kérdőjeleztem meg, hogy ez nem mindig enynire egyértelmű).


- a csoporttól én egy szerhasználó helyében félnék ... hát még olyan hírek is voltak, h addiktológiáról kijövő fiatalokra csaptak le, ott álltak és figyelték, kik mentek be, jöttek ki. nemhogy elmondani neccesebb dolgokat. na meg botrány is volt, h maga az ÁNTSZ jelentette őket, amilyen okosok ugye, és külön adatvédelmi cirkusz kellett hozzá, hogy fevilágosítsák őket az eü-adatok bizalmas jelelgéről. hát érdekes ez így, és számomra meglepő h mindenki nyílt mer lenni.


-Mg-ra sem lehet semmit leosztani.


1g kokain vagy heroin olyan 5 lövésre megy el. De a kokaint lőni kell fél óránként, mert rövid a flesse - a barnát meg elég 3-4 óránként. Ezek a legdrágább drogok."


na de akkor mégis ez sokat mond nekem. tehát 1g = 5 lövés, oké, azaz 200mg/lövés, ez nagyon brutális, ha abból indulok ki h pl mentőben az extra nagy fájdalmakkor 5mg morfiumot vagy dolargant szoktunk adni, persze ezek tiszta szerek, míg egy utcán vett szernél sose tudni, hogy az az 1g valójában mennyi is ... de erről mi a tapasztalat? csak mert ha ez tnézem, 200mg egy alkalommal brutálisan sok még egy függőnek is, csodálom, h nem állítja le a légzést.

2021. szept. 24. 10:07
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!