Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Milyen a cisztás fibrózis...

Milyen a cisztás fibrózis nevű betegség?

Figyelt kérdés
Minden információ érdekel!
2008. dec. 20. 10:34
 1/6 anonim ***** válasza:

A cisztás fibrózis recesszív módon öröklődő megbetegedés. A külső elválasztású mirigyek működészavara jellemzi ezt a betegséget. Nem lehet gyógyítani.

Akármilyen kérdésed is van, szerintem ne itt tedd fel, pl én is egészségügyis vagyok, de nem orvos. Meg ne is a neten böngéssz, hanem kérdezz itt.

[link]

Itt orvos válaszol neked 24 órán belül.

2008. dec. 20. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A CF a nyáktermelő mirigyeket érinti. Anormális nyáknak védő hatása van, ez tartja nedvesen a légutakat, s a többi, nyálkahártyával boritott szervet

CF-ben a képződött nyák sűrű és tapadós,, emiatt pl.a légutakból nehéz felköhögni

A besürüsödött váladék nehezíti a légzást, s kedves a baktériumok és egyéb kórokozók, pl.gombák megtelepedésének

A baktériumok,jelenlétükkel a tüdőben ,egy hosszantartó gyulladást okoznak

A CF betegktől származó ezen baktériumok ugyanakkor nem jelentenek veszélyt az egészségesekre!


CF-ben a tüdő-, a gyomor-bélrendszer és a verejtékmirigyek elváltozása jellemző

Tünetek cisztás fibrózisban


A tüdő és a légzőrendszer

Sűrű, tapadós, nyúlós nyák

A légvételek száma megemelkedik: a kóros nyák elzárja a légutakat CF-ben, ezért szaporább légvételre van szükség az oxigénellátás biztosítására

Rohamszerű és erőltetett köhögés, a köhögés ugyanis a légutak átjárhatóságát próbálja biztosítani

Gyakran visszatérő léguti fertőzések: a sűrű nyák kedvez a baktériumok megkötődésénak, a kórokokozók jelenléte tartós gyulladásos elváltozást idéz elő

Emésztőrendszer: gyomor-béltünetek

Nem megfelelő emésztés miatt gyomorégés, feszülés, puffadás, hasi panaszok, görcsök

Normális étkezés ellenére is vontatott súlyfejlődés ,fogyás: a táplálékoknak cask egy kis része tud felszívódni és beépülni a szervezetbe

Sokkal könnyebben elfárad: a táplálék olyan mint a gépkocsi üzemanyaga, ez biztosítja az energiát.. Ha a szervezet nem tudja hasznosítani az ételt, akkor nem lesz elegendő energia.

Verejtékmirigyek

CF betegekben fokozott a verejték sótartalma, bőrük ezért erősen sós ízű

2008. dec. 20. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Naponta, rutinszerűen inhalálni kell, meg kell tanulni a kornak megfelelő gyógytornát+sokat kell mozogni - mindez a tüdő tisztulását és tisztán tartását segíti.

Pótolni kell az emésztéshez szükséges enzimeket, ezt ki kell tapasztalni, hogy mihez mennyit, eseteleg plusz vitaminokat kell szedni.


Kicsit macerás, de nem olyan szörnyű, mint ahogy az orvosi oldalak leírják. Munka van vele, de ettől lesz jól a gyerek.


www.ocfe.hu

2009. márc. 12. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
nem szeretem az ilyen kérdéseket, amikre ha rákeresel a neten, ott az egyértelmű válasz. itt is többnyire csak belinkelik vagy bemásolják a válaszokat (tisztelet a kivételnek). okosabb dolog lenne, ha egy egészségügyist kérdeznél, vagy keresnél egy beteget és őt kérdeznéd, ha tényleg érdekel (nem tudom mi okból). pölö én is az vagyok...
2010. okt. 31. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Kedves Utolsó válaszoló!Ugyan miért ne érdekelhetne?!Az orvosi oldalakon régen túl vagyok. És természetesen a gyerekemről van szó, akinél sokáig úgy tűnt, ilyen baja lehet.Bocs, hogy kérdezni merek egy ilyen oldalon.
2010. nov. 1. 11:03
 6/6 anonim válasza:
Kedves kérdező! A gyerekednek végül nem lett cisztás fibrózisa? Leírnád, hogy milyen tünetek alapján gondolták ezt az orvosok, és végül mi alapján derült ki, hogy mégsincs ilyen betegsége? Nagyon köszönöm a válaszod előre is!
2013. máj. 16. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!