Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Most akkor örökletes a cukorbe...

Most akkor örökletes a cukorbetegség, vagy sem?

Figyelt kérdés
2-es típusról beszélek. A fő kiváltó okok között az elhízást, a nem megfelelő táplálkozást és az egészségtelen életmódot említik. Máshol mégis örökletesként van feltüntetve. De ha a fő kiváltó okok életmódbeli tényezők, akkor hogy öröklődik? A családban a második embernél jelent meg, ezért a kérdés.
2023. okt. 20. 20:06
 1/7 anonim ***** válasza:
18%
Igen a cukorbetegseg örökletes
2023. okt. 20. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Hajlamod lehet rá. Aztán rossz életmódot folytatsz mellé, és a hajlam + rossz életmód, és bumm, cukorbetegség. Szerintem a hajlamod meg lehet rá, a kettes típusúra is. Csak az nem feltétlen fog kijönni szerintem, de ha rossz életmódot folytatsz, akkor nagyobb az esélye.
2023. okt. 20. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
82%
A rossz táplálkozást és mozgásszegény életmódot nem öröklöd, hanem utánzod. Viszont ezek hajlamosítanak rá. Ezért halmozódik a családokban.
2023. okt. 20. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Maga a cukorbetegség nem öröklődik, a hajlam öröklődik. Ha emellé társul a nem megfelelő táplálkozás és életvitel, akkor (sokkal) nagyobb eséllyel leszel cukorbeteg, mint egy olyan ember, aki ugyanígy él, mint te, de a családjában nincs halmozottság.
2023. okt. 20. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A sejtek inzulinérzékenységét sokminden befolyásolja: a genetikád, a testsúlyod, az izomzatod mennyisége, mennyit és mit mozogtál az elmúlt 3 napban, mennyit és mit ettél az elmúlt 3 napban stb.


Aztán van egy inzulintermelő képessége a hasnyálmirigyednek. Az genetika, hogy ez alapból mennyire jó. Ha rossz az inzulinérzékenység és/vagy sok gyorsan felszívódó szénhidrátot eszel, akkor azzal gyorsan koptatod az inzulintermelő képességed.


Ezek kombinációja adja ki, hogy kialakul-e a 2-es típusú cukorbetegség és mikor. Pl. genetikailag nagyon jó inzulinérzékenység, nagyon jó képességű hasnyálmirigy, de mozgáshiány, elhízás, lekváros tészta minden másnap, akkor lehet, hogy a jó genetikai adottságaid miatt elkerülöd a bajt. És olyan is lehet, hogy többé-kevésbé egészséges életmódot folytatsz, de a genetikád annyira pocsék, hogy mégis kialakul a 2-es típusú cukorbetegség.


A felmenőid egyrészt a genetika, másrészt a tőlük tanult szokások miatt számítanak.

2023. okt. 20. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Rendszeresen sportolok, egészséges súlyú vagyok (177/68). Nem vagyok édesszájú, hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket gyakorlatilag soha nem fogyasztok, max időszakosan (szülinapok, stb). Bár a gyors felszívódású szénhidrátokat nem vetem meg (tészta, sós péksütemények).

Valójában az én családi ágamon csak egy cukorbeteg van a felmenőimben, aki pedig az elmúlt 10 évét úgy töltötte, hogy egy nap minimum egy tábla csoki + 1,5 liter cukros üdítő lecsúszott, plusz ugye a túlsúly.


Ha tartom a mostani életvitelemet (kissé visszaszorítom a gyors felszívódású szénhidrátokat), és feltehetően a cukorbeteg családtagom is inkább az életvitelének köszönhetően vált azzá, akkor elmondható, hogy nincs jelentős esélyem a cukorbetegségre? Elég, ha havonta mérem a cukrom itthon?

2023. okt. 20. 21:33
 7/7 anonim ***** válasza:

Szerintem a gyors ch visszaszorítása sem létkérdés, ha amúgy elegendő zöldséget, rostot fogyasztasz és sportolsz. Mondjuk ha a tészta után se megy mondjuk 7 fölé a vércukorszinted, nincs miért aggódnod (de ennél magasabb vércukorcsúcs se kóros).


Nem írtad, hogy a havi mérés pontosan mit takar. Ha egy éhgyomri mérést, azon fog utoljára látszani a baj. Ha azt nézed, étkezés után meddig megy, többet megtudsz (de többet is kell utánaolvasni, hogy értelmezni tudd). Én olyan félévente nézem pár napig étkezések után fél és 1 órával (mert én is veszélyeztetett vagyok). Az inzulinszinten még hamarabb látszana, de az nem mérhető otthon.


Nyilván mindig lehet egy kicsit jobban csinálni, de nem feltétlenül érdemes, mert más szempontok is vannak az életben, nem érdemes egyetlen dologra koncentrálni minden energiádat.

2023. okt. 21. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!