Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Barna szemű szülőknek lehet...

Barna szemű szülőknek lehet kék szemű gyermeke?

Figyelt kérdés
2013. márc. 5. 07:48
1 2
 11/20 anonim válasza:
83%

S akkor a tévhiteken túl:


Mindenkinek minden génből kettő darab van. Egy az anyától, egy az apától. A szemszín öröklődik domináns-recesszíven (tehát erős-gyenge alapon), de ez a gén valójában mennyiségi jelleg is (függ a gén "fajtájától"/alléljétől, mert összesen hétféle szemszín gént különböztetünk meg).

Tehát ha veszünk egy alapesetet, akkor egy barna szemű szülőnek két lehetősége van: vagy mindkét génje domináns/erős, vagy az egyik domináns, a másik recesszív/gyenge. Az erős veri a gyengét. De amikor örökít a szülő, akkor ugye a saját kettőjéből 50%-50% eséllyel örökíti az egyiket, s a másikat is.

Egy recesszív/gyenge gén akkor tud érvényesülni, ha nincs nála erősebb. Ezért logikus, hogy egy kék szemű embernek két kék génje van, ezért 100%, hogy azt fog örökíteni.


Namármost, ha két barna szemű ember nemz gyermeket, akkor ugye ha mindketten hordozzák a kék szemű gént, akkor egyik oldalról ötven, másik oldalról is ötven százalékkal örökítik a kék gént, s mivel ezek független változók, ezért a valószínűségszámítás szabályai szerint szorozzuk őket: ergo 25% esélye van egy kékszemű utódnak.


Eddig tartott a középiskola.


Magasabb szinteken már tudhatjuk, hogy két világosszemű embernek is lehet sötétszemű utóda. Ez lehetséges mutációval (tehát megváltozik a gén az öröklődés folytán, s sötét színű gén lesz belőle), vagy mennyiségi jellegként kezeljük a gént. Tehát ez azt jelenti, hogy nem egyetlen gén befolyásolja a szemszínt, hanem több, s ezek együttes állása alakítja ki a színt.

Vegyünk egy példát. Van egy kékszemű ember. Ha megvizsgálnánk a génjeit, így nézne ki: barna-kék-kék-szürke-zöld. A rengeteg gyengébb gén képes elnyomni a barnát. Ha egy hasonló tulajdonságokkal rendelkező partnerrel találkozik, s mindketten továbbörökítik a barna gént, akkor az utód barnaszemű lesz, mert azt már nem tudja elnyomni a gyengébb gén.


Egy medika

2013. márc. 5. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
71%

tegyük fel, hogy szüleid heterozigóta barna szeműek(mert mondjuk a nagy szülőké kék.) A barna domináns a kék felett.


Akkor az apa Bb, anya Bb.


B I b Genotipusosan: Fenotípusosan:

BI BB I Bb 1 BB 1 Barnaszemű

bI Bb I bb 2 Bb 2 Barnaszemű

1 bb 1 kékszemű


Ez így nagyon egyszerűen van levezetve, és mind a két szülő heterozigóta.

Ha mondjuk az apa Heterozigóta, az anya meg Homozigóta, akkor meg így nézne ki:


B I b

B I BB I Bb

B I BB I Bb


Vagyis mindenki barba szemű, de öröklődik a kék is, és azok későbbi utódokban kiüthetnek.


Remélem tudtam segíteni.

2013. márc. 5. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
Mi úgy tanultuk, hogy lehet és tapasztaltam is nem egyszer, hogy lehetséges. Nekem apukám barna szemű, anyukám szürkés kék szemű. Nekem nagyon fura színű szemem lett. Legnagyobb részt zöld színű, abba nyúlnak bele itt-ott sárga csíkok, pöttyök és végül a pupilla mellett világosbarna körben. Kíváncsi vagyok az én gyerekem milyet örököl majd, de remélem nem a párom "sima" barna szemét. :)
2013. márc. 5. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
67%

12-es vagyok

ahogy elküldtem a levelet jól össze lett kuszálva, ezért elküldöm még egyszer..


----B I b

-BI BB I Bb

-bI Bb I bb


Genotipusosan:

1 BB

2 Bb

1 bb


Fenotípusosan:

1 barna

2 barna

1 kék



---B I b

-B-BB I Bb

-B-BB I Bb


Remélem így már nem fogja szét szedni.

Amúgy, ezt még középsuliban tanultuk, és ha az emlékezetem nem csal meg, akkor így van.

2013. márc. 5. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim válasza:
100%
Férjemmel mindketten barna szeműek, hajúak vagyunk. Három fiunk van, a nagyok szőkék, kék szeműek. A kicsi 10 évvel a második után született, ő barna. Egy séta alkalmával, egy ismeretlen nénike arról áradozott milyen rendes férjem van, hogy így elbohóckodik a mostohafiaival :)
2013. márc. 5. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
64%

Itt egy kalkulátor ami kiszámítja százalékosan melyik szemszínre mennyi esélye lenne a gyereknek:


[link]

2013. márc. 5. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Robi.88. ***** válasza:
ez a kalkulator nagyon komoly:)
2013. márc. 5. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

Micsoda részletes válaszokat kaptam, nagyon szépen köszönöm:)


Tudom, hogy tanultunk genetikát, de őszintén szólva s.gg h.lye voltam mindig is biológiából :)


De akkor megnyugodtam, hogy nem történt megcsalás :)

2013. márc. 5. 14:44
 19/20 Robi.88. ***** válasza:
De ettol még megcsalhattak:D
2013. márc. 5. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

Nem engem :)


A legjobb barátomnak kék szemű kisfia született, de a barátnőjének az exe volt kék szemű, nagyszüleiket nem ismerték.

2013. márc. 5. 15:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!