Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Leforráztam az egyik kezem...

Leforráztam az egyik kezem egy csésze 100 fokos vízzel! Folyó vízzel már hűtöttem, mit tudok még tenni, hogy ne hólyagosodjon fel?

Figyelt kérdés
Ha csak piros, és nincs hólyag (hideg vízben áztatom már vagy fél órája), akkor mi várható? Így is, úgy is le fog jönni a bőröm? Egyéb ötlet? Kb. 2 óra múlva hoznak irixet, azzal terveztem kezelni.
2010. febr. 4. 14:17
 1/6 anonim ***** válasza:
90%
A legjobb megoldást válaztottad
2010. febr. 4. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Viszonylag alacsony hőhatás érte rövid ideig, és azonnal hűteni kezdted. Hólyagok előfordulhatnak, de az is lehet, hogy ezt is megúszod. Szerintem nem fog lejönni a bőröd. Az Irix jó ötlet. Zsíros krémet (valamint tejfölt, olajat stb) ne kenj rá, mert a bőr VÍZtartamát kell visszaállítani, azaz hidratálni kell.
2010. febr. 4. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Hütés, hűtés, hűtés. Utána száraz, steril kötés vagy ha tudsz rá vigyázni, szabadon is maradhat. Ha azonnal nem lettek hólyagok, talán szerencsés leszel. Akkor hámlik le és sebesedik ki, ha hólyagosra égett. De 100 fokos víznél (úgy érted, lobogó, forró vízzel?) meglepő, hogy nem lettek hólyagok. Mekkora felületen sérültél? Lehet, hogy jobb lenne megmutatni a sebészeten.
2010. febr. 4. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

KezelésAz égési sérülés kezelésének első lépése a károsodás tovaterjedésének megakadályozása. Ez elsősorban az égést kiváltó tényező eltávolítását jelenti. A sérült testrészt hideg - nem jeges -, lehetőleg folyó víz alá kell helyezni 15-30 percig, ez megakadályozza a hőhatás szöveteken belüli terjedését. Nagyobb testfelületen, több végtagon történő égés esetén a hidegvizes zuhanyozás vagy kádfürdő a hatékony. A hűtést minél előbb, lehetőleg azonnal meg kell kezdeni. Az égéstől számított kb. 20 percen túl a hűtés már nem enyhíti az égés súlyosságát, de a fájdalmat csillapíthatja. Nagyon fontos, hogy a köztudatban szereplő zsiradék, tejföl, stb. égett területre történő kenését mellőzzük: ez tárolja a hőt és komoly fertőzési forrást jelent.


Ha az égési sérülés elsőfokú, a folyóvizes hűtés után a bőrt hidratáló krémmel védhetjük a berepedezéstől, a hámlástól és a további kiszáradástól. Ha a seb hólyagos, vagyis másodfokú, akkor indokolt lehet a hólyag megnyitása, és a váladék lebocsátása, de ezt csak steril körülmények között, szakember végezze. Steril gézlap felhelyezése és napi kétszeri cseréje vagy még inkább a korszerű, fájdalmatlan és ritkább kötéscserét biztosító hidrokolloid- vagy filmkötszer gyorsítja a gyógyulás folyamatát. A fájdalmat vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal enyhíthetjük.


A súlyos, nagy kiterjedésű égési sérülések terápiájának alapja - vénabiztosítás után - a folyadékpótlás és a sebellátás. A nagy mennyiségű, ásványi anyagokat és fehérjéket tartalmazó sebváladék vesztése felboríthatja a beteg vérkeringését, ettől sokkos állapotba kerülhet. Ennek kivédése érdekében nagyon fontos az infúziós folyadék- és fehérjebevitel. Az elhalt bőrterületeket, szöveteket műtéti úton kell eltávolítani, ezek későbbi pótlása sorozatos plasztikai sebészeti beavatkozásokkal, bőrátültetésekkel történhet. A bőr létfontosságú védelmet nyújt a fertőzések ellen, ezért roncsolódása esetén antibiotikus kezelés válhat szükségessé.

Gyógyulási esélyekAz elsőfokú égési sérülések általában 7 nap alatt, míg a másodfokú égések felületes formái két héten belül, jelentősebb heg hátrahagyása nélkül gyógyulnak. A mély típusú másod- és a harmadfokú égési sérülés esetén a gyógyulás 3-4 hétnél hamarabb nem következik be. Amennyiben a baleset a légutakat is érintette, hosszas lélegeztetés és intenzív osztályos kezelés válik szükségessé a károsodás mértékének függvényében. A sérülés olyan mértékben károsíthatja a bőrt, hogy ha hegesedés indul meg, akkor szinte azonnal szükség van gyógytornász segítségére is. A fertőzés kiküszöbölése után a legnagyobb veszélyt a zsugorodó hegek jelentik, amelyek - ha az ízületek felett helyezkednek el - gátolják azok mozgását. A mozgáshiány és a bőr zsugorodása a több hónapig tartó rehabilitáció kihívásai közé tartoznak. A gyógyulás nagyban függhet a család közreműködésétől és segítségétől.

2010. febr. 4. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszokat!!! Csukló fölött 5 cm-től lefelé, az egész kézfejem, meg az ujjaim égtek meg. A hideg víz hatására szerencsére mérséklődött a bőrpír. Még egyszer köszönöm a segítséget!
2010. febr. 4. 14:36
 6/6 anonim ***** válasza:

Nins mit :)

Kívánok gyors gyógyulást!

2010. febr. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!