Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Funkcionális diszfónia. Küzd...

Funkcionális diszfónia. Küzd más is ezzel a problémával? Hogyan lehetne kikúrálni?

Figyelt kérdés

Tizenéves korom óta nagyon furcsa a hangom. Erőtlen, és sokszor érzem rekedtnek, mintha valami gátolná a beszédemet. Ha ideges vagyok, futok, vagy erősen koncentrálok valamire (például egy nehéz vizsga után), egyszerűen elmegy, vagy elvékonyodik, és szinte képtelen vagyok megszólalni. Néha viszont teljesen kitisztul, és erőteljesebbé is válik. Voltam többször is fül-orr-gégésznél és mindegyik megállapította, hogy a gégém és a hangszálaim tökéletesen épek, és a probléma hátterében funkcionális diszfónia állhat. Ők a foniáter vezetésével végzett kúrát javasolták, ám nekem munkámból kifolyólag sajnos nincsen időm és lehetőségem napközben orvoshoz járni. Szívesen kipróbálnék házi gyógymódokat, gyakorlatokat, melyekkel ez a rendellenesség megszüntethető.


Kinek mi a tapasztalata ezzel kapcsolatban? Sikerült kikezelnetek a panaszaitokat? Milyen bevált gyógymódot javasolnátok?


2010. febr. 15. 21:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nekem régebben volt ilyen zavarom. Nő vagyok, szóval annyira nem volt feltűnő, de amikor zavarban voltam és feszélyezett valami, akkor sokkal magasabb hangon kezdtem el beszélni, és nem tehettem ez ellen semmit, pedig a szakmámból kifolyólag hangképzést is tanultam 9 évig.


A megoldást nekem az jelentette, hogy megszabadultam az önértékelési zavaraimtól. Elég erős kisebbségi komplexusom volt. Ma már örülök annak, aki vagyok, és nem félek magamat megmutatni másoknak. Azóta nincs ilyen problémám.

2010. febr. 15. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod. 30 éves fiú vagyok, ezért fokozottan kínos számomra ez a probléma. Ciki, hogy ha bárhol megszólalok, máris mindenki odakapja a fejét, és ha emberekkel találkozom, ráncolják a homlokukat, és olykor megkérdezik, hogy "meg vagyok-e fázva?".... Mindig szerettem volna tanítani, előadásokat tartani, és ezért kellett lemondanom a terveimről. Viszont úgy gondolom, hogy igenis van módja a kúrának, és addig küzdök, míg nem sikerül megoldást találnom.


Az önértékelési zavar nálam is egészen biztosan közrejátszik. Létezik esetleg tréning, amellyel ezt el tudom nyomni magamban?

2010. febr. 15. 22:21
 3/6 anonim ***** válasza:

"addig küzdök, míg nem sikerül megoldást találnom." Nagyon helyes. :-) Tetszik ez a hozzáállás. Ez már fél siker, hogy nem sajnáltatod magadat, hanem hajlandó és kész vagy megküzdeni a problémával. Remek! :-)


Az önértékelési zavart nem elnyomni kell, hanem feldolgozni, majd megváltoztatni. Hogy egyedül sikerül-e, az kétséges. Legalább egy jó barát kell hozzá, de inkább több, akiknek a részéről meg tudod tapasztalni a tökéletes elfogadást, azt, hogy ők úgy szeretnek téged, amilyen vagy. Ők nem keresik benned a hibákat, mint te magadban. Ők nem ütköznek meg a külsődön, az öltözködéseden, a mozgásodon, a zavarodon, a hangodon. Nekik te úgy vagy jó, ahogy vagy.


Ugyanezt neked is el kell HINNED magadról. El kell hinned, hogy mások nem ütköznek meg rajtad, hanem elfogadnak úgy, ahogy vagy, legyenek bár idegenek vagy ismerősök.


Végül: örülnöd kell annak, aki vagy. Ez a legnehezebb része, de nélkülözhetetlen lépés.


Azt te is tapasztalod, hogy megkönnyebbülés és fellélegzés olyan emberek társaságában lenni, akik ki vannak békülve önmagukkal, és örülnek annak, hogy azok és olyanok, akik és amilyenek. Te is lehetsz ilyen ember, akinek a tzársaságában öröm lenni, mert nem a kínjaivbal foglalkozik, hanem rád figyel; mert nem magával van elfoglalva, hanem képes kifelé, másokra koncentrálni, mert dűlőre jutott önmagával, és ettől kiegyensúlyozott, és így már van ereje mások felé mozdulni.


Csak leírtam néhány zavaros mondatot a saját tapasztalataimból. A témában szerencsére sok könyv született már, nézegess a könyvesboltok polcain.


És még egy terápia: hasznos lehet, ha olyan elfoglaltságot keresel, ahol MUZSÁJ megnyilatkozni, akóhol ezt nem kerülheted el. Nekem ez az volt, amikor tanárként és kórusvezetőként munkába álltam. Egy további lépés az volt, amikor kimentem a lakásomból egy idegen közösségbe, hogy ott megtanuljak táncolni.

2010. febr. 15. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Én a kifogáskeresést, menekülést látom a megjegyzésedben ("munkámból kifolyólag nincs időm orvoshoz járni")Tekintsd egyfajta betegségnek, ha a fogad fájna vagy nem látnál jól, akkor se lenne "időd" orvoshoz mászkálni? Ez egy probéma, amit meg kell oldanod. Lépés volt efelé a gégész, lépés most ez a kérdés, menj tovább. Addig, amíg meg nem oldod. De az biztos, hogy önértékelési zavar, tehát pszichológus is segíthet, munkaidő után is.
2010. febr. 15. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
49%
Kineziológussal jobban jársz, mint pszichológussal. :)
2010. febr. 15. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A diszfóniának lehet pszichés háttere, ezt az megerősíti, amit az orvos mondott. Én azt javasolnám, keress fel olyan pszichológust, aki megtanít valamilyen relaxációs technikára (autogén tréning, meditáció). A diszfónia oka a hangképző szervek befeszülése, rendszeres relaxáció segíthet abban, hogy ez csökkenjen, így a tünetek is enyhülhetnek
2010. febr. 18. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!