Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Meddig kell a tetanusz oltást...

Meddig kell a tetanusz oltást beadatni?

Figyelt kérdés

Délután 5 körül megvágtam az ujjam végét egy rozsdás vasdarabbal. Eléggé vérzett, lekezeltem betadinnal, bekötöttem. Nem emlékszem, hogy tetanus ellen mikor kaptam utoljára oltást, mert a könyvbe csak a kötelezőek vannak beírva. Szerintem kb 6-7 éve. Ha holnap délután bemegyek ügyeletre, akkor még időbe leszek?

A válaszokat előre is köszönöm. 17/F



2015. ápr. 23. 20:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Miért mész 1 napos történettel sürgősségi ügyeletre? Menj háziorvoshoz, ős is be tudja adni ha indokoltnak találja.

Bár megjegyzem nem az.

12-13 éves korod körül kellett kapnod utoljára tetanusz oltást, ami 5 évig érvényes. De a sérülés maga nem indokolja, hogy most kapnod kelljen.

2015. ápr. 23. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"A szabályosan alapimmunizált és emlékeztető oltásban is részesült gyermekek és felnőttek az utolsó oltástól számított 10 éven belül tiszta, tetanusz fertőzésre nem gyanús, nem mély, nem lebenyes, un. minor sérülései semmilyen specifikus prevenciót a sebellátáson túl nem igényelnek. Amennyiben a sérülés súlyos, a seb erősen szennyezett, ha a fejre lokalizálódik, ha a sérültnek jelentős vérvesztése, ill. kombinált sérülése van, passzív immunizálásban kell részesíteni antitetanusz immunglobulin (TETIG 500, 4 NE/ttkg) adagolásával, ha a sérült tetanusz elleni aktív immunizálásban nem részesült, vagy az utolsó oltás óta több mint tíz év telt. Ha a sérült utolsó tetanusz elleni védőoltása óta több mint öt év telt, egyidejűleg aktív immunizálásban is kell részesíteni.

Az eddigiekből következően általában 21 éves korig, úgynevezett minor sérülések esetén nincs szükség tetanusz anatoxinra, mert mindenképpen 10 éven belül volt az utolsó oltás.

A különböző eredetű és súlyosságú sérülések az életkortól és az oltási anamnézistől függően igényelnek eltérő prevenciót, az alábbiak szerint:


A sérülés osztályozása

A seb jellemzői Tetanuszra gyanús Tetanuszra nem gyanús

A sebzés időpontja 6 óránál több 6 óránál kevesebb


A seb formája szakított,

roncsolt vonalas


Mélység >1 cm ≤1cm

Keletkezés módja


lövés, zúzódás, égés, fagyás éles sérülés (kés,üveg)"

Mondjuk a rozsdás vas nekem nem hangzik jól.

2015. ápr. 23. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Vidéki vagyok, és legközelebb hétfőn lesz háziorvos, de ha kaptam, akkor nem is megyek sehova. Annyira nem vészes kb.: 2 mm mély a hüvelykujjam végén teljes szélességben. Köszönöm szépen a választ!
2015. ápr. 23. 20:58
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes választ. Ezek szerint biztosan nincs rá szükségem. :)
2015. ápr. 23. 21:03
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem hangzik jól a rozsdás vas? Ez csak általános hiszti. Semmivel sem veszélyesebb, mint az otthoni kés.

Sokkal nagyobb kockázatot jelent ha nyers hússal vagy földdel szennyezett tárggyal sebezte meg magát.

Egyébként a tetanusz egy baktérium, ami csak mély sebekben tud pangani és elterjedni, felületes sebeknél kizárt a fertőzés, pláne ha a kérdező valóban alaposan lefertőtlenítette.

2015. ápr. 24. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!