Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ha 4 órával később fekszek le...

Ha 4 órával később fekszek le és 4 órával később kelek fel, mint jelenleg néhány (mondjuk 6) hétig, romolhat az egészségem?

Figyelt kérdés
Eljött a nyári szünet, és végre most nem kell suliba mennem egy ideig, és gondoltam hogy talán megcsinálnám azt amit eddig nem tudtam: Fenn lenni 3-4 órával későbbig (tehát kb. hajnali 3-4 kor feküdnék le), hogy láthassam az Amerikában levő livestreameket, mivel Amerikában (legalábbis a livestreamelőnél akit nézek) kb. 6 órával korábban van az idő mint itt (UTC-4). És akkor persze 3-4 órával később is kelnék fel, tehát ugyanúgy tudnék 8-10 órát aludni, mint minden más napon. Az órákat is átállitanám (Windowson, Androidon és a szobámban levő órámon), és igy elvileg pont olyan lenne mint ha kimennék Amerikába. Kérdésem az, hogy mennyi idő lenne kb. erre átszoknom, és hogy mennyire rontaná el az egészségemet. Egyébként 14 éves vagyok.

2016. jún. 14. 22:22
 1/4 anonim ***** válasza:
Hát át tudsz szokni de nehéz és vissza szokni is nehéz lesz, mert majd nem tudsz elaludni hajnalnál előbb. De bajod nem lesz tőle. amúgy 17 évesen még annyit sem fogsz aludni. De én inkább azért aggódnék, hogy mit nézel. nem tudom milyen stílusúak azok a dolgok/ emberek akiket nyomon akarsz követni. ahogy megfogalmazod a kérdést nagyon okosnak tűnsz, nem ront e el ez a fajta műsor.
2016. jún. 14. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Aludni csak azért tudok most olyan sokat mert nincs suli, sajnos amikor van akkor is 23/0-órakor fekszek le, tehát csak 7-7,5 órát alszok általában.

Élő adásból Minecraft-ot és Space Engineers-t néznék, semmi lövöldözős, véres, aggasztó játék (én nagyon-nagyon utálom a harcolós játékokat, csak az építős, békés játékokat szeretem - amiből nem sok van), csak békés livestream háttérzenével.

Körülbelüli infók (ezt a két livestreamert követem jelenleg, de valószínűleg majd még fogok többet is, mivel ha átszokok erre az "időzóna"-ra - ha a szüleim megengedik - akkor ez a kettő nem fogja betölteni minden napomat):

1. Soaryn (pontosan nem tudom melyik napokon, kb. 3-4-szer hetente streamel; sok más játékot is streamel, de én csak a Minecraftot nézném belőle ami szerencsére az elején van; Minecraftot kb. Budapesti idő 01-04 óráig szokott játszani; Amerikában, asszem Kanadában lakik)

2. w4stedspace (hétfőn és pénteken streamel Space Engineers-t; kb. Budapesti idő 21-01 - ez még nem nagyon nyúl bele az éjszakába)

Igazából most Soaryn elvileg Finnországba fog költözni tanulási okok miatt, tehát ha mondjuk a nyár közepén már költözik akkor be tudom fejezni ezt. Egyébként tudom, reggel is visszatudom nézni a streameit (amit eddig is csináltam), csak valahogy sokkal jobb érzés teljesen élőben nézni, nem tudom hogy miért. Persze lehet hogy nem éri meg.

És szerinted érdemes lenne mondjuk fokozatosan áttérnem, pl. minden nap fél órát vagy 1 órát arrébb tolnám amíg el nem érek 4 óra eltolást, vagy csak hirtelen később feküdnék le és az is működne-e?

Kicsit hosszú lett, remélem hogy a néhány pontos információval nem szegek meg semmiféle szabályt. :)

2016. jún. 14. 22:55
 3/4 anonim ***** válasza:
Mivel fiatal vagy, valószínűleg bírnád. De azt érdemes tudnod, hogy a bioritmusodat nem érdemes figyelmen kívül hagynod, és az a nappali fény-éjszakai sötétség ritmusához igazodik. Minden két órában más-más szervek aktívak, és más szervek pihennek, regenerálódnak, olvass utána a "szervórának", amit már a kínaiak is ismertek. Az éjszaka folyamán 10-12 és 0-2 óra közötti alvás nagyon fontos, ezt nem érdemes kihagyni. Lehet, hogy jobb lenne, ha nem állnál át, hanem minden 3. vagy 4. éjszaka maradnál fenn, a többi napon reggel néznéd meg, amit szeretnél. Olvashatnál még a "jet lag" okairól is, és hogy hány nap után tud az emberi szervezet átállni másik időzónára, és mik ennek a hátrányai (alvásciklus felborulása, ennek idegrendszeri/hormonális vonatkozásai).
2016. jún. 14. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segitséget mindkettőtöktől!

Akkor tehát érdemesebb fenn maradnom 3-4 naponta megnéznem ahelyett hogy átállnék. Nem nagyon találtam ehhez hasonló szituációt sem a neten, akkor majd utánanézek a 3. által emlitett dolgoknak :)

2016. jún. 15. 08:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!