Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ha szerintem vashiányos...

Ha szerintem vashiányos vagyok, akkor mit csináljak? Orvoshoz nem akarok menni.

Figyelt kérdés
Elég rossz tapasztalataim vannak. Régebbben is voltam vashiányos.
2018. jan. 11. 14:01
 1/6 anonim ***** válasza:

Hat pedig csak a haziorvos tud beutalot adni vervetelre, amibol rogton kiderul, hogy vashianyod van-e vagy nincs.

A vaspotlo szerek mind venykotelesek.

De van egy par etrendkiegesztio, dm-ben peldaul, amiben van nèmi vas. De , ha tenyelges vashianyod van, lehet az nem lesz eleg...

Szerintem menj el orvoshoz.

2018. jan. 11. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha súlyosabb vashiányról van szó, akkor mindenképpen vaspótló készítmény kell, ami vény nélkül nem adható ki.

Ha nem annyira súlyos, akkor egyél olyan ételeket, amik sok vasat tartalmaznak.

2018. jan. 11. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Dmben, rossmannban meg a patikában is lehet kapni vastartalmú tablettákat. De ha súlyos vashiányban szenvedsz akkor ezek fogyasztása nem lesz elég. Arra magasabb vadtartalmú bogyó kell és ahogy már a többiek is mondták az vényköteles. Ha nincs vashiányod viszont felesleges sőt káros is lehet vasat szedni. Elmenni a körzeti orvoshoz, aztán egy vérvételre ami kideríti mi van nem egy nagy ügy. Egyébként miből gondolod, hogy vashiányod van?
2018. jan. 11. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Pedig azért egy vérvétel nem ártana. Anno nekem is kevés volt a vasam, három hónapig szedtem valami csoki ízű tablettát és azóta rendben van :D
2018. jan. 11. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Ignis Subdialis ***** válasza:

Ha biztosra akarsz menni, akkor besétálsz (vagy bejelentkezel) egy magánlaboratóriumba, ahol vért vesznek tőled és még aznap megkapod az eredményt e-mail-ben. Teljes vérkép + vas szintet kell kérned, mert a teljes vérképben önmagában nincs vas. Ez kb. 2000 Ft szőröstül-bőröstül (mintavétel és elemzés díja).


A vaspótlás viszont sajna elég viszontagságos, ha táplálékkiegészítővel próbálkozol. Még a jó felszívódású szerves vasvegyületekből (pl. vas-fumarát, -glükonát...) is csak kb. 15% tud felszívódni, s a vény nélkül kapható szerekben tablettánként 14 mg vas van. Tehát legalább 6-7 darabot le kell nyelni belőlük éhgyomorra, C-vitaminnal. A vényköteles szerekben ennek a sokszorosa van, pont az alacsony felszívódási ráta miatt akár 100 mg-ot is tartalmazhat egy tabletta, vagyis a háziorvos által felíratottal azért jobban jársz.


De még ennél is hatékonyabb, ha rendszeresen beiktatsz az étrendedbe májat. Nem kell napi szinten, de hetente egyél meg 10-20 dekát. A nem hízlalt kacsamáj a befutó, aztán jön a sertés és a többi. A vas állati eredetű élelmiszerekből jobban felszívódik és a májban van a legtöbb, a húsokban csak töredék.

2018. jan. 26. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
2018. febr. 12. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!