Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért felejtek el dolgokat...

Miért felejtek el dolgokat "nyomás" alatt, ha belegondolok hogy elfogom felejteni?

Figyelt kérdés
Adott hogy pl megtanultam vizsgára amit kell és felelek, de amikor felidézem amit tanultam, és bele gondolok hogy eddig még nem rontottam el semmit, akkor elfeljtem. Szó szerint megáll az agyam, mintha valami blokkolná a tudást. Ez általában akkor szokott feljönni, amikor én tudatosan gondolok bele, hogy eddig minden jól ment, és most nehogy elfelejtsem. Szóval gondolom magamnak teremtem meg a dolgot, de nemtudom kontrollálni, hogy ne gondoljak bele. És ezután egyből jön az "agyfagyás" ahogy én hívom. Nektek is van ilyen? Van erre valami pszichológiai magyarázat, megoldás? Egyébként nemcsak vizsgákon, de már normális beszélgetésekben is, ha elkezdek beszélni, és bele gondolok hogy elfelejtem, akkor hirtelen el is felejtem és nemjut eszembe.

2018. aug. 5. 21:28
 1/4 anonim ***** válasza:
Elfelejtettem mi a neve a jelenségnek :D
2018. aug. 5. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Vicces volt, de nem hasznos!
2018. aug. 5. 23:17
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem viccelek tényleg... pedig neuro kutató vagyok...illene tudnom kognitív pszichilógiából :d

Igaz nem kifejezetten ember a témám.


Szerintem az agy szorongásért felelős pályái aktiválódnak és egyfajta hurok keletkezik a hálózatban.

Mint mikor a mikrofon gerjed. A mikrofon felveszi a hangfalat, majd felerősíti, aztán felveszi a kiadott hangot még hangosabban és hangosabban gerjed.


Na ugyan ez van a fejedben. A hálózatot leterheled, elkezd szorongani, és az előhívott szorongás emlék (nem fog eszembe jutni úgy sem) egyre fokozódó szorongást generál.


Ami egyértelmű, hogy ilyen figyelemzavaros és feszült szituációban az agy memóriarendszere csődöt mond. Nem onnan jön az infó ahonnan kéne.


A memóriaemlékek előhívása asszociációk alapján történik. Avagy egy alap mintával megküldöd a hálót, és outputnak kijön az emlék. Ha viszont az inputba keversz egy másik emlélet (úgysemsikerül) akkor az output is megváltozik.


Pl másik ilyen jelenség amikor hirtelen más név jut eszedbe és csak az ismétlődik hosszú sorokon keresztül és már képtelen vagy felidézni az igazi nevet. Pl Melinda, a Mónika helyett. Az input egy M betűs pattern, és ezt tolod bele a hálóba. Amikor pedig a Melinda jött vissza, már cseszheted, mert újraküldöd a hálónak a Melindát ezzel elrontva az outputot.


Egy óra múlva letisztult hálóval meg beugrik.


Az agy egy nagy troll, sajnos ha izgulsz ígyis-úgyis kiszopsz. Vagy 10x többet ismételsz aktívan (visszamondva). A birtokolt tudás megnyugtat és emiatt elmúlik a szorongás és a fókusz visszajön.

2018. aug. 5. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Na ez már kielégítőbb válasz volt! Köszi.
2018. aug. 6. 14:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!