Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Másnak sem kellett gyerekkoráb...

Másnak sem kellett gyerekkorában fogat mosni?

Figyelt kérdés

Nálunk még tiltva is volt, csak ha megyünk valahova, értsd. iskola előtte 5 mp-ig sikáljuk... Nyáron minek, nem megyünk sehova, lecseszés is járt érte.... Mai napig ezt vallják, ki is gúnyolnak, hogy naponta meg este is mosok fogat, szájvíz is baj neki...


14 évesen változtattam rajta magamtól... Főleg anyám ilyen, de apámnak is tropán vannak a fogai, enni alig bír.


Az eredménye ennek az lett, hogy a hatodik fogaim tönkrementek, egyet ki kellett húzni 12 évesen. Ja és miért? Mert anyám szerint azok tejfogak, ki fognak esni, nem kell tömetni... Akkor kerültem oda, mikor az egyik nagyon fájt, az szét volt rohadva, a másik 3-at megmentették, de azóta egyik letörött, másik tönkrement.... Hiába írták, anyám az mondta, tejfoggal nem megyünk vissza, az majd lecserélődik...


De alapból mind a két részről torlódott és alapból rossz fogakat örököltem, hiába mosom, a nagyőrlök alapból lyukasan nőttek ki... Tudom, van, aki alapból nem mos fogat, mégis fehérek és egészségesek, de az enyémek... Szerencsére már magamtól járok és mosom, de így is kb. felháborodik, hogy minek mosom naponta...


2020. aug. 21. 09:42
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Szóval ha jól értem a kérdező szüleinek az volt a problémája, hogy pénzpazarlás minden nap fogat mosni, mert fogy a fogkrém, kopik a fogkefe.


Ez nyilvánvalóan borzasztóan kártékony álláspont!

2020. aug. 21. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Kellett fogat mosni minden este. Sajnos csak este. :(

A reggeli fogmosás fontosságára akkor jöttem rá amikor egy osztálytársam beszól hogy büdös a szám. Vérciki volt. De ekkor már 13 éves voltam. Ezután kínosan ügyeltem a szájhigiéniára így nekem vannak a legjobb fogaim a családban.

2020. aug. 21. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

Én 30 vagyok, nekünk minden reggel és este kellett otthon fogat mosni, a szüleim ellenőrizték is. Fogselymet nem használtunk, de most már felnőttként használok. Az oviban én is eljöttem ebéd előtt, ott sose mostam fogat.

Ne hagyd magad, nem a szüleid fogják elszenvedni később a fogfájásokat, hanem te, úgyhogy te döntsd el, hogy mi a jó neked.

2020. aug. 21. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Vérlázítónak gondolom, amikor 6-7-10 éves gyerekeket hibáztatnak hogy nem mostak fogat, mert hát az iskola meg az óvoda.


Tisztázzuk! A gyermek életében a legfontosabb és legnagyobb példakép a szülő. A legtöbb időt vele tölti. Így ha a szülő nem most fogat, sőt mint kérdező esetében akár ellenzi is akkor hiába megy oda valami vadidegen előadást tartani a fogak fontosságáról, meg a fogmosásról, meg mondják az óvodában stb. hazamegy és az erősebb hatás az otthoni, hiszen a gyerek elsődlegesen nem az óvónőre stb néz fel hanem a szülőre. És nem nem fogja fel 6-7-10 évesen hogy milyen fontos így.


Saját példa. Nálunk sem kellett fogat mosni. Az óvodában volt fogmosás. Beözönlött kb 20 gyerek nem volt arra idő sem kedv az óvónők részéről, hogy nézzék ennek hatékonyságát. Szóval az kb bohóckodás volt, mint fentebb írták.


Általános iskola. Reggelente mostam fogat már magamtól, de senki nem magyarázta el miért fontos pl este is. És jöttek 2x ilyen előadást tartani vadidegenek, akik adtak promóciós anyagokat, meg valami füzetet, ahova ragasztani kellett csillagot, meg holdat ha reggel vagy este fogat mostál. Nyilván ez motiváció lett volna. De ahogy véget ért abba is hagytam, HISZEN otthon senki nem magyarázta el, hogy miért fontos ez és egy 6 éves gyerek aki pl nem jó anyagi körülmények között nevelkedik örül, hogy kap ajándékba matricát, nem figyel kb mint valami egyetemi órán arra, hogy mit rizsáz mellé egy vadidegen....


14 éves koromra az összes fogamban öklömnyi amalgán tömések voltak. (Egyrészt genetika, másrészt nyilván a nem fogmosás.) Persze volt éves iskolai szűrés amire rettegve mentem, mert a fogorvos lidokainnal lefujkálta az ínyt majd akár idegig lefúrt hiába sírtál csináltál akármit, mert persze megítélt hogy biztos el van hanyagolva a fog, de addig a tudomány az agyában nem jutott el, hogy nekem ne mondja senki hogy mikor igénytelen gyerekfogazatot lát, akkor nem merül benne fel, hogy a szülő hibája. Mert nem forszírozza a fogmosást. Normális helyen 4 évesen még a gyerek nem egyedül most fogat, mert nem tud minden fogat megtisztitani. A szülő reggel este ellenőrzi hogy mosott e fogat, ha úgy érzi elsimliskedte, vagy tessék lássék módon csinálta akkor visszaküldi újra meg újra PÉLDÁT MUTAT pl nézd anya-apa is mossa a fogát, magyaráz ez miért fontos stb.


Sajnos a sok fájdalomokozás miatt vissza se mentem időben. Később felnőve már mostam a fogam. Hozzáteszem bazinagy torlódások lettek alsó-felső fogsorban, mert természetesen a tejfogak sem lettek kihúzatva időben és alánőtt a másik. És nem fogorvos húzta ki, hanem pl a szomszéd asszony, vagy szét voltak már azok is rohadva és kiestek. El lehet képzelni milyen irányban nőttek alatta. És igen be lettem utalva fogszabályozásra, ahol 3x voltunk majd nem mentünk többet, mert az anyukámnak dolgoznia kellett és sokat kellet várni, nem tudta megoldani (és nem is találta fontosnak.)


Mire 18 lettem és beláttam hogy csúnya a mosolyom a fogszabályzó horror áron volt és felnőtt voltam mire megtehettem, hogy fogszabályoztatom. Meg azt hogy nem sztk rendelésre járok ahol lepisilheted magad a fájdalomtól az sem érdekel senkit (a rendelők többségében, kivétel persze ritkán de van.)


Persze érzetem én hogy mivel félek a körzetileg kirendelt orvostól érzéstelenités nélkül, de orvoshoz kéne járni, magánra pénz nincs próbáltam a szabad orvosválasztás jegyében 19 évesen orvost váltani. 11 orvost hívtam fel sztk rendelőben MINDENHOL elutasítottak, mondván nem oda tartozom utca szerint, és bemehetek, de fizetnem kell érte, mintha magánba mennék. Mikor jeleztem, hogy de kint van az ajtón lévő A4-es lapon hogy szabad orvosválasztás van, akkor vállrángatás volt a válasz és hogy nem vesz át és nem lát el. (Persze kezdjük hogy majd valaki 19 évesen futkos és intézi a betegjogi képviselőt...meg majd egy huzavona után ahol megrángatják az orvost miattam valaki beül majd "nyugotan" a székébe)


Felnőve egy vagyont költöttem és költök a fogaimra. Fogat mosok minden használok fogszabályoztattam 4 havonta szűrésre járok. MÉGIS csomó fogam megy tönkre, mert az öklömnyi lyukak már 12-14 évesen belekerültek és épp foganyagot visszahozni már nem lehet. Igen lehet tömni. A fényre kötő fehér tömés idővel 5-7 év mikroelválást mutat a fogtól és bejuthat kórokozó azokat cseréltetni kell. Lehet készíteni inlay-t igen 60-80 ezer per fog és ha ilyen kell az összes rágófogadra, hát győzzed az árát megkeresni.


Fogat mosni orvoshoz járni kell, de azt a gyermeket ahol a családban ez nem fontos, ne hibáztassuk. A szülő szava a szent és jöhet akárki idegen mást mondani, mellesleg egyénileg senkivel sem foglalkoznak a tájékoztatásokkor sem. De ha igen és hazamegy és a szülő szarik bele ő lesz az erősebb hatás.

2020. aug. 22. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
0%
Nehezen hihető. Fürödni is csak karácsonykor szoktatok?
2020. aug. 23. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!