Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Miért félnek ilyen sokan a...

Miért félnek ilyen sokan a fogorvostól?

Figyelt kérdés

2023. jan. 17. 09:02
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Akkor most nagy nehezen bevallom, hogy lassan 9 éve dolgozok gyermekfogászaton asszisztensként. A 9-es válaszát teljességgel alá tudom támasztani. El sem tudjátok képzelni milyen borzalmas dolog, amikor egy pici 4-5 éves (vagy kisebb!) gyerkőcöt rögtön első alkalommal olyan szintű fájdalommal hoznak a szülei, hogy a gyerek napok óta nem alszik és fájdalomcsillapítókon él. Márpedig ez a magyar valóság, nálunk nem szokás megelőzni a bajt és inkább fejjel megyünk a falnak (a gyereknek is ezt tanítjuk).

Persze "csak" tejfogról van szó (jobb esetben, 6 évesen már a leghátsó fogak már mind maradók), de még mindig mélyen gyökereznek az ezzel kapcsolatos tévhitek:

1. A tejfog nem tud fájni: már hogyne tudna. Pontosan ugyan annyira, mint egy maradófog. Akinek volt már fogfájása felnőtt fejjel, az tudja miről beszélek. A felnőtt, megtermett férfiakat is padlóra küld egy ilyen fájdalom, nemhogy egy aprócska gyereket.

2. A tejfogak nem fontosak, nem baj ha szuvasodnak. Feltéve ha mindenképpen fogfájás miatt szeretnénk először fogászatra vinni a gyereket. A tejfogak szerkezetéről tudni kell, hogy nagyon gyenge: a zománcréteg vékony, a dentin lyukacsosabb, a fogbél pedig a fog méretéhez képest nagy. Ideális helyzet a kicsi szuvasodás gyors szétterjedéséhez.

3. A tejfogakat nem lehet tömni. Már hogy ne lehetne! Amíg kicsi a szuvasodás, bőven be lehet tömni. Csak ahhoz még az előtt kellene fogorvoshoz menni, hogy megfájdulna.

És végül: a gyerek nem egy alacsony növésű felnőtt. Sem a fogazatát, sem a lelki és mentális fejlettségét tekintve. Ugyan az a betegcentrikus hozzáállás, mint egy felnőtt esetében, gyakran nem válik be, pusztán azért mert a gyerek nem tudja kordában tartani a félelmét, hogy racionálisan gondolkozzon és kooperáljon. És ez 100%-ban nem is várható el tőle. Az egészsége és a fájdalom megszűnése érdekében azonban muszáj kezelni a panaszos fogat. Nyilván a hosszas ismerkedés, beszoktatás lenne az ideális, de ahogy már mondtam, ez magyar ellátásban elképzelhetetlen.

Egyébként én is ismerem a másik oldalt, gyerekként az én szüleim is elhanyagolták a fogaimat, aminek ma is iszom a levét. Éppen ezért dühít annyira, hogy 20-30 év alatt sem változott semmi. Volt például egy olyan esetünk, ahol egy 11-12 éves gyereknek a foggyökér körüli gyulladástól mozogtak a maradó frontfogai. Vastagon borította a fogait a lepedék, úgyhogy itt szóba se jöhetett olyan kifogás, mint a genetika és társai. Ja, és mint utólag kiderült, a szülei orvosok. És ez nem egyedi eset.

2023. jan. 18. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 kretens ***** válasza:
Én a foghúzásos dolgokat simán megoldottam.Persze ehez kellett egy rutinos fogorvos is aki negyven és szájsebészeti tapasztalattal rendelkezett sok összetört pofát összelegózott és nyugdij mellett levezetésként fogakat húzott.Isten nyugosztalja mert sajnos már meghalt.Sok múlik az emberismereten.Egy rutinos fogorvos tud illúziót kelteni ha jó emberismerő mert a fogorvosi székben ülő páciensek minden félelmét kapásból ismeri ha belenéz a szemükbe.ilyenkor vannak olyan mondatok amivel elérhető az illúzió és a páciens kicsit nyugottabb lesz kialakul a kölcsönös bizalom és bármennyire hihetetlen ez a fizikai fájdalom csökkenését is befolyásolja.Valóban létezik hipnózis ha félünk a fájdalomtól.Nos én is voltam hipnózis alatt és simán elviselhető volt a gyullatt fogam kihúzása.Az öreg szájsebész tudta hogy melyik futballcsapat őrültje vagyok és direkt jól felba..ta az agyam azzal hogy kedvenc csapatomat kezdte kifigurázni és ezzel totál elterelte a figyelmemet hogy miért is vagyok ott és amig azon gondolkodtam hogy milyen frappánsan vágjak vissza addig beadta az inekciót nem kellett kimennem bent kellett maradnom pár percet és kihúzta a fogam.
febr. 9. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Én a fertőzéstől félek, egyszer véres volt az a pohár amivel öblögetnem kellett volna.
febr. 22. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 xp ali ***** válasza:
Mert amikor én gyerek voltam, érzéstelenítő nélkül fúrtak-tömtek, néha még gyökérkezeltek is. Egész gyerekkoromban egyszer volt olyan, hogy nem fájt nagyon a húzás, vagy bármi egyéb, amikor egyszer a szájseben fejezték be, amit előtte a fogi előző nap 4 óra alatt nem tudott kiszedni. (Képzelheted milyen éjszakám volt szétcseszett ínnyel, félig kihúzott foggal.) Azt hittem, hogy csak megnézte, mielőtt nekikezd, de már kihúzta... Szal sztem nem tudtak anno érzésteleníteni az általános fogik. Manapság is járok fogászatra elég sokat, de most olyat adnak, hogy ha fűrészelnék az ínyemet, azt se érezném. Legtöbbször lidokainos vezetéses érzéstelenítést alkalmaznak, ha nem elég mert gyullaladt nagyon a fog, akkor megtoldják ultrakain-nal helyben. Vagy adnak antibit, leviszi a gyulladást és utána ellátják, ha olyan.
márc. 24. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!