Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Hogyan vegyek magamon erőt,...

Hogyan vegyek magamon erőt, ha rettegek a fogorvostól és nem merek elmenni?

Figyelt kérdés

Azt ne írjátok, hogy kirohadnak a fogaim, mert én is tudom, hogy az lesz, ha nem csináltatom meg őket, de őszintén ez sem segít a mérhetetlen félelmemen.

Viszont szerencsére nincsenek rossz fogaim. Egész életemben csak egyet kellett betömni. Most lett egy másik rossz fogam sajnos. Amúgy tudom is, hogy nincs több rossz fogam, mert ellenőrzésekre járok, de azt is nagyon nehezen viselem. A pár perces átnézés közben reszketek. Azt már nem tudom miként bírnám ki, hogy dolgozzanak a számban. Amikor azt az 1 fogat is tömték, nem viccelek, nem túlzok, halálfélelmem volt. Nekem ez a legkiszolgáltatottabb helyzet, ami létezik. Nem a fájdalom, attól nem félek, meg nem is fájt. Hanem az, hogy én ott tátott szájjal ülök, hànyingerem van, mert tele a szám, nem tudok nyelni, nem menekülhetek, stb. Nekem ez felér egy kínzással. Amúgy nem vagyok máshol ilyen kényes, minden más orvosi beavatkozást szó nélkül bírok. A fogorvosnál viszont elbőgtem magam, behisztiztem, és nagyon csúnyán beszélt velem a fogorvos. De egyszerűen nem tudom elviselni, hogy a számba nyúljanak. Nálam ez olyan szintű fóbia, hogy inkább hetente mennék nőgyógyászhoz, ha azzal kiválthatnám, hogy soha többet ne legyen szükségem fogdokira.

Ami miatt most mennem kell, hogy letörött egy hátsó fogam. Kb a fele hiányzik. Olyan 1 hónapja törött ki, most kértem csak időpontot, ma kellett volna mennem, de lemondtam. Éjszaka nagyon durva pánikrohamot kaptam. Elképzelem, hogy nyitva kel tartani a számat és benne vannak az eszközök és kiborulok. Ez már fóbia, vagy nem is tudom micsoda. De ez engem belül nagyon bánt, mert amúgy igényes vagyok a fogaimra, szépek is a fogaim, és szeretném, ha azok is maradnának. De úgy érzem, nem tudok erőt venni magamon. Az altatás jelenleg anyagi helyzet miatt nem jöhet szóba.


2023. júl. 17. 13:20
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Fogászati asszisztens vagyok, teljesen megértelek, sokan félnek. Én nem fogok kertelni, ha ennyire durva a helyzet, akkor a bódítást ajánlom. Az altatás azért erős túlzás, és valóban nem olcsó. A bódítás viszont olcsóbb, és teljesen biztonságos (ha amúgy rendben van az egészségügyi állapotod). Röviden: van vénás szedálás, ami értelem szerűen intravénásan történik, és aneszteziológus végzi. Illetve van sima szájon át történő bódítás, ehhez nem kell aneszteziológus, beveszed a tablettát, vártok kicsit, és kész. Hatalmas előnye ezeknek, hogy el tudnak lazítani. Mindenit másképp üt ki, van, aki majdnem alszik, mások nevetnek. Mintha félelemben lennél, olyan tompa minden, de közben mégis lehet beszélni hozzád. Van, aki utólag nem is emlékszik az egészre. Én is így estem át az egyik bölcsességfog műtétemen, szóval saját tapasztalatom alapján is tudom ajánlani. Olyan (magán) fogorvost keress, akinek szerepel a weboldalán ez a lehetőség, menj el egy konzultációra, és elmond mindent.
2023. júl. 17. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
63%
A fogfajas sokkal jobban fáj mint a fogorvos munkája.
2023. júl. 17. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Első, köszi! Képzeld el, utánakérdeztem már, de nekem azt mondták egy helyen, hogy nem lehet, mert a bódítás nagyon rövid ideig tart. Akkor ezek szerint nem mondtak igazat? Vagy azt akarják, hogy elaltattasam magam nagyobb összegért?
2023. júl. 17. 14:07
 4/6 anonim ***** válasza:
A vénás szedálás addig tart, amíg az aneszteziológus adagolja. A tablettás verzió valóban kicsit kiszámíthatatlanabb. Sokmindentől függ, hogy meddig tart, és nem nagyon lehet előre tudni. Azt se tudom, hogy pontosan mit kellene csinálni a letört fogaddal, hogy mennyi időt venne igénybe. Tényleg nem tart órákig a hatása, de egy átlagos beavatkozást azért le szokott fedni a tapasztalataim alapján. Én főleg kisebb műtéteknél, bonyolultabb fogeltávolításoknál láttam bódítást. Azt biztos, hogy nem arra megy ki, hogy az altatást válaszd. Senki nem akar ok nélkül altatni, mert bár általános dolog, akkor is vannak kockázatai, amiket senki nem fog vállani direkt, ha nem szükséges. És őszintén, egy letört fogért altatni teljesen irreális gondolat. Az a fekete fehér igazság, hogy valószínűleg elég rutin dolog amit csinálni kellene neked, és egyszerűen feleslegesnek gondolhatták a bódítást is.
2023. júl. 17. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nekem az segít ha olyan fogorvoshoz megyek akiben megbizom. Magánban találtam olyat aki folyamazosan mondja mi tortenik, megnyugtat stb.

Kincs az ilyen es rettegésből 3 év alatt az lett hogy kb szeretek oda járni. Mindig jókedvű leszek. Lehet picit dragabb mint a tobbi hely de minden filert meger. (Ha pesti vagy, president fogaszat)

2023. júl. 17. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Azt kellene kitalálni, hogy honnan fakad ez a félelem. Azért a fogászat nem ugyanaz már, mint 150 éve, hogy húzd meg a flaskát (érzéstelenítő) azt hadd szóljon (húzás). A kezelések döntő többsége vagy teljesen fájdalommentes, vagy éppen annyira kellemetlen csak, mint egy bármilyen más orvosnál egy vizsgálat. A rémtörténetek jó része ferdítés, vagy olyan szituációban jött össze, ahol a kedves beteg addig várt, amikor már tényleg nem lehetett csodát tenni. Amúgy is nyilván a rémhírnek van hírértéke, mint ahogy orrba szájba jönnek szembe a szülészeti erőszak kezdetű sztorik is, mégsem végződik minden szülés traumával, sőt. A fogorvostól való félelmek jó része ráadásul azért is alaptalan, mert gyakran irreálisak is. Sokszor hallani például, hogy az "sztk-s" nem ad érzéstelenítőt, miközben legalább annyira az orvos érdeke a fájdalommentesség, mint a betegé, hiszen az borzasztó balesetveszélyes, ha valaki fájdalom miatt elrántja a fejét és ezáltal szétfúrja az orvos például a nyelvét, börtönbe menni senki nem szeretne, innentől kezdve pedig nem reális történet, hogy ma, a 21. században ilyen történhet Magyarországon. Hogy egy példát mondjak. Mint ahogy a szülésnél sem rettegünk már attól, hogy belehalunk (azért egy 150 évvel ezelőtt a megszületett csecsemők harmada élte meg a felnőtt kort, az asszonyok jó része is belehalt valahol, ha nem is az elsőnél), úgy a fogászati kellemetlenségek is igen csak minimumra lettek csökkentve, mert még egyszer írom, ez ugyanannyira az orvos érdeke is.

Az altatásos ellátás is csak részben megoldás, mert egy több lépcsős kezelésnél nyilván nem lesz az illető folyton altatva, az inkább műtéti beavatkozásoknál reális, ráadásul vannak kezelések, ahol a beteg fejben való jelenléte kulcsfontosságú.

2023. júl. 17. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!