Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Miért van ilyen rengeteg...

Miért van ilyen rengeteg foghíjas vagy teljesen fogatlan ember Magyarországon ?

Figyelt kérdés

2023. aug. 27. 21:09
 1/10 anonim ***** válasza:
31%
Sokan isznak, dohányoznak és elhanyagolják a szájhigiénét
2023. aug. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
49%
Miután meg elhanyagolták, ha netán akad is pénzük nem erre költik vagy nem is érdekli őket.
2023. aug. 27. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
77%

Már alig működik az eü. fogászati ellátás.

Nézd meg a magán fogászati árakat.

2023. aug. 27. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
72%
Nekem pl. egy forintom sincs rá.:(
2023. aug. 27. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
65%

Egyéni és rendszerszinten is komoly gondok vannak, melyek között csak egy a pénz és még csak nem is a legfontosabb. Létezik egy index, amivel mérhető, hogy egy adott lakosságnak átlagosan hány foga van elszuvasodva, szuvasodás miatt eltávolítva vagy tömve. Magyarországon ez a szám az uniósok közül majdnem a legrosszabb. S mivel az index az ellátott fogakat is beszámolja, így logikus, hogy ha pusztán a genetika, vagy ellátás színvonala/pénz kérdése lenne, akkor mondjuk Svájcban is ugyanannyinak kellene lennie ennek az indexnek, mint itthon, hiszen akkor csak a tömött fogak száma lenne több, de nem így van, az ép egészséges fogak száma szignifikánsan több Ausztriában, Svájcban például, mint itthon.

Egyéni szinten a gond a szájhigiéniáról való rendkívül hiányos ismeretek, hogy már egészen kisgyermekkorban elmaradnak azoknak a szokásoknak a felvétele (helyes és rendszeres szájápolás, rendszeres fogorvosi vizit, víz ivás, kevés nasi), amelyekkel hosszútávon megőrizhetőek lennének a fogak, a gyerekek tejfogazati állapota előrevetíti a maradófogazatét, de mivel mindenféle tévképzet miatt a szülők azt hiszik, hogy a tejfogakat nem kell ellátni, így a gyerekek jó része csak akkor részesül ellátásban, amikor már nagyon nagy a baj, fájdalma van, és persze ilyen helyzetben már nem lehet jó élményt szerezni.

Rendszerszinten gond az, hogy az eüs kassza zárt, vagyis hiába kellene több pénzt rászánni az amúgy folyamatosan fejlődő fogászati technológiák napi szintű alkalmazására (amire az orvosok kötelezve vannak), a különbözetet nem állja mégsem senki. Így az ellátók patt helyzetben vannak, nem lehet a legjobb technikát alkalmazni mindenben, valahol mindenképpen visszább kell fogni a költségeket és minél rosszabb állapotban jön be valaki, annál kisebb esélye van, hogy ingyen vagy majdnem ingyen kapja majd a legjobb ellátást. Valójában Magyarországon igenis van tb alapon fogászat (a legtöbb országgal ellentétben!), de az egyén szintű rossz hozzáállás miatt hiába ingyenes mondjuk a fogkőeltávolítás, szűrés, vagy tömés, a komplikáltabb kezelésekre nincs kapacitás, tudás, vagy műszerarzenál. Tele van az internet fals információkkal, itt gyakorin is sokszor olyan hülyeségeket lehet olvasni, például hogy mi jár tb alapon, nem egyszer engem, az amúgy tb-s rendelőben dolgozó fogorvost küldik el a fenébe, mert ők, Gipsz Jakabok nem engedik, hogy én tudjam jól a munkám. Így sokan a mai napig azt hiszik, hogy egyáltalán nincs tb-s fogászat, és emiatt a pénz a kifogás. Magánorvoshoz járni státuszszimbólum lett, így aki megteheti, az egyből odamegy, aki nem teheti meg, de még nincsenek siralmas állapotok a szájában, az egyáltalán nem jár, így ki köt ki az állami rendszerben? A legelhanyagoltabb, legrosszabb állapotú, nehéz sorsú emberek. Csak ez hatással lesz az ellátó személyzetre is, egyre kevesebb fiatal akar állami rendelőben dolgozni (én 5 év után léptem ki például), a bennmaradtak fásultak, kiégtek, motiválatlanok, mert a napi szakmai kihívás megkérni az amúgy kötözködő beteget, hogy talán mossa már meg a fogát, ha fogorvosi kezelésre érkezik. Nálam a gyerekekkel szembeni súlyos elhanyagolással való napi szintű szembesülés volt az, ami mentálisan nagyon leterhelt és ami miatt végül kiléptem. Nem egyszer volt olyan gyerek nálam, akinek 14 évesen olyan rossz állapotok voltak a szájában, hogy a gyerek 18 éves korára mindenképpen teljesen fogatlan lesz, anyuka meg el sem jött, egyáltalán nem érdekelte, mi van a gyerekkel. Én ehhez nem vagyok elég szőrös szívű, aki meg mégis, arról meg előbb utóbb lesznek a rémtörténetek.

2023. aug. 28. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
88%
Minden évben 1x ellenőriztetem a fogaim. Állami TB ellátásra mentem, ki kell húzni 5 fogam. Mondom: tessék???? 33 éves vagyok. Igen, de szuvasodnak a tömések alatt, menthetetlen, ki kell húzni. Természetesen nem engedtem, elmentem magánba és csak sima tömés csere kellett! Hozzáteszem, a hajam égnek állt, olyan drága a magán, utolsó forintom ráköltöttem, de megmaradt 5 fogam… szerinted? Akinek nincs pénze magánra?
2023. szept. 10. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
64%
Utolsó forintjaimból magánban megcsináltattam a metszőfogam, ami már több sztk-s kezelésen túl volt. Két év múlva széttört...:( És nem csak ez az egy, de már sztk-ban sem tudom megfizetni a pótlásokat.
2023. szept. 10. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
49%

Utolsó! Egyrészről az, hogy neked személy szerint nincs pénzed rá, nem egyenlő azzal, hogy valami irreálisan drága. Ne felejtsd el, hogy ez mégis csak orvosi, mikrosebészeti beavatkozás, már a tudás megszerzése is nagyon nehéz, sok idő, nem utolsó sorban pénz. A kezelőegység, ahova te leülsz, többe kerül, mint az autód, ha van. És akkor még csak leültél, senki nem csinált semmit.

Másrészről, javaslom kicsit nézz körül a környékeden, nézd meg az embereket. Egy mezővárosban lakom, 300 méteres körzetben van 3 kozmetikus, 5 ! körmös, legalább 3 fodrász, meg még szolik, pedikűrösök, pillások. Érdekes kép ahhoz képest, hogy állítólag nincs pénzük az embereknek. Nézd meg, hogy az áltag 3 műszakos gyári munkásnak milyen telefonja van, láttam én már fél milliós készüléket is ilyen embernél. Fogalmazzunk úgy, hogy sokaknak ténylegesen nincs pénzük és hónapról hónapra élnek, de szintúgy sokaknak jutna rá, csak azt a kevés pluszt, ami van neki, azt telefonra, PS-re vagy műkörömre költi. Értsd: nincs pénzügyi kultúrájuk.

Aztán: mint írtam, itt azért a pacientúra is hatással lett az ellátás minőségére. 5 évet tanultam fogorvosi diplomáért, most a saját pénzemből (ez havonta 180 ezer forint, 3 éven át!) csinálom a rezidensképzést, mert annyira sikerült tönkretenni az EÜ-ben ezt is, hogy messze nincs annyi rezidenshely, mint amennyire igény volna, ja és erre is sorban állás volt, 5 év. Gondolod, hogy ennyi pénzért ennyi idő alatt megszerzett magasszintű tudással majd visszamegyek Tápiómihályhónalja-Alsóra deklasszálódott emberek fogait huzigálni? Hát 2-t találhatsz. Csak akkor ki fog oda kimenni? Mert elhiheted, hogy nem a tehetséges, ambíciózus fogszakorvos. Mintha építészként tudásod és jogosítványod lenne felhőkarcolókat tervezni, de beraknak téged sufnikat rajzolgatni. Nem reális. Gyakorlatilag körzetes fogorvosnak elmegy szerencsés esetben a frissen végzett (ekkor még lehet örülni, mert ő legalább valszeg meg is akarja oldani a problémát), kevésbé szerencsés esetben marad a nyugdíj körüli, elavult tudású, már mindent lesz@ró kolléga. Teszem hozzá, sok magánorvos is visszaél ezzel a helyzettel és marhára nem hívják fel a figyelmet arra, hogy adott kezelés nem is kivitelezhető mezei körzetes rendelőben, mert olyan műszerarzenál kell hozzá, amit a NEAK az életben nem fog kigazdálkodni. Nekem egy csomó anyagom és eszközöm volt a tb-s rendelőmben, amit a saját pénzemből vásároltam például. Csak amíg ez megáll 20-30ezer forintos eszközökben, addig egy másfél millió forintos endomotor (gyökérkezelő motor), vagy 2 milliós lézer már nem olyan könnyen vevődik meg a fizumból. Maga a rendszer úgy sz@r, ahogy van, teljesen irreális az, hogy ennyi pénzből ekkora beteganyagot az ember úgy lásson el, mint egy mindennel is felszerelt magánrendelőben, csak ennek meg az az ára, minek után a tb-s orvosnak is vannak kötelezettségei, hogy szerencsétlen csinál ott valamit, amit majd magánban nagyon jó pénzért véres verítékkel lehet kijavítani (jelenleg ezt csinálom). A fejétől bűzlik a hal, maga a rendszer hibás így és amíg nem vonulnak ki százezrek az utcára, addig nemhogy így marad, de egyre rosszabb is lesz.

2023. szept. 11. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem írtam, hogy irreálisan drága, még csak azt sem hogy egyáltalán drága csak azt, hogy nekem nincs pénzem rá. Ez van, sajnos. Én megértem, hogy egy rendelő kialakítása és fenntartása rengeteg pénz, de ettől még nekem megfizethetetlen. :(
2023. szept. 11. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Az 5-öst és 8-ast nem olvastam el, mert kicsit hosszú, de biztos fontos dolgok vannak benne. :)


Szerintem a mai ötvenes éveikben járó emberek ill. akik ennél idősebbek, nagyon pórul jártak az iskolafogászattal. Anyám soha nem engedte, hogy az iskolafogászaton kezeljenek. Jók is voltak a fogaim sokáig.


Akik fiatalabbak, azoknak az a problémájuk, hogy az állami fogorvos vagy nagyon jó, vagy nagyon rossz, mintha átmenet nem lenne. Ezért aztán ha jó, akkor járnak hozzá és jók a fogaik, ha azonban rossz, akkor nem mennek többé. És a magán fogorvosra nagyon kevés embernek van pénze.

2023. szept. 11. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!