Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Fent vagyok, de nem tudok...

Fent vagyok, de nem tudok mozogni?

Figyelt kérdés
Mostanában csomószor előjön, hogy hajnalban arra kelek, hogy nem tudok megmoccanni sem, viszont teljesen tudatomnál vagyok, és hallom, ahogyan mellettem horkol a barátnőm, kint fúj a szél. Nagyon ijesztő, mert tényleg magamnál vagyok, de a kisujjamat nem tudom megmozdítani. Egyszer sikerült kizökkentenem magam, és sikerült felkelnem, ezt úgy sikerült, hogy próbáltam kevés levegőhöz jutni, hátha felköhögök (igen, a légzés az egyedüli, amit kontrollálni tudok). Ez milyen jelenség?? Normális?

2020. máj. 26. 01:07
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Alvásparalízis
2020. máj. 26. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha mély álomból riadsz fel, akkor igen, teljesen normális.


Mikor alszunk, a váz izmok működése ki van kapcsolva, különben mély álomban (REM) is átélnénk az álmaink, járkálnánk, szaladnánk, csapkodnánk. Igaz, van, akinél ez előfordul (alvajárás), de általában éppen az a rendellenesség.

Már csak amiatt is ki kell kapcsolva lenniük az izmoknak, hogy pihenhessenek. Amikor nem a REM szakaszban vagyunk, akkor forgolódunk - ez is hasznos, mert egy oldalon feküdve elzsibbadunk, nem kapunak vért az izmaink, így oxigént sem -, ha hallunk valamit, legtöbbször beleépül az álmunkba. Az éjszaka folyamán 7-8 REM fázis is lehet, amikor mondhatni semmilyen zaj nem ébreszt fel minket. (És minden alkalommal álmodunk is, csak nem emlékszünk az összesre, csak arra, amiből felébredtünk, illetve az utolsó álomra ébredés előtt, de akkor sem sokáig.)

Ha viszont valami miatt, hirtelen jövünk ki ebből a mély REM fázisból, lebénulva érezzük magunkat, ami nemcsak kellemetlen, de pánikot is idézhet elő, ami egyáltalán nem segít.

Szóval, ha ez történt, akkor lehet normális ez az egész.


Ha viszont hallucinációk is fellépnek, akkor alvásparalízisről van szó.

Bővebben róla itt:

[link]

2020. máj. 26. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Szia! Az előző nagyon részletesen leírta. Nekem egy időben rengeteget volt alvásparalízisom, néha még ma is, de már megszoktam és nem izgulok, hanem gondolom, hogy mindjárt vége 😃 ugye ilyenkor az van hogy ébredés után az idegeid nem egyből ébrednek fel veled együtt. A legtöbb amit tehetsz, hogy megpróbálod kicsikét az ujjaidat és lábujjaidat mozgatni, jó ez most hülyén hangzik, mert pont, hogy nem tudsz mozogni, de ott találhatók az idegvégződések és így felébreszthetők az idegeid (én nem vagyok szakértő, csak jártas a témában 😃). Gyakori jelenség, hogy erős, erősödő robbanásszerű hangot hallasz, hát majd elmúlik olyankor az is, ne izgulj. Illetve van aki állítólag beképzel vmi démont, nekem olyanom még nem volt szerencsére.
2020. máj. 28. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
2020. jún. 5. 22:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!