Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Szerinted ősztől várható...

Szerinted ősztől várható újabb köztéri maszkviselési kötelezettség?

Figyelt kérdés
Nekem jót tett egeszségügyileg. Buszon, vonaton elbambulhattam, eltáthattam a számat mint annak idején kisgyermek koromban, anélkül hogy észrevennék. Meg úgy általában fesztelenül beszélgettem, ha összefutottam valaki ismerőssel, például az üzletekben.

2022. aug. 5. 22:55
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
45%
Biztos nagyon fogja értékelni az immunrendszered hosszútávon, hogy semmilyen inger nem éri... De csak hordjad nyugodtan.
2022. aug. 7. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
68%

Veled ellentétben biológia szakon végeztem és kicsit többet tudok az immunrendszer működéséről mint te. ;) A maszkban meg nem aludni kell hanem ésszerűen használni.

Nem véletlenül viselik az orvosok is a covidtól függetlenül a fertőző beteg osztályokon, az onkológiai rendeléseken/kezeléseken és a műtétek során. Ha nem lenne értelme senki nem szivatná vele magát. Sokkal kényelmesebb lenne maszk nélkül végigcsinálni pl egy 6-8 órás műtétet.

A covid19 vírust valóban nem lehet eltüntetni maszk viseléssel. Mivel már az allatvilágba is átkerült. Onnam bármikor visszafertőződhet az ember. De az ütemét le lehet lassítani a terjedésnek. Aminek az értelme hogy ne telljenek meg a kórházak és ne omoljon össze az amúgy is pocsékul működő egeszségügyi ellátás. Nem mellesleg vannak olyan emberek akiknek nem hat az oltás. Idősek, kemoterápiában immunszupresszív kezelésben részesültek, olyanok akik nem kaphattak oltást pl allergia miatt. Sokuk dolgozni jár, őket véded ha felveszed a maszkot. Mondhatod, hogy szarsz másokra mert neked csak a saját kenyelmed meg hiúságod fontos. De azért ez nagy szegenységi bizonyítvány és embertelen hozzáállás. Most jön a vegyenek ők maszkot duma. Vesznek is, de nagyobb védemet ad ha mindenkin van. Vagy sikerül felfogni amit írtam vagy te is azok közé tartozol akiket semmi és senki nem érdekel önmagukon és a pillanatnyi jólétükön kívül. Nem kenyelmes a maszk, nem is csinos viselet. De nagyon kis dolog ahhoz, hogy ekkora cirkuszt csináljon miatta valaki.

2022. aug. 7. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
Óvstosan megjegyzem én nem voltam beteg mióta bejött a covid. Pedig nem élek a 4 fal között. És az immunrendszerem is nagyon jól érzi magát. Pedig használom a maszkot ha szükségét érzem annak ellenére, hogy nem kötelező.
2022. aug. 7. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
52%

#12-nek válaszolva és visszakérdezve (nem a #11-es vagyok):


A való életben, nem laboratóriumi körülmények között és nem szimulációkban, hány százalékkal csökken a koronavírus jelenleg terjedő variánsa inak átadásának esélye, ha mindenki hordja a maszkot?


A kérdést azért teszem fel, mert az elmúlt hónapokban számos távol-keleti országban is komoly járványhullámok törtek ki, márpedig azon országokban szinte kultúrája van a maszkviselésnek. Egyes országokban a lakásból kilépve már kötelező a maszkviselés (pl. Tajvan, Hong Kong). Az európai országok némelyikében pedig az FFP2+ szintű kötelezettség előírása ellenére terjedt komoly mértékben a vírus a téli-kora tavaszi időszakban.


A Nature szaklapban pedig nemrégegy tanulmány is megjelent, hogy a közösségi terekben viselt maszkokon baktériumok és egyéb patogének telepszenek meg és ezek képesek is bejutni a szervezetbe. [link]


A kérdés, hogy a magas átoltottság, a fertőzésen való átesés és az, hogy a jelenlegi variánsok talán kisebb eséllyel okozzák, hogy egyszerre kerüljön sok ember kórházba a koronavírus szövődményeivel (és nem pozitív teszt miatt elkülönítve, de a statisztikába bekerülve), akkor megéri-e csak a Covid miatt továbbra is hordani a maszkot, ismerve a maszkviselés egyéb kockázatait is (az előbb említett patogéneken túl, a pszichológiai hatások, kommunikációs nehézségek).


Az előny-hátrány kockázatelemzés tényleges eredményeit szeretném látni, mint hivatkozási alapot, ha netalántán újra elrendelik a kötelező viselését.

2022. aug. 7. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
36%

Már bocsi elég szürreális amit tőlem vársz. Honnan a jó istenből tudnám én neked pontosan megmondani, hány %al csökkenti. Nagymértékben csökkenti ez vitathatatlan, és ez pont elég. Egy tanulmányt viszont láttam a témában kb 1 évvel ezelőtt ahol FFP2es maszk esetén ha mindkét fél szakszerűen hordja és tartanak 1.5 méter távolságot is akkor 30 percig 1%esélyt adott a fertőzésnek. Azért ez elég jó.

Az hogy kultúrája van a maszkviselésnek Ázsiában semmire nem ad magyarázatot. Nem élünk ott nem tudjuk mi a valós helyzet. Valoszínű többen hordanak önként maszkot mint itt, de az is biztos, hogy nem mindenki. Ebből nem vonnék le messzemenő következtetést. A maszk használatnak meg a kényelmen kívül nincs káros hatása amennyiben betartod a maszkon szereplő használati utasítást. Nyilván megtelepszik meg eszaporodik rajta minden ha napokig/hetekig ugyan azt hordja valaki. Netán a zsebébe is begyűri időnként koszos kézzel. Az emberi hülyeségért nem hiszem, hogy a maszkot kéne hibáztatni.

Akinek meg pszichológiai hatásokat okoz a maszkviselés hát bocsi de annak már rég a pszochiátrián lenne a helye. Új dolog. Régen a szemüveg is az volt. Aztán megszoktuk mert hasznos. Ennyi. Én sem rajomgok érte félreértés ne essék. De szívesebben veszem fel minthogy beteg legyek. Én már megszívtam egyszer nagyon nem éri meg.

2022. aug. 7. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
100%

Valóban nem Neked kell megválaszolni, ebben igazad van. Annak kell tényleges, valós adatokkal alátámasztania, aki az intézkedést elrendeli. A delta variánsig bezárólag én magam is láttam ilyen tanulmányokat (azok köznyelven érthető kivonatát), de az omikron megjelenése nagyon megváltoztatta az összképet sok szempontból és a maszkviselés hatékonysága sem kivétel. Azóta nem jelent meg sajnos ilyen tanulmány.


Mindenesetre nem véletlenül írtam le az ázsiai országok példáját: ha már ott is nagymértékben terjed a koronavírus a non-stop maszkviselés dacára, akkor fel lehet tenni a kérdést, hogy akkor a valós életben hány százalékos a hatékonysága. A kérdés felvetése nem egyenlő a vírus kockázatainak tagadásával, de még a maszkellenességgel sem. A kérdést igenis fel kell és fel is lehet tenni, a bizonyítás terhe pedig a döntéshozókon van.


Sajnos, bár ez nem hangzik jól, még számos alkalommal el fogjuk kapni a koronavírus újabb és újabb variánsait, hacsaknem vonulunk el remetének. Én 2-n vagyok túl eddig. Azt sajnálom, hogy a Tiéd nem volt könnyű lefolyású, remélem, teljesen felgyógyultál. De sajnos nem az utolsó volt, ez szinte biztos, egyikünk esetében sem.


És pont ezért, a nem kicsit izzadtságszagú, görcsös és nehezen betartott “nem gyógyszerészeti” beavatkozások helyett jobb lenne azt látni, hogy


(i) az orvostudomány gőzerővel dolgozik a fertőzés akut és hosszútávú következményeinek enyhítésén (bízom benne, hogy ez történik és hogy nem a vakcináktól várjuk a csodát),

(ii) mindenki hozzájut a megfelelő orvosi ellátáshoz (ezt sajnos nem látjuk),

(iii) egészségtudatos életmódra ösztönözzük a lakosságot és komolyan vesszük a kritikus alapbeteségek kezelését (sajnos ezt sem tapasztalhatjuk), és

(iv) hagyunk helyet az értelmes párbeszédnek a témában úgy, hogy a felek tisztelik egymást (ez sem teljesül legtöbbször).

2022. aug. 7. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
48%

Az, hogy csökkenti az átadás kockázatát, csupán annyit jelent, hogy kicsit később kapja el, semmi többet. Ha ehhez még azt is hozzáteszem, hogy a heti 168 órából átlagosan is legalább 100-150 közöttit nem volt rajtunk, plusz, hogy pont azok között nem volt senkin, akikkel legtöbbet és leghosszabban találkoztunk (otthon), akkor hamar kiderül, hogy inkább az elkapás esélye csökkent mindösszesen 1%-kal semmint fordítva.

Egy látszat intézkedés a hatóságok részéről, hogy kényelmesen hátra dőlhessenek, hogy ők tettek ám valamit. Manapság meg már nagyjából nem is a vírus, hanem a "rossz" statisztika ellen védekeznek vele.

2022. aug. 7. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
23%

16 ez egy teljesen korrekt válasz volt, még ha nem is értünk mindenben egyet.

Egyebként nem kaptam el a covidot egyszer sem. Vagy legalábbis nem tudok róla. Nekem már előtte volt egy köröm A típusos tüdőgyulladással. Évekig tartott a felépülés.

Azért a covidot sem kapja el mindenki. Több ismerősöm is van aki közösségben dolgozik, szórakozni jár rendszeresen, nem vigyázott sosem sőt többször találkozott olyanokkal akiken másnap kitört a covid mégsem lett beteg. Van aki oltott van aki még oltva sincs.

Meg olyat is ismerek aki kb az egészség mintaképe sportol, egészségesen táplálkozik, évek óta nem volt náthás sem. Csupa izom és erő. Aztán mégis elvitte a mentő. No komment.

2022. aug. 7. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
53%

17 megint csak magadra gondolsz. ;) Mint írtam vannak olyan emberek akikre vigyázni kell. Sokuk tényleg nem megy sehova mikor magasak az esetszámok csak ahova közelező.

Munkába, boltba. Ha senki nem vesz maszkot nekik nem sok esélyük van a túlélésre. Több ilyen ismerősöm is van. Köztük egy rákbeteg anyuka aki egyedül neveli a kislányát. A gyereket magántanuló a járvány miatt ő is otthonról dolgozik de néha muszáj elmennie pl orvoshoz, vásárolni, patikába. Be is oltatta magát de 0 lett az ellenagyaszintje a kezelései miatt. Ha ő elkapja a covidot nem jók a túlélési esélyei. Haljon meg a gyerek meg menjen intézetbe mert másokat az ő élete nem érdekel? Sokan élnek így.

2022. aug. 7. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
53%
kit izgat, nem veszem fel soha
2022. aug. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!