Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Így elkapható az AIDS? Mekkora...

Így elkapható az AIDS? Mekkora rá az esély?

Figyelt kérdés
Egy buliban voltam, megkínáltak cigivel (nem, nem vicces cigivel), az illető külföldi volt, nálam nem volt, elfogadtam (előtte ő szívta). A számban nem volt seb, de az ajkam alul sebes/repedezett volt. Vérezni nem vérzett (előtte sem már vagy egy napja). Később többször is megnyaltam a számat, nem vettem észre, hogy vérezne, de nem tudom, mekkora seb kell, hogy a fertőzés átjuthasson. Lehet, hülye kérdés, meg idióta vagyok, meg terhes, meg agyrákom van, meg miért születtem a világra, de szeretném tudni a kockázatokat, és ha nagyok, elmenni egy szűrésre.

2013. jan. 7. 16:12
1 2
 1/19 anonim válasza:
Ha ő éces,és egy icipici nyála rámegy a te icipici sebedre akkor elkaphatod tőle
2013. jan. 7. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Nem is tudtam, hogy kell hozzá seb.
2013. jan. 7. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim válasza:
Amúgy miből veszed,hogy elkaphattad??
2013. jan. 7. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim válasza:

A HIV terjedése


A HIV-fertőzés vér, ondó, előváladék, hüvelyváladék és anyatej útján terjed; elsősorban óvszer nélküli közösülés és közös tűvel folytatott injekciós kábítószer használat révén. Másodsorban fertőzött vérkészítményből, illetve szülés vagy szoptatás során, de egy nyílt seb minden helyzetben veszélyes lehet. A fertőzést 8 hét elteltével lehet kimutatni. A fertőzés utáni nyolc héten belül végzett teszt (szűrés) ritka esetben ál-negatív eredményt adhat: a vírus hatására termelődő ellenanyagot még nem tudják kimutatni, azonban a vizsgált személy fertőzött és fertőző. Ebben az időszakban vehető észre az immunsejtek számának megnövekedése. Elméletileg a vírus sejtekbe való beágyazódása előtt elpusztítható, erre azonban az időkorlát (körülbelül 72 óra) valamint a folyamatos mutációk miatt kicsi az esély. A jelenlegi gyógyszerkombinációkkal – fegyelmezett szedés mellett – számottevően meg lehet hosszabbítani a fertőzöttek életét.


Tévhitek


A szokásos társadalmi, rokoni, baráti érintkezés nem jelent fertőződési kockázatot. Tehát a fertőzöttel vagy akár AIDS-beteggel együtt történő közlekedés, a vele való kézfogás, a közös evőeszköz-, fürdőszoba-, WC-használat, valamint a harapással nem járó gyengéd csók, a tüsszentés, köhögés, az uszoda, a vérszívó rovarok és az élelmiszerek önmagukban veszélytelenek.[14] A vírus a szabad levegőn pár perc alatt elpusztul, de – az esetleges vérzések miatt – kerülni kell a közös fogkefe vagy borotva használatát.


A vírus terjedése akkor történhet meg, ha nyálkahártyára illetve seben keresztül a véráramba kerül a fertőzött személy vére, anyateje, hüvelyváladéka, ondója (esetleg előváladéka)[14] vagy könnye.[15] Csókkal a HIV azért nem terjed (bár a szájban mindig vannak apró sérülések), mert a nyálban a vírus mennyisége elenyésző. Természetesen fertőzés előfordulhat, ha a csók során a szájban vér van.

2013. jan. 7. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Abból, hogy idegen, és így megvan az esélye, hogy van olyan betegsége, amelyről nem tudok.
2013. jan. 7. 16:23
 6/19 anonim válasza:
2013. jan. 7. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
"Természetesen fertőzés előfordulhat, ha a csók során a szájban vér van." Mindig azt írják mindenhol, hogy ha vérzik, meg véres. Egy félig gyógyult seb nem tudom, mennyire "véres", ahogy azt sem, mekkora az esély a fertőzésre, mivel a cigi nyilván nem tocsogott a nyálától. Pont ez a gond.
2013. jan. 7. 16:25
 8/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm a linkeket, én is olvastam őket, inkább a ti véleményetek érdekel erről a konkrét esetről, mekkora esélye van a fertőzésnek, és érdemes-e elmenni szűrésre.
2013. jan. 7. 16:26
 9/19 anonim válasza:
"A HIV-fertőzés vér, ondó, előváladék, hüvelyváladék és anyatej útján terjed" Azt tudom,hogyha egy hiv fertozott no lecumiz egy pasit,es veletlenul kicsit megharapja akkor ugy atadhassa a fertozest,tehat akkor nyal utjan is kene,de szerintem TE NEM KAPTAL EL SEMMIT! amugy csak kesobb kimutathato,hogy ele kaptad szoval most nem tudjak megalapitani asszem kell 8 het vagy menyi olvasd el...
2013. jan. 7. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Azt írják több cikkben, hogy csak nemi úton és vér útján fertőz, de olvastam már olyan cikket, hogy bizonyos esetekben nyállal is. Ha sérülés volt a szádon jobb ha 1-2 hónap múlva elmész egy tesztre.

Itt olvashatsz róla:

[link]

2013. jan. 7. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!