Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Beoltatnátok magatokat a...

Beoltatnátok magatokat a kismamák helyében? Ki tudja mit hoz k az oltóanyag a gyerek 3 éves korára. Vagy tényleg megbízható?

Figyelt kérdés
2009. dec. 9. 10:53
1 2 3 4 5 6
 21/55 anonim ***** válasza:
100%

Dr.Czeizel Endréről annyit,hogy politikusnak is elmehetne!

Az egész H1N1 kezdetén nagyon ellenezte,és pontosan azt mondta,hogy a magzatra nagyon valószínű,hogy később valami formában de rossz hatással lesz a vakcina..Majd dicsérte,és a lehető legjobb megoldásnak tartotta(talán megfenyegették? vagy több lehetőséget ígértek neki???Ki tudja)Nemrég egy műsorban megint őt hallottam ahol újra ellenzi ,mert szerinte nem volt elég idő arra,hogy a gyógyszert kielemezzék,leteszteljék.Ahogy ő fogalmazott.Egy ilyen vakcinánál több évig is eltart a tesztelése,míg kikerül a piacra..Ennél nem voltak évek,SŐT!!!

Valahogy úgy érzem,hogy a doki talán most a végére mondta meg az igazat!!!

2009. dec. 9. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/55 anonim ***** válasza:
100%
Olyan kár itt totózgatni,egymást ingerelni. A két tábor úgy sem fogja egymást meggyőzni.
2009. dec. 9. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/55 anonim ***** válasza:
54%

"A kérdező kommentje:

Czeizel nálam akkor dől meg, mikor egy média botrányban kiderült, gyerekeket adott el külföldre. Köszi, de ő értem ne vállaljon semmit se. Eleinte ő ellenezte legjobban...."

NE KEVERJÜK VALAKINEK AZ ETIKAI MEGÍTÉLÉSÉT A SZAKMAI MEGÍTÉLÉSÉVEL. ÉS CZEIZEL ELEINTE SEM ELLENEZTE!!!!!

2009. dec. 9. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/55 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is nagyon kár ezen tépelődni. Úgyis mindenkinek megvan az álláspontja. Pont ezért én nem szeretném senkiét se megváltoztatni.

Én oltattam 4 hete, mert fokozottan ki vagyok téve a fertőzésnek...

(eü-s)

2009. dec. 9. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/55 anonim ***** válasza:
80%

„Az oltás nem támadó oltás, hanem védőoltás" - ezzel a címmel tette közzé az ÁNTSZ dr. Bogárdi Mihály nyugalmazott osztályvezető főorvos, gyermekorvos levelét.



Bogárdi doktor szerint "felháborító és rendkívül ártalmas, ha a népszerű médiában szinte naponta fölrepül a hír: valaki oltás következtében megbetegedett, vagy meghalt. Minden esetben kiderül, hogy az illetőnek valamilyen súlyos, más betegsége volt és halálának semmi köze az influenza elleni oltáshoz. A másfajta, eleve súlyos betegségben szenvedő emberre nem az oltás, hanem az influenza veszélyes!" - írja a gyermekorvos.


"Október 8-án, csütörtökön az egyik bulvár lap címoldalán, nagy betűk hirdették: vért hányt egy nő az oltás után. Másnapra kiderült, hogy a vérhányásnak semmi köze az influenzaoltáshoz! Laikusokban azonban csak az marad meg, hogy valaki vért hányt oltás következtében. (Vérhányás egyébként semmiféle oltásnak nem lehet a szövődménye.)


A mostani hihetetlen mértékű, dühödt ellenpropagandának az lesz a következménye, hogy valóban lesz egy nagyobb járvány, mert az emberek védtelenek maradnak. Fokozza az idegenkedést, hogy hozzá nem értő, ismert emberek, színészek, sportolók teljesen hibásan érvelnek az oltás ellen. Volt, aki oltás helyett sok vitamint szed, ami persze nem védi meg őt és családját az influenzától. Sokan a gondos kézmosást emlegetik, nem tudván, hogy az influenza – sok más vírusfertőzéshez hasonlóan – főként cseppfertőzéssel terjed.


Összetévesztik a náthát az influenzával ("ha a gyerekem egyet tüsszent, már hívom is az orvost…" – mintha az orvos meg tudná gyógyítani a náthát, ami ráadásul nem is influenza. És az influenza se ťgyógyíthatóŤ, viszont oltással megelőzhető, de legalábbis gyengíthető).


Szakszerűtlen, hibás véleményük még azt is visszariasztja, aki esetleg már elhatározta az oltást. Szombaton este egy idősebb professzor nyilatkozott a tévében. Szakmailag helyesen, de ő is csak a lehetséges hátrányokat, veszélyeket emlegette.


Örülhetünk, hogy Magyarország az elsők között volt képes influenza vakcinát készíteni és az egészségügy készen áll arra, hogy nagyobb tömegeket megvédjen ettől a betegségtől. Nagyon szomorú, hogy orvosok is csak a lehetséges kellemetlenségekről, szinte alig előforduló szövődmények lehetőségéről beszélnek. Nem szabadna ennyire tudományoskodó, túlzott alapossággal nyilatkozni. Más orvosok azt állítják, hogy ezzel a vakcinával még nincsenek hosszú tapasztalatok. Ha nem oltunk: nem is lesznek! Van orvos, aki kifejezetten ellenzi az oltást, de nem tudja kellőképpen megindokolni az ellenkezését.


Az ötvenes évek végén gyermekbénulás-járvány söpört végig Európán, Magyarországon is. Beoltottuk a gyerekeket az akkor teljesen új Salk-vakcinával. A szülők ezreket adtak egy-egy ampulla oltóanyagért és sorba álltak az oltó-helyeken. A járvány megszűnt és e rendkívül veszélyes betegséget sikerült teljesen eltűntetni, bár még orvosok is voltak akkoriban, akik propagandát fejtettek ki az oltás ellen, szerencsére sikertelenül. Minden új ellen tiltakozni szoktak, de az influenzaoltásnak nincsenek olyan veszedelmes következményei, hogy csak az igen ritkán előforduló hátrányokat kellene, szabadna emlegetni. Többnyire az is kiderül, hogy emlegetett kellemetlenségek, szövődmények stb. nem is az oltás következményei!


Hollandiában volt egy fanatikus vallási közösség, amely nem engedte beoltani a gyermekeit. Következmény: rengeteg halál és még több maradandó bénulás akkor, amikor az oltások eredményeként a világon már eltűnőben volt és sok országban – így nálunk is – eltűnt ez a szörnyű baj.


Az influenza persze nem katasztrofális betegség, de azért mégiscsak jobb lenne elkerülni egy nagyobb járványt. Az oltás nem támadó oltás, hanem védőoltás. Vannak, akik azt hiszik, hogy a védőoltás gyengíti az ellenálló képességet. Ez nagy szamárság. A védőoltás egyszerűen ellenanyagot termeltet a beoltott emberben, tehát nem gyengíti, hanem erősíti a védekezési képességet. A legtöbb védőoltás (az influenza elleni is), csak egyetlen betegség ellen nyújt védelmet, mert nem az immunrendszert gyengíti, vagy erősíti, hanem specifikus ellenanyagot termeltet a beoltott ember szervezetében. (Vannak kombinált oltások is, ilyenek a csecsemő- és gyermekkorban kötelező oltások. Például a diftéria-, szamárköhögés-, gyermekbénulás-tetanusz vakcina). A védőoltásoknak köszönhető, hogy ma már a kultúrált országokból teljesen eltűntek a veszélyes, ún. gyermekbetegségek (kanyaró, diftéria, szamárköhögés, gyermekbénulás), jelentősen csökkent a tbc, teljesen eltűnt ennek csecsemőkori, halálos típusa. A feketehimlő, ami ellen már kétszáz éve oltanak, az egész világról eltűnt. Ezeket se ráolvasással, se vitaminszedéssel, se óvatossággal nem lehetett volna kiirtani! Sokan mondják: gyermekük nem kapta meg ezeket a betegségeket, pedig nem is kapott védőoltást! Igen ám, mert a gyermekkorú lakosság 98 %-a be van oltva, tehát nincs honnan fertőződni. Ha azonban abba hagynánk a védőoltásokat, ismét elterjednének ezek a súlyos betegségek. Miért mondjunk le az influenza megelőzéséről?!


A mostani helyzetben két oltást kell beadni, két különböző helyre, például a két felkarba. Az egyik a szokásos influenza ellen, a másik az ún. H1N1 vírus ellen fejleszt ki ellenanyagot. A két oltás egyidejű beadásának nincsen semmiféle veszélye. Természetesen mindennek, minden gyógyszernek, orvosi beavatkozásnak lehetnek hátrányos következményei. Az oltásoknak is, de ezek annyira ritkán fordulnak elő, hogy hiba mindig csak ezeket a rendkívül ritka lehetőségeket emlegetni! Erre mondta egy bölcs, öreg mesterem: ha valaki motorra ül, tisztában van baleset lehetőségével. Ennek ellenére, ha valahová el akar jutni, felül a motorbiciklijére és az esetek messze túlnyomó többségében nem is szenved balesetet.


Az orvostudomány végső célja, hogy önmagát feleslegessé tegye. Ezt éppen a fertőző betegségek megelőzése terén kezdjük elérni. Ne mondjunk le könnyelműen a védekezésről! A védőhatás kifejlődéséhez kb. 2 hét szükséges. Járványveszély idején nincsen idő a sok töprengésre. Ha sokáig gondolkozunk, késő lesz!" - zárja sorait a nyugalmazott szakember.

2009. dec. 9. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/55 anonim ***** válasza:
75%

A fiatalabbakat fenyegeti az új típusú influenza



Az új típusú influenza ellen az egyetlen hatékony védekezési lehetőség a védőoltás, de nálunk ezt éppen azok utasítják el leginkább, akik a legnagyobb veszélyben vannak. Az eddigi halálozási adatok szerint ugyanis főleg a fiatalokra és felnőttekre jelent komoly fenyegetést a vírus. Az [origo]-nak nyilatkozó immunológusok szerint a meglepő adatok oka, hogy az újinfluenza erős védekező reakciót vált ki az erősebb szervezetekből, ami viszont megnöveli a szövődmények kialakulásának veszélyét.



Csak a védőoltás nyújt hatékony védelmet



Elsőre furcsának tűnhet, hogy éppen a fiatalok és felnőttek közül szedi a legtöbb áldozatot az új típusú influenza, az A/H1N1 variáns (A/H1N1v). Még furcsább azonban, hogy éppen a szervezet túlságosan erős védekezése vezethet olyan állapot kialakulásához, amelyet már igen nehéz kezelni. "Egyes fertőzöttekben az első napokban tüdőödéma és gyulladásos sejteknek a tüdőbe való nagyfokú beáramlása alakul ki a túlzott immunválasz miatt. A folyadékkal telt tüdő egyfelől elégtelen gázcserét, azaz légszomjat, fulladást eredményez, másfelől ideális táptalaj a különféle baktériumoknak, így az ödémát hamarosan bakteriális tüdőgyulladás követheti, ami sokszor halálos kimenetelű" - mondja dr. Kacskovics Imre, az Eötvös Loránd Tudományegyetem immunológusa.


Ezt a túlzottan erős immunreakciót szaknyelven citokinviharnak nevezik, az immunrendszer működésében kulcsszerepet játszó molekulákra, a citokinekre utalva. "Kisebb gyerekekben az immunrendszer viszonylagos fejletlensége miatt még nem lép fel ennyire erős immunválasz, az idősebbek pedig már találkozhattak az újinfluenzához hasonló törzzsel - vérbankok utólagos elemzése alapján utoljára 1958-ban keringett hasonló vírus" - mondja a szakember.


A néhány nappal ezelőtt összesített floridai (USA) adatok markánsan alátámasztják a fentieket. E szerint a halálozások aránya a krónikus betegségek nélküli emberekben a 4 évnél fiatalabb és a 65 év feletti korosztályban 0% volt, 5-24 év között 41%, 25-49 év között 27%, 50-64 év között pedig 11% (az adott korcsoportban történt összes halálesetből). Ez azt jelenti, hogy sok az olyan áldozat, akinek nem volt más egészségügyi problémája, és ezek főképp a nagyobb gyerekekből, fiatalokból, felnőttekből kerültek ki. Ezzel összhangban állnak az augusztus végén közölt mexikói adatok: az elhunytak 61%-a 15-50 év között volt, de itt az 5 évnél fiatalabbak körében volt a halálesetek 17%-a. Az is tény, hogy a 65 év alatti korosztályok 15-20-szor nagyobb eséllyel fertőződnek meg.


Hogy kinél lép fel ilyen heves reakció, az előre megjósolhatatlan. Több tényezőből álló genetikai háttere van, és a betegség súlyosságát befolyásolják a túlzott kifáradás, a nem megfelelő táplálkozás, a társfertőzések és a közelmúltban lezajlott betegségek. (Fontos megjegyezni: mindez nincs összefüggésben a valamilyen krónikus betegség miatt legyengült emberek nagyobb általános kockázatával, náluk az általános szövődmények miatt jelent nagyobb fenyegetést a fertőzés.)


Ennek fényében különösen aggasztónak tűnik, hogy a legnagyobb arányban - 86 százalékban - a 18-39 év közöttiek utasítják el az oltást, ez derült ki a Szonda Ipsos közvélemény-kutatásából, melyet az MTV A szólás szabadsága című műsorának megbízásából készítettek.


Miért terjed jobban az újinfluenza, mint a szezonális törzsek?


A citokinvihart, a túlzott immunválaszt a hirtelen megjelenő sok vírus okozza. Az újinfluenzával vagy ahhoz hasonló törzzsel ugyanis még nem találkoztunk (kivéve az idősebb korosztály egy részét), így semmiféle ellenanyag nincs a vérünkben ellene.


Ez a vírus gyorsan és nagy mennyiségben szaporodhat fel egy-egy szervezetben, és szokatlanul gyorsan terjedhet (utóbbira számos bizonyíték van már, lásd például a hazai csepeli járványt). A szezonális ("sima") influenzánál nem ez a helyzet: ott szinte mindenkiben vannak olyan ellenanyagok, amelyek az előző évek hasonló vírusai ellen érhetnek valamit, ezért általában nincsenek ilyen heves reakciók, illetve lassabb a vírus terjedése.


Csak a védőoltás állíthatja meg


A feladat éppen ezért világos: a lakosság minél nagyobb részét kell beoltani, hogy fékezzük a vírus terjedését - mondja Erdei Anna immunológus, az ELTE Immunológiai Tanszékének vezetője. A beoltott egyénben a betegség lényegesen kisebb eséllyel alakul ki, illetve sokkal enyhébb lefolyású. Ráadásul a megfertőződött személy sokkal kevésbé terjeszti a kórt, mivel sokkal kevesebb vírust ürít. Ez nagyon leszűkíti a vírus mozgásterét, és nem alakul ki nagy járvány.


Ehhez azonban a lakosság tömeges oltására lenne szükség, és rövid időn belül. A vírus nyári "lustálkodása" után ugyanis számos országban egyre emelkedik a fertőzések és megbetegedések száma. A napokban zajló ukrajnai kitörés kórokozójának azonosítása még folyamatban van, de a WHO feltételezése szerint az új típusú influenza vírusa okozza a járványt.


A védőoltásnak nincs alternatívája: az úgynevezett immunerősítő szerek, vitaminok - bár fontosak lehetnek a jó általános állapot eléréséhez - nem védenek a betegségtől. Nem segítenek a homeopátiás szerek és a vegetáriánus étrend sem.


A lehetséges mellékhatások


A legtöbben - az ellenzők 27 százaléka - azzal indokolták az elutasítást A szólás szabadsága felmérésében, hogy jobban félnek az oltás esetleges mellékhatásaitól, mint magától a betegségtől. "Az újinfluenza elleni vakcina gyártásakor is alkalmazott technológiát az 1960-as évek óta használják Magyarországon, és körülbelül 20 millió embert oltottak be a szezonális törzsek ellen készített védőoltással. Súlyos mellékhatások csak néhány esetben léptek fel, de ezekről utólag bebizonyosodott, hogy nem az oltóanyag okozta őket. A súlyos mellékhatások kockázata minimális" - mondja dr. Berencsi György, az Országos Epidemiológiai Központ tudományos tanácsadója.


Az új típusú influenza elleni oltás tehát gyártástechnikailag nem számít "új védőoltásnak": az elölt vírustörzs kivételével ugyanaz a vakcina, ugyanazokkal a kísérőanyagokkal, ugyanazzal a minőségbiztosítással, mint minden eddigi influenzavírus-törzsnél. Aki tehát kapott már szezonális influenza elleni oltást, az az új típusú influenza elleni oltásnál is hasonló tapasztalatokra számíthat.


A leggyakoribb tévhitek


A WHO által jóváhagyott védőoltások - köztük a hazai gyártmányú vakcina - nem tartalmaznak élő vírust. (Kivételt képez az Amerikai Egyesült Államokban 2003 óta gyermekek számára engedélyezett orr-spray vakcina, a FluMist, amely az újinfluenza vírusából is elkészült, és 2-től 9 éves gyermekeknek spriccelik be az orrnyálkahártyájára.) Az elölt vírust tartalmazó védőoltások közötti különbség abban van, hogy míg például a magyar vakcina egész elölt vírust tartalmaz, addig több külföldi vakcina csak a vírus egyes darabjait (hasított vírusokat). Az egész vírust tartalmazó vakcinák erősebb immunválaszt alakítanak ki, azaz hatékonyabbak, és ennek megfelelően kisebb mennyiségű vírus van az oltóanyagban, ami kevesebb mellékhatással jár (1-2 napig tartó lokális duzzanat és piros folt az oltás helyén, rossz közérzet, esetleg hőemelkedés, enyhe láz). A védettség kialakításához pedig egyetlen oltás elegendő, szemben számos úgynevezett alegység-vakcinával, amelyekből két oltás alakítja ki a védettséget - mondja Berencsi.


Megjelentek olyan híresztelések is, hogy a vakcinákban fémes higany van, ami idegrendszeri bénulásokat okozhat. Az igazság azonban az, hogy nem fémes, hanem szerves higany van bennük (tiomerzál), amelyet az enzimeink nem tudnak feldolgozni, így nem válhat ki fémes formában. A vakcina tisztaságát biztosító, évtizedek óta használt anyagot a vesék kiválasztják, és körülbelül egy hét alatt a vizelettel távozik - mondja Kacskovics Imre.


Ami a tojásban lévő fehérjéket illeti: való igaz, hogy a vakcina tartalmazhat ilyen anyagokat, hiszen tojás felhasználásával készül. Ezért azok, akik allergiások a tojásra, a tojásalbuminra, ne kapjanak ilyen védőoltást, illetve beszéljék meg a háziorvosukkal - mondja Berencsi György. Egyébként nem valószínű, hogy egy súlyos tojásallergiás ne tudna erről a betegségéről. Fontos megjegyezni, hogy ennek semmi köze a tejallergiához.


Kismamák és kisgyerekek oltása


Forrás: MTI A legtöbb ellentmondásos információ talán a várandós kismamák oltásával kapcsolatban jelent meg. Az ő szervezetük a szükséges módon le van gyengítve, nehogy immunrendszerük elpusztítsa a magzatot, amely az apai gének miatt félig "idegen testnek" számít - magyarázza Erdei Anna. A kismamák immunrendszere tehát úgynevezett szupresszált állapotban van, és ez különösen igaz a vírusok ellen fontos sejtes immunválaszra (például ezért fáznak meg gyakrabban). "Nem kérdés, hogy a második és harmadik trimeszterben oltani kell a kismamákat. Az oltás hatására létrejövő ellenanyagokból a magzat is kap a méhlepényen keresztül, és ezek megvédik a születés utáni első hónapokban is" - mondja Kacskovics. Ha a kismama a szülés után oltatja be magát, akkor ebből a magzat már nem nyer védettséget, mert az egyébként igen fontos szoptatással már nem tudja neki az anya átadni az influenza elleni antitesteket (ezek nem szívódnak fel a tejből a vérkeringésükbe).


A magzat fejlődése szempontjából kulcsfontosságú első trimeszterre (az első 12 hétre) nem történt felmérés sehol a világon, azaz nem folytak olyan klinikai vizsgálatok, ahol az első trimeszterben lévő kismamákat oltottak volna be influenza elleni vakcinával. Közvetett adatok azonban vannak, olyan kismamáktól, akik az előtt oltatták be magukat, hogy tudomást szereztek volna az oltás időpontjában már meglévő terhességükről. Ezeket az eseteket vizsgálva semmi problémát nem találtak a magzatok fejlődésében az oltás miatt.


Ha valaki mégsem oltatja magát az első trimeszterben, akkor legalább a környezetét be kell oltani, mert így jóval kisebb a fertőzés veszélye.


Nagyon fontos a kisgyerekek oltása. A vakcinákat, köztük a magyar vakcinát tesztelték gyerekeken is. A gyerekek tehát ugyanazt a hatóanyagot kapják, csak kisebb dózisban, testtömeg-arányosan. Hároméves kor felett eddig is megvolt az engedély, hétfőn (november 2-án) pedig Székely Tamás egészségügyi miniszter bejelentette, hogy már egyéves kortól beadható az új influenzavírus elleni védőoltás. Az eredeti tervek szerint az engedély a 6 hónapos és 3 éves közötti gyerekekre vonatkozott volna, de végül az alsó határt felemelték. Az indok egyrészt az volt, hogy kevés egy év alatti gyereket tudtak bevonni a tesztelésbe, másrészt pedig voltak szakmai viták az allergiás reakciókról. Ritkán fordultak elő mellékhatások, és azok is enyhék voltak.


Mi várható?


Az Egészségügyi Minisztérium november 2-án kiadott jelentése szerint hazánkban még nincs járvány. Magyarországon járványról akkor beszélünk, ha heti 20 000 feletti influenzaszerű megbetegedést regisztrálnak. A környező szomszédos országokban azonban egyre gyorsabban terjed az új típusú influenza. A szakemberek szerint nem kérdéses, hogy "ebből már lesz valami".


Még nem lehet tudni, hogy milyen mértékű lesz a járvány és mekkora lesz a halálozási arány. Ez alapvetően attól függ, hogy hány embert képes megfertőzni a vírus és bekövetkeznek-e olyan mutációk, amelyek a vírus szaporodását, fertőzőképességét és kórokozó képességét megnövelik. A járvány elkerülésére, illetve enyhe lefolyására a lakosság megfelelő mértékű átoltottsága jelenthet garanciát.

2009. dec. 9. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/55 anonim ***** válasza:
67%

„Agresszív vírus” Miért vannak veszélyben a fiatalok és a kismamák?


Olyanok is megbetegedtek, akik megkapták az oltást.


A Szegeden elhunyt kismama volt a huszadik áldozata az újinfluenza szövődményeinek. Bár a hagyományos influenza is minden évben szed áldozatokat, úgy tűnik, beigazolódott a szakemberek előzetes figyelmeztetése, miszerint a H1N1 vírus az átlagosnál jobban fenyegetik a fiatalokat és a kismamákat.


- A H1N1 egy agresszív vírus, aki mindenkit meg tud betegíteni, ám a betegség lefolyása nagyban függ attól, hogy kinek milyen állapotban van az immunrendszere. Ez azonban nem feltétlenül a kortól függ – mondta el az atv.hu érdeklődésére Dr.Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont tüdőgyógyász szakorvosa. Mint kifejtette, előfordulhat, hogy a szervezet védekezőképessége eleve gyenge, vagy egy másik fertőzés legyengíti azt, ám ez nem tűnik fel kívülről – ezért fordulhat elő, hogy a vírus életerős fiatalok tüdőszövetét is megtámadja, vérzéses tüdőgyulladást okozva. Az 50 év feletti korosztály évtizedekkel ezelőtt viszont már találkozott hasonló influenza vírussal, és immunrendszerük „emlékszik” erre.


A várandós anyukákkal kapcsolatban a doktornő elmondta, az ő immunrendszerük alacsonyabb szinten működik, nehogy megtámadja az „idegen anyagként” bennük lévő magzatot. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta: minden évben előfordul, hogy a hagyományos influenzától is meghalnak kismamák – ám a média erről nem ad hírt.


Azzal kapcsolatban, hogy olyanok is megbetegednek, akik az oltást megkapták, Hidvégi Edit rámutatott: egyrészt a védettség kialakulása két hetet vesz igénybe, másrészt nem mindenkinél termelődik megfelelő mennyiségű ellenanyag. Ez nem egyedi jelenség: bizonyos védőoltásokat eleve többször meg kell ismételni. Hozzátette: a betegség lefolyása attól is függ, hogy milyen „koncentrációban” találkozik valaki a vírusokkal.


A doktornő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az oltás minden esetben segít: csökkenti a betegség kialakulásának veszélyét, vagy ha ez mégis megtörténik, a szervezet gyorsabban és könnyebben leküzdi az influenzát. Ez lehetett a szerencséje például annak a férfinak, aki az oltás ellenére kórházba került, vagy annak a kisfiúnak aki szintén megkapta a vakcinát, ám a szövődmények az idegrendszerére is átterjedtek.

2009. dec. 9. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/55 anonim ***** válasza:
66%

H1N1: megcáfolt ellenérvek

Immunológusok az influenzaoltásról

Csokorba szedte, egyenként megvizsgálta, és meg is válaszolta a védőoltással kapcsolatos leggyakoribb ellenérveket a Magyar Immunológiai Társaság. Az állásfoglalást Falus András akadémikus, a testület elnökségi tagja - és egyben az egyik legaktívabb ismeretterjesztő tudós - írta le.



1. ellenérv: Eddig sem oltattam magam...


Ezzel a genetikailag új vírussal eddig még senkinek a szervezete nem találkozott, tehát járvány esetén, aki nem oltatta be magát, sokkal könynyebben megkaphatja a fertőzést. Ezért alakulhat ki a világjárvány. Az új vírus a szezonális influenzavírusnál lényegesen virulensebb, szaporodóképesebb, ráadásul becsapja a szervezet természetes védekezését. Nemcsak a tüdő, de a bél nyálkahártyáját is károsítja, és hosszabb ideig van jelen a szervezetben, így a betegség lefolyása alatt a beteg megfertőzhet olyanokat is, akiknél nagyobb a valószínűsége a súlyos szövődménynek.


Ebbe a csoportba tartoznak a várandós kismamák, a csecsemők, a gyermekek és fiatal emberek, akik még nem estek át sorozatos influenzafertőzésen. Akit beoltottak, sokkal kevésbé veszélyezteti a környezetét, mint a náthás, köhögő, tüsszentő fertőzött beteg. Különösen érvényes az azokra, akik betegek gyógyításával, gondozásával vagy diákok oktatásával foglalkoznak.


2. ellenérv: Legfeljebb lázas leszek néhány napig...


A vírus a felső légutakon keresztül fertőz. Itt a vírus és az általa kiváltott nagy intenzitású immunválasz károsítja a légutak felszínét borító nyálkahártyát. Ezek a folyamatok a tüdő légzőfelszínének csökkenéséhez, légzéskárosodáshoz, nagyon súlyos tüdővérzéshez vezethetnek. Ezt a súlyos állapotot csak mesterséges lélegeztetéssel lehet egyensúlyozni, de a folyamat maga így is maradandó tüdőkárosodást eredményezhet.

3. ellenérv: A védőoltásnak súlyos mellékhatásai vannak...


Az elölt vírust tartalmazó oltóanyagok adalékként ellenanyagok képződését fokozó hordozóanyagokat és tartósítószert is tartalmaznak. A védőoltás szaporodó vírust nem tartalmaz, de az immunrendszert képes aktiválni, és olyan ellenanyagok képződését váltja ki, amelyek megakadályozzák a vírus bejutását és elterjedését a szervezetben. Ennek a semlegesítő hatásnak az eredményeként az immunizált páciensekben teljes védelem, vagy csak enyhe lefolyású betegség alakul ki. A magyar oltóanyag azért is különösen hatékony, mert a teljes vírus minden alkotórésze jelen van benne elölt formában. Minden eddigi klinikai vizsgálat azt igazolta, hogy az új H1N1-vírus és a szezonális influenza ellen adható védőoltásoknak elhanyagolhatók a mellékhatásai (ritkán hőemelkedés, az oltás helyén egy-két napig tartó fájdalom). Mivel a vírus felszaporítása kis menynyiségű antibiotikummal kezelt tojásban történik, a további tisztítási lépések ellenére az oltóanyagban nyomokban visszamaradhat tojásfehérje- vagy antibiotikum-szennyezés. Így a tojásra vagy antibiotikumra allergiás emberekben a vakcina mellékhatásokat is kiválthat, ami indokolttá teszi a fokozott óvatosságot. Az ilyen ritka reakció veszélye szinte minden gyógyszernél fennáll. Ha azonban a betegség szövődmény nélküli lefolyását és a gyógyszer esetleges mellékhatásainak kockázatait mérlegeljük, nem nehéz belátni, hogy ez vállalható kockázat.

4. ellenérv: Mérgező higany van az oltóanyagban...


Elterjedt, hogy az oltóanyagban jelenlevő tartósító szer, a tiomerzál, higanytartalma miatt mérgező, és idegrendszeri károsodást okoz. Ezt a vegyületet több mint 40 éve alkalmazzák infúziós folyadékok, oltóanyagok és más készítmények sterilitásának biztosítására, így minden eddig előállított influenzavírus elleni oltóanyagban is jelen volt, s a jelenlegivel azonos mennyiségben. Azért nem okoz mérgezést, mert higanytartalmú bomlásterméke, az etil-higany néhány nap alatt kiürül a szervezetből és nem épül be úgy, mint a hasonló nevű metil-higany. A nagyon ritkán előforduló nehézfém-allergia esetén azonban az érintetteknek az előzőekben már említett óvatossággal kell eljárniuk. (Az online sajtóban felbukkanó érv szerint a magyar oltóanyagnak magasabb a tiomerzál-tartalma, mint a konkurens hatóanyagoknak. Erre reagálva Falus András lapunknak azt emelte ki: az ausztrál vakcina ugyannyit tartalmaz, mint a magyar: 50 mikrogramm tiomerzált, ami 25 mikrogramm etil-higanynak felel meg.)

5. ellenérv: Úgyis mutálódik a vírus, mire ideér a járvány, addigra az oltás már nem nyújt védettséget...


A vírus terjedése során folyamatosan változhat, de a képződő mutációk, amelyek nem feltétlenül fokozzák a kórokozó károsító hatását, a vírusnak csak kis részét érintik. Mivel az oltóanyag nagyon sokféle, a vírust több pontján semlegesítő ellenanyagot alakít ki az oltott emberek szervezetében, a víruson sok "céltábla" marad a hatékony antitestek számára

2009. dec. 9. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/55 anonim ***** válasza:
50%

H1N1: a kismamák oltását javasolja a nőgyógyász kollégium


.

Minél több várandós nő, illetve a környezetükben élők mielőbbi beoltását javasolja a H1N1 vírus ellen a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium - összegezte a kollégium elnöke.

.

Tóth Zoltán, a Debreceni Orvostudományi Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója elmondta, hogy az általa vezetett szakmai kollégium már eddig is több fórumon hangot adott véleményének, miszerint az állapotos nőket és magzatukat csak a H1N1 elleni védőoltással lehet megvédeni az új influenza ellen. Érveiket szakmai lapokban is publikálták, ám az utóbbi napok sajnálatos halálesetei miatt az országos tiszti főorvossal konzultálva összefoglaló állásfoglalás kibocsátásról döntöttek. A több oldalas állásfoglalást minden szülész-nőgyógyász osztályvezető főorvoshoz eljuttatják, ezen kívül folyamatosan közzéteszik szakmai kiadványaikban, közöttük a Magyar Nőorvosok Lapjában is.


Tóth Zoltán az állásfoglalást ismertetve közölte: az összegyűlt tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a H1N1 vírus a korábbi influenzavírusoknál sokkal agresszívabb. Különösen igaz ez a várandós nők esetében - ők legalább tízszeresen veszélyeztetettek - tette hozzá. Mindenképpen javasolt (ám nem tehető kötelezővé) a H1N1 elleni vakcina beadása a terheseknek. A professzor azt mondta, az Omninvest által gyártott magyar oltóanyag, amelyet az Egészségügyi Világszervezet londoni laboratóriuma az egyik leghatásosabbnak ítélt, nem okoz fejlődési rendellenességet a magzatban. Épp ellenkezőleg: olyan ellenanyag termelését indítja el az anyában, amely nemcsak a nőt, hanem születendő gyermeket is megvédi a betegségtől - hangsúlyozta.


Hozzátette: a felnőtt szervezetben termelődő ellenanyag az anyatejen keresztül egyéves korukig a megszületett csecsemőket is megóvja a fertőzéstől. A professzor kiemelte, a szakmai kollégium állásfoglalása szerint nem elegendő, ha csak a várandósok környezetét oltják be, ugyanis a vírust annak ellenére is továbbadhatja valaki, hogy ő maga (a vakcina következtében előállt védettsége okán) nem betegszik meg. Noha még mindig vannak kétkedők, s akadnak a H1N1 elleni vakcina beadását kifejezetten ellenző szülész-nőgyógyászok is, a szakmai kollégium egyértelműen azt mondja: "oltani, oltani, oltani" - közölte az elnök.

2009. dec. 9. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/55 anonim ***** válasza:
50%

SZAKMAILAG TALÁN A LEGAUTENTIKUSABB FORRÁS: Falus András akadémikus, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója.


Az immunológus szerint

H1N1: sokkal veszélyesebb, mint eddig hittük



Az új influenza kórokozója, a H1N1 sokkal virulensebb, azaz sokkal aktívabb, mint előtte gondolták, olyan anyagokat termel, amelyek gátolják a szervezet természetes védekezését - hangsúlyozta Falus András akadémikus, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója.


A kórokozó nagyon gyorsan szaporodik, vagyis igen gyorsan terjed. A betegség veszélyes szövődményeit sorolva Falus András mindenekelőtt azt emelte ki, hogy a vírus nagyon nagy aktivitással támadja meg a tüdő sejtjeit, ami tüdővérzést okoz. "Nagyon intenzív a vérzés, percek alatt meghalhat valaki tüdővérzés következtében" - mutatott rá az immunológus.


További veszély a hosszan tartó, lenyomhatatlan láz, amely a szívet és a vesét teszi tönkre. "Közeli és valós a veszély" - hangsúlyozta Falus András, emlékeztetve arra, hogy a Stockholmban a napokban tartott konferencia résztvevői is arra mutattak rá, hogy a betegség, a járvány sokkal veszélyesebbnek ígérkezik, mint amilyennek eredetileg gondolták a tudósok.


E veszélyek fényében "elképesztő felelőtlenség azt mondani az embereknek, hogy ne oltassák be magukat. Felelőtlenség azt mondani, hogy a szájmaszk és a vitaminok valamit is érnek. Valamit érnek, de ez körülbelül olyan, mintha a gyermekbénulás járványakor az ötvenes évek végén - hatvanas évek elején nem oltottak volna, hanem azt mondták volna a szakemberek, hogy elég a hagyományos módon egészségesen élni és ezzel az immunrendszert erősíteni" - magyarázta Falus András.



Hozzátette: különösen fontos az oltás a terhes nők és fiatalok esetében. Előbbiek szervezete a magzat védelme miatt olyan immunválaszt ad, amely "nagyon nem kedvez" a vírus elleni védekezésnek. A fiataloknál a szervezet "túlreagálása" kockázatos. Az új influenza esetében rengeteg olyan gyulladáskeltő anyag, úgynevezett citokin keletkezik, amely magas lázat, vérkeringési problémákat válthat ki, károsítva a szívet, az agyat, a tüdőt, a májat. Mint Falus András rámutatott, ezzel szemben az oltás mellékhatásai igen enyhék.


"Olyan mellékhatások fordulnak elő, mint a szezonális influenza elleni védőoltásnál tapasztaltak, csak még ritkábban jelentkeznek" - emelte ki a professzor, megjegyezve, hogy káros a vakcinában lévő higannyal riogatni a lakosságot, ugyanis minden oltóanyagban van higany. Ez azonban szerves kötésben lévő higany, amely gyorsan oldódik és ürül ki a szervezetből, vagyis semmiféle új veszély nincs.


Falus András hozzáfűzte, hogy egyébként talán nem a háziorvosok dolga lett volna eldönteni a vakcináció kérdését, hanem egy szakmai testületé. A Magyar Tudományos Akadémia Immunológiai Bizottsága, amely magyar immunológia legmagasabb szinten képviselt testülete, közzé is tette az álláspontját.


"Nem lehet tudni, hogy mekkora lesz a járvány. Lehet nagyon nagy a vírusban jelenlévő állati komponens miatt, de az is lehet, hogy nem lesz olyan jelentős. Ha egyszer beindul a járvány, lehet, hogy már nagyon késő lesz oltatni" - összegezte Falus András.

2009. dec. 9. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!