Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alacsony önértékelés, önbizalo...

Alacsony önértékelés, önbizalomhiányt sikerült valakinek legyőznie?

Figyelt kérdés
Ebből eredő enyhe szociális fóbia.

2020. márc. 22. 09:57
 1/4 anonim ***** válasza:
89%

Igen, simán "legyőzhető" (de inkább: csökkenthető, megszüntethető) önmagad által is.


Fel kell fedezned a saját értékeidet, és az alacsony önértékelés nagyon gyakori oka a téves önkép (sokkal alacsonyabbra értékeled önmagad annál, mint amennyit valójában "érsz"), illetve az, amiket gyerekként másoktól hallottál magadról.


Tehát ha sokszor mondták vagy éreztették veled azt, hogy te nem vagy elég ügyes, okos, jó, erős, érett stb. a kortársaidhoz képest, akkor a tudatalattidban ez rögzült, és akkor is igaznak tartod ezt, amikor már egyáltalán nem érvényes rád. (Vagy soha nem is volt az.)


Nagyon fontos egy reális önkép kialakítása. Ha ügyetlenkedni szoktál például, és azt tartod másokról, hogy ők sokkal ügyesebbek nálad, vagy egyből tökéletesek, vedd észre, hogy mások is bénáznak néha. Elcsesznek dolgokat, hülyén viselkednek, marhaságokat beszélnek, elejtenek, eltörnek, elrontanak tárgyakat - mindenki hibázik.


Továbbá az ember hajlamos összehasonlítani magát másokkal, és persze általában azokkal teszi, akikre példaképként tekint. Tehát megerősíti önmagában azt a téves nézetet, hogy "mások jobbak nála". Ördögi körben tartja magát.


Ha megvan tehát egy reális önkép, az már fél siker, arra lehet építeni. A fóbiák pedig a legtöbb esetben az önbecsülés hiányából fakadó következmények, az önértékelés helyretevésével csökkennek, elmúlnak.

2020. márc. 22. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
79%

Több minden miatt alakult ki nálam hasonló (viszonzatlan szerelem, hozzám kevésbé illő barátok, stb), lassan, hosszabb idő alatt, alapvetően én nem voltam ilyen, sosem volt valami nagy önbizalmam, de nagyjából rendben voltam magammal.

Pszichológus segítségével kb egy év alatt rendbe raktam az életem. Nagy feladat volt, még úgy is, hogy előtte sokáig nem voltak ilyen gondjaim, tehát "csak" vissza kellett találni magamhoz.

2020. márc. 22. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
79%
Ne viszonyítsd magad senkihez! Azert mert masok szebbek, sikeresebbek es latszolag boldogabbak, ettol meg Rad is ugyan az a nap sut mint Rajuk. Neked is illatos a virag es a te autódat is lekakalja a madar. Ennyi :)
2020. márc. 22. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
70%
Nekem nem sikerült 😕
2020. márc. 22. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!