Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek ez lappangó...

Szerintetek ez lappangó személyiségzavar vagy normális?

Figyelt kérdés

Tudom mit szeretek, és mit nem szeretek. Tudom, kihez vonzódok, kihez nem. Mi tetszik és milyen a stílusom, az ítélkezőképességem ép, ez változatlan. Ilyen szempontból egy teljesen átlagos ember vagyok.

De olyan dolgokat észlelek, amik nem tudom mennyire hasonlítanak egy személyiségzavarra.

Szóval azt érzem, hogy rendszerbe kell illeszteni magam, azt a "self'-et, ami az "ideális én". Ilyen ideális énje elvileg mindenkinek van. Néha azonban nálam ez az ideális én változik, hozzá tudok adni tulajdonságokat, amik újat, és el tudok venni olyat, amit nem érzek aktuálisnak. Különböző tapasztalatok során. Ez az aktuális épp attól függ, kivel beszélek. Igyekszem megmaradni önmagam, de előfordul, hogyha az a másik személy magasabb pozícióban van, akkor visszahúzódó leszek, mint aki teljesen kifordul a világnézetéből. Emlékeztetnem kell magam, mik az elveim, és hogyan tudnám magamból a legtöbbet és a legjobbat kihozni egy ilyen ember mellett. Mert gyakran a hangtónusom is megváltozik. Amikor a volt barátommal együtt voltam, szerettem kislányos pozícióba lépni, szóval aranyosabbá váltam, olyan kis cuki lányként viselkedtem. De amint mással beszélgettem, hirtelen mint egy katona, sziklaszilárd, határozott döntéseim voltak, vagyis vannak, ha még olyan emberrel beszélek, aki mellett így tudok viselkedni, elő tudom hozni magamból ezeket a tulajdonságokat is.

Gyakran, amikor csinálok valamilyen házimunkát, pl mosogatok, akkor fejben próbálom magam elhelyezni, hogy az ideális énem így mosogatna, így mozogna? Ha emberek között vagyok, néha csak kinézek a fejemből, és mint az építőkockákkal, úgy rakom magam is össze, ha pl különböző emberekkel vagyok együtt, vissza kell magam rángatni a valóságba, beszélgetni.

Ha a pszichológusommal beszélek, akkor ezt az egészet, amit fentebb szétírtam, nem erőltetem, csak hagyom folyni a beszélgetést, ilyenkor nem is tudom kontrollálni a mimikámat, hogy mikor milyen arckifejezésem van, a mozgásomat sem, a testbeszédemet sem, gondolom a normális emberek is így élnek, de én olyankor üresnek érzem magam, semmilyennek. Mintha csak a levegő fújt volna fel egy bábut, és nem egy élő hús. Ilyenkor szétesek, nem tudok elvégezni alap dolgokat, mondjuk zuhanyzás, kényszeríteni kell magam, de úgy érzem, mintha szellem lennék és csak egy test tenné ezt. Nincs meg a hovatartozás érzése. Hanyag leszek, 1 óra alatt kupit hagyok, nem viszem le a szemetet, halogatok, és szorongok. Amint a személyiségemet újraépítem - tehát átgondolom mit érzek, mit gondolok, milyen a világnézetem, milyen az az ideális én - főleg miután stressz ér, persze ez rohadt sok időt és energiát igényel, de rendbe jövök. Tudok ugyanúgy csinálni mindent, ahogy eddig. Önmagamnak érzem magam.

A tükörben gyakran figyelem magam, hogy milyen az ideális arcom, hangfelvételen visszahallgatom magam, hogy milyen a hangom, mert az gyakran tud változni nemcsak hangulattól függően, hanem személyiségtől, attól függ kivel beszélek épp, és sokat dolgozok azon, hogy megmaradjon ugyanaz minden embernél.

De ez nem olyan, hogy több személyiségem van, mint a disszociatív zavarosoknak (ezt a disszociatív személyiségzavart keverik sokan a skizofréniával). Úgy érzem, hogy egy személyiségem van, csak szétesik, és épül vagy leépül, környezettől függően.

Úgy képzeljétek el, mint egy színészt, aki mindig más karaktert játszik el, egyszer anya, egyszer prostituált, egyszer tanár, okoskodó, érzelmes, aztán egy másik karakter kevésbé az, racionálisabb. Csakhogy aki ezt a sok karaktert eljátssza, az egy és ugyanaz a személy marad, nekem vissza kell építenem önmagam.

Állandóan küzdök önmagammal, harcolok a gondolataimmal.

Nem tudom, mennyire van ez jelen normális embereknél, vagy lehet jelen van, csak nem gondolnak bele, mert én hajlamos vagyok rápörögni dolgokra.

Egyébként, amik bennem felmerültek, az vagy a borderline (csakhogy nincs egyéb tünetem, nem félek az elhagyástól, és a kapcsolataim rendben vannak, ha jól tudom, a borderline személyiségzavarosoknál erős a kapcsolati káosz, és indulatosak).


Szóval fogalmam sincs, a terapeutámnak vmilyen okból félek elmondani, lehet bolondnak nézne. Tudom, hogy rossz stratégia, még össze kell szednem a bátorságot.

Ti mit gondoltok?


2020. márc. 25. 18:18
 1/4 A kérdező kommentje:
Azt a fontos részletet még kihagytam, hogy amint ér valamilyen új tapasztalat, mondjuk megtetszik egy személy gondolkodása, viselkedése, magatartása, akkor magamba szeretném azt integrálni, mert hiszen nekem az tetszik, én tudom, miben motiválnám magam még jobban, így hát ez az új, megtetszett tulajdonsága annak az embernek, akit pl viccesnek találok, vagy szép a mozgása, a hangtónusa, átmegy egy szűrőrendszeren, hogy ez nálam hogyan tudna beilleszkedni, hogy tudnám ezeket úgy beintegrálni, hogy ez a tulajdonság velem legyen önazonos, az én személyiségemmel.
2020. márc. 25. 18:44
 2/4 anonim válasza:
Inkább megfelelési kényszer vagy önképzavar
2020. márc. 26. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem hisszem hogy bármelyik szemilyiségzavar amit mondtál rád illene.Disszociatívnál és borderlinenál is nem szoktak emlékezni.Szerintem ha nem mered ki mondani akkor küld ezt az egészet egy üzenetbe.Szerintem ez inkább olyan hogy mivel sokat játszodat az "ideál Önmagad" ezért elveszett az igazi.Szerintem inkább magadnak nem tudsz megfelelni.
2020. márc. 27. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Beszélj erről a terapeutádnak, hidd el látott ő már cifrábbakat, nem fog bolodnak nézni :)
2020. márc. 28. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!