Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Aki antiszociális személyiség...

Aki antiszociális személyiség zavaros az általában törvénytelen dolgot csinál, sokszor kerül bajba? De ha valakire ez nem jellemző akkor is lehet antiszociális személyiség?

Figyelt kérdés

2020. júl. 25. 09:31
 1/9 anonim ***** válasza:
41%
Antiszociális vagyok nem elmebeteg/bűnöző.
2020. júl. 25. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Értem és köszönöm a választ. Akkor lehetséges hogy valaki így is antiszociális legyen. Azért merült fel bennem ez a kérdés mert minden hol azt olvastam hogy ha valaki antiszociális akkor bűnöző is. Vagyis inkább hogy jellemző rájuk. De akkor értem igazolta a feltevésemet.
2020. júl. 25. 09:49
 3/9 Phoney ***** válasza:
100%

A butábbak többnyire igen, de akinek van esze, az pszichopataként sem juttatja magát börtönbe, vagy legalábbis nem rendszeresen. (Nemcsak azért, mert megússza, hanem mert esetleg eleve nem is kockáztatja.)

Az antiszociális zavar nem azt jelenti, hogy valakinek mániája bűnözni, hanem arról, hogy (az önérdeken kívül) általában semmi nem tartja vissza a bűnözésől. Ha az a jól felfogott érdeke, hogy ne bűnözzön, akkor nem bűnözik.

2020. júl. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Először is, az antiszociális személyiségzavar nem azt jelenti, hogy valaki introvertált vagy nem kedveli az embereket. Másnéven pszichopátia/szociopátia.

A kettő közt a kialakulásuknál van különbség; míg a pszichopátia születéstől fogva fennáll, addig a szociopátia az idő során alakul ki, sokszor gyermekkorban.

A szociopátia kialakulása mögött traumák állnak, a betegség egyfajta védekezésként alakul ki. A szociopaták éreznek, lehetnek szerelmesek is akár, de ugyanúgy szoronghatnak, félhetnek, stb. Ő náluk a zavar abban nyilvánul meg, hogy általában nem tudnak beilleszkedni a társadalomba, nehezükre esik emberi kapcsolatokat fenntartani, valamint gyakran képtelenek betartani a törvényt. A szociopaták nem rendelkeznek magasan IQ-val, bár nem kizárt, de gyakoribb az átlagos vagy átlagon aluli szint.

A pszichopaták érzelemmentesek. Jóval ritkább ez a kórkép, mint a szociopátia, súlyosabb is. Nem éreznek félelmet, szorongást, szeretetet, bár ez nem zárja ki a társas kapcsolatokat, ha az érdeküket szolgálja. Ők sokszor nagyon okosak, és épp ez okozza azt, hogy a "megfontolt gyilkos" sztereotípia elterjedt róluk. Nem feltétlen bűnözők, de rafináltak és céltudatosak, az érzelmek és lelkiismeret hiánya miatt pedig alig van bármi, ami megállíthatná őket. Kutatások szerint vezetői körben gyakoribb a pszichopaták aránya, mint más munkakörben.

Jelek/tünetek:

- nem képes a törvények betartására, nem tud a szociális normákhoz alkalmazkodni,

- ismételten olyan dolgokat követ el, amiért letartóztatják

- csalási hajlam, ismétlődő hazudozás, előny vagy öröm érdekében mások becsapása

- impulzivitás, tervezés és előrelátás hiánya

- ismétlődő verekedés, támadásba átcsapó ingerlékenység és agresszivitás

- saját vagy mások biztonságának vakmerő semmibevétele

- makacs felelőtlenség, amely akadályozza a folyamatos munkavégzésben, illetve a pénzügyek kézben tartásában

- lelkiismeret-furdalás hiánya, ami miatt jogosnak érzi mások becsapását.

( [link]

Ezek közül legalább háromnak stimmelnie kell a diagnózishoz, de mint sok betegségnél, itt is vannak eltérések a betegek közt. A betegség megállapítására mellesleg létezik egy komplex teszt is, bár ezt általában a börtönökben/fegyházakban szokták használni.

A pszichopaták és a szociopaták nagyon ritkán jutnak el szakemberhez, bár sokszor tisztában vannak a betegségükkel.


Ha bármi kérdésed van még, nyugodtan írj.

2020. júl. 25. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezeket a nagyon részletes és sokat mondó válaszokat. Jó látni, hogy azért itt is lehet normális válaszokat kapni értelmes emberektől. Köszönöm, sokat segítettetek.
2020. júl. 25. 12:03
 6/9 anonim ***** válasza:
51%
Dehogyis. Normálisan beilleszkedtek a társadalomba.
2020. júl. 25. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
39%
antiszociális vagyok max a piros lámpán mentem át ha nem jött autó gyalog. Más bűnt még nem követtem el és nem is tervezem. :) Mi köze a kettőnek egymáshoz nem értem.
2020. júl. 25. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#7 antiszociális nem egyenlő az introvertált személlyel.
2020. júl. 25. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Phoney ***** válasza:

tegnap 23:03

Az kb. biztos, hogy 20:26-nak tényleg nincs antiszociális zavara, de amire gondolsz, az meg az introvertált személlyel nem egyenlő. Az introvertált nem befordult társaságkerülőt jelent, hanem a normálisan szocializálódó embereknek is nagyságrendileg a felét. Az „introvertáltnak" hitt emberek egy (valszeg jelentős) része viszont éppen hogy nem az. Ezt még aszerint sem egyszerű – látatlanban pedig lehetetlen – megállapítani valakiről, aki ezt az egészet kitalálta (C.G. Jung).

2020. júl. 26. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!