Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit tudnék kezdeni ezekkel a...

Mit tudnék kezdeni ezekkel a tünetekkel?

Figyelt kérdés

Sajnos már nagyon régóta küzdök lelki problémákkal. Minden társas interakciónál szorongok, a hangom elvékonyodik, és nagyon kellemetlen helyzetekbe tudom sodorni magamat azáltal hogy bizonyos szituációkat zavaromban rettenetes módon reagálok le, ami után borzasztó önmarcangolásba kezdek. Ilyenkor egészen szélsőséges módon tudok reagálni: a földön fetrengve sírógörcsöt kapok, tépkedem a hajamat, hirtelen felindulásból vagdosom magamat, otthon török-zúzok, nagyon depresszív, szuicid gondolataim vannak, és napokig nem alszom semmit, amitől óriási fekete karikák vannak a szemeim alatt. Vannak vidámabb periódusaim is, ilyenkor kevés dolog tud igazán lelombozni, ez általában 2-3 nap szokott lenni, ezeket az időszakokat nagyon szeretem, ilyenkor nagyon produktív vagyok a tanulás terén is.

Egyébként idén kezdtem meg az egyetemi tanulmányaimat egy viszonylag nívósabb szakon, de sajnos ezáltal a tüneteim is felerősödtek, mivel el kellett költöznöm otthonról, és itt nagyon egyedül érzem magamat. Mióta egyetemista vagyok, egész végig levert vagyok, napi 2-3 órákat alszom, és az étvágytalanságtól már 10 kilót fogytam, bár néha vannak boldog pillanataim. Egyre gyakoribbak a hangulatingadozásaim, most már nem 2-3 naponta, hanem óránként váltakozik. Az egyik órámon már dolgozatot is írtunk egy nagyon könnyű anyagrészből, és 20 emberből csak nekem nem sikerült a pánik miatt, amitől szintén előjöttek a fent említett tünetek, mivel teljesen lejárattam magamat. Barátokat, ismerősöket eddig nem sikerült szereznem, bár nem is nagyon próbálkoztam, lévén hogy félek az emberektől. Jelenleg attól tartok hogy ugyan minden álmom volt bekerülni erre a szakra (és a szüleim is nagyon büszkék rám), ilyen lelkiállapotban nem fogom tudni végigcsinálni, bár nem vagyok benne biztos hogy csak ez a probléma, valószínűleg az értelmi képességeimmel is gond van, amit már többször igazoltam az életem során. Ez a dolog is frusztrál, mivel úgy érzem ha nem tudnám beteljesíteni az álmomat az egyetem elvégzésével, akkor tényleg véglegesen összetörnék, (a szüleimről nem is beszélve, óriási csalódást okoznék nekik) és már valóban csak az öngyilkosság maradna. Talán most is ezért gondolok rá folyamatosan, mert tudom hogy előbb utóbb eljön az a pont amikor kiesek az egyetemről, és vége mindennek.

Egyébként nagyon álmodozós típus vagyok. Ez nálam abban nyilvánul meg (bármennyire is betegesnek hangzik), hogy zenével a fülemben járkálok órák hosszat a szobában, és egy számomra teljesen ideális világot képzelek el, ahol nagyon sok barátom van, és megvalósítottam az álmaimat. Amikor “visszatérek a valóságba”, akkor teljesen összezuhanok.

Nagyon félek hogy ez az egész depresszióba fordulhat át ha nem kérek segítséget, ugyanakkor nem vagyok benne biztos hogy ilyen jellegű problémákkal érdemes lenne megkeresnem egy pszichológust. Szerintetek mit tegyek?

19/L



2020. okt. 2. 10:31
 1/8 anonim ***** válasza:

Érdemes lenne megkeresned pszichológust vagy valami lelkisegely szolgálatot. Szegeden az SZTE nek volt ilyen lelkisegely szolgálata. Forraspontszeged is hasonló, alapból keresztény lelki szemléletű, de fogadnak bárkit, hovatartozástól függetlenül. Keres utána, hátha van a te regiodban is hasonló.


Egyébként a jelenlegi lelkiállapotod kihatással van az értelmi képességedre, szóval az hogy rosszabbul teljesitesz az természetes ebben a helyzetben.


Nálam is voltak epizódok, hogy hónapokig magam alatt voltam, ilyenkor nekem is nagyon nehezen ment a tanulás...

2020. okt. 2. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Hova jársz? Mit tanulsz? A rettenetes reakciók amik miatt téged a hajad, meg sírsz, meg ideges leszel, meg fetremgsz, meg vagdosni, azok mik? Vagy ezek azok? Amúgy én is ajánlom a pszichológust.
2020. okt. 2. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! :)

2. válaszolónak: Jogász képzésre járok, ami teljes erőbedobást igényelne részemről, lévén hogy ezen a szakon még a nálam jóval okosabb emberek is vért izzadnak, hát még én. Ezért is rettegek a lemorzsolódástól, mert amint írtam, nem érzem azt hogy ebben az állapotban végig tudnám csinálni az egyetemet, már ha csak az érzelmi és nem inkább az értelmi képességeim akadályoznának ebben.

Egyébként rettenetes reakciók nálam abban nyilvánulnak meg, hogy a számomra idegen helyzetekben teljesen leblokkolok, és olyan irracionálisan viselkedem, mintha tényleg szellemi fogyatékkal élnék, ezért már nagyon sokan leírtak engem. A hajtépés és a sírás már csak utólag történik, mert ilyenkor annyira megalázottan érzem magamat, hogy tényleg borzasztó gondolataim vannak, az öngyilkosság olyankor egész jó ötletnek tűnik. Amikor a távolabbi rokonaim vagy ismerőseim tudomást szereznek arról hogy milyen nívós egyetemi szakra járok, látom a mély megdöbbentséget az arcukon, ami ugyan elég rosszul esik, mégis teljesen érthető, kívülállóként én sem vélekednék magamról másképpen.

2020. okt. 2. 19:40
 4/8 anonim ***** válasza:

2-es vagyok

Mik azok a szituációk, amik már többször előfordultak és leblokkoltál bennük, vagy irraconálisan viselkedtél? Vannak olyan szituációk, amikről már előre tudod, hogy leblokkolsz majd? Eddig mennyire vagy lemaradva tanulásban?

2020. okt. 2. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Hát igazából minden olyan szituációt értek ez alatt, aminél idegen, vagy számomra olyan emberrel kell kapcsolatba lépnem, aki nincs benne a bizalmi körömben. A szóbeli vizsgahelyzetektől például már előre félek, ezekkel eddig is problémám volt, bár eddig nem sokban volt részem.

A tanulással nem kifejezetten vagyok lemaradva, mert az “aktívabb” periódusaimban haladok vele, de az utóbbi három nap teljesen depresszív hangulatban telt, ez is motivált a kérdés kiírásában.

2020. okt. 2. 20:10
 6/8 anonim ***** válasza:

2-es vagyok


Ha a tanulással nem vagy lemaradva, akkor amíg nem kapsz nagyon rossz jegyet, vagy nem maradsz le, addig ne stresszelj rá a lemorzsolódásra. Itt az oldalon magadról való beszélés milyen érzéseket kelt. Itt nem stresszelsz, ugye? Ha egyszer élőben nem blokkollnál le, azt hogyan élnéd meg? Kicsit enyhítené ezt az egészet, vagy utána is úgy állnál hozzá, hogy egy siker nem jelent semmit, lehet megint leblokkolok?

2020. okt. 2. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha meg rá is stresszelsz, mert ugye ez magától jön, ha tehetné minden ember csak simán elengedné a streszt, akkor is ülj oda tanulni, még ha minimálisat haladsz, az is már jó.

Nálam ez volt, amikor olyan tárgyak jöttek, amikre totál úgy voltam, hogy fogalmam sincs, hogy ez hogy lesz meg, elvoltam veszve vele, totál le is hangolt, de aztán még is csak rászántam az időt és sikerült átmenni.

2020. okt. 3. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ezek nem lelki problémák, a leírt tüneteid valami agyi kémiai egyensúlyzavarra utalnak. Inkább pszichiáterhez menj, mert ehhez beszélgetős pszichológus nem lesz elég. Nem lehet ilyen tünetekkel kezelés nélkül lenni, ezek csak romlani fognak, ha nem fordulsz szakemberhez.
2021. márc. 26. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!