Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez elhülyülés jele lehet?

Ez elhülyülés jele lehet?

Figyelt kérdés

Nagyanyámról van szó, aki szellemileg jó egészségnek örvend, mostanában viszont egyre fárasztóbb vele beszélgetni. Bármit mondunk, az rossz, mindent rosszul csinálunk szerinte, de teljesen hétköznapi dolgokat is. Például felhívom este, hazafelé menet és ez rögtön baj, mert meg fognak fojtani, ki fognak rabolni, ki ne tegyem a lábam sötétedés után. Utolsó beszélgetésünkkor pedig mindenkit lebutázott. Ez ilyen buta, az olyan buta és még simán közli velem, hogy én vagyok a legbutább. Eddig nem volt ilyen a családunkban, sőt gyerekként nekünk nem engedték, hogy ilyeneket mondjunk valakire. Fárasztó komolyan venni, hogy mindenről van valami negatív forgatókönyve és teljesen lehúzza az embereket, hogy mindenki milyen ostoba vagy épp erkölcstelen (pl. több hónapos párkapcsolatban "befekszenek egymás ágyába"!), vagy egyszerűen közli, hogy ne csináld, mert nem vagy rá képes! - Itt komolyan eldobom az ekét.

Távol élünk egymástól és nem is praktikus mostanában látogatni, ezért próbálom vele telefonon tartani a kapcsolatot, de így nagyon nehéz, nem tudom mire vélni ezt az agresszív okoskodását. Mindenen fel van háborodva, diktálja hogy mit kell tennünk, mindenben meglátja a rosszat és rögtön leszól, ha más véleményen lennénk. Pedig egész életében tipikus konfliktuskerülő volt, ő biztos nem tenné meg azokat, amiket tőlünk elvár így a beszélgetések alapján, ezért is tartok tőle, hogy ez valami dili előjele lehet.

Hogy lehet ezt kezelni?



2020. okt. 12. 01:24
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Az én nagymamám is világéletében ilyen volt, még akkor is mikor még nem volt leépülve. "Ne menj ki az utcára mert leütnek, megvernek, megharap a kutya. Ne menj vonattal mert kirabolnak, ne menj busszal mert felborul. Ne igyál kólát mert a szénsav felrobban a hasadban és meghalsz. Belőled nem lesz semmi, kisegítő iskolába kéne menj. Ne barátkozz az eladó lányával, mert nem előkelő. Mindenki műveletlen, részeges, meleg, csaló, analfabéta stb." Egy idő után már csak háttérzajként fogtam fel, hagytam beszélni, nem vettem komolyan, amúgy jó volt a kapcsolatunk. Szerintem a fiatalkori sérelmek, veszteségek teszik ilyenné az embert, esetleg házastárs halála, gyerekek elköltözése, magány stb.
2020. okt. 12. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Sajnálom, hogy máshol ez az alap, de ő meg nem volt ilyen. Korábban is hajlamos volt ugyan negatívan látni dolgokat, de amikor megkérdezte, hogy mi van velünk, meghallgatott és ennyi. Amit most csinál, az teljesen más, erőszakos, ellentmondást nem tűrő, mereven ítélkező. A környezetünkben ismeretlen magatartás volt mindig is, hogy valakit leszóljunk, megkérdőjelezzük a képességeit, ez verbális bántalmazás kategória.
2020. okt. 12. 11:15
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ez van. Megváltoztatni nem tudod semmiképpen. Én elengedtem a fülem mellett és kész. Attól hogy egy random ember leszól (még akkor is ha családtag), még nem leszek kevesebb ember. Ha idegeled magad és vergődsz, csak magadnak ártasz.
2020. okt. 12. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, a demencia személyiségváltozással is jár.
2020. nov. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Angel3000 ***** válasza:
Szia, sajnos idôs embereknèl elôfordul az ilyesmi! Hány èves?
2020. nov. 30. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Lehet az öregséggel felszínre kerülnek a belső félelmei, amit kivetít a külvilágra. Anyám egész életében ilyen volt ahogy öregedett egyre rosszabb lett. Ha kíváncsi vagy a belső világára kérdezz vissza, mama miért mondod ezt? És hagyd, hogy válaszoljon. Nehagyd hogy ezt áttolja beléd. Ha nem válaszol újra tedd fel neki ugyanazt a kérdést. Mama mi erről a véleményed? Ne hagyd, hogy rád vagy másra terelje a figyelmemet.

A másik opció, hogy elengeded a füled mellett. Hiszen nem kötelező őt és a kritikáit hallgatni. Azt tudnod kell, hogy, aki így viselkedik az fél és valószínűleg nem úgy élte az életét, ahogy szerette volna.

2020. dec. 1. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!