Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit lehet tenni ilyen depressz...

Mit lehet tenni ilyen depresszióval?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 23 éves vagyok és korábban is hajlamos voltam depire de szeptemberben nagy trauma ért: meghalt édesapám. Azóta gyakran hiányzik és szeptemberben napokig sírtam, nagyon rossz volt, utána azt hittem, sikerült elfogadnom, pár napja kezdődött minden előlről, volt, hogy sírtam, éjszaka is akár, hiányzik.

Az is elkeserít, hogy úgy érzem, elszúrtam az életem, mert jobb lett volna orvosira mennem, most btk-n vagyok. Régen mindig ez érdekelt de mostanában meg szívesen tanulnék valami mást is és már bánom, hogy amúgy nem tanultam elég jól a kémiát, bioszt, fizikát középsuliban, hogy nem jártam akár különórára is, csak, hogy jobb jegyem legyen. Sajnos a matekkal folyton szenvedtem, az vette el az időt meg sport meg nyelvtanulás.

Most meg már teljesen máshogy látom, nagyon érdekelne az emberi test, a betegségek, a gyógyszerek, akár a fizika vagy valami, esetleg pszichológia is, de már késő.

Anyukám haragszik rám, amiért nem tudok az apró örömöknek örülni, például ösztöndíjnak, a páromnak vagy neki (anyukámnak) de nem tehetek róla, most ez van. Valahogy engem nem boldogít az, ami most van. A tanulás azért nem, mert nagyon bánt, hogy nem lettem orvos. Nemcsak azért, mert az menőbbnek tűnik, hanem egyszerűen őszinte érdeklődés támadt bennem ez iránt és tudom magamról, hogy elhivatott lennék. A párom azért nem boldogít, mert azért a külső problémák csak beszűrődnek a kapcsolatba és amúgy is, valahogy ha nem vagyok amúgy kiegyensúlyozott, akkor hiába. Valamennyire felvidít és vigasztal, de teljesen boldog ettől nem vagyok. Annak meg örülök, hogy van még legalább anyukám, de apukámat akkor sem pótolja.

Az is nagyon jó lenne, ha csinálhatnék néha valami új dolgot és nem majdnem minden héten ugyanazt, de erre nincsen időm. A következő félévben sokkal több időm lesz, de addig el kell jutni.


Lehet tényleg jót tenne nekem egy pszichológus, de anyukám szerintem ideges lenne, ha pszichológusra lenne szükségem. Nyugtatót is bevennék, ha az segítene rajtam, de annak meg szerintem apukám nem örülne (orvos volt és ahogy ismerem, van egy olyan érzésem, hogy nem akarná, hogy bevegyem, de nem tudom).


Néha múltbeli dolgokat is átértékelek, hogy mi az, amit máshogy kellett volna felfognom, mit nem kellett volna mondanom, kinek miben volt igaza. Meg hogy amúgy alakulhatott volna máshogy is az életem és néha sajnálom, hogy nem alakult máshogy.


Magammal sem vagyok elégedett, úgy érzem, hogy még jobban kellene teljesítenem, még több mindenhez kellene értenem, más személyiségemnek kellene lennie, optimistábbnak kellene lennem.


Szinte alig van valami, ami örömmel töltene el, kivéve ha heti egy nap délután kicsit többet tudok pihenni és a párommal programot csinálunk. Ez sajnos heti egy alkalom és ennyi. Ő dolgozik, én egyetemista vagyok, az időbeosztásunk is elég ellentétes, és nyilván rengeteg pénzünk sem lenne folyton menni valahova.


Boldognak kellene lennem, mert a párom mindent megtesz értem, amit tud és amit el lehet képzelni, anyukám segít, ahol tud, az egyetemen egész jól mennek a dolgaim, akkor is, ha ez egy nehéz félév. Mégsem vagyok boldog.


Korábban is hajlamos voltam túlaggódni dolgokat, meg jelentőséget tulajdonítani valaminek, aminek nem kellene, meg régen sem voltam teljesen elégedett magammal, de ez az egész azóta "durvult el" mióta édesapám elhunyt.


Az szokott még segíteni picit, ha apukámhoz beszélek, és remélem, hogy hallja a mennyben vagy valami. Anyukámnak is beszél néha hozzá, és úgy gondolja, apukám válaszol is neki, persze nem úgy, ahogy egy élő ember.


Biztos nem vagyok normális, de hogyan legyek olyan, amilyennek kellene?


Valahogy már nincsen annyi célom sem, mint korábban, régen tervezgettem, hova szeretnék menni nyaralni, de már meg sem fordul a fejemben.

Régen szívesebben öltöztem csinosan, nézelődtem boltokban, valahogy ez eszembe se szokott már jutni.

Korábban néztem sorozatokat, már hidegen hagy, legfeljebb olyan szempontból kellemes nézni, hogy azt az időszakot juttatja eszembe, amikor apukám még velem volt.



2020. okt. 29. 21:37
 1/3 anonim ***** válasza:
Ez most még nagyon friss. A tragédiák feldolgozásához sok idő kell. Gondolj arra, hogy Te apukád egy darabja vagy. A vére. Ez teszi mostantól még értékesebbé az életed. Egy családtagom elvesztése után döbbentem rá, hogy nincs más dolgom a világon, mint élni. Egyszerűen. Ez könnyebbé tesz mindent.
2020. okt. 29. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Még teljesen normális, ha levertnek érzed magad egy ilyen haláleset után.

Amúgy miért lennél elkésve 23 évesen? Utólag is le lehet érettségizni újra és megpróbálhatsz bejutni az orvosira. A btk-nak akkor is hasznát veheted az életben, ha nem ebből fogsz majd megélni.

Én pl. könyvelői vonalon indultam el, de nagyon hamar rájöttem, hogy nem ez az én világom. Ennek ellenére elindított egy irányba, ami nem volt a legboldogabb időszak az életemben. 4 évet húztam le egy könyvelőcégben és olyan boldogtalan voltam, hogy már a metrósínekkel szemeztem. A kutya se jött be az irodába a pénzük miatt aggódó ügyfeleken kívül. Egy sötét belső udvarra nézett az irodám ablaka a belvárosban és meg akartam halni. Addig jó volt, amíg volt néhány kollégám, de nem ment jól a cégnek, a főnököm elküldte az embereket, csak én maradtam és piszok rosszul éreztem magam a papírhegyek között. Közben családi targédia is történt. Konkrétan úgy éreztem magam az irodában, mint a pokolban. És akkor jött egy telefon, megüresedett egy állás álmaim munkahelyén, aminek semmi köze nem volt a könyveléshez. Ez azért érdekes sztori, mert hívő voltam és persze imádkoztam valami jelért, hogy elfogadjam-e az új állást. Nagy váltás lett volna az életemben és teljesen új irány. Napokig vártam a jelet és közeledett a nap, amire választ ígértem, de nem kaptam semmi jelet.

Aztán egy nap akkoriban megnéztem az Anasztázia c. mesét és ez a dal felforgatta az életemet:

https://www.youtube.com/watch?v=iaHbjF5z-_I

"Menj, íme itt a jel, gyorsan útra fel!"


Ennek a dalnak a hatására mertem meghozni a döntést és felmondtam. 18 éve vagyok álmaim munkahelyén. Soha nem tudtam megunni, kiégni ebben a munkakörben. Teljesen nekem való, mert lehetőséget ad a háttérmunkára, de arra is rákényszerít, hogy emberek között legyek, ami kirángat a depresszióra hajlamos hangulatomból. Kellő arányban vagyok emberek között, de ha kell, el tudok vonulni. A szükséges képzettséget munka mellett szereztem meg, ennek köszönhetően a főiskolán ismertem meg a leendő férjemet és így lett családom. Időközben vezető lettem és el nem tudom mondani, mekkora hasznát veszem vezetőként a 4 év könyvelőcégben szerzett tudásnak, tapasztalatnak mind munkaügyi, mind jogi téren. Néha arra szoktam gondolni, mintha úgy rendezték volna odafönt, hogy már abban a 4 évben is erre a munkakörre készítettek elő és arra, hogy később vezetőként is megálljam a helyem. De ha csak annyi haszna volt, hogy soha nem okozott gondot összedobni az adóbevallásomat vagy a családtagjaimét, már akkor megérte. Megnyertem egy sok milliós pályázatot a munkahelyemen, úgy, hogy soha nem tanultam pályázatírást, csak az adózási, munkaügyi ismereteim miatt nem okozott gondot megérteni, hogy mit akarnak és hogyan dobjak össze egy megbízási szerződést.

Tehát egyáltalán nem veszett kárba az a 4 év, pedig 18 éve nem abban a munkakörben dolgozok.

Egyébként volt egy nagyon sötét, sok évig tartó időszak ezen a munkahelyemen is. Csak azért maradtam, mert megint jött a jel. A kislányomnak mesét olvastam és arról szólt, hogy a virág ki akarja tépni a gyökereit, hiába mondják neki a társai, hogy ne tegye. Eltépi és felkapja őt a szélvész és hányódik ide-oda. Végül egyébként révbe ér. De én akkor úgy éreztem, az a dolgom, hogy a helyemen maradjak és ebben erősített meg az a mese. Persze ezek a jelek működhetnek úgy is, hogy az ember azt a jelet veszi észre, amit amúgy is hallani akar. Bár én akkor olyan állapotban voltam, hogy nagyon mehetnékem volt, és boldog lettem volna, ha ad egy lökést egy újabb "íme itt a jel, gyorsan útra fel..."

Nem igazán vagyok már hívő, de időnként még megtalálnak a jelek. Pedig amúgy nagyon utálom a hívőkben ezt a jelkérős megszállottságot, mert rengeteg a belemagyarázás.

Ettől függetlenül nekem az a dal felforgatta az életemet és 18 éve sose bántam meg, hogy mertem a saját utamat választani.

2020. okt. 29. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ja, és 23 éves voltam akkor, amikor mindez történt.:) (2-es vagyok)
2020. okt. 29. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!