Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi bajom van? Mit tehetnék ez...

Mi bajom van? Mit tehetnék ez ellen?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez buta kérdés, mert itt valójában senki nem ismer, de megpróbálom kifejteni. Sosem találtam a helyem. (sokan vannak így... ezt is tudom) Tizennyolc évesen kimerültem az iskolából, elkezdtem az egyetemet, amit egy hét után ott hagytam, mert nem bírtam, következő évben megint, de ugyanúgy két hónap után eljöttem onnan (sokat voltam otthon, a családom úgy látta, hogy "nem bírom", nyugodtan hazaköltözhetek). Ezután ideiglenes munkáim voltak, pár hétnél vagy hónapnál tovább nem bírtam egyik helyen sem. Nehéz elmagyarázni miért, de a kezdeti "fellángolás" után (amikor még új minden, és igyekszem jól teljesíteni) elkezdtem mindenhonnan kimaradozni, végül otthagytam, és otthon voltam hosszú ideig.

Több "összeomlásom" is volt, bár nem tudom, lehet-e így nevezni. Az egyik nagyobb a két évvel ezelőtti nyáron, mikor huszonhat voltam, akkor kezdtem felismerni, hogy talán szorongással küzdök. Elmentem pszichiáterhez, aki nagyon lekezelő volt, csak időpontot kértem pszichológushoz, de nem adott, helyett beutalt kórházba, mert szerinte addig nem mehetek pszichológushoz, amíg nem kapok gyógyszert. Azóta nem voltam orvosnál, egyedül próbálom meg kezelni a mindennapi dolgaimat. Azóta "csak" egyszer volt egy pár hónapos kimaradásom munkából, mert miután nagyvárosba költöztem, kicsit "rosszul lettem", nem bírtam kimenni a lakásból (ez az első "összeomlásnál" is jellemző volt), de kb 10 hónapja rendesen dolgozom, mindössze egyszer vettem ki egy hétre szabadságot a szorongás miatt.


A legnagyobb baj az, hogy nem szeretem az életem, úgy érzem, minden tönkrement, még jobban, mint eddig. Huszonnyolc múltam, de azon kívül, hogy tavaly letettem egy emelt szintű érettségit (jelentkeztem is egyetemre, de harmadszorra is abbahagytam), nem értem el sikert egész életemben. Kiskoromban okosnak tartottak, de nem voltam az - alsó tagozaton kívül nem voltam szinte soha kitűnő (csak gyenge iskolában), sokszor voltak hármasaim, de örökké fennmaradt a kép mindenkiben (a családban, ismerősökben), hogy milyen okos vagyok. Sosem éreztem magam annak, tulajdonképpen jele sincs azonkívül, hogy sok könyvet olvastam, olvasni viszont mindenki tud, én meg csak szórakozásból csinálom, és nemis feltétlenül szépirodalmi műveket.

Szóval az a baj, hogy... nem találom a helyem. Nincs pénzem pszichológusra, arra sincs, hogy ingyenes pszichoterápiára elmenjek Budapestre (hiszen heti szinten a hazaút kitesz annyit, mintha helyileg járnék magánpszichológushoz), de őszintén - valószínűleg el se tudnék menni. Mostanában megint egyre nehezebb a napi feladataimat is teljesíteni, elindulni munkába, pedig részmunkaidőben dolgozom (lépcsőházakat takarítok), de annyira elfáradok a sétától és a néhány óra munkától, hogy hétköznap még olvasni sincs energiám, amit pedig szeretek. És már nincsenek álmaim. Régen az egyetem volt meg az irodalom meg hogy okos leszek, de amióta rájöttem, hogy a szorongás a bajom, azóta mintha minden rosszabb lenne, mert igyekszem elengedni a kényszer-álmokat, és próbálom megtalálni a sajátom, de fogalmam sincs, ki vagyok. És nem tudom kitalálni. Néha elkap az érzés, hogy minden menni fog, de ha joban belegondolok, nem érzem ezt, és fáradt vagyok, és sírni akarok, és nem látom értelmét küzdeni vagy nem is tudom, mit csinálni. Arra gondolok, hogy ha lenne valami célom, valami, amiben hiszek, az segítene, mert akkor számítana valami, de jelenleg nem számít nagyon semmi, kis, jelentéktelen dolgokba kapaszkodom, pl az olvasásba vagy abba, hogy mindjárt hétvége. A munkámat megint egyre jobban nem bírom, szorongás-ügyileg és fizikailag se (a sétát, a lépcsőzést), ráadásul szégyellem (és szégyellem azt is, hogy szégyellem), hogy "csak ennyi" vagyok, és még eltartani sem tudnám magam egyedül, hiszen amit keresek, az max a lakbérre elég. De nem akarom elveszíteni ezt a munkát akkor sem, ha utálom, mert ez is valami, még ha kevés is. Csak van, hogy alig bírok kimenni a lakásból, és nehéz, túl nehéz minden. És amiatt is bűntudatom van, hogy panaszkodom, hogy ilyen vagyok, pedig nem rossz az életem amúgy.


Azt mondják a gyerekkor is számít, de ha arra gondolok (és szoktam), hogy a családom a hibás, "hibáztatónak" érzem magam, gyereknek, aki nem tudja a tettei miatt vállalni a felelősséget. Nem volt apám, anyukámmal sokat költöztünk, az első otthonom az, amibe tavaly költöztem huszonhét évesen. A családomban sok a depressziós/alkoholista/öngyilkos. Az első "összeomlásom" alatt én is próbáltam, sokáig falcoltam, de már nem, és nem látom értelmét bántani magam, és olyannak lenni, mint a családom. A nagymamám tizenöt éves koromban lett öngyilkos, de soha nem beszéltünk róla.


Kicsit hosszú lett, mert most rosszabbul vagyok. Tudom, hogy el kellene mennem orvoshoz, de egyrészt nem bírom rávenni magam, másrészt jelenleg nem is könnyű eljutni se laborvizsgálatra, se pszichológushoz, bár lehet, ez is csak kifogás tőlem. Gyengének érzem magam ehhez az egészhez.



2020. nov. 9. 09:08
 1/9 A kérdező kommentje:
Kihagytam pár dolgot, pl. hogy mostanában voltak pánikrohamaim (ezért is mentem egy hét szabira), néhány hete már nem mindennapos, de akkor random jött a semmiből, akár éjszaka is. Gyógyszert soha nem szedtem, és tartok is tőle. Ezenkívül sok mindent kipróbáltam, étrendváltás, jóga, meditáció, önsegítő könyvek, ezek néha segítenek, de amikor a legrosszabb, semmit nem érnek.
2020. nov. 9. 09:11
 2/9 A kérdező kommentje:
Fizikai tüneteim közt pedig megtalálható a remegés, nehézlégzés (ha éppen nagyon szorongok), néha orrvérzés vagy erős, össze-vissza szívdobogás (ez talán a fizikai munkától lehet).
2020. nov. 9. 09:14
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Nem bántás, de senki nem fogja elolvasni a kilométer hosszú novelládat. Légy szíves foglald össze 3-4 sorban, aztán visszatérünk rá.
2020. nov. 9. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
hát ehhez két dolgot tudok hozzászólni, nem tudom mennyit segít. Az egyik, hogy tanulj valami szakmát, hogy a munkában legyenek lehetőségeid, a másik meg, hogy attól, hogy nem vagy okos még tudásod lehet. Annyi különbség, hogy neked több idő lesz elsajátítani, de ugyanúgy eltudod.
2020. nov. 9. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Baratok , parkapcsolat? Az rengeteg mindent megold. Egyedul baromi nehez minden...
2020. nov. 9. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Van barátom, bár barátaim nincsenek.

Szeretnék valamit tanulni, és jövőre tervben is van, csak a mindennappok nehezek, a folytonos szorongás, és ezzel nem tudok mit kezdeni, nem tudom, hogy kezelhetném.

De köszi a válaszokat.


3-as: Nem kötelező végigolvasni, ha nincs kedved, de ugyanígy, ha már nem olvastad végig, nem is kell hozzászólni. Mert hiába kezded úgy, hogy "nem bántás", ha amúgy az a célod vele. Minek írsz kommentet, ha nem mondasz vele semmit? Nem is értem.

2020. nov. 9. 19:22
 7/9 anonim ***** válasza:
És a szorongásod mi okozza? Amit leírtál én az alapján azt hittem, hogy az, hogy nem érzed magad elég jónak. Ez az oka? Vagy valami más? Mert ha ez az oka, akkor azt kell tenned, hogy így a szorongás mellett kezdesz el valamit tanulni. Ezzel kell kezdened és így csökken a szorongás.4-es vagyok.
2020. nov. 9. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Valójában fogalmam sincs, talán ez is benne van, de konkrétan nem tudom. Most ott tartok, hogy kértem időpontot pszichológushoz, remélem, fogad és el is tudok menni.

Tanulni is szeretnék, de nem tudom, mit, és nem szeretnék belekezdeni semmi olyanba, ami csak félig érdekel. Jövőre szeretném kitalálni, ha más nem, akkor legalább nyelvvizsga, mert az hasznos is.


Köszönöm a válaszodat.

2020. nov. 9. 20:16
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudtam itt anélkül elmenni, hogy nem írnék! Kiköpött olyan vagy, mint én! Különbség én 16 éves vagyok! Most lehurroghatnak, hogy biztos ilyen tinédzser dolgok. Tegyék csak! Tudom miről beszélsz! Szőrnyű ez a tudat minden nap, hogy nem tehetsz semmit. DE, tehetsz! Én nekem nem rége kezdődtek pánikrohamok. Kétszer volt egymás után, a szervezetem kiadta magából a feszültséget, de nem mindent... A covid járvány miatt az iskola pszichológushoz nem tudtam elmenni, pedig már közel voltam. Amikor mindezt a tanáromnak mondtam el okul, hogy miért jelentkezek, ennyit mondott: -Nagyon jól tetted, hogy így döntöttél! Remélem is. Érzem magamon, hogy meg lenne a képességem arra, hogy egyetemre járjak, irodalom szakra, bölcsészkedni, hasonlók. És nem a boltban robotolni, töltögetni, kiszolgálni 8 órába.

Nekem menekülési út a fotózás, és zenélés. Zenélni kezdtem, voltak nagyon rossz projektek, de attól még szeretem, és nem izgat ki mit mondd.

Fotózásra visszatérve, pedig egy szó... Analóg. Vagy filmtekercs (?) ;) Mivel nem engedhettem meg magamnak egy jó gépet, filmfotózásba kezdtem. Lövök, előhívatom, megosztom akár, van már 4 tekercsnyi anyagom. Annyira nem drága az anyag, és kicsi spórolással egy jó minőségű gépet is találsz! Megnyugtató, amikor ellövöd Adrenalint kapsz, mikor megkapod a végeredményt, miután elő lett hívatva, mintha karácsony lenne! :D Találj egy hobbit! Legyen bármennyi pénzed, ha az ember szeretné bármit elér! Szakma elvégzése után, megyek felső oktatásra! Valami érdekes területre ;). Az eszem majd alkalmazkodik szerintem a komolyabb sémához. Lehet most naív vagyok, de nem bánom meg, ha kipróbálom.

2020. nov. 9. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!