Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Rajtam kívül más is érzi ezt...

Rajtam kívül más is érzi ezt a fajta magányt? (távoktatás, home office)

Figyelt kérdés

Itthon vagyok távoktatásban, a családom eljár dolgozni, 6-8 között érnek haza általában, én pedig hónapok óta egyedül vagyok itthon (egyetem, már szeptembertől online nekem).


Régebben azt gondoltam, hogy biztosan csak az magányos, aki unatkozik. Mert ha elfoglalná magát, nem lenne magányos, akkor sem, ha sokat van egyedül.


De most azt érzem (pláne szorgalmi időszak vége, vizsgaidőszak elején, mikor rengeteg dolgom van), hogy egyre elviselhetetlenebb ez az egyedüllét. Nagyon sok dolgom volt (ma volt karácsony előtt az utolsó vizsgám, már csak egy beadandót kell leadnom a hétvégéig), tehát nem unatkozom, sőt, szinte egész nap tanultam az utóbbi hetekben, de mégis előjött valami szorongás. Nem a vizsgák miatt, hanem pl. hogyha megvolt egy zh és ért kudarc vagy siker, senkinek nem tudtam elmondani, ha elakadtam a tanulásban, senkitől nem tudtam tanácsot kérni. Sajnos a barátaim nagyon lemorzsolódtak (főleg így az online világ óta).

Jól esne így egész napos tanulás közben néha-néha valakivel leülni és beiktatni egy kávé szünetet, közösen ebédelni, vagy csak legalább egy légtérben lenni. Ezek hiányoznak és nyomaszt az üres lakás (ráadásul nagy lakásunk is van, 115 nm). Zavar, hogy nincs kihez szólni, valamiért szorongást érzek tőle. Szerintem ezt a szorongó-magányos érzést most az erősítette, hogyha nehezebb időszakom van, jobban igénylem a társaságot, a támogatást és figyelmet, érdeklődést, de szinte senki nem foglalkozik velem. És annyi pluszt adna, ha legalább lenne 1-2 barátnő, akivel egy-egy zh/vizsga után tudnánk érdeklődni a másik felől. Ezek nagyon apróságok, de nekem sokat jelente(né)nek.



Nem szeretnék panaszkodni, mert nyilván ez legyen a legnagyobb bajom, az első az egészség, és lehetne sokkal rosszabb is a helyzetem, pláne ha pl. a munkámat veszítettem volna el. Szóval TUDOM, hogy örüljek, hogy egyáltalán van a fejem felett fedél, van lehetőségem tanulni, ezekért hálás is vagyok. Nyilván a kérdés elsősorban erről a negatív érzelemvilágról szól.


Ti éreztek ilyet? Ha igen, hogyan tudjátok ezt megoldani?



2020. dec. 18. 14:20
 1/5 anonim ***** válasza:

Én is itthon vagyok jó ideje. Ráadásul ősze elején szakítottunk. De valahogy jól bírom. Lehet nekem annyiban más, hogy én egyedül lakok tehát legalább család nem lábatlankodik itt. És így el tudom engedni magam jobban. Sokszor nagyom kisimító tud lenni.


Nem lehet, hogy az is betesz, hogy össze vagy zárva a családdal?


Amúgy sétálni elmehetnél néha kis zenét hallgatva közben jó érzés tud lenni.


Ja és ha kapcsolatot akarsz másokkal, akkor időnként tegyél próbált és írj te rájuk. Nem baj, ha nem lesz belőle semmi, de próbálkozz újra és újra. És ne sértődj meg, ha a másiknak nincs igénye rád. Ez tök OK, azt kell megtalálnod akinek éppen van.

2020. dec. 18. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nem, a családnak pont örülök, hogy legalább esténként nem vagyok egyedül.


Igen, írok másoknak, de akik rendszeresen visszaírtak, sőt akár kezdeményeztek is, már nem is írnak vissza. Van olyan, aki már egy hete nem írt.

Meg van egy olyan barátnőm(?), másik egyetemre jár, teljesen másképp van az időbeosztása, de én mindig rákérdezek, hogy hogy mentek a dolgok(ő mindig csak panaszkodni tud h mennyire stresszes a zh-k miatt és tök sokat ír), alapvetően nincs bajom a panaszkodással, szívesen meghallgatom. Mondjuk én mindig rákérdezek, hogy mizu, hogy ment a zh (ha tudom, hogy volt neki), de ő sosem kérdez rá, pedig HA beszélünk, én is szoktam mondani, hogy pl. pénteken nekem is lesz egy húzós zh vagy ilyenek... egyoldalú ilyen szempontból.

2020. dec. 18. 15:25
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem jól csinálod alapvetően. Csak arra figyelj, hogy ne bántson meg, hogy mások nem reagálnak. Sacc pont ezt tudod csinálni, hogy néha akit szimpi arra azért ráírsz újra, nem túl sűrűn, nem túl ritkán. Kicsit olyanként mint egy kémlelő szonda :) Esetleg még a írásod jellegével kísérletezhetsz. Hogy na csak így a tényekre korlátozódjon, hanem lehet csak valami játékos, vagy viccesz dolog.


De alapvetően ne kérdőjelezd meg magad. Legyél türelmes. És előbb utóbb belefustz valakibe, aki épp kapható. (a pasik sacc így csajoznak szóval nekik nagyobb a gyakorolatuk ebben :DD)

2020. dec. 18. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Velem ugyanez van :(

Mi szeptemberben még jelenléti oktatással kezdtünk, aztán egyre kevesebben jártak be személyesen és egyre több tanár is váltott át online órákra, majd ugye novemberben nálunk is megkezdődött a teljes digitális oktatás. Engem nagyon megviselt ez.... pláne, hogy már márciusban is online zártuk a félévet, a nyár sem telt sokkal jobban és igazából az őszi félévet vártam, hogy akkor majd végre minden visszaáll a rendes kerékvágásba. Aztán csak rosszabb lett. Aminek tavasszal még örültem (pl. hogy otthon maradhatok és nem kell utazni, több időm marad és jobban be tudom majd osztani, koncentrálhatok a tanulásra), azt most nagyon rosszul éltem meg. Elméletileg mehettem volna szinte bárhová, találkozhattam volna bárkivel és csinálhattam volna bármit, viszont valójában azt éreztem, hogy minden ezirányú lehetőségemtől meg lettem fosztva. Ez nyílván túlzás, de tényleg ezt éreztem vagy hát érzem. Nincsen kivel hová mennem vagy egyáltalán beszélgetnem. Egy vidéki kisvárosban lakunk, ahol alapból nincsen semmi és most a vírus miatt még jobban kihalt minden, embert nem látni az utcán. Távoktatás címén a képernyő elé voltam ragasztva. A szüleim mindketten dolgoznak, tehát estig egyedül vagyok itthon és munka után már nekik sincsen kedvük, idejük, energiájuk túl sok mindenre. Váltunk pár szót, de ez nekem nem elég és hiányzik a velem egykorúak társasága is, akik jobban megértenek vagy több a közös pont. A barátaimmal nem tudok személyesen találkozni, még egy videochat is nagy szervezést igényel és többnyire nálunk is csak úgy mennek a “beszélgetések”, hogy mindenki leírja mi van vele, mi történt és akkor órák vagy napok múlva talán reagál a másik. Egyrészt megértem, mert mindenki éli a saját életét és nehéz összeegyeztetni, mindenkinek sok dolga van, valakinek ott van a párja/ testvére és inkább vele van, valaki külföldön rekedt stb., csak közben sokszor már azt éreztem, hogy valahogyan mindig én vagyok a legutolsó a sorban és mindig pont rám nem jut idő, velem nem foglalkozik senki. Én is próbáltam lefoglalni magam egyedül (pl. tanulás, olvasás, film, torna, takarítás és mindenféle), de ugyanúgy magányosnak éreztem magam, nem lett jobb, nem kötött le és igazából inkább emberek társaságára vágytam. Nekem ez így a félév végére már eléggé átcsapott egy ilyen síros-szorongós valamibe, és emellett folyton kimerült voltam, nem volt kedvem semmihez, nem tudtam koncentrálni semmire sem, rengeteget (10+ órát) aludtam, és már a tanulás sem ment. Olyannyira nem ment, hogy több tárgyamból meg is buktam és csúsztam is egy félévet (pedig tavasszal diplomáztam volna). Mindezt pedig úgy, hogy előtte mindig jó tanuló voltam és pl. az összes órámra bejártam, mindig minden sikerült határidőre, tök jó jegyeim voltak, soha nem buktam egyszer sem stb. és most mintha valami roncs lettem volna. Most is ugyanúgy igyekeztem, de valamiért nem ment (pl. az online órákon sokszor már remegtem és nem tudtam megszólalni vagy pl. elolvastam egy könyvet és meg sem tudtam mondani, hogy miről szólt). Ez is csak még jobban megviselt, mert ezt is kudarcként éltem meg.

Már egy hangyányit jobban vagyok, mert legalább az egyetem okozta stressztől picit megszabadultam és elkezdtem járni pszichológushoz is. Csak az a baj, hogy maga a probléma forrása így sem fog megoldódni és nem tudom, hogy mitől érezhetném magam jobban.

2020. dec. 18. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
még #3 vagyok, még most az bevillant, hogy ne fél attól, ha aszimmetrikus egy kapcsolat. az nem baj. simán lehet, hogy az egyiknek szimpatikusabb a másik mint a másiknak. vagy több igénye van stb. csak meg kell találni a megfelelő ritmust.
2020. dec. 20. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!