Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Gyakran cserélek fel szavakat,...

Gyakran cserélek fel szavakat, vagy mondok olyat, amit nem akartam, ennek mi lehet az oka?

Figyelt kérdés

Ez nem új panasz, már hosszú évek óta jelen van az életemben, vannak időszakok amikor szinte egyáltalán nem tapasztalom, máskor meg naponta többször is, mint például mostanában.

Szóban és írásban is előfordul, hogy felcserélek betűket, szótagokat, de néha szavakat is. Vagy mondjuk teljesen alapvető szavak nem jutnak eszembe, csak pár másodperc után. Mondok egy példát, mondjuk múltkor azt akartam mondani hogy fáj a hasam, és "fáj a fogam" csúszott ki a számon, a fene tudja hogyan.:D Azt hozzá kell tenni, hogy mindig is csapongtak a gondolataim, már általánosban és középsuliban is megkaptam a tanároktól, hogy látják hogy eszem az van, csak az zavarja őket, hogy ha rontok dolgozatokban akkor amiatt szoktam, mert nem figyelek/koncentrálok arra, mi a pontos feladat. Soha nem mentem ezzel orvoshoz, csak egy netes tesztet töltöttem ki kíváncsiságból, mert illettek rám a tünetek, az alapján figyelemzavaros vagyok, de nem olyan mértékben, hogy akadályozzon a mindennapi életben.

Sokáig azt hittem, hogy a folyamatos stressz, korán kelés és rohanás az oka annak, hogy néha "félrebeszélek", de a kijárási korlátozás alatt rengeteget alszok, és annyit már nem is stresszelek mint mondjuk tavaly, most is csak a vizsgák miatt van benne egy minimális egészséges stressz, plusz nyilván aggódok a családomért és ismerősökért a covid miatt.


Észrevettem, hogy egyszerre mindig több dolgon jár az agyam, szinte sosem tudok egyetlen dolgora koncentrálni. Amikor beszélek valakivel, akkor is csak ritkán tudok 100%-osan figyelni rá, és nem azért mert bunkó vagyok, hanem mert egyszerűen képtelen vagyok rá, egy idő után akaratlanul is jön még 5 másik gondolat, és az adott személyre még mindig figyelek, válaszolgatok is, de szerintem amiatt jönnek ki néha hülyeségek a számon, mert közben még más gondolatok is járnak a fejemben. Ami az írásban való tévesztéseket illeti, ha figyelek akkor nincs gond, de van hogy épp más köt le, és amíg ezen a témán kattog az agyam, addig ugyanúgy tudok jegyzetelni úgy is, hogy csak "fél füllel" figyelek a tanárra, viszont ebből a megosztott figyelemből szoktak születni az elírások.


Egyébként nem tudom ez mennyire számít, csak egy kiegészítő alátámasztás arra, hogy milyen kuszaság van a fejemben, de az én olvasni is úgy szoktam, hogy több könyvet párhuzamosan, ha elkezdek egyet, akkor általában beszerzek még mellé legalább 1-2 másikat is, már évek óta ezt csinálom, hülye egy szokás, de ha egyszerre csak egy könyvet olvasok, akkor valamiért hamar elmegy a kedvem az olvasástól, egyszerűen megunom. Plusz az én jegyzeteim azok, amiket csak a közeli barátaim látnak ki, mert ők nagyjából ismerik a gondolatmenetemet, de egy átlag ember rosszul van amikor ránéz, szinte teljes össze-visszaságnak tűnik.


Lehetséges, hogy a felcserélgetést a csapongó gondolatok okozzák, vagy esetleg valami komolyabb gond állhat a háttérben?

És emiatt érdemes lenne valami szakember segítségét kérni? Egyedül nem hiszem, hogy le tudnék szokni erről, ha már egyszer eddig sem sikerült.



2020. dec. 23. 09:47
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Szia. Majdnem szóról-szóra ugyanezt élem át. Olyan 20 éves korom körül figyeltem fel erre, nekem előtte ilyen problémám nem volt. Eleinte csak legyintettem de egyre többször előfordul...

Nálam az a furcsa hogy írásban egész jó a szókincsem, de élőben katasztrófa. Nem mindig tudok kerek egész, összefüggő mondatokat alkotni, felcserélem néha a szavakat. Lassan már meg sem merek szólalni.

Én mindig eléggé szorongó, csendes ember voltam/vagyok. Utáltam mások elé kiállni, társaságban is meghúztam magam. Introvertált személyiség vagyok. De engem is aggaszt ez a jelenség.


26/l

2021. febr. 3. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!