Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy zajlik egy pszichotikus...

Hogy zajlik egy pszichotikus epizód?

Figyelt kérdés

2021. jan. 13. 09:47
 1/8 anonim ***** válasza:
7%
Depresszió, szorongás, rossz gondolatok!
2021. jan. 13. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ez megegyezik a pszichózissal?
2021. jan. 13. 10:05
 3/8 anonim ***** válasza:
79%

Definíció: a realitással való adekvát kapcsolat elvesztése...


Összességében elég változatos lehet, mindenki, aki érintett, kicsit máshogy éli meg. Tankönyv szerint az elején van egy bevezető szakasz "prodróma", ahol még kevésbé érzékelhetően, de már jelen vannak a tünetek. Majd (legalább) egy hónap, amikor igazán fellángolnak ezek a tünetek, és nagyon megnehezítik a mindennapi életet, feladatok elvégzését (munka-suli), kapcsolódást az emberekhez, öngondoskodást stb. Utána pedig idővel lecseng, kb. 6 hónap átlagosan az egész epizód. A jellegzetes tünetei: hallucinációk (olyan dolgokat érzékel, amelyek a valóságban nincsenek jelen, bármelyik érzékszerv lehet érintett: hallás-látás-tapintás-ízlelés-szaglás), téveszmék (olyan hiedelmek, következtetések, amik nem valósak, de képtelenség meggyőzni a személyt erről pl. ő egy titkos kém, és ahogy ősszel lehullanak a falevelek egy üzenetet jelent számára, hogy megtalálták és érte fognak jönni.). Kevésbé ismert tünetek: dezorganizált beszéd - olyan, mintha szétesnének a mondatai, nincsenek logikai összefüggések közöttük, csapongó, dezorganizált viselkedés/katatónia - furcsa pózokat vesz fel, vagy ledermed, nem mozog, vagy pont hogy túlmozgásos, utánozza a mozdulatokat, amit a beszélgetőpartnere tesz stb, és negatív tünetek - érzelmi elsivárosodás, szociális kapcsolatoktól való eltávolodás, öngondoskodás hiánya (nem eszik, nem gondoskodik a higiénéről), koncentrálóképesség, elvont gondolkodás zavara.


De ezek csak kiragadott példák, mint az elején is írtam, rendkívül sokféle képen megnyilvánulhat, és az, hogy a személy érzelmileg hogy éli meg és közben, és utána, az meg végképp teljesen egyedi. Ezért nem lehet diagnosztizálni interneten keresztül, mindenképp érdemes ilyenkor szakembert felkeresni, illetve megfelelő terápiát, segítséget igénybe venni, mert mint leírtam a mindennapi életet ellehetetlenítheti.

2021. jan. 13. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
S a bevezető szakasz az milyen?
2021. jan. 13. 10:19
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Nagyjából hasonló tünetekkel zajlik, mint utána az "aktív szakasz", csak kisebb az intenzitásuk, erősségük/gyakoriságuk. Mondjuk egyre inkább kivonódik a szociális kapcsolataiból, nem megy munkába/suliba/boltba, nem találkozik barátokkal/családdal, paranoid színezetű gondolatai lesznek (a téveszméknek mondjuk később ezek adhatják az alapját... pl. a szomszéd folyton néz az ablakból -> azt várja, "mikor csaphat le rám"). Lehetnek hallucinációk is, csak mondjuk nem annyira egyértelműen észrevehető a külvilág számára. Lehet, hogy akkor még egyszerű hangokat hall (csöpögés, kopogás, léptek hangja), később már parancsokat, vagy konkrét mondatokat stb. Nehéz leírni, mert nagyon összetett élmény, és változatos.
2021. jan. 13. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
100%
Èn àtèltem pszihotikus epizódot. Elég nehéz időszak volt,egy teljes év,mikor beütött a koronavirus,elvesztettem a munkám 4 hónapra és 3 pàrkapcsolatom ment tönkre egymàs utàn. Stressz,alvàszavar és alvàshiány volt jellemző. Aztán furcsa gondolatmeneteket gyàrtottam ès terjesztettem. Rengeteg energiàm volt,de voltak hónapok,mikor bezàrkóztam ès senkivel nem àpoltam kapcsolatot. A súlyom ingadozott,vagy nagyon meghiztam,vagy lefogytam. Aztán jött a tetőpont:halucináció,félelem,teljes zavar és összeomlàs. Ezutàn kórhàzi kezelés 2 hétig majd pszihológus kezelése,plusz pszihiàter kontrollja és màsfél év gyógyszeres terápia. A legrosszabb 1 hét volt a kórhàzban,mikor nem tudtam megkülönböztetni a valósàgot és a halucinàciót. Rengeteg furcsa vallàsos elkèpzelésem volt ès furcsa,nagyom furcsa dolgokat csinàltam,van amire nem is tudok visszaemlèkezni,de megtörtént. Aztán még egy ideig nem tudtam megszabadulni a furcsa gondolatmenetektől,de a tetőpont után 2 hónappal màr tisztult a kép,és aztàn minden helyreàllt. Màra ez màr csak egy rossz emlék...
2022. dec. 30. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy ez már csak egy rossz emlék.


Kérdés, ha nem haragszol...


Honnan tudtad, hogy hallucinálsz és kórházi kezelésre van szükséged?

Vagy ezt teljesen valóságosnak élted meg?

2022. dec. 30. 22:48
 8/8 anonim válasza:
100%
A csalàdom ès a baràtaim mondtàk hogy forduljak orvoshoz,mert làttàk hogy valami nincs rendben.Nekem ez akkor valósàgos volt,ès nagyon fèltem,de miutàn elmúlt,tudtam hogy ez nem a valósàg volt.
2022. dec. 31. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!