Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alvási bioritmus felborulása?

Daveeidd kérdése:

Alvási bioritmus felborulása?

Figyelt kérdés
Már lassan hónapok óta nembírok rendesen elaludni, vagy egyáltalán aludni. Álltalába ilyen 20 órát fent vagyok és aligha alszok 5 órákat, ha esetleg többet is alszok akkor fáradtabb leszek mintha nem aludtam volna. Orák kellenek ahoz hogy eltudjak aludni. Mivel ugye online iskola van nekem, és folyamat elkéstem mert időben nemtudtam elaludni ezért azt találtam ki hogy szimplán nem alszok az órákig és akkor nemtudom elaludni , de ugye hosszútávon ezse megoldás, mert kifogok készülni tőle. Őszintén nemtudom mit kéne csinálnom, az egyetlen megoldást amit én látok erre az valami nyugtató/altató lenne. Bármi ötlet?

2021. febr. 18. 07:45
 1/8 anonim ***** válasza:
72%

Patikában lehet venni nyugtató hatásu teát meg magne b6álom nevü tablettát.

Nálam a rendszeresség vált be. 21:30kor mindenképpen lefeküdtem és 4:00kor mindenképpen keltem. A trükk az,hogy messze kell trnni a telefont,hogy fel keljen állni kikapcsolni.

Esetleg egy esti séta,vagy bringázás vagy valami mozgás nagyon sokat segíthet.

2021. febr. 18. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Inkább arra kellene rájönni, hogy miért nem tudsz elaludni ennyi idősen (gondolom középiskolás vagy). Nyomaszt valami, szorongsz valami miatt? Jár az agyad lefekvéskor? Iszol kávét, kólát, energiaitalt? Régebben jó alvó voltál, vagy inkább bagoly típus vagy, aki éjszaka van fent? Mit szoktál lefekvés előtt csinálni?


Nem lehet, hogy nem fáradsz le testileg rendesen, amióta online suli van? Mozogsz valamit, sportolsz? Ha nem, én első körben ezt próbálnám meg, napi 1 óra kardió edzés tuti lefárasztana. Illetve ami nem jó, ha késő estig gépezel, filmet, videókat nézel, ezek felpörgetik az agyadat. Próbálj meg elcsendesedni, esetleg olvasni valamit lefekvés előtt, abba lehet, hogy belealszol. Nyugtatót ennyi idősen nem javasolnék, max. vmi citromfű teát, ami természetesebb.

2021. febr. 18. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Anonim 2/2.


Igen középiskolás. Nyomaszt engem nagyon sok dolog, sok dolgot át éltem amit nem kellett volna. Agyam is folyamat jár. Iszok kávét,kólát,energia italt is. Átlagos szívverésem 90-en nyugalmi állapotba.(Lassan 2 éve ittam rendszeresen,de már ritkásan iszok mert voltak olyanok hogy majdnem össze estem és túl nagy volt a púlzusom) Mindig is "bagoly" típus voltam. Sportként gördeszkázok. És álltalába gép előtt szoktam lenni és ha elmegyek "aludni" akkor előtte telefonozok , mert ha nem telefonozok akkor orákig tart mire magamra erőszakolom hogy elaludjak, viszont telefon előtt elfárad a szemem valamiért és könnyebb.

2021. febr. 18. 08:15
 4/8 anonim ***** válasza:

Valamennyire akaraterő kérdése. Én is éjjeli bagoly vagyok alapból, de az utóbbi 2 hónapban hajnal 5-6 az átlag, mire elálmosodom annyira, hogy el tudjak aludni, és ez már szerintem is borzalmas állapot. Érzem is, hogy kicsinálja a szervezetem. Nekem még konkrét időpont sincs, amihez alkalmazkodnom kéne reggelente, így teljes a rendszer hiánya.

Mivel korán elaludni nem tudok, most azzal kísérletezem, hogy beállítom az ébresztőt "reggelre", így egy idő után remélem kifáradok annyira, hogy egy fokkal emberibb időben el tudjak aludni. Szerintem te is ezt próbáld meg, 3 óra alvások után úgyis ki leszel annyira, hogy este hamarabb le tudj feküdni. Csak próbáld produktívan eltölteni a napot.


De ha nálad komolyabb a dolog, inszonmiával ajánlott háziorvoshoz fordulni, lehet úgy előbb megszűnik a problémád, mint kísérletezgetéssel.

2021. febr. 18. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Hát igazából az ébresztőt átalszom felse kelek rá se semmi. Kértem szüleimet is hogy keltsenek, akkor meg az volt hogy elaludtam kérdeztem őket miért nem keltettek, és mondták hogy keltettek de nemkeltem fel és csak motyogtam valamit, de én ilyenre nem is emlékszem egyáltalán szóval..
2021. febr. 18. 13:02
 6/8 anonim ***** válasza:
Ezt atérzem, én is legtöbbször így járok. Erre tényleg az lehet a megoldás amit fentebb írtak, hogy jó hangos ébresztő és messze rakod magadtól, hogy fel kelljen állni mindenképp a kikapcsoláshoz.
2021. febr. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Tényleg jó lenne de nem kelek fel rá :/
2021. febr. 18. 13:30
 8/8 anonim ***** válasza:

Önfegyelemmel sokat lehet ezen segíteni.

1, ki kell tűzni egy pontos órát, ami az elalvási idő - ha ez 22.00, akkor 8 órával előtte lehet az utolsó alkalom, amikor koffeint viszel be, tehát 14.00 után se kávé, se energiaital, semmi egyéb. (Érdemes a napi koffeinbevitelt is korlátozni napi 3 alaklomban mondjuk - tehát 3 kávé, vagy 2 kávé, 1 kóla.)

2, fizikai tevékenység - edzés, futás, bármi. Ha nem fárasztod ki magad, nem fogsz aludni. Egy 10 km-es túra után tuti elalszol időben.

3, mentális tevékenység - ha csak elmegy melletted a nap, de nem csináltál semmit és az agyad kattog, nehéz lesz elaludni

4, melatonin-optimalizálás. (A biohackingnek érdemes utánanézni. Az egyik tétele az, hogy este kerüljük a kék fényt, mert ez visszafogja a melatonin termelést, ami az elalvást segíti. Ha mindenképpen monitor elé ülsz vagy telefonozol, akkor egy piros színű, kékfényszűrős szemüveggel ideális ezt megtenni, munkavédelmi szemcsi 2000 Ft körül kapható.) A melatonin pótlást nem ajánlanám - megfelelő körülmények között a szervezet magától is termel, nem szükséges tablettával bevinni.

5, elalvás előtt telefonozni a lehető legrosszabb választás. Hiába, hogy kifárad tőle a szemed. Az agynak folyamatosan frissülő, állandó ingerlést ad és így nem fog kikapcsolni, lenyugodni. :/ Alvás előtt egy órával már félre kéne rakni és olvasni, zenét hallgatni inkább.


Ha bármelyik pontra az a válaszod, hogy ,,igen, de..." akkor nem tud rajta senki segíteni.

Ha túltolod magad koffeinnel, aztán este beveszel egy tablettát, ami ezt semlegesíti akkor tökéletes fogyasztó vagy, de ez a kör elég könnyen elkerülhető lenne.

2021. febr. 22. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!